2 – Životní prostředí |
Hodnocení oblasti |
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
Kvalita pitné vody je dobrá. Vody je pro obyvatele města i v době suchého léta dostatek. Úsporná opatření jsou na úrovni úsporného chování, případně pomoci nízkonákladových opatření, jako perlátory na vodovodních výustcích vodovodní baterie, úsporných sprch, úsporných splachovačů WC. Přibývá rodinných domů a chat, které větší měrou zachytávají srážkovou vodu ze střech a okapů. U každé novostavby, ale i pouze rekonstruované nemovitosti, to je vyžadováno vodním zákonem. Nejčastěji je dešťová voda využívána na kropení zahrad, ale z úřední činnosti vodoprávního úřadu je nám známo, že přibývá i domácností, které tuto vodu využívají přímo v domácnosti (nejčastěji na splachování WC). V bytových domech zatím využívání dešťové vody není rozšířeno, jedná se o velkou investici a velký stavební zásah do budovy. Město Kopřivnice stále plní opatření vycházející z Adaptační strategie na změnu klimatu, a to schválené Zásady a limity pro budování zpevněných ploch pro parkování. Nově budovaná parkoviště jsou z polopropustného materiálu, umožňující zasakování dešťových vod přímo v místě a jsou osázena stanoveným počtem dřevin, příp. jinou zelení (keře, trvalky). V rámci rekonstrukce centra města v r. 2022 byly vybudovány 2 retenční nádrže, které po dokončení projektu v polovině r. 2023 budou sloužit k zavlažování zeleně v centru města – viz info k nádržím zde: https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe/koprivnice-retencni-nadrze-v-centru Dřeviny v nově rekonstruovaném centru jsou vysazovány do strukturálního substrátu, který rovněž podporuje zasakování dešťových vod.
|
Kvalita pitné vody je dobrá a je jí dostatek. Spotřeba pitné vody je na úrovni průměru ČR a postupně se pozvolna snižuje. Město ve svých budovách využívá úsporná opatření, rovněž se zlepšuje monitoring spotřeby vody s využitím moderních technologií. Město má pouze omezené možnosti pro ovlivnění spotřeby vody v domácnostech. Jedním z témat je také záchyt a využití dešťové vody - tento trend se zlepšuje jak na úrovni města, tak k němu přistupují, jak z důvodů legislativních, tak i ekonomických, i obyvatelé. Město má zpracovánu Adaptační strategii na změnu klimatu, kterou postupně implementuje do činnosti města a připravovaných projektů. Příkladem může být rekonstrukce centra města byly např. vybudovány 2 retenční nádrže, které budou sloužit k zavlažování zeleně v centru. Zvyšuje se tak počet obyvatel napojených na kanalizaci se zakončením na čistírně odpadních vod - v současnosti je na ni napojeno cca 95 % obyvatel města.
|
2.1.1. K jaké meziroční změně měrné spotřeby vody (m3/obyvatele)* v obci došlo ve srovnání s předchozím kalendářním rokem? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Měrná spotřeba vody pro domácnosti se u
obyvatel města Kopřivnice za období 2020 až 2022 mírně snižuje, viz. připojený soubor s daty o spotřebě vody. Spotřeba
vody dodaná vodárenskou společností, je sledována městským
úřadem ročně již od roku 2010. Lze konstatovat, že měrná spotřeba ve všech
čtyřech částech města proti výchozímu roku 2010 trvale klesá. Největší měrná spotřeba je v samotné
Kopřivnici, jejíž bytovou zástavbu tvoří zejména bytové domy a obyvatelé tak
nemají možnost využívat dešťovou vodu a vodu ze studní. Místní části Lubina,
Mniší, Vlčovice, jsou části města venkovského charakteru, se zástavbou z
rodinných domů. Zde se dá předpokládat větší spotřeba vody z důvodu zalévání
zahrádek, ale na druhou stranu zřejmě část spotřeby vody domácností je
hrazena ze studní a z jimané dešťové vody. Proto je pravděpodobně v těchto
místních částech měrná spotřeba vody (dodaná vodárenskou společností) na
obyvatele nižší než v Kopřivnici. Místní část
Lubina má trvale vyšší měrnou spotřebu vody, než zbývající dvě místní části.
Data o spotřebě vody jsou přejímána od vodárenské společnosti a nemusí mít
proto úplně vypovídající hodnotu. Jedním z možných vysvětlení vyšší spotřeby
Lubiny je, že některé rodinné domy slouží nejen k bydlení, ale i zároveň k
provozování živnosti ( pneuservis, autoservis, atd.). Pak může být voda užívána
i pro jiné účely než k bydlení, nicméně vodárenská společnost spotřebu eviduje
jako potřebu pro domácnost. Vodu zachycenou ze srážek, odčerpanou ze studní
nebo přilehlého vodního toku neeviduje samozřejmě vůbec. Z uvedených hodnot lze dále vyčíst, že zatím co spotřeba pro domácnosti a zemědělství klesá (pravděpodobně šetrnějším chováním a využitím jiných zdrojů), tak spotřeba vody pro průmysl a zbývající nedefinované odběry výrazně stoupá. Bylo by nutné ověřit, zda nárůst spotřeby odpovídá rozvoji průmyslové infrastruktury ve městě, nebo má jiné příčiny.
|
-
Spotřeba pitné vody v domácnostech se snižuje společně s mírným, ale stále klesajícím počtem obyvatel na území města (a to i bez zahrnutí cizinců u kterých není v oficiálních údajích znám přírůstek v čase a místě). Na poklesu spotřeby vody se určitou měrou podílí i úsporné chování obyvatel, což vyplývá z porovnání měrné spotřeby vody mezi obdobím 2020 až 2022: Celková roční spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele: 2020 - 34,40 m3 2021 - 34,02 m3 2022 - 32,57 m3 Tomu odpovídá i specifická spotřeba pitné vody v litrech na osobu a den:
2020 - 93,99 litrů 2021 - 93,21 litrů 2022 - 89,24 litrů Pro porovnání spotřeby v jiných oblastech a celorepublikový průměr za rok 2022 (spotřeba pitné vody v litrech na osobu a den): Kraj Zlínský - 77,20 litrů Kraj Vysočina - 81,10 litrů Kopřivnice - 89,24 litrů celorepubl. průměr - 89,40 litrů Praha - 111,20 litrů
|
Došlo k velmi mírnému poklesu měrné spotřeby na osobu. Domníváme se, že již k žádnému dalšímu významnějšímu poklesu nedojde, pokud se v bytových domech nepodaří uskutečnit jímání srážkové vody a její využití na splachování, úklid, případně praní. Tyto realizace jsou však investičně nákladné a představují velký stavební zásah do bytového domu. Bez další finanční dotační podpory a důrazné propagace těchto změn (nejlépe v celostátním měřítku) zřejmě v nejbližších letech nebudou ve stávajících bytových domech jejich vlastníky realizovány.
|
|
2.1.2. K jaké meziroční změně spotřeby vody došlo v budovách ve správě obce? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spotřeba vody v letech 2020 až 2022 oproti létům 2017 až 2019 klesla v průměru o cca 14 % u pitné vody a cca 4 % u srážkových vod. Za hodnocené období 2020-2022 je možno rozdíl mezi léty 2020-21 a rokem 2022 vysvětlit situací způsobenou pandemií Covid-19, kdy v letech 2020-2021došlo k omezení školní docházky žáků a rozšíření práce z domova zaměstnanců. Rok 2022 pak znamenal návrat k normálu. Od roku 2017 město pořídilo nový energetický sw na sledování spotřeb energie a vody na majetku města. Tento počin umožnil městu postupně naplňovat svůj cíl, sledovat spotřebu energií a vody na veškerém majetku města. Účelem bylo a je analyzovat, kde nejúčelněji investovat do úsporných opatření a udržet efektivitu dosažené hospodárnosti po celou dobu životnosti opatření. Nicméně zapojit všechny organizace města do sledování spotřeb se nepodařilo hned v prvním roce existence tohoto sw. Organizace města ve sledování spotřeb energií a vody hrají zásadní roli, neboť do energetického sw ručně zapisují v měsíční periodě samoodečty měřidel vody a energií a v periodě smluvně sjednané fakturace údaje z faktur. Faktury dokládají v PDF do tohoto sw. Je to pro ně nová činnost a celkem pracná. V organizacích města, organizačních složkách města a odborech MÚ, bylo třeba najít vhodné pracovníky a zaškolit je v užívaní energetického sw. Trend naplněnosti dat o spotřebě energií a vody za kalendářní rok, má neustále zlepšující se tendenci. Odhadem jsme někde na 95 %. Problémem jsou stále provozovatelé, kteří jsou v objektech města v nájmu a energie a vodu si hradí sami na vlastní smlouvy. Další perspektivní cestou pro následující roky je i vhledem k požadavkům platné legislativy zavedení automatických odečtů. Prozatím je od roku 2024 uzákoněno na spotřeby energií pro koncové uživatele v měsíčním intervalu. Naším cílem pro následující léta jsou odečty on-line včetně spotřeby pitné vody a to postupně pro všechny odběratele. Při realizaci automatických odečtů vody a energií narážíme v současnosti na technická omezení a finanční prostředky. Automatické měření spotřeb vody na budovách on-line by bylo velice přínosné, jelikož by včas odhalilo úniky vody v budovách a zpřesnilo by bilanci spotřeb vody, protože odečty vodoměrů jsou zatíženy chybou lidí. K únikům vody v budovách vinou havárie rozvodů vody dochází čím dál častěji, protože technická zařízení budov z 60. a 70. let již pomalu dosluhují. Pro hodnocení jednotlivých měsíců jsou pro nás důležitá data z měsíčních samoodečtů, pro hodnocení uplynulého roku jsou pro nás směrodatná data zadaná do sw z faktur dodavatele vody. Poslední faktury od dodavatele vody, s údaji za uplynulý rok, jsou doručovány městu v průběhu března. Proto je vhodné veškerá hodnocení uplynulého roku termínově posunout na měsíce květen, případně červen. Tabulka -Spotřeba vody na veškerém majetku města:
rok | spotřeba vody
(m3) | srážkové vody (m3) | 2020 | 113 609 | 31 776 | 2021 | 111 957 | 30 043 | 2022 | 121 525 | 28 467 |
Město sleduje spotřeby na cca 100 budovách v majetku města. Budovy jsou provozovány organizacemi města ( obchodními, příspěvkovými, organizačními složkami, komerčními nájemci). Část těchto budov tvoří i bytové domy v majetku města. Zde je voda měřena a sledována na patě domů. Abychom dokázali správně vyhodnotit spotřebu vody v budovách, vztahujeme spotřebu jednotlivých budov na počet uživatelů. Hospodárnost pak porovnáváme s tzv. směrnými čísly dle 120/2011 Sb. Údaje o počtu uživatelů budovy získáváme z ročenky města. Jelikož počet uživatelů a směrná čísla jsou definovány pouze u bytových domů, škol, mateřských škol, uvádíme níže tabulky a grafy pouze k těmto budovám. Ostatní budovy v majetku města zde nebudeme posuzovat a to i z důvodu velkého množství budov. V minulosti (2014) jsme v rámci energeticky úsporného projektu EPC realizovali na budovách dle seznamu v tabulce níže, zařízení na úsporu vody. Jedná se o perlátory na vyústění vodovodních baterií, WC stopy pro regulaci množství splachovací vody, úsporné sprchy. Kromě již provedených rekonstrukcí sociálních zařízení v budovách v majetku města v letech 2017 až 2019 ( ZŠ Emila Zátopka, ZŠ Alšova, ZŠ Milady Horákové, ZŠ 17. listopadu) došlo v roce 2020 k rekonstrukci sociálních zařízení v objektu Kulturního domu. Jsou instalovány úsporné splachovače s dvoutlačítkovými spínači ( malé spláchnutí / velké spláchnutí), moderní pákové vodovodní baterie. Organizace provozující budovy v majetku města bohužel nemají motivaci příliš realizovat úsporná opatření na snížení spotřeby vody, protože nemají dostatek finančních prostředků na investice a naopak veškeré provozní náklady včetně vody jim uhradí zřizovatel ( město Kopřivnice) z rozpočtů. Motivační systém máme pro organizace města nastaven pouze u hospodaření s teplem, jako majoritní energií. Připravují se i realizace úsporných opatření na využití srážkové vody, šedé vody a vody z Letního koupaliště. Vybudování nových rozvodů vody pro tzv. bílou a šedou vodu za účelem jejího využití na úklid a splachování WC je finančně nákladné a u šedé vody vychází nákladně i zařízení na její čištění a úpravu. Seznam realizovaných úsporných opatření na budovách v majetku města:
budova | datum
ukončení realizace | popis
realizovaného úsporného opatření | poznámka | admin.
budova MU, Štefánikova 1163, Kopřivnice | 31.1.2013 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | zimní stadion
Kopřivnice | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | kulturní dům
Kopřivnice | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | ZŠ Emila
Zátopka | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | ZŠ Milady
Horákové | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | ZŠ 17.
listopadu | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | ZŠ Alšova | 31.12.2014 | antivápenné perlátory, WC stopy, úsporné
sprchové hlavice v celé budově | | DDM Kopřivnice | 31.12.2014 | antivápenné
perlátory, WC stopy, úsporné sprchové hlavice v celé budově |
| Kulturní dům Kopřivnice | 2020 | antivápenné
perlátory, WC stopy, úsporné sprchové hlavice v celé budově | |
Školy a mateřské školy plní směrná čísla spotřeby vody s velkou rezervou a proto zde není aktuální potřeba realizovat nákladná úsporná opatření. Výjimkou je ZŠ a MŠ 17. listopadu, která jako jediná svou spotřebou přesahuje hodnotu směrného čísla pro školy. To je způsobeno jednak tím, že v areálu školy působí i MŠ pro kterou platí vyšší směrná čísla a že škola pro některé jiné školy a subjekty vaří obědy. Spotřebu stravovny neumíme měřit odděleně od školy a ani MŠ. Jinak je tomu u bytových domů v majetku města. Zde mnohé domy směrná čísla neplní, viz tabulka a graf níže. Bytové domy v majetku města jsou využívány zejména jako sociální a startovní. Mnoho nájemníků je na různých sociálních dávkách, včetně příspěvku na bydlení. Což je z hlediska úspory vody zřejmě demotivující. Příspěvky jim uhradí jakékoliv spotřeby vody spojené s bydlením. Naopak, jelikož mají málo volně využitelných financí a byt nevlastní, neinvestují do úsporných opatření. Nedomníváme se, že by za této situace na tuto skupinu uživatelů budov v majetku města nějak positivně působila osvěta ze strany města Kopřivnice, proto jsme ji doposud nerealizovali. domníváme se, že by měli dostávat příspěvky na bydlení jen do úrovně hospodárné spotřeby vody, kterou bych definoval již několikrát zmiňovaným směrným číslem. V bytových domech je vůbec velký problém realizovat úsporná opatření vody. Přichází v úvahu zejména uživatelsky hospodárné chování, perlátory na výtocích vodovodních baterií, úsporné sprchy, u starých splachovadel WC stopy, případně výměna za dvoutlačítkové splachování či plynule volitelné množství splachování. Jsme si vědomi, že největších úspor by vody by přineslo opětovné využití vody v bytě ze sprch, vany, umyvadla, případně praní, zejména pro splachování. Odborná literatura uvádí, že z celkové spotřeby vody v domácnosti asi 32 % jde na splachování WC. Taková zařízení a realizovatelná na úrovni bytu však na trhu neexistují. Domníváme se, že se v současnosti zatím u stávajících budov taková dodatečná opatření nevyplatí realizovat. Vyplatí se jen u novostaveb. Ty bohužel v majetku města v současnosti nevznikají, ani se neplánují.
Město realizovalo na budovách v majetku města v tomto období kromě pravidelného školení o hospodárném chování uživatelů budov i úsporná opatření na snížení spotřeby vody.
|
|
Vzhledem k tomu, že spotřeba vody oproti předchozímu hodnocenému období klesla a v nyní hodnoceném období prakticky nestoupá (kolísá dle klimatických podmínek) a město provádí pravidelně osvětu, lze usoudit, že situace je dobrá. Aby byl stav ve spotřebě vody velmi dobrý, bude potřeba provést na budovách v majetku města investice do jímání srážkové vody a jejího využívání v budově či nejbližším okolí budovy (např. zavlažování zeleně). Takové projekty již město připravuje v rámci rekonstrukce objektů (např. rekonstrukce Letního stadionu v Kopřivnici). Dalšími možnostmi, které jsou v řešení je využití srážkové vody pro přípravu ledové plochy (Zimní stadion v Kopřivnici) a využití vody z Letního koupaliště v Kopřivnici pro zasněžování lyžařského areálu v zimním období.
|
|
2.1.3 Jaké jsou korelace meziroční změny měrné spotřeby vody a změny ceny pitné vody a/nebo změny objemu ročních srážek? Jaké je srovnání meziroční změny s průměrem ČR a vybranými městy ČR – benchmarking? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Zde jsme vytvořili korelaci mezi spotřebou vody (m3/osobu/rok) v souvislosti s cenou vody od dodavatele, s ročními srážkami v Moravskoslezském kraji (mm) a cenou tepla od dodavatele v Kopřivnici (Kč/GJ). Zároveň jsme spotřeby porovnali se směrnými čísly vyhlášky č. 120/2011 Sb., ročními průměry ČR a s údaji o spotřebě domácností některých jiných oblastí a měst. Výsledky jsou uvedeny v příloze a v bodě 2.1.A. Z korelace lze vypozorovat, že spotřeba vody v Kopřivnici nesouvisí s množstvím srážek, ani příliš nesouvisí s cenou vody a jejím růstem. Cena vody roste meziročně pravidelně a dá se říci že lineárně, takže si spotřebitelé zřejmě na to již zvykli. Domníváme se že občané v domácnostech spíše úsporami vody reagují dle své momentální ekonomické prosperity. Usuzujeme tak ze skutečnosti, že nejvyšších úspor vody bylo dosaženo v době nejvyšší jednotkové ceny tepla. Po modernizaci systému centrálního zásobování tepla, která měla za jeden z cílů náklady na teplo obyvatelům snížit, dochází k mírnému nárůstu měrné spotřeby vody. Dovedeme si představit, že domácnosti úsporou vody obdobně reagují i na nárůst ostatních nákladů domácnosti, jako je elektřina, plyn, zdražování potravin, nebo naopak pokles rodinných příjmů. Musíme si však uvědomit, že nelze spotřebu vody snižovat na úkor hygieny. Pokud chceme v domácnostech spotřebu vody nadále snižovat, je třeba realizovat poměrně složitá a nákladná technická opatření pro využití srážkové vody a tzv. šedé vody. Jelikož vlastníky bytových domů jsou malá společenství vlastníků, malá bytová družstva, kde funkci předsedy vykonává jeden z vlastníků či družstevníků po své práci, je realizace takových opatření pro mnohé bytové družstva a společenství vlastníků v současnosti příliš realizačně složitá a také nákladná. Na spotřebu vody v domácnostech město Kopřivnice ( MU Kopřivnice ) nemá žádný vliv, protože k tomu nemá žádné mechanizmy. Vodárenská zařízení v naši oblasti vlastní a provozuje vodárenská společnost se zahraničním vlastníkem, odběratelé v domácnostech jsou soukromé osoby a bytové domy jsou ve vlastnictví bytových družstev či společenství vlastníků. Obdobně rodinné domy. Legislativu ovlivňující vodárenství a ceny vody schvalují k tomu určené orgány státu. Domníváme se, že obyvatelé budou reagovat úsporami vody až při výrazném nárůstu ceny vody, nebo nárůstu většiny nákladů domácnosti. Proto by měla být zřejmě cena vody v dvou úrovních. Cena jednoho kubíku vody do výše roční spotřeby dle směrného čísla, by měl být za přijatelné náklady, např. na úrovni stávajících cen. Roční spotřeba vody nad úroveň směrného čísla by měla být zpoplatněna podstatně vyšší jednotkovou cenou. Tato cenová úprava by měla vycházet se zákona, s nějakým řešením k čemu se využijí finance vybrané u té vyšší spotřeby ( např. do opatření na zadržování vody v budovách, krajně). Dalším podmětem na který obyvatelé budou zřejmě úsporou vody reagovat, je omezující regulovaná dodávka vody v čase. To už dnes probíhá v některých obcích s nedostatečnými zdroji pitné vody. Vody se dováží v cisternách, nebo voda teče jen v určité hodiny, kontroluje se a trestá napouštění zahradních bazénu, mytí aut, někde i zalévání zahrádek. Teprve na výše uvedená opatření může navazovat osvěta, kterou by prováděla např. obec, s ozřejměním technických možností řešení úspor vody, dotací, atd. V opačném případě v době relativní hojnosti obce naráží v oblastí úspor vody na nezájem obyvatel a při osvětě dochází k plýtvání času a peněz obecního úřadu. V naši oblasti je situace se zásobováním pitné vody zatím velice dobrá. Voda pochází zejména z třech velkých údolních nádrží oblasti Beskyd. tyto zdroje jsou vzájemně propojeny oblastním vodovodem a doplněny celou řadou menších místních zdrojů, ty už ale někde nějaké problémy mají a vodárenská společnost je musí řešit. Zatím v naši oblasti dopadají zatím ty největší problémy se suchem zejména do oblasti zemědělství a lesnictví. Graf - korelace spotřeby pitné vody - ceny pitné vody - ceny tepla - množství srážek:
|
|
Obyvatelé reagují na narůst ceny vody jen omezeně. V prvních letech po nárůstu cen (období 2010 - 2014) šla spotřeba vody mírně dolů (v řádu jednotek procent). V období 2017 - 2019 se spotřeba ustálila a nerostla. V současnosti (období 2020 - 2022) spotřeba naopak pomalu klesá. Otázkou je, jaký bude posun ve snížení spotřeby vody, pokud bude sucho a dodávka vody pro obyvatele bude omezována. Kopřivnice doposud takové problémy neměla a díky Ostravskému oblastnímu vodovodu vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s., který spojuje několik významných velkých vodních zdrojů pitné vody v kraji a může je tak vzájemně kombinovat, zřejmě v dohledné době mít problémy s dodávkou vody nebude. Při posuzování korelace spotřeby pitné vody s objemem srážek vody, jsme využili dostupné hodnoty pro Moravskoslezský kraj.
|
|
2.1.4. Vyjmenujte nejvýznamnější úsporná opatření dokončená v předchozím období mezi audity. |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V posuzovaném období 2020 až 2022 byla realizována úsporná opatření investičního charakteru na následujících budovách v majetku města: 1) 2020 - Rekonstrukce sociálních zařízení v objektu Kulturního domu včetně instalace všech dostupných opatření k úspoře vody 2) 2022 - Zahájena 1. etapa rekonstrukce objektu Letního stadionu, součástí je i rekonstrukce TZB včetně opatření k úspoře vody Z organizačních opatření je zavedena pravidelná roční osvěta uživatelů a provozovatelů budov v majetku města, z hlediska hospodaření s energií a vodou. Dále bylo postupně zavedeno sledování spotřeby energie a vody pomoci měsíčních samoodečtů měřidel a evidence spotřeb fakturovaných dodavateli energie a vody v energetickém programu města Kopřivnice.
|
|
Spotřeba vody u domácností v posledních letech klesá a ve sledovaném období kolísá mezi 638 231 m3 a 590 434 m3 za rok. Město v tomto období žádný projekt investičního charakteru pro úsporu vody nerealizovalo. Přesto lze hodnotit vývoj spotřeby vody jako uspokojivý. Měrná spotřeba vody je v městské části oproti venkovským částem města větší. Dá se usoudit, že je to způsobeno tím, že ve venkovských částech města lidé více využívají srážkovou vodu. Osvěta v úspoře vody probíhá pouze na budovách v majetku města a to v roční periodě a je zaměřena vždy na všechny uživatele budovy. Spotřeba vody na majetku města se sleduje samoodečty všech patních vodoměrů v měsíční periodě a to od roku 2017 pomocí městského energetického sw. U budov s velkou spotřebou vody by bylo přínosné sledovat spotřebu vody on - line. Jednak z důvodu včasného odhalení havárií na rozvodech vody, za druhé i z důvodu odhalování menších, ale stálých úniků vody protékajících WC, kapajících vodovodních baterií. To by bylo odhaleno zejména v době kdy budova je mimo provoz. U bytových domů bude od roku nařízena sledování spotřeby v minimálně měsíčních intervalech. O pořízení patřičného sw a technologie přenosu dat z vodoměrů, nebylo zatím ještě na městě Kopřivnici rozhodnuto.
|
|
2.1.5. Jsou v budovách ve správě obce informace o způsobu šetření vodou (osvěta – např. cedulky k waterstopům, apod.)? Proběhla v obci osvětová kampaň zaměřená na šetření pitnou vodou? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V rámci energetického managementu města Kopřivnice je na budovách v majetku města sledována i spotřeba vody a návazně v energetickém managementu města je zaveden systém pravidelných školení uživatelů budov z energeticky úsporného chování provozovatele a uživatelů budov a to včetně úsporného chování v hospodárné spotřebě vody. Perioda školení byla nastavena jednou ročně, s prezenční listinou všech zúčastněných. Dle nastavení školí pověřený pracovník organizace nebo energetik města. Při školeních se sdělují i konkrétní hodnoty spotřeb příslušných budov a vývoj spotřeby v letech. V době pandemie Covid-19 byla školení omezena. Většinu budov v majetku města provozují buď organizace města, nebo soukromé subjekty. Umístění a instalace osvětových cedulí bude projednávána s provozovateli budov na základě požadavků a připomínek.
|
|
Jsou předávány v rámci školení provozovatelů a uživatelů budov v majetku města z energeticky úsporného chování. Školení je plánováno po organizacích města. Školení proběhlo u všech organizací města, nedařilo se je ale organizovat dle záměru 1 x ročně (pandemie Covid-19). Školení neprobíhají u nájemců v bytových domech v majetku města a u nájemců nebytových domů v majetku města. Zde by bylo třeba uplatnit nějaký jiný nástroj než školení.
|
|
2.1.6. K jaké změně v podílu počtu osob napojených na kvalitní čištění odpadních vod došlo za sledované období? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Jednotná kanalizace v Kopřivnici vybudovaná v 70. letech 20. století a
oddílná splašková kanalizace v místní části Lubina z počátku tohoto desetiletí
jsou provozovány společností Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK)
Ostrava (Kopřivnice 98% a Lubina 60% EO). Obě kanalizace jsou napojeny na
centrální čistírnu odpadních vod (ČOV) v Kopřivnici, která patří rovněž SmVaK. Centrální
ČOV plní limity pro vypouštěné odpadních vod požadované nařízením vlády a
stanovené rozhodnutím vodoprávního úřadu Krajského úřadu Moravskoslezského
kraje.
Od minulého auditu došlo k velmi významnému posunu, neboť
v letech 2020 až 2022 došlo k vybudování cca 12,6 km nové
splaškové kanalizace v místních částech Vlčovice a Mniší. Nová stoková síť
je napojena přes místní část Lubinu, kde již oddílná splašková
kanalizace byla vybudována dříve, na městskou ČOV v Kopřivnici.
Obyvatelé dotčených místních částí mohli využít nabízeného dotačního
programu města na vybudování potřebné domovní přípojky. Max. výše podpory byla
45 tis. Kč na jednu nemovitost určenou k bydlení, v případě potřeby
vybudování tlakové kanalizační přípojky pak max. podpora činila 65 tis. Kč.
Tímto motivačním programem bylo docíleno toho, že cca 95% nemovitostí (1320
obyvatel), u kterých to bylo technicky a majetkoprávně možné, se na novou
kanalizaci připojilo.
V r. 2022 v místní části Lubina došlo k rekolaudaci
části kanalizačních stok z jednotné kanalizace na dešťovou.
Místí část Vlčovice je, pokud jde o vybudování splaškové kanalizace, vyřešena
komplexně. U zbývajících místních částí je ještě možnost pro dobudování dílčích
stokových větví. V Lubině se v současné době pracuje na přípravách
odkanalizování cca 6,27 km kanalizace, kdy pro cca 2,29 km kanalizace již
existuje zpracovaná projektová dokumentace. V místní části Mniší je možno
v rámci II. etapy odkanalizování vybudovat ještě cca 420 m splaškové
kanalizace. Oba záměry jsou zahrnuty ve strategickém dokumentu „Plán rozvoje
vodovodu a kanalizací Moravskoslezského kraje“, jehož celkovou aktualizaci
zahájil KÚ MSK v r. 2022.
|
-
95%
Počet napojených obyvatel na městskou ČOV se od posledního hodnocení
změnil. Původně bylo na ČOV napojeno cca 75% obyvatel, vybudováním nové splaškové kanalizace v místních částech Vlčovice a Mniší, došlo k navýšení napojených obyvatel na ČOV na cca 95%. V rámci odkanalizování Vlčovic a Mniší bylo nově napojeno 380 nemovitostí = 1320 obyvatel.
|
Oproti předchozímu období došlo k výraznému posunu. Bylo vybudováno 12,6 km nových kanalizačních stok v místních částech Vlčovice a Mniší. Občané měli možnost využít dotační program města na výstavbu domovní přípojky, čímž bylo docíleno, že 95% obyvatel se na nové stoky napojilo. Vlčovice byly odkanalizovány celé. U ostatních místních částí byly na jaře 2023 zahájeny přípravy na do projektování splaškové kanalizace, a to cca 420 m dlouhého úseku v Mniší a cca 6,27 km dlouhého úseku v Lubině (pro 2,29 km již je PD zpracována). V r. 2022 byly koncové úseky stok staré jednotné kanalizace v Lubině rekolaudovány na dešťovou kanalizaci.
|
|
2.1.7. K jaké změně došlo ve snížení objemu znečišťujících látek, vypouštěných do povrchových vod ve sledovaném období? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na ČOV Kopřivnice dochází
meziročně u jednotlivých znečišťujících látek k dílčím změnám v úspěšnosti
čištění odpadní vody. Vodárenská zařízení na Kopřivnicku (centrální
ČOV, jednotná kanalizace v Kopřivnici) patří majetkově vodárenské
společnosti se zahraničním vlastníkem, která je i provozuje. Přitom se
řídí platnou legislativou. Na dodržování kvality vypouštěné vody z ČOV dohlíží
Krajský úřad Moravskoslezského kraje (vydává rozhodnutí o vypouštění odpadních
vod) a může dohlížet i ČIŽP. Město Kopřivnice tak má jen
malé možnosti ovlivnit kvalitu vod vypouštěných z ČOV do
vod povrchových.
- údaje z ČOV Kopřivnice 2020 až 2022 :
Čistírna odpadních vod Kopřivnice
|
Q= 1633,968 tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2022
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr (chemická spotřeba kyslíku)
|
1016,8
|
35,8
|
981,00
|
96,48
|
BSK5 (biochemická spotřeba kyslíku)
|
486,8
|
3,5
|
483,30
|
99,28
|
NL (nerozpuštěné látky)
|
409,9
|
6,8
|
403,10
|
98,34
|
Pc (celkový fosfor)
|
11,4
|
2,73
|
8,67
|
76,05
|
Nc (celkový dusík)
|
106,5
|
17,9
|
88,60
|
83,19
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Čistírna odpadních vod Kopřivnice
|
Q= 1970,284 tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2021
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr
|
1134,4
|
38,3
|
1096,10
|
96,62
|
BSK5
|
529,6
|
3,6
|
526,00
|
99,32
|
NL
|
594,1
|
7,4
|
586,70
|
98,75
|
Pc
|
12,6
|
2,36
|
10,24
|
81,27
|
Nc
|
109,3
|
20,1
|
89,20
|
81,61
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Čistírna odpadních vod Kopřivnice
|
Q= 2135,697tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2020
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr
|
985,5
|
40,8
|
944,70
|
95,86
|
BSK5
|
476,8
|
4,4
|
472,40
|
99,08
|
NL
|
488,1
|
7,4
|
480,70
|
98,48
|
Pc
|
11,8
|
2,99
|
8,81
|
74,66
|
Nc
|
111,1
|
16,1
|
95,00
|
85,51
|
Množství znečišťujících látek ve vypouštěných
odpadních vodách je závislé od množství odpadních vod na přítoku do ČOV
Kopřivnice, které je oproti minulému roku vyšší. Účinnost čištění se pak
v některých ukazatelích o desetiny procent liší od předchozího roku a to v
pozitivním i negativním měřítku. V souhrnu lze ale říci, ČOV Kopřivnice je po
rekonstrukci v minulých letech vybavena technologií na maximální možné úrovni,
proces čištění probíhá za plně automatizovaného provozu, tak aby bylo dosaženo
co nejlepších výsledků a hodnot vypouštěných odpadních vod.
|
-
95%
Počet napojených obyvatel na městskou ČOV se od posledního hodnocení
změnil, změnu přineslo vybudování 12,6 km nové splaškové kanalizace
v místních částech Vlčovice a Mniší.
|
ČOV plní limity
pro vypouštěné odpadních vod požadované nařízením vlády a stanovené rozhodnutím
vodoprávního úřadu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Účinnost
čištění odpadních vod, odstraňování znečišťujících látek z těchto vod je ve
sledovaném období téměř konstantní, minimální rozdíly mohou být způsobeny
rozdílnými teplotami prostředí v jednotlivých měsících sledovaných let,
statistickou chybou, přesností při laboratorních rozborech, nestejnými podmínkami při odběrech vzorků a provozními
faktory.
|
|
2.1.8. K jaké změně došlo v procentech plochy zastavěného území města, odkud je odváděna dešťová voda do oddílné kanalizace, zasakuje do země nebo je odváděna do toků (neodtéká jednotnou kanalizací na ČOV)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Jak bylo zmíněno již výše, v místních částech Vlčovice a
Mniší došlo k výrazným změnám oproti minulému období, neboť bylo vybudováno
12,6 km nové splaškové kanalizace. A na stoky této kanalizace bylo v průběhu
let 2021-2022 napojeno cca 95% nemovitostí. Nicméně protože stará jednotná kanalizace ještě nebyla v těchto
lokalitách rekolaudována na dešťovou, zatím tato změna nebyla započítána. Počítáno je však se změnou v místní části Lubina, kde v r.
2022 proběhla rekolaudace jednotných stok o celkové délce cca 3,7 km na stoky
dešťové. Celkem byla tedy zpevněná plocha odhadnuta na 35 000 m2, což je z celkové
fyzicky zastavěné plochy města, která zůstala od minulého hodnocená stejná (tj.
2 482 947 m2) cca 1,41 %. Území, z něhož dešťová voda neodtéká do jednotné kanalizace, nýbrž
teče do dešťové kanalizace, je vsakována nebo odtéká do vodního toku,
činilo v minulém hodnoceném období 14,7 % ze zpevněných fyzicky zastavěných ploch. K r.
2022 přibylo 1,14% území, takže celkem tedy jde o 15,84 % území. Drobnější opatření pro zlepšení nakládání s vodou jsou ale
realizována po celém území města, viz bod 2.1.9 – tj. polopropustná parkoviště,
výsadby do strukturálního substrátu, zakládání záhonů kolem chodníků aj.
Nicméně vyčíslit v procentech, jaké části zastavěného území města
se dotknou tato drobná opatření, je velmi problematické, navíc v celkové ploše
zastavěného území by se jednalo pouze o tisícinové či setinové hodnoty, takže v rámci
výše uvedené hodnoty s nimi není počítáno.
|
|
Rekolaudací jednotných kanalizačních stok v celkové délce cca 3,7 km v místní části Lubina došlo ke zlepšení situace s odvádění dešťových vod. Zároveň se podařilo odkanalizování Vlčovic a velké části Mniší, ale protože ještě nedošlo k rekolaudaci starých stok, tak s touto skutečností zatím nebylo počítáno. Nicméně lze předpokládat, že do budoucna se tak stane, takže zlepšující se trend bude zachován.
|
|
2.1.9. Vytvořila obec nebo subjekty v ní působící podmínky pro zpomalení odtoku nebo pro akumulaci, a využívání srážkových vod místo vody pitné (pro čištění obce, zálivku veřejné zeleně apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Kopřivnice stále plní opatření vycházející z Adaptační
strategie na změnu klimatu. Postupuje v souladu se schváleným předpisem - Zásady a limity pro budování
zpevněných ploch pro parkování. Nově budovaná parkoviště jsou z polopropustného
materiálu, umožňující zasakování dešťových vod přímo v místě a jsou
osázena stanoveným počtem dřevin, příp. jinou zelení (keře, trvalky). V rámci rekonstrukce centra města v r. 2022 byly vybudovány 2
retenční nádrže, které po dokončení projektu v polovině r. 2023 budou
sloužit k zavlažování zeleně v centru města – viz info k nádržím
zde: https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe/koprivnice-retencni-nadrze-v-centru Dřeviny v nově rekonstruovaném centru jsou vysazovány do
strukturálního substrátu, který rovněž podporuje zasakování dešťových vod.
V roce 2022 byl zahájen
Monitoring a drobná údržba studánek na území města = cílem je zjištění
informací o stavu a kvalitě podzemních vod (v příp. potřeby záložní zdroj pitné
vody). V r. 2022 byly rozborovány 2 podzemní zdroje (Jasníkova studánka a
Markétin pramen, viz tisková zpráva zde: https://koprivnice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=6939&id=41974&n=koprivnice%2Dzacina%2Dmapovat%2Da%2Dcistit%2Dmistni%2Dstudanky).
Jasníkova studánka byla vyčištěna, u Markétina pramene bylo vyvoláno jednání s vlastníky,
kteří projevili vůli vyústění pramene v r. 2023 opravit. V započatém monitoringu
bude pokračováno i v následujícím období. V r. 2022 došlo k odtěžení
sedimentů na Mlýnském náhonu ve Vlčovicích, který má město ve správě. Jednalo se
o opatření v rámci protipovodňové prevence = vrstva sedimentů výrazně
snižovala průtočnost mlýnského
náhonu. Město v letech 2020
a 2021 nechalo vyprojektovat stavby, které řeší dešťové
vody v dlouhodobě problémových lokalitách města – tj. parkoviště na ul.
Školní, jehož součástí má být i poldr na akumulaci dešťových vod
v lokalitě kolem ZŠ E. Zátopka a také projekt na odvádění vod od Husovy
lípy do Kopřivničky vč. využití dešťových vod z letního stadionu. Oba záměry
zatím s ohledem na finanční náročnost, příp. využití financí z nové výzvy
OPŽP, nebyly realizovány, ale mají platné stavební
povolení a jsou zahrnuty v novém Akčním plánu pro r. 2023-2024.
Na jaře 2023, po letech
příprav a získání finančních prostředků z OPŽP, byla zahájena výstavba opatření
proti přívalovým dešťům v lokalitě Lubina - Na holotě. Více informací, zde: https://koprivnice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=6939&id=6329&n=opatreni%2Dproti%2Dprivalovym%2Ddestum%2Dlubina%2Dholota
|
|
Otázku zpomalení odtoku a možnost zasakování dešťových vod město posuzuje při všech svých záměrech. Drobná opatření realizuje - viz návodná otázka. Významným projektem, s dlouholetou náročnou přípravou, je opatření proti přívalových dešťům v lokalitě Na Holotě, jehož stavba byla zahájena na jaře 2023.
|
|
2.2
Podpora a zvyšování ekologické stability krajiny a biologické rozmanitosti na správním území obce, rozšiřování péče o vymezená přírodní území a zelené plochy
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.2
Podpora a zvyšování ekologické stability krajiny a biologické rozmanitosti na správním území obce, rozšiřování péče o vymezená přírodní území a zelené plochy
|
Město Kopřivnice je průmyslovým městem s poměrně velkou hustotou zástavby. Hodnota koeficientu ekologické stability byla v roce 2020 0,71 a v roce 2021 : 0,723. Tato hodnota ukazuje, že se jedná o území intenzivně využívané. V rámci nástrojů, které má město k dispozici (zejména pak územní plán), usiluje o další rozvoj území tak, aby byly následky pro krajinu únosné. Zastavitelná území jsou vymezována téměř ve stejném poměru jak do volné nezastavěné krajiny, tak v rámci proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční a při nespolupráci vlastníků pozemků se nedaří nefunkční prvky v krajině realizovat. Na území města se v rámci území NATURA 2000 nachází dvě EVL, a to Červený kámen a Štramberk. Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP Štramberk. EVL Červený kámen zahrnuje tři PP Červený kámen, a to sjezdovka, Janíkovo sedlo a Prameny. Město zajišťuje péči o některá chráněná území, zejména registrované významné krajinné prvky a v rámci lesů v okolí města, které jsou z části ve vlastnictví města, podporuje citlivým trvale udržitelným hospodařením jejich ekologický a funkční potenciál. Město je součástí Přírodního parku Podbeskydí, jehož cílem je zachování typického krajinného rázu a mimořádná druhová pestrost organismů. Z hlediska výskytu invazních druhů (křídlatka) se podařilo omezit výskyt na cca 0,9 ha. V intravilánu města se zvětšila výměra veřejné zeleně a dochází k soustavnému zkvalitňování již existujících prvků (např. obnova parku Pionýrská - Sadová, projekt rekonstrukce centra města atd.)
|
Krajina města patří vzhledem ke své poloze v centru Moravskoslezského kraje a také s ohledem na bohatou a dlouhodobou historii průmyslové výroby mezi silně zatížené. Současně se zde však nachází řada přírodně hodnotných území, jejichž ochranu se daří zajišťovat a přírodní hodnoty rozvíjet. Koeficient ekologické stability se pohybuje na stabilní úrovni a dokonce se mírně zvyšuje. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční, což je dáno především vlastnickými vztahy, které neumožňují realizaci některých potřebných projektů. Na území města se nachází evropsky významná lokalita Červený kámen a Štramberk.
Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP
Štramberk. Město je také součástí přírodního parku Podbeskydí a Geoparku Podbeskydí, což svědčí o zvýšených koncentracích přírodně hodnotných lokalit v území. Město zajišťuje péči o některá zvláště chráněná území a přírodně hodnotné části krajiny,
zejména registrované významné krajinné prvky. Zajištěna je také kvalitní péče o veřejnou zeleň v intravilánu, což rovněž přispívá k naplňování Adaptační strategie města. Zastavitelná území jsou vymezována v co nejvyšší míře do proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území.
|
2.2.1. Pokud má obec v platném územním plánu vymezen lokální územní systém ekologické stability krajiny (LÚSES), k jaké změně podílu (%) realizovaných nebo k realizaci připravených ÚSES k navrhovaným ÚSES došlo? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Podíl
realizovaných nebo k realizaci připravených lokálních ÚSES k
navrhovaným lokálním ÚSES z a sledované období - 0%. Převážná část vymezených
prvků lokálního ÚSES je funkční, existují však dílčí úseky, zejména u
biokoridorů, které jsou vymezeny na ekologicky nestabilních plochách (zejména
orná půda), pro něž je potřeba zpracovat projekt realizace opatření vedoucích
ke zvýšení funkčnosti předmětných částí prvků ÚSES. Ve sledovaném období nebyla
realizována žádná opatření ke zvýšení funkčnosti nefunkčních částí lokálního
ÚSES a to z důvodu nedosažení konsensu s vlastníky pozemků. Město se
opakovaně pokouší připravit záměry na výsadbu zeleně v krajině a jiná opatření
pro podporu adaptace krajiny na změnu klimatu, ale pro převažující nesouhlasy
vlastníků pozemků k jejich realizaci nedošlo. Ve městě je již
digitalizována katastrální mapa, v roce 2018 proběhla revize katastru
nemovitosti a proto nejsou "na stole" požadavky vlastníků pozemků na
provedení pozemkových úprav. Nezbude tak, než se z pozice města jako vlastníka
pozemku pokusit iniciovat provedení dílčích pozemkových úprav tak, aby bylo
možné dostat pozemky v místě navržených ÚSES do vlastnictví obce nebo
státu.
Vzhledem ke skutečnosti,
že město mimo intravilán vlastní jen velmi málo pozemků využitelných pro
naplnění účelu pozemkových úprav ve prospěch ÚSES, existuje jen malá šance na
posun v této otázce, přesto stále hledáme způsoby, jak téměř neřešitelnou
situaci s pozemky uchopit a nalézt cestu k realizaci prvků ÚSES
lokálního významu. Kompetence města nesahají do oblasti biokoridorů a biocenter
regionálního a nadregionálního významu. Ty hodnotí a vymezují krajský úřad
v případě regionálních ÚSES (§ 77a odst. 6 zákona o ochraně přírody) a
ministerstvo životního prostředí v případě nadregionálních ÚSES (§ 79 odst. 3 písm. a) zákona o ochraně přírody). Zde má
město snahu kontrolovat, aby při záměrech prováděných v blízkosti
regionálních a nadregionálních ÚSES, nedošlo k jejich narušení či omezení
průchodnosti. Město nevylučuje spolupráci při případných požadavcích na
realizaci navržených opatření k posílení a rozšíření regionálních a
nadregionálních ÚSES.
Při vyhlašování EVL a PP nedošlo k návrhům zfunkčnění
ÚSES. EVL a PP Červený kámen se nachází ve funkčním regionálním biocentru 115
Červený kámen-Pískovna. Část nadregionálního migračního biokoridoru K 144 MB
je v oblasti EVL rovněž funkční. Biocentra a biokoridory regionálního
a nadregionálního významu, jejichž rozšíření a posílení je stávajícím Územním
plánem Kopřivnice navrženo, se nachází mimo území EVL a PP Červený kámen a Štramberk.
|
|
Bez provedení komplexních pozemkových úprav je realizace navržených částí ÚSES (na základě platného územního plánu) téměř neuskutečnitelná.
|
|
2.2.2. Vyskytují se na území obce zvláště chráněná území (ZCHÚ) nebo území soustavy Natura 2000? Pokud ano, jak je zajišťována péče o tato území? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na
území města byla vymezena dvě území NATURA 2000 (Červený Kámen, Štramberk).
Evropsky významné lokality (EVL)
Červený kámen a Štramberk.
Evropsky významné lokality jsou části
přírody zařazené do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Tato území
jsou chráněna na základě právních předpisů Evropské unie jako zvláště
významná přírodní stanoviště a lokality s výskytem vzácných a
chráněných druhů rostlin a živočichů. Území Červeného kamene a Štramberka byla
do národního seznamu evropsky významných lokalit vybrána v roce 2009,
v roce 2013 proběhlo jejich zařazení do národního seznamu evropsky
významných lokalit předloženého Evropské unii k posouzení a v roce
2018 proběhlo vyhlášení jako evropsky významná lokalita (EVL) zařazená do
evropského seznamu. Na úrovni české legislativy je ochrana EVL zakotvena v zákoně č. 114/1992
Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění. Celé EVL nebo jejich
části jsou vyhlášeny a chráněny jako maloplošné zvláště chráněné území (ZCHÚ) –
přírodní památka, národní přírodní památka, přírodní rezervace, národní přírodní
rezervace. Nejvíce EVL je v České republice chráněno jako přírodní
památka. V případě našich lokalit Červený kámen a Štramberk jsou na jejich
částech vyhlášeny přírodní památky nebo národní
přírodní památka. V obou EVL je také několik památných stromů. EVL
Štramberk má historicky vyhlášenu jednu národní přírodní památku - NPP Šipka a vyhlášenu přírodní památku - PP Štramberk, nachází se zde 1 památný strom
- Lípa u Panny Marie. Na hranici EVL leží další 2 přírodní památky - PP
Kamenárka a PP Váňův Kámen. EVL Červený kámen má vyhlášenu jednu přírodní
památku - PP Červený kámen, která je rozdělena na 3 různé části – Sjezdovku a
Janíkovo sedlo, kde jsou chráněny luční biotopy a prameniště a 3. část Potoky,
kde je chráněna pramenná oblast v lesním biotopu. Nachází se zde 3 památné
stromy - Raškův buk, Ondrášův buk, Buk Černých myslivců a při hranici EVL stojí
Husova lípa. Péči o EVL, maloplošná
ZCHÚ a památné stromy zajišťují
individuálně nebo ve spolupráci Krajský úřad Moravskoslezského kraje (EVL
+ PP); AOPK ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Poodří (NPP); město
Kopřivnice, město Štramberk, soukromí vlastníci.
EVL Červený kámen (CZ0810001)
Vyhlášení: 14.10.2013
Nařízení vlády č. 371 ze dne 3.11. 2009,
kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit, Sbírka zákonů,
částka 120/roč. 2009, Nařízení vlády č. 318 ze dne 21.8. 2013
o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit (Účinnost 15. dnem po
vyhlášení tj. 29.10.2013), Sbírka zákonů, částka 121/roč. 2013 ze dne
14.10.2013. Nařízení vlády č. 187 ze dne 15.8.2018,
o vyhlášení evropsky významných lokalit zařazených do evropského seznamu
(Účinnost 1.9.2018), Sbírka zákonů, částka 91/roč. 2018.
Rozloha: 249,5555 ha. Vrcholové partie a svahy Červeného kamene, Pískovny,
hřeben Brd, Janíkovo sedlo, údolí Kopřivničky, Sjezdovka. Minimální nadmořská
výška 366 m, maximální nadmořská výška 690 m.
Předmět ochrany:
biotopy
6510 - Extenzivní
sečené louky nížin až podhůří (Arrhenatherion,
Brachypodio-Centaureion nemoralis) 7220* - Petrifikující prameny s tvorbou pěnovců (Cratoneurion)
9180* - Lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích a v roklích
* prioritní
typ evropského stanoviště
Součástí EVL:
Vyhlášení: 8.8.2018 (Věstník
roč.2018/částka 2, ze dne 8.8.2018. Nařízení Rady MSK č.4/2018 ze dne 26.6.2018. Účinnost 15. dnem po vyhlášení ve
Věstníku právních předpisů MSK tj. 23.8.2018).
Rozloha: 21,9223 ha. Katastrální
území Kopřivnice, Lichnov u Nového Jičína a Vlčovice. Přírodní památka je
složena ze tří částí – Sjezdovka, Janíkovo sedlo a Potoky.
Předmět ochrany: Karpatské druhy květeny, mozaika lesních a lučních společenstev s prameništi, petrifikující prameny s tvorbou pěnovců, lesy svazu Tilio-Acerion na svazích, sutích, roklích, extenzivní sečené louky nížin až podhůří.
Plán péče: Na období od 1.1.2019
do 31.12.2032, autor Radim Kočvara, schválil
KÚ MSK 16.3.2020.
Ochranné pásmo: Nevyhlašuje se (§ 37 odst. 1 zákona o
ochraně přírody)
Vyhlášení: 12.11.1993 Okresní úřad Nový Jičín, Vyhláška č. 9/1993.
(Účinnost 17.12.1993)
Rozloha: 0,7786 ha
Předmět ochrany: Ochrana významného skalního útvaru -
dominantního výchozu jurského vápence s výraznou brekciovou texturou
Ochranné pásmo: Vyhlášeno - 5,1170 ha
Území města je od roku 2014 součástí geoparku Podbeskydí.
„Rozkládá se
v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na území 530 km2.
Území je na severu ohraničeno sníženinou Oderské brány, na východě úbočím
Palkovických vrchů na jihu prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a na západě
úbočím Kojetínských vrchů. Jedná se o geologicky velmi pestré území na
severozápadním okraji Karpatského oblouku budované převážně usazenými horninami
jurského až křídového stáří.
Nalezneme zde trosky
druhohorních tropických korálových útesů, mohutná souvrství hlubokomořských
usazenin, pradávné podmořské sesuvy, stopy kontinentálního ledovce či sopečné horniny,
které pronikly mořským dnem. S těmito pozůstatky dávných dramat se zde
můžeme setkat téměř na každém kroku.“
(www.geoparkpodbeskydi.cz)
Město Kopřivnice pravidelně, dle potřeby, pečuje o památné stromy na své území. Na území EVL Červený kámen byla v r. 2021 ošetřena Husova lípa.
Dále v letech 2020 a 2021 město zajišťovalo pravidelné sečení na květnatých loukách na Janíkově sedle a sjezdovce, které jsou součástí EVL Červený kámen (PP). Od r. 2022 zajišťuje město pouze sečení luk na sjezdovce. V případě luk na Janíkově sedle se podařilo odkomunikovat s KÚ MSK, že péči o tyto vzácné vstavačovité louky převezmou a zintenzivní jejich seč na 2x ročně, a to až do r. 2025. Město tímto krokem mohlo přesměrovat finanční prostředky do lokalit, které působením času začaly vyžadovat intenzivnější a finančně náročnější údržbu = v r. 2022 byla zahájena I. etapa odstraňování náletů z registrovaného VKP Raškova skála. V r. 2023 je v plánu pokračovat.
Město Kopřivnice podporuje i kosení kosou. V roce 2022 byla pokosena i s fyzickou pomocí vedení města a odboru ŽP květnatá louka před Městským úřadem, která dala vzniknout nápadu začít kosit kosou i orchidejové louky. V roce 2023 plánujeme workshop kosení a naklepávání kos na sjezdovce.
|
|
Management péče o ZCHÚ je zajišťován v nezbytné míře tak, aby si tato území zachovala hodnoty, kvůli kterým se stala předmětem ochrany. Město Kopřivnice pravidelně, dle potřeby, pečuje o památné stromy na své území.
Na území EVL Červený kámen byla v r. 2021 ošetřena Husova lípa. Dále v letech 2020 a 2021 město zajišťovalo pravidelné sečení na květnatých loukách na Janíkově sedle a sjezdovce, které jsou součástí EVL Červený kámen (PP). Od r. 2022 zajišťuje město pouze sečení luk na sjezdovce. V případě luk na Janíkově sedle se podařilo odkomunikovat s KÚ MSK, že péči o tyto vzácné vstavačovité louky převezmou a zintenzivní jejich seč na 2x ročně, a to až do r. 2025. Město tímto krokem mohlo přesměrovat finanční prostředky do lokalit, které působením času začaly vyžadovat intenzivnější a finančně náročnější údržbu = v r. 2022 byla zahájena I. etapa odstraňování náletů z registrovaného VKP Raškova skála. V r. 2023 je v plánu pokračovat.
|
|
2.2.3. Došlo za hodnocené období ke snížení podílu úbytku ploch přírodního nebo přírodě blízkého charakteru vůči přírůstku zastavěných a ostatních ploch nepřírodního charakteru (stavby, komunikace, provozní prostranství, zpevněné plochy apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Z Územně analytických podkladů (ÚAP) vyplývá:
Název plochy
|
Rok 2014 (ha)
|
Rok 2016 (ha)
|
Rok 2019 (ha)
|
Rok 2020 (ha)
|
Rok 2021 (ha)
|
Orná půda
|
968,3
|
961,5
|
933,2
|
931
|
922
|
Zahrady, sady
|
214,9
|
220,2
|
246,5
|
242
|
247
|
Travní porosty
|
390
|
390,4
|
384
|
383
|
384
|
Lesní pozemky
|
444,3
|
443,8
|
450,6
|
451
|
452
|
Vodní plochy
|
60,3
|
60,2
|
60,2
|
60
|
59
|
Zastavěné plochy
|
155,5
|
155,3
|
158,6
|
160
|
159
|
Ostatní plochy
|
516,3
|
517,2
|
515,7
|
516
|
515
|
Z výše uvedeného vyplývá, že ploch přírodního nebo přírodně blízkého charakteru na území města neubývá, ale přibývá. Tento přírustek je v porovnání s přírustkem zastavěných a ostatních ploch větší. Toto je způsobeno především úbytkem orné půdy, kterou z hlediska ekologické stability řadíme k nestabilním faktorům. Orná půda byla převedena zejména na zahrady a sady.
|
|
Ploch přírodního nebo přírodně
blízkého charakteru přibylo. Tento přírůstek je v porovnání s přírůstkem zastavěných a ostatních
ploch větší. Toto je způsobeno především úbytkem ploch orné půdy, kterou z
hlediska ekologické stability řadíme k nestabilním faktorům.
|
|
2.2.4. Jaký je na území města dlouhodobý trend v ekologické stabilitě území, měřený koeficientem ekologické stability? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Koeficient ekologické stability (KES) území měl
v letech 2012, 2014 a 2016 hodnotu 0,68, v roce 2020 0,71 a v roce 2021 0,723. Jedná se o území zařazené do
kategorie 0,30 < KES < 1,00: území intenzivně využívané, zejména
zemědělskou velkovýrobou, oslabení autoregulačních pochodů v ekosystémech
způsobuje jejich značnou ekologickou labilitu a vyžaduje vysoké vklady
dodatkové energie. KES je poměrové číslo, které stanovuje poměr ploch tzv.
stabilních (lesní půda, vodní plochy a toky, trvale travní porosty, mokřady,
sady, vinice) a nestabilních krajinotvorných prvků (orná půda,
antropogenizované plochy, chmelnice). Město Kopřivnice je historicky významně
ovlivněno průmyslovými provozy, plošně nejvýznamnější je Areál Tatry. Velkou
část volné krajiny tvoří plochy orné půdy. V obou případech nelze očekávat
významné změny v rozlohách těchto ploch. Dochází k pomalému vylepšování KES, neboť se nepředpokládá nárůst orné půdy, ale naopak změna některých pozemků vedených jako orná půda na les, zeleň či zahrady. Plochy orné půdy určené k zastavění budou sice zastavěny, ale značná část těchto pozemků zůstane nezastavěna a bude převedena do kategorie zahrada či trvalý travní porost. V plochách pro bytovou výstavbu je požadována intenzita zeleně minimálně 50 %, v plochách výroby min. 10 %.
Poznámka:
vstupní data pro výpočet KES jsou vždy čerpána z katastru nemovitostí,
který je pravidelně aktualizován
|
-
0,723
Hodnota koeficientu ekologické stability území za rok 2021 je 0,723.
|
Dlouhodobý trend v ekologické stabilitě území je mírně se zlepšující. Vzhledem k intenzivně využívanému území (např. průmyslová zóna) a rozšiřování obytné zástavby nelze do budoucna předpokládat nějakou zásadnější změnu hodnoty KES.
|
|
2.2.5. Došlo ke zvětšení ploch veřejné zeleně/parků/sadů v obci (v rámci celého území města)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město pokračuje v nastoupeném trendu, jehož cílem je intenzifikace péče o stávající veřejnou zeleň a kvalitativní posun při její obnově, což přispívá ke zvýšení hodnoty zeleně a rozšíření užitků z již stávající veřejné zeleně. Město objednává každý rok pasportizaci a inventarizaci zeleně. Každý rok tak došlo k inventarizaci a pasportizaci jednotlivých částí města a v roce 2022 místních částí. Problémové dřeviny jsou pak káceny nebo ošetřovány. Ve sledovaném období byla ukončena obnova parku Pionýrská - Sadová s celkovými náklady cca 1,7 mil Kč. Toto opatření navazuje na revitalizovanou zeleň na sídlišti Korej (realizace 2014), takže byla dokončena revitalizace zeleně v celé jedné části města. Byl ozeleněn kruhový objezd na Obránců míru, nový trvalkový záhon u Komerční banky, bylo vysazeno cca 40 stromů podél nově vzniklé cyklostezky u Průmyslového parku Vlčovice, v roce 2022 byla realizováno ozelenění plochy u polikliniky a vznikla nová plocha veřejné zeleně před novým muzeem nákladních automobilů Tatra o výměře cca 10 000 m2. V současné době je realizována revitalizace centra města, jejíž součástí je i založení nového "bílého háje" (parkově upravená plocha s výsadbami stromů na místě stávajícího nevyhovujícího trávníku). V místech, kde není možné vysazovat keře nebo stromy umisťujeme mobilní zeleň a vysazujeme a udržujeme i květnaté louky a letničkové záhony k podpoře biodiverzity. Město od roku 2012 postupně doplňuje na exponovaná místa vhodnou izolační zeleň ke snížení negativních vlivů dopravy (blíže viz. indikátor 2.4.C) Přestože ve městě probíhá výstavba, daří se vysazovat i nové zelené plochy. Výměra veřejné zeleně tedy zůstává přibližně stejná jako v minulých letech (111,45 ha).
|
|
Přestože ve městě i místních částech probíhá výstavba a s tím spojený úbytek ploch veřejné zeleně, daří se zároveň ozeleňovat nové plochy a dochází tak ke vzniku nových veřejných prostranství.
|
|
2.2.6. Je upřednostňována nová výstavba na nevyužitých nebo špatně využitých plochách ve stávajícím zastavěném území obce před výstavbou na dosud nezastavěném přírodním území nebo na zemědělské či lesní půdě mimo ně? Pokud ano, uveďte příklady. |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Praxe ukazuje, že je upřednostňována výstavba
v zastavěném území (v níže uvedené tabulce jen „ZÚ“). Hlavním důvodem je
dostupnost dopravní a technické infrastruktury. Staví se samozřejmě také
v zastavitelných plochách vymezených územním plánem.
V níže uvedené tabulce jsou uvedeny údaje
k bytové výstavbě za období 2015 – 2022, vydaná stavební povolení, tedy
počet nově povolených rodinných domů, celková plocha, která byla využita
k bytové výstavbě v zastavěném území na dosud nevyužitých nebo špatně
využitých plochách (převážně zahrady, orná půda a proluky), celková plocha,
která byla využita k bytové výstavbě v nezastavěném území převážně na
zemědělské půdě, skutečně zastavěná plocha v zastavěném území a mimo
zastavěné území a poměr těchto údajů:
Rok
|
Počet RD v ZÚ
|
Počet RD mimo ZÚ
|
Celková plocha v ZÚ
|
Celková plocha mimo ZÚ
|
Skutečně zastavěná plocha v ZÚ (A)
|
Skutečně zastavěná plocha mimo ZÚ (B)
|
Poměr A/B (%)
|
2015
|
8
|
6
|
7323
|
10581
|
704
|
889
|
79
|
2016
|
13
|
8
|
15228
|
11168
|
2119
|
1289
|
164
|
2017
|
12
|
17
|
14137
|
22477
|
1597
|
2682
|
59
|
2018*
|
19
|
4
|
19096
|
5779
|
2894
|
700
|
413
|
2019*
|
14
|
7
|
14834
|
13868
|
1940
|
1094
|
177
|
2020
|
9
|
4
|
9632
|
11029
|
2420
|
1213
|
199
|
2021
|
4
|
3
|
5097
|
3542
|
1353
|
860
|
145
|
2022
|
7
|
4
|
8394
|
4517
|
2406
|
1167
|
206
|
celkem
|
86
|
53
|
93741
|
82901
|
15433
|
9894
|
180
|
* zastavěné území bylo nově vymezeno
k 01.02.2018
Z uvedených hodnot vyplývá, že ve městě stále převažuje bytová výstavba na
dosud nevyužitých plochách v zastavěném území nad zástavbou mimo zastavěné
území (na zastavitelných plochách).
Pro objektivnější posouzení
byla nově zpracována tabulka povolených staveb rodinných domů za období 2015 –
2022. Z této tabulky byl pak vyhodnocen trend pro daný ukazatel. Hodnoty
za jednotlivé roky jsou rozkolísané, je však
zřejmý vzrůstající podíl staveb rodinných domů umístěných v zastavěném
území. V předchozích auditech byly uvedeny údaje za dokončené rodinné
domy, proto nebylo provedeno srovnání s těmito neadekvátními údaji.
Mimo výše uvedenou bytovou výstavbu probíhá ještě
pozvolná dostavba volných ploch, proluk, v Průmyslovém parku Kopřivnice.
Nové objekty občanského vybavení (nové muzeum a domov pro seniory) jsou
umístěny v zastavěném území. Muzeum v dlouhodobě nevyužívaných
objektech a plochách v Areálu Tatry, domov pro seniory, navazující na dům
s pečovatelskou službou, v proluce mezi bytovými domy a školou.
Rovněž dochází k rekonstrukci nevyužívaných objektů horkovodních
výměníkových stanic na objekty občanského vybavení nebo garáže. Celkem je v městě Kopřivnice 937 rodinných domů a 1050 rodinných domů v místních částech.
|
|
Nový územní plán vymezuje
nově cca 71 ha zastavitelných ploch určených pro bytovou výstavbu, což odpovídá
potřebám města na cca 12 let. Jedná se o pokles o 57 ha. Rovněž byla zmenšena
zastavitelná plocha pro těžký průmysl o 11 ha.
|
|
2.2.7 Další informace k tématu |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Problémy s invazními druhy jsou pouze lokální a malého rozsahu. V letech 2012 - 2014 byla realizována cílená likvidace křídlatky postřikem totálního herbicidu, čímž došlo k zásadnímu poklesu výskytu této invazní rostliny. Trnovník akát se v plošném zastoupení vyskytuje v malém rozsahu zejména v lokalitách, kde se provádí pravidelné odstraňování nárostu (drážní těleso). Netýkavka žlaznatá se sporadicky vyskytuje podél vodního toku Lubiny. V tomto období nebyly řešeny žádné zásahy.
Osvěta v oblasti zeleně a ochrany přírody: Říjen 2021 - Den stromů - fotosoutěž Very important trees, ošetření památného stromu (platanu E. Hanzelky) stromolezci před zraky veřejnosti vč. komentáře, výsadba dřeviny v parku vč. komentáře, přednáška ovocnáře pro veřejnost. Říjen 2022 - procházka Kopřivnicí s arboristou, široké veřejnosti byl osvětlen význam dřevin ve městě a péče o ně. V r. 2022 byla pracovníky odboru ŽP vytvořena putovní výstava "Životní prostředí a my", kdy část je věnována zeleni a stromům ve městě.
|
-
0,9 ha
Křídlatka - 0,50 ha (odborný odhad na základě zjištěné pokryvnosti v části území) - likvidace totálním herbicidem Netýkavka - 0,10 ha (odborný odhad) - výskyt zejména podél vodního toku Lubina a na rumištích Trnovník akát - 0,30 ha (odborný odhad) - nedochází k plošné likvidaci.
|
Dlouhodobě dochází k mírnému úbytku plošného výskytu invazních druhů. Na katastru města šlo v uplynulém období zejména o eliminaci křídlatky a akátu. V roce 2016 byl výskyt invazních druhů odhadnut na 2 ha. Aktuálně je opatření proti invazním druhům potřeba činit jen v jedné lokalitě s intenzivnějším výskytem.
|
|
2.3
Kvalita půdy, ochrana ekologicky produktivní půdy, podpora udržitelného zemědělství a lesního hospodářství
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.3
Kvalita půdy, ochrana ekologicky produktivní půdy, podpora udržitelného zemědělství a lesního hospodářství
|
Z hlediska udržitelného zemědělství a lesního hospodářství lze konstatovat, že situace je uspokojivá až dobrá. V hodnoceném období došlo ke zvětšení ploch pozemků určených k plnění funkcí lesa o cca 2 ha, lesnatost území města činí 16,4%. Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska ochrany půdy a její eroze a díky státní politice v oblasti podpory zemědělského hospodaření jsou již standardně dodržovány zásady správné hospodářské praxe (nebyly zjištěny žádné nesoulady v rámci kontrolní činnosti při poskytování dotací). Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé a to na zemědělské půdě o velikosti 34,30. Výměra zemědělské půdy na území města je 1564 ha. V rámci rozvoje města dochází k dalším záborům produktivní zemědělské půdy, a to i ve třídách ochrany I. a II. Ve sledovaném období činily zábory v I. a II. třídě ochrany 0,009 % z celkové plochy města, absolutně se jednalo o zábory o velikosti 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě). Nicméně oproti minulému hodnotícímu období se jedná o zlepšující se trend.
|
Situace v oblasti zemědělského a lesnického hospodaření je stabilizována. Lesnatost území města činí 16,4% (452 ha) a neklesá. Větší než třetinová plocha z toho je certifikováno systémem PEFC (lesy města Kopřivnice, Lesy
České republiky, s.p.). Město vlastní celkem 181 ha lesních pozemků, na katastru města je to 115ha. Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska eroze půdy. Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé na pozemcích s výměrou 34 ha. Daří se omezovat zábory kvalitní půdy v I. a II. třídě ochrany. Ve sledovaném období činily tyto zábory 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě).
|
2.3.1. Došlo ke zvýšení výměry zemědělské půdy s certifikovaným ekologickým zemědělstvím a/nebo s respektováním zásad správné hospodářské praxe? Jedná město se zemědělci s cílem podpořit zvýšení počtu certifikovaných hospodářství? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na území města Kopřivnice hospodaří certifikovaní ekologičtí podnikatelé (oba mají sídlo mimo město Kopřivnici) na ploše 34,30 ha zemědělské půdy. Ve sledovaném období ke zvýšení výměry této půdy nedošlo.
V následující tabulce sdělujeme jednotlivé výměry této půdy pro daná katastrální území v hektarech a jejich skladbu dle kultur.
|
kultura (ha)
|
|
K.ú.
|
T (trvalý travní porost)
|
R (standardní orná půda)
|
S (ovocný sad)
|
celkem (ha)
|
Kopřivnice
|
88
|
177
|
4
|
269
|
Mniší
|
147
|
103
|
0
|
250
|
Vlčovice
|
65
|
214
|
0
|
279
|
Drnholec nad Lubinou
|
19
|
202
|
0
|
221
|
Větřkovice u Lubiny
|
65
|
226
|
0
|
291
|
Město Kopřivnice vlastní 78,0148 ha zemědělské půdy (orná půda, zahrady, trvalý travní porost, rybníky, vodní toky). Vzhledem k tomu, že město nepodmiňuje pronájem půdy ekologickým hospodařením, v uplynulých letech není zemědělská půda ve vlastnictví města pronajata certifikovaným ekologickým zemědělcům. Město nejedná se zemědělci z hlediska zvýšení počtu certifikovaných hospodářství. Je v kontaktu s některými zemědělci hospodařícími na významnějších plochách zemědělské půdy a to z hlediska adaptace na změnu klimatu (dodržování zásad správné hospodářské praxe).
|
|
Při hospodaření na zemědělských pozemcích jsou i dle vyjádření MZe v podstatě více či méně respektovány zásady správné zemědělské praxe. Je to podmínka pro získání dotace na obhospodařování půdy. Za sledované období nebyly evidovány žádné události, které by nasvědčovaly problémům při hospodaření na zemědělských pozemcích.
|
|
2.3.2. Došlo ke zvýšení výměry pozemků určených k plnění funkcí lesa na správním území obce? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Ve sledovaném období bylo na území města Kopřivnice prohlášeno za pozemky určené k plnění funkcí lesa (PUPFL) celkem 1,79 ha půdy. Nejednalo se však o nově zalesňované pozemky, ale o dosažení souladu mezi skutečným stavem v terénu a stavem evidence katastru nemovitostí. Na všech pozemcích prohlašovaných za PUPFL se již nacházel porost lesních dřevin. Celková výměra pozemků určených k plnění funkcí lesa (PUPFL) na území města Kopřivnice činí 452 ha. Z toho 162,23 ha lesa je certifikováno systémem PEFC (lesy města Kopřivnice, Lesy České republiky, s.p.). Město neuvažuje o certifikaci lesů dle FSC a to vzhledem k malé výměře lesů města, finančním nákladům certifikace (včetně souvisejících postupů) a velmi malému krátkodobému ekonomickému efektu certifikace na hospodaření v lesích města. Město Kopřivnice vlastní celkem 181,2975 ha, z toho na katastru města Kopřivnice a místních částí jde o 115,6 ha. Celková lesnatost území města je 16,4%.
|
|
V lesích na území města je situace stabilní bez zásadních problémů z hlediska vlivu na kvalitu životního prostředí. Dílčí negativní vliv na stabilitu lesních porostů mají škody způsobené kůrovcem a odumírání jasanu ztepilého vlivem napadení houbovou chorobou chalara fraxinea.
|
|
2.3.3. Má obec problémy s erozí půdy? Pokud ano, přijala nebo podpořila konkrétní protierozní opatření? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Za sledované období byly na území města Kopřivnice zaznamenány dvě erozní události, které jsou evidovány na portálu "monitoring eroze", a to č. 2718 a 2719, obě v místní části Lubina. Část ploch na území města jsou klasifikovány jako potenciálně erozně ohrožené plochy. V erozně nejvíce ohroženém území v lokalitě Benčák (při katastrální hranici s k.ú. Závišice) je riziko vzniku eroze snižováno respektováním vhodných osevních postupů. Město přímo nepodporuje technická protierozní opatření a to s ohledem na to, že nejsou zjištěny žádné významnější problémy s erozí.
|
|
Na území města je situace ohledně eroze půdy dobrá, nevyskytuje se žádný závažný problém v této oblasti. Potenciální ohroženost půd, která je vyšší ve svažitějších lokalitách města, je z velké části kompenzována vegetačním pokryvem či vhodným způsobem obhospodařování.
|
|
2.3.4 Chrání obec zemědělský půdní fond? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na území města Kopřivnice je zastoupení jednotlivých druhů pozemků uvedeno v návodné otázce č. 2.2.3 Zastoupení jednotlivých tříd ochrany zemědělského půdního fondu je uvedeno níže:
třída
ochrany | ha | I | 31 | II | 552 | III | 231 | IV | 396 | V | 372 | |
|
-
0,009%
V I. třídě ochrany bylo za sledované období odňato 0,0117 ha půdy, ve II. třídy ochrany pak 0,2400 ha.
|
Cílem města je, aby se zábory v I. a II. třídě ochrany minimalizovaly a inklinovaly k nule. Problém je částečně řešen územním plánem (viz návodná otázka č. 2.2.6). Trend je hodnocen jako zlepšující se, protože za období 2014 - 2016 bylo v I. a II. třídě ochrany odňato 0,3761 ha, za období 2017 - 2019 bylo v I. a II. třídě ochrany odňato 0,5872 ha a za období 2020 - 2022 bylo v I. a II. třídě ochrany odňato 0,25 ha.. Vlivem potřeby dalšího rozvoje území se jedná o dlouhodobý úkol, na kterém musí být shoda v orgánech města (rada i zastupitelstvo města, městský úřad jako orgán státní správy v ochraně zemědělského půdního fondu).
|
|
2.4
Kvalita ovzduší
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.4
Kvalita ovzduší
|
Informační systém kvality
ovzduší v Kopřivnici průběžně stahuje data z nejbližší stanice AIMS
ČHMÚ ve Studénce. Data jsou k vidění na monitoru při vstupu do budovy MÚ a
na webových stránkách města. V roce 2019 byla vyhlášena
1 smogová situace v zóně Moravskoslezsko pro částice PM10. V
roce 2020 a 2021 nebyla vyhlášena žádná smogová situace. Vyhodnocení stavu ovzduší -
imisní situace Stav kvality ovzduší má
zlepšující se tendenci. V porovnání s průměrnou roční koncentrací
částic PM10 z roku 2017, která činila 30,36 µg.m-3 a
hodnotou z roku 2022, která byla 22,1 µg.m-3 došlo ke snížení o
73%. Také u počtu překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10,ke
kterému došlo 56x během roku 2017, došlo ke snížení na 14x v roce 2022. Stále dochází překračování
imisního limitu pro benzo(a)pyreny na 100% území. Porovnání pětiletého klouzavé
průměru 2014 – 2018 s pětiletým klouzavým průměrem 2017 – 2021 ukazuje, že
došlo k poklesu koncentrace z 2,4 ng. m-3 na 2 ng. m-3 Ochrana před prašností Město pravidelně čistí chodníky
a místní komunikace o výměře 668 535 m2 čímž přispívá ke snížení sekundární prašnosti z běžného
provozu. Během vysokých teplot vzduchu v letních měsících provádí kropení
živičných krytů, pro zlepšení mikroklimatu. V období 2020
- 2021 bylo realizováno 573 m izolační zeleně.
|
Imisní limit pro zdraví obyvatel jsou na
území města překračovány, a to díky imisním koncentracím benzo(a)pyrenu. Avšak
kvalita ovzduší má zlepšující se tendenci. Snižují se imisní koncentrace polétavého prachu a také se snižuje počet překročení denních imisních limitů pro tuto látku - pro polétavý prach jsou tedy imisní limity dodržovány. Na imisní zátěž se podílí více faktorů - doprava, pro kterou má město zpracován Plán udržitelné městské mobility, dálkový přenos z Polska a Ostravsko-Karvinské aglomerace, místní podniky a v zimním období lokální topeniště. Město v rámci svých možností realizuje řadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší, což naplňuje cíle PZKO. Je zajišťováno čištění komunikací před resuspenzí prachu, jsou realizovány výsadby izolační zeleně, postupně bylo realizováno velké množství energeticky úsporných opatření a město aktivně podporuje kotlíkové dotace.
|
2.4.1. Došlo ke zlepšení kvality ovzduší v obci? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V období 2019 až 2022 nedošlo
k překročení platných imisních limitů pro látky NO2, SO2 ani PM2,5.
Nedošlo k překročení ročního imisního limitu pro PM10, ale docházelo
k překročení hodnoty denního imisního limitu 50 µg.m-3 pro PM10. V porovnání s hodnotami uvedenými
v minulém auditu došlo ke snížení koncentrace těchto znečišťujících látek.
Stále však dochází k překročení ročního imisního limitu pro benzo[a]pyren,
jehož hodnota činí 1 ng.m-3. Průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla roce 2019 – 2,2
[ng.m-3], 2020 – 1,8 [ng.m-3], 2021 – 1,9 [ng.m-3]. V porovnání s hodnotami pětileté klouzavé průměry 2014
- 2018 uvedenými v minulém auditu došlo ke
snížení koncentrace benzo(a)pyrenu. Město poskytuje informace o stavu ovzduší i v
rámci informačního systému kvality ovzduší na webu města, poskytováním dalších
informací prostřednictvím webových stránek odboru životního prostředí, apod.). Byl zaveden Časový plán města Kopřivnice pro
provánění opatření uvedených v Programu zlepšování kvality ovzduší zóna
Moravskoslezsko – CZ08Z: Aktualizace 2020, který má termín splnění průběžně do
roku 2023. Dokument dostupný zde: https://koprivnice.cz/assets/File.ashx?id_org=6939&id_dokumenty=5902 Město se podílí na odstraňování bariér pro zapojení nízkopříjmových
skupin předfinancováním příspěvků měst a obcí, v rámci 4. výzvy
kotlíkových dotací, příspěvkem pro úspěšné žadatele ve výši 5 000 Kč. Dále
propaguje program Kotlíkové dotace, šíří informace o poskytovaných dotačních
titulech a správném provozování zdrojů.
V r. 2022 bylo spuštěno senzorové měření ovzduší.
|
-
průměrná roční koncentrace částic PM10 [µg.m-3] PM10
2019 – 23,7
2020 – 21,2
2021 – 23,3
2022 – 22,1
počet překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10:
2019 – 23x
2020 – 13x
2021 – 21x
2022 – 14x
-
pětileté klouzavé průměry 2017 - 2021 (roční průměr); PM2,5 – 19 µg.m-3 NOx – 19,9 µg.m-3 benzo(a)pyren – 2 ng. m-3
Na území města Kopřivnice nedochází k překračování imisních limitů
stanovených pro tyto látky, výjimkou jsou limity benzo(a)pyrenu. V příloze je mapa ročních průměrných
koncentrací B(a)P v roce 2021. Tmavě hnědá místa označují lokality
s překročením imisních limitů benzo(a)pyrenu. Přibližná poloha města
Kopřivnice je označena křížkem.
|
|
|
2.4.2. Má obec problémy se znečišťováním ovzduší z lokálních topenišť? Jaká opatření proti tomu obec činí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Nejvyšší
emise tuhých znečišťujících látek v zimním období jsou dány zdroji lokálního
vytápění. Lokální topeniště jsou svým příspěvkem k imisní situaci PM10 jsou zcela
dominantní (viz. Plán zlepšování kvality ovzduší pro město
Kopřivnice, dostupný na webových stránkách města
Kopřivnice). V roce 2021 se nadlimitní denní průměrné koncentrace PM10
vyskytovaly převážně v chladné polovině.
Během
roku 2022 došlo k překročení počet
překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10 celkem 14x
(1x leden, 4x březen, 2x v listopad a 7x prosinec). Jedná se o období
topné sezóny.
Město
dále podporuje občany v žádostech o kotlíkové dotace v rámci
snižování negativních vlivů lokálních topenišť na ovzduší. Každému úspěšnému žadateli o výměnu kotle přispívá částkou 5 000 Kč.
- V roce
2020 město podpořilo úspěšné žadatele o kotlíkovou dotaci ve 2. a 3. výzvě,
celkem podpořeno 12 žadatelů, celková dotace ve výši 60 tis. Kč.
- V
r. 2021 v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací podpořilo 11 žadatelů v celkové
výši 55 tis. Kč. Je plánováno, že v r. 2022 se město zapojí do nově vyhlašované
4. výzvy kotlíkových dotací.
- V
r. 2022 bylo městem podpořeno 7 úspěšných žadatelů v rámci doznívající 3. výzvy
kotlíkových dotací. V polovině r. 2022 Moravskoslezský kraj spustil příjem
žádostí pro 4. kotlíkovou výzvu. V rámci ní bude město na základě schválené
smlouvy spolupracovat, v rozpočtu města je alokováno 100 tis. Kč.
V roce
2020 se uskutečnila osvětová kampaň v oblasti znečišťování ovzduší. Projekt byl
realizován formou spotu v kopřivnické kabelové televizi, který byl následně
umístěn i na sociální sítě města. Show s názvem Jak správně topit předvedl (pro
Kopřivnici známý) Ing. Jiří Horák Ph.D z výzkumného energetického centra Vysoké
školy báňské v Ostravě.
V roce 2022 rovněž proběhla osvětová kampaň zaměřená na
ochranu ovzduší. Jednalo se o edukativní show, kterou vedl pan Ing. Jiří Horák
Ph.D alias Smokeman z VŠB Ostrava. Proběhly celkem dvě přednášky s dopoledním
zaměřením na děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol. Odpoledne
pak bylo cíleno na místní seniory z klubu aktivní senior.
Od r.
2021 je město zapojeno do projektu Moravskoslezského kraje na měření kvality
ovzduší. Zhotovitelem projektu je společnost Ekotoxa Brno. Původní předpoklad
byl, že měření pomocí senzorů v Kopřivnici započne 4/2021, nicméně došlo k
neočekávaným komplikacím a průtahům při vyřizování dotace z Norských fondů,
kterou zhotovitel projektu vyřizoval. Zahájení monitoringu bylo o 1 rok
posunuto. První senzor byl umístěn na sloupě u ZŠ v Lubině v srpnu
2022. Ostatní 4 senzory zatím kvůli problémům s technologií jejich výroby
instalovány nebyly.
V r.
2022 byla pracovníky odboru ŽP vytvořena putovní výstava „Životní prostředí a
my“ – jedna část je věnována ovzduší.
K
omezování znečišťování ovzduší vedou kromě výše uvedených i další opatření.
Město se věnuje podpoře udržitelné mobility (osvětové kampaně, budování cyklostezek aj.), zatepluje obvodové pláště, mění okna,
rekonstruuje střešní pláště, instaluje regulované otopné soustavy. Město od
posledního auditu zrekonstruovalo a zateplilo poslední bytový dům ve
vlastnictví města, u kterého toto chybělo. Jednalo se o BD Masarykovo náměstí
650. V roce 2021 bylo provedeno zateplení obvodového pláště, výměna
oken, rekonstrukce střešního pláště na objektu MŠ v Lubině a vyregulování
otopné soustavy MŠ I.Šustaly. V roce 2022 byla zahájena projektová
příprava energetických opatření objektu letního stadionu E. Zátopka.
|
-
průměrná roční koncentrace částic PM10 [µg.m-3] PM10
2019 – 23,7
2020 – 21,2
2021 – 23,3
2022 – 22,1
počet překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10:
2019 – 23x
2020 – 13x
2021 – 21x
2022 – 14x
-
30 %
Pro území města je zpracován generel zeleně, který navrhuje plán izolační zeleně. V územním plánu jsou navrženy 2 pásy izolační zeleně v celkové délce 1 883 m (K Očnímu, Průmyslový park Vlčovice). V těchto dvou lokalitách se vzhledem k nesouhlasu vlastníků pozemku nepodařilo ani část izolační zeleně realizovat. V období 2020 - 2021 byly realizovány následující výsadby izolační zeleně - stromořadí kolem cyklostezky u Průmyslového parku Vlčovice – 250 m, stromořadí k přehradě Větřkovice – 100 m a keřový pás kolem psího cvičiště – 223 m. Celkem bylo realizováno 573 m izolační zeleně.
|
Lokální topeniště mají stále významný vliv na znečištění ovzduší tuhými znečišťujícími látkami. Město poskytuje podporu úspěšným žadatelům o kotlíkové dotace. Edukativní činností se pak snaží podpořit povědomí občanů o možnostech ekologického vytápění a správného provozování lokálních topenišť. Byl spuštěn projekt senzorového měření ovzduší.
|
|
2.4.3. Jaké jsou hlavní zdroje znečištění ovzduší na území města (např. dle kategorií: stacionární zdroje / doprava / lokální zdroje), nebo např. hlavní znečišťovatelé) a jaká opatření ke snížení emisí byla učiněna? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Dle posledních zpracovaných
údajů uvedených v Plánu zlepšování kvality ovzduší pro město Kopřivnice platí,
že v letním období mají na imisní situaci na území města Kopřivnice (a
blízkého okolí) vliv následující kategorie v uvedeném pořadí: 1. Doprava, 2. Dálkový
přenos, 3. Ostatní zdroje, 4. Těžký
průmysl, 5. Lokální vytápění, 6. Velká energetika. Specifickým rysem pro
letní období je skutečnost, že lokální topeniště a velká energetika se podílejí
na imisním příspěvku pro PM10 méně než 5 %. Naopak doprava, dálkový přenos
a ostatní zdroje (ty které nejsou uvedeny v ostatních pěti kategoriích) se
uplatňují poměrně vysokým podílem v rozmezí cca 20–30 %. V případě, že bychom
spojili dvě skupiny – těžký průmysl a velkou energetiku do jedné kategorie, tak
ani tehdy nedosáhne podílu na imisní koncentraci PM10 přes 20
%. Ještě je nutno připomenout, že celkové imisní zatížení v letních
měsících je významně nižší (průměrné koncentrace jsou v rozmezí cca 11-25 μg/m3)
než v zimních měsících. Pro hodnocení zimního období
platí, že se výše popsané skupiny zdrojů na imisní situaci na území města
Kopřivnice (a blízkého okolí) podílejí sestupně v pořadí: 1. Lokální vytápění, 2.
Doprava, 3. Dálkový přenos, 4. Ostatní zdroje, 5.
Těžký průmysl, 6. Velká energetika. Specifickým
rysem pro zimní období je skutečnost, že lokální topeniště se svým příspěvkem v
imisní situaci PM10 stávají zcela dominantní, s podílem vyšším než 25 % a
ostatní skupiny zdrojů si ponechaly své postavení z letního období, jen lehce
upravené v následující posloupnosti: doprava, dálkový přenos, ostatní zdroje,
těžký průmysl a velká energetika. Pokud spojíme dvě kategorie – těžký průmysl a
velkou energetiku, tak ani v tomto případě nepřekročí obě tyto spojené skupiny
svým vlivem na imisní situaci PM10 15 %. Na základě emisní bilance z roku 2015 byly stanoveny TOP
zdroje emisí (zdroje emisí na území města Kopřivnice s nejvyššími emisemi).
Jsou to TATRA METALURGIE a. s., a KOMTERM
Morava, s. r. o. Údaje o emisích společnosti Tatra Metalurgie a.s. a Komterm
Morava, s.r.o. za období 2020 až 2022 jsou uvedeny v následujících
tabulkách. Přestože se od minulého auditu některé hodnoty emisí zvyšují,
hodnoty sledovaných indikátorů se naopak snižují.
TATRA METALURGIE
a.s. – SLÉVÁRNA
|
|
2020
|
2021
|
2022
|
TZL (t/rok)
|
19,511
|
23,384
|
23,773
|
SO2 (t/rok)
|
2,772
|
4,337
|
1,45
|
CO (t/rok)
|
5,891
|
10,1830
|
10,278
|
NOx (t/rok)
|
1,43
|
2,177
|
1,981
|
OC/TOC/VOC (t/rok)
|
2,621
|
3,673
|
3,858
|
PCDD/PCDF(g/rok)
|
0,01532
|
0,01707
|
0,01988
|
PCB (g/rok)
|
0,00112
|
0,00125
|
0,00143
|
PAH (kg/rok)
|
0,04525
|
0,04877
|
0,05449
|
As (kg/rok)
|
0,06334
|
0,07514
|
0,05654
|
Cd (kg/rok)
|
0,04346
|
0,05289
|
0,04269
|
Hg (kg/rok)
|
0,5635
|
0,62505
|
0,60914
|
Pb (kg/rok)
|
1,44353
|
1,70463
|
1,75802
|
TATRA
METALURGIE a.s. - KOVÁRNA
|
|
2020
|
2021
|
2022
|
TZL (t/rok)
|
1,835
|
1,724
|
1,099
|
SO2 (t/rok)
|
0,121
|
0,118
|
0
|
CO (t/rok)
|
0,027
|
0,0340
|
0,018
|
NOx (t/rok)
|
0,108
|
0,137
|
0,074
|
Komterm Morava – zdroje K9, K10, K14
|
|
2020
|
2021
|
2022
|
TZL (t/rok)
|
0,1552
|
0,022
|
|
SO2 (t/rok)
|
0,9309
|
1,557
|
|
NOx (t/rok)
|
8,0672
|
8,373
|
|
CO (t/rok)
|
10,3172
|
2,485
|
|
Suma všech ZL/rok
|
19,4705
|
12,437
|
|
|
|
|
|
Komterm Technology – zdroje K5, K8, K12, KGJ1 + KGJ2
|
|
2020
|
2021
|
2022
|
TZL (t/rok)
|
0,3325
|
0,032
|
|
SO2 (t/rok)
|
28,2140
|
Neměřeno*
|
|
NOx (t/rok)
|
12,9835
|
10,302
|
|
CO (t/rok)
|
7,1460
|
4,244
|
|
Suma všech ZL/rok
|
48,676
|
14,578
|
|
|
|
|
|
Komterm provozovna Kopřivnice – KM+ KT
|
|
2020
|
2021
|
2022
|
TZL (t/rok)
|
0,4877
|
0,054
|
|
SO2 (t/rok)
|
29,1449
|
1,557
|
|
NOx (t/rok)
|
21,0507
|
18,675
|
|
CO (t/rok)
|
17,4632
|
6,729
|
|
Celkem všech ZL/rok
|
68,1465
|
25,458
|
|
·
*Neměřeno
– byl v provozu jen kotel K8 na zemní plyn a kotel K12 na biomasu
Data za rok 2022 budou doplněna, jakmile budou
k dispozici. Významnou
stavbou, která by měla zlepšit stav ovzduší a bezpečnost občanů v místní
části Vlčovice bude stavba tzv. Obchvatu Vlčovic na silnici č. I/58. Bude
se jednat o 4,8 km dlouhém úseku spojující Kopřivnici s Frenštátem p.
R. Stávající hlavní průtah místní částí, by se měl stát
jen místní komunikací a hlavní břemeno dopravy by se mělo přesunout
na novou sinici.
V 6/2020
schválili zastupitelé města aktualizaci Plánu udržitelné městské mobility města
Kopřivnice a s ním související Akční plán. Jde o strategické
dokumenty řešící udržitelnou městskou dopravu, tedy nejen pěší, cyklistickou,
veřejnou, ale i statickou, což je parkování. Zatímco Plán udržitelné
městské mobility (PUMM) je dlouhodobý dokument, který řeší dopravu až
do roku 2030, Akční plán určuje, co se bude z PUMM realizovat
v nejbližších dvou letech. Součástí Plánu udržitelné městské mobility
je i Koncepce statické dopravy, přičemž oba dokumenty
se vzájemně doplňují. Plán udržitelné městské mobility se zabývá
čtyřmi strategickými cíli – bezpečností, inovací, místem pro život
a managementem dopravy. Cílem je mj. změna způsobu dopravy po městě,
aby lidé více jezdili na kole nebo chodili pěšky a méně jezdili autem. Od
minulého auditu nedošlo ke změně.
|
-
průměrná roční koncentrace částic PM10 [µg.m-3] PM10
2019 – 23,7
2020 – 21,2
2021 – 23,3
2022 – 22,1
počet překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10:
2019 – 23x
2020 – 13x
2021 – 21x
2022 – 14x
-
30 %
Pro území města
není zpracován generel zeleně, který by navrhoval plán izolační zeleně. V
územním plánu jsou navrženy 2 pásy izolační zeleně v celkové délce 1.883 m (K Očnímu, Průmyslový
park Vlčovice). V těchto dvou lokalitách se vzhledem k nesouhlasu vlastníků
pozemku nepodařilo ani část izolační zeleně realizovat.
V období 2020 -
2021 byly realizovány následující výsadby izolační zeleně - stromořadí kolem cyklostezky u Průmyslového
parku Vlčovice – 250 m, stromořadí k přehradě Větřkovice – 100 m a keřový pás
kolem psího cvičiště – 223 m. Celkem bylo realizováno 573 m izolační zeleně.
|
situace v oblasti znečišťování ovzduší není uspokojivá, stále dochází k poměrně častému překračování limitů k hlediska koncentrací prachu. Pozitivní se naopak jeví to, že zejména některé velké zdroje na území města přijímají opatření, která snižují emise tuhých znečišťujících látek. Pozitivně jsou vnímána i opatření v zeleni (izolační pásy), která jsou podle možností realizována v konkrétních exponovaných lokalitách.
|
|
2.4.4. Další informace k tématu |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Z plánu
letní údržby místních komunikací vyplývá povinnost jarního a podzimního čištění
ulic, tj,
místních komunikací a chodníků. Během jarního období dochází
k čištění chodníků o výměře 201 108 m2 a 467 427 m2
místních komunikací, celkem 668 535 m2. V podzimní období se
provádí čištění v rozsahu 3/4 jarního čištění, tj. 501 401 m2.
Periodické čištění probíhá od července do září - 3x 109 856m2 = 329
568 m2. Součtem uvedených výměr dostanete udržovanou plochu za
rok. Výměry se jednotlivých letech nemění.
Pro zlepšení mikroklimatu v letním období
se provádí kropení živičných krytů, jestliže denní teplota venkovního vzduchu
v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad 32 ºC ve 2 dnech po sobě
následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty,
případně nejsou předpovídány srážky pro následující den.
|
-
Plochy o výměře 668 535 m2 jsou pravidelně čištěny 5x ročně. Celkem dojde v průběhu roku k vyčištění 1 499 504 m2 ploch.
|
Město pravidelně čistí
chodníky a místní komunikace, čímž přispívá ke snížení sekundární prašnosti z
běžného provozu. V letních měsících během vysokých teplot vzduchu se
provádí kropení živičných krytů, pro zlepšení mikroklimatu.
|
|