Hledat
Search
Audity Informačního systému místní Agendy 21
   Login

Kopřivnice - 2023

Kategorie : B
Stav auditu Platný audit
Hodnocení Auditu k tématu Uspokojivý stav tématu z hlediska principů udržitelného rozvoje - bez podmínek
Oponent Zdeněk Frélich
Konzultant Tereza Kochová
Koordinátor Ivana Holubová Kopřivnice
Lenka Šimečková Kopřivnice

OPONENTURA

2 – Životní prostředí

1) Formální hodnocení Auditu udržitelného rozvoje

OTÁZKAHODNOCENÍ
Existují připomínky a náměty k přehlednosti a srozumitelnosti Auditu UR?
Vyjádření auditora
Ne

Audit pro oblast životního prostředí je zpracován přehledně, srozumitelně a podrobně. K první verzi sebehodnocení byly zaslány ze strany auditorského týmu připomínky, které byly při osobním jednání v Kopřivnici projednány a do sebehodnocení zapracovány.

Je Audit UR kompletní, dává odpověď na všechny návodné otázky?
Vyjádření auditora
Ano

Audit je kompletní a dává podrobné a relevantní odpovědi na všechny návodné otázky. 

Využívá Audit UR povinné a doporučené indikátory?
Vyjádření auditora
Ano

Ano, audit využívá všechny povinné a také doporučené indikátory. Hodnoty indikátorů jsou vyjádřeny buď exaktně na základě dostupných dat, a nebo odborným odhadem. Indikátory pomáhají dotvořit informaci o stavu životního prostředí ve městě a jeho vývoji. 

2) Vyhodnocení stavu sledovaných oblastí udržitelného rozvoje

Rekapitulace auditu UR
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
2.1 Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
Oblast 2.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
1
Zlepšující se

Kvalita pitné vody je dobrá. Vody je pro obyvatele města i v době suchého léta dostatek. Úsporná opatření jsou na úrovni úsporného chování, případně pomoci nízkonákladových opatření, jako perlátory na vodovodních výustcích vodovodní baterie, úsporných sprch, úsporných splachovačů WC.

Přibývá rodinných domů a chat, které větší měrou zachytávají srážkovou vodu ze střech a okapů. U každé novostavby, ale i pouze rekonstruované nemovitosti, to je vyžadováno vodním zákonem. Nejčastěji je dešťová voda využívána na kropení zahrad, ale z úřední činnosti vodoprávního úřadu je nám známo, že přibývá i domácností, které tuto vodu využívají přímo v domácnosti (nejčastěji na splachování WC). V bytových domech zatím využívání dešťové vody není rozšířeno, jedná se o velkou investici a velký stavební zásah do budovy.

Město Kopřivnice stále plní opatření vycházející z Adaptační strategie na změnu klimatu, a to schválené Zásady a limity pro budování zpevněných ploch pro parkování. Nově budovaná parkoviště jsou z polopropustného materiálu, umožňující zasakování dešťových vod přímo v místě a jsou osázena stanoveným počtem dřevin, příp. jinou zelení (keře, trvalky).  

V rámci rekonstrukce centra města v r. 2022 byly vybudovány 2 retenční nádrže, které po dokončení projektu v polovině r. 2023 budou sloužit k zavlažování zeleně v centru města – viz info k nádržím zde:  https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe/koprivnice-retencni-nadrze-v-centru

Dřeviny v nově rekonstruovaném centru jsou vysazovány do strukturálního substrátu, který rovněž podporuje zasakování dešťových vod.  

Oblast 2.1
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
1
Zlepšující se

Kvalita pitné vody je dobrá a je jí dostatek. Spotřeba pitné vody je na úrovni průměru ČR a postupně se pozvolna snižuje. Město ve svých budovách využívá úsporná opatření, rovněž se zlepšuje monitoring spotřeby vody s využitím moderních technologií. Město má pouze omezené možnosti pro ovlivnění spotřeby vody v domácnostech. Jedním z témat je také záchyt a využití dešťové vody - tento trend se zlepšuje jak na úrovni města, tak k němu přistupují, jak z důvodů legislativních, tak i ekonomických, i obyvatelé.

Město má zpracovánu Adaptační strategii na změnu klimatu, kterou postupně implementuje do činnosti města a připravovaných projektů.  Příkladem může být rekonstrukce centra města byly např. vybudovány 2 retenční nádrže, které budou sloužit k zavlažování zeleně v centru. Zvyšuje se tak počet obyvatel napojených na kanalizaci se zakončením na čistírně odpadních vod - v současnosti je na ni napojeno cca 95 % obyvatel města. 

Celkové hodnoceni oblasti:
2.2 Podpora a zvyšování ekologické stability krajiny a biologické rozmanitosti na správním území obce, rozšiřování péče o vymezená přírodní území a zelené plochy
Oblast 2.2
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Město Kopřivnice je průmyslovým městem s poměrně velkou hustotou zástavby. Hodnota koeficientu ekologické stability byla v roce 2020 0,71 a v roce 2021 : 0,723. Tato hodnota ukazuje, že se jedná o území intenzivně využívané. V rámci nástrojů, které má město k dispozici (zejména pak územní plán), usiluje o další rozvoj území tak, aby byly následky pro krajinu únosné. Zastavitelná území jsou vymezována téměř ve stejném poměru jak do volné nezastavěné krajiny, tak v rámci proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční a při nespolupráci vlastníků pozemků se nedaří nefunkční prvky v krajině realizovat. Na území města se v rámci území NATURA 2000 nachází dvě EVL, a to Červený kámen a Štramberk. Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP Štramberk. EVL Červený kámen zahrnuje tři PP Červený kámen, a to sjezdovka, Janíkovo sedlo a Prameny. Město zajišťuje péči o některá chráněná území, zejména registrované významné krajinné prvky a v rámci lesů v okolí města, které jsou z části ve vlastnictví města, podporuje citlivým trvale udržitelným hospodařením jejich ekologický a funkční potenciál. Město je součástí Přírodního parku Podbeskydí, jehož cílem je zachování typického krajinného rázu a mimořádná druhová pestrost organismů. Z hlediska výskytu invazních druhů (křídlatka) se podařilo omezit výskyt na cca 0,9 ha. V intravilánu města se zvětšila výměra veřejné zeleně a dochází k soustavnému zkvalitňování již existujících prvků (např. obnova parku Pionýrská - Sadová, projekt rekonstrukce centra města atd.)

Oblast 2.2
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Krajina města patří vzhledem ke své poloze v centru Moravskoslezského kraje a také s ohledem na bohatou a dlouhodobou historii průmyslové výroby mezi silně zatížené. Současně se zde však nachází řada přírodně hodnotných území, jejichž ochranu se daří zajišťovat a přírodní hodnoty rozvíjet.

Koeficient ekologické stability se pohybuje na stabilní úrovni a dokonce se mírně zvyšuje. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční, což je dáno především vlastnickými vztahy, které neumožňují realizaci některých potřebných projektů. 

Na území města se nachází evropsky významná lokalita Červený kámen a Štramberk. Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP Štramberk. Město je také součástí přírodního parku Podbeskydí a Geoparku Podbeskydí, což svědčí o zvýšených koncentracích přírodně hodnotných lokalit v území. Město zajišťuje péči o některá zvláště chráněná území a přírodně hodnotné části krajiny, zejména registrované významné krajinné prvky.

Zajištěna je také kvalitní péče o veřejnou zeleň v intravilánu, což rovněž přispívá k naplňování Adaptační strategie města.

Zastavitelná území jsou vymezována v co nejvyšší míře do proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území.  

Celkové hodnoceni oblasti:
2.3 Kvalita půdy, ochrana ekologicky produktivní půdy, podpora udržitelného zemědělství a lesního hospodářství
Oblast 2.3
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Z hlediska udržitelného zemědělství a lesního hospodářství lze konstatovat, že situace je uspokojivá až dobrá. V hodnoceném období došlo ke zvětšení ploch pozemků určených k plnění funkcí lesa o cca 2 ha, lesnatost území města činí 16,4%. Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska ochrany půdy a její eroze a díky státní politice v oblasti podpory zemědělského hospodaření jsou již standardně dodržovány zásady správné hospodářské praxe (nebyly zjištěny žádné nesoulady v rámci kontrolní činnosti při poskytování dotací). Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé a to na zemědělské půdě o velikosti 34,30Výměra zemědělské půdy na území města je 1564 ha.

V rámci rozvoje města dochází k dalším záborům produktivní zemědělské půdy, a to i ve třídách ochrany I. a II. Ve sledovaném období činily zábory v I. a II. třídě ochrany 0,009 % z celkové plochy města, absolutně se jednalo o zábory o velikosti 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě). Nicméně oproti minulému hodnotícímu období se jedná o zlepšující se trend.

Oblast 2.3
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Situace v oblasti zemědělského a lesnického hospodaření je stabilizována. Lesnatost území města činí 16,4% (452 ha) a neklesá. Větší než třetinová plocha z toho je certifikováno systémem PEFC (lesy města Kopřivnice, Lesy České republiky, s.p.). Město vlastní celkem 181 ha lesních pozemků, na katastru města je to 115ha.

Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska eroze půdy. Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé na pozemcích s výměrou 34 ha. Daří se omezovat zábory kvalitní půdy v I. a II. třídě ochrany. Ve sledovaném období činily tyto zábory 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě). 

Celkové hodnoceni oblasti:
2.4 Kvalita ovzduší
Oblast 2.4
Hodnoceni:
-1
Špatná
Trend:
1
Zlepšující se

Informační systém kvality ovzduší v Kopřivnici průběžně stahuje data z nejbližší stanice AIMS ČHMÚ ve Studénce. Data jsou k vidění na monitoru při vstupu do budovy MÚ a na webových stránkách města.

V roce 2019 byla vyhlášena 1 smogová situace v zóně Moravskoslezsko pro částice PM10. V roce 2020 a 2021 nebyla vyhlášena žádná smogová situace.

 

Vyhodnocení stavu ovzduší - imisní situace

Stav kvality ovzduší má zlepšující se tendenci. V porovnání s průměrnou roční koncentrací částic PM10 z roku 2017, která činila 30,36 µg.m-3 a hodnotou z roku 2022, která byla 22,1 µg.m-3 došlo ke snížení o 73%. Také u počtu překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10,ke kterému došlo 56x během roku 2017, došlo ke snížení na 14x v roce 2022.

Stále dochází překračování imisního limitu pro benzo(a)pyreny na 100% území. Porovnání pětiletého klouzavé průměru 2014 – 2018 s pětiletým klouzavým průměrem 2017 – 2021 ukazuje, že došlo k poklesu koncentrace z 2,4 ng. m-3 na 2 ng. m-3

 

Ochrana před prašností

Město pravidelně čistí chodníky a místní komunikace o výměře 668 535 m2 čímž přispívá ke snížení sekundární prašnosti z běžného provozu. Během vysokých teplot vzduchu v letních měsících provádí kropení živičných krytů, pro zlepšení mikroklimatu. V období 2020 - 2021 bylo realizováno 573 m izolační zeleně.

 

Oblast 2.4
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
1
Zlepšující se

Imisní limit pro zdraví obyvatel jsou na území města překračovány, a to díky imisním koncentracím benzo(a)pyrenu.

Avšak kvalita ovzduší má zlepšující se tendenci. Snižují se imisní koncentrace polétavého prachu a také se snižuje počet překročení denních imisních limitů pro tuto látku - pro polétavý prach jsou tedy imisní limity dodržovány. 

Na imisní zátěž se podílí více faktorů - doprava, pro kterou má město zpracován Plán udržitelné městské mobility, dálkový přenos z Polska a Ostravsko-Karvinské aglomerace, místní podniky a v zimním období lokální topeniště. 
Město v rámci svých možností realizuje řadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší, což naplňuje cíle PZKO. Je zajišťováno čištění komunikací před resuspenzí prachu, jsou realizovány výsadby izolační zeleně, postupně bylo realizováno velké množství energeticky úsporných opatření a město aktivně podporuje kotlíkové dotace.  

Celkové hodnocení oponenta k tématu udržitelného rozvoje
VNITŘNÍ PODMINKY
Silné stránky

- Postupné zlepšování stavu vodohospodářské infrastruktury

- Existence Adaptační strategie města, Plánu udržitelné městské mobility a další dokumentů zaměřených na oblast životního prostředí

- Řada zvláště chráněných a naturových území, přírodní park Podbeskydí a další přírodně hodnotné lokality

- Město je vlastníkem lesníkem pozemků, jejichž obhospodařování udržitelným způsobem ovlivňuje

- Kvalita ovzduší se postupně zlepšuje

- V předchozích letech realizována systematicky řada opatření v oblasti ovzduší, energetiky, veřejné zeleně a dalších. 

VNITŘNÍ PODMINKY
Slabé stránky

- Překračování imisních koncentrací benzo(a)pyrenu.

- Historicky vysoká zátěž území průmyslem a výrobními aktivitami

- Objevují se poruchy na vodohospodářské infrastruktuře

- Omezen možnosti města pro realizaci opatření v soukromém sektoru

- Budova Městského úřadu nezateplena kvůli vysoké ekonomické náročnosti 

VNĚJŠÍ PODMINKY
Příležitosti

- Dotační možnosti - OPŽP, IROP, Zelená úsporám, SFŽP ...

- Snížení vypouštěného množství emisí v Ostravsko-Karvinské aglomeraci a Polsku 

VNĚJŠÍ PODMINKY
Hrozby

- Zábory kvalitní ZPF z důvovu rostoucích požadavků na novou výstavbu

-  Kůrovcová kalamita v lesních porostech

- Nárůst teplot a dalších rizik vyplývajících ze změny klimatu

Závěry pro municipalitu – dílčí doporučení a návrhy hodnotitele
Závěr pro oblast:

Sebehodnocení města je zpracováno a kvalitně a vyjadřuje velmi dobře to, jak kvalitně se město o své životní prostředí stará.

I přes značnou zátěž prostředí jsou zde jednoznačně patrné pozitivní trendy ve více oblastech - především v oblasti kvality ovzduší, nakládání s vodou, péče o zeleň, energetice apod. Je evidentní, že město je v těchto oblastech velmi aktivní a životní prostředí ovlivňuje udržitelným a inspirativním způsobem.

Z hlediska hodnotitele máme pouze tato doporučení:

- budova Městského úřadu je dlouhodobě nezateplena, což je dáno vysokou finanční náročností. Jsme si vědomi, že je zde řada jiných priorit, přesto vnímáme tento objekt jako jeden ze symbolů města, které reprezentuje. Proto doufáme, že se v příštích letech podaří zajistit prostředky na revitalizaci této budovy.

- v oblasti energetického managementu a monitoringu spotřeby vody a energií doporučujeme směřovat k centrálnímu řízení s online monitoringem spotřeby vody a energií. 

3) Hodnotící výrok oponenta k tématu udržitelného rozvoje

Hodnotící výrok pro oblast:

Sebehodnocení je zpracováno komplexně, kvalitně a podrobně a dobře vypovídá o práci města i situaci ve městě. Nemáme k němu dalších podmínek.

Stav hodnocení:
Uspokojivý stav tématu z hlediska principů udržitelného rozvoje - bez podmínek

AUDIT

2 – Životní prostředí

Hodnocení oblasti

2.1 Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
2.1 Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
Oblast 2.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
1
Zlepšující se

Kvalita pitné vody je dobrá. Vody je pro obyvatele města i v době suchého léta dostatek. Úsporná opatření jsou na úrovni úsporného chování, případně pomoci nízkonákladových opatření, jako perlátory na vodovodních výustcích vodovodní baterie, úsporných sprch, úsporných splachovačů WC.

Přibývá rodinných domů a chat, které větší měrou zachytávají srážkovou vodu ze střech a okapů. U každé novostavby, ale i pouze rekonstruované nemovitosti, to je vyžadováno vodním zákonem. Nejčastěji je dešťová voda využívána na kropení zahrad, ale z úřední činnosti vodoprávního úřadu je nám známo, že přibývá i domácností, které tuto vodu využívají přímo v domácnosti (nejčastěji na splachování WC). V bytových domech zatím využívání dešťové vody není rozšířeno, jedná se o velkou investici a velký stavební zásah do budovy.

Město Kopřivnice stále plní opatření vycházející z Adaptační strategie na změnu klimatu, a to schválené Zásady a limity pro budování zpevněných ploch pro parkování. Nově budovaná parkoviště jsou z polopropustného materiálu, umožňující zasakování dešťových vod přímo v místě a jsou osázena stanoveným počtem dřevin, příp. jinou zelení (keře, trvalky).  

V rámci rekonstrukce centra města v r. 2022 byly vybudovány 2 retenční nádrže, které po dokončení projektu v polovině r. 2023 budou sloužit k zavlažování zeleně v centru města – viz info k nádržím zde:  https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe/koprivnice-retencni-nadrze-v-centru

Dřeviny v nově rekonstruovaném centru jsou vysazovány do strukturálního substrátu, který rovněž podporuje zasakování dešťových vod.  

Oblast 2.1
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
1
Zlepšující se

Kvalita pitné vody je dobrá a je jí dostatek. Spotřeba pitné vody je na úrovni průměru ČR a postupně se pozvolna snižuje. Město ve svých budovách využívá úsporná opatření, rovněž se zlepšuje monitoring spotřeby vody s využitím moderních technologií. Město má pouze omezené možnosti pro ovlivnění spotřeby vody v domácnostech. Jedním z témat je také záchyt a využití dešťové vody - tento trend se zlepšuje jak na úrovni města, tak k němu přistupují, jak z důvodů legislativních, tak i ekonomických, i obyvatelé.

Město má zpracovánu Adaptační strategii na změnu klimatu, kterou postupně implementuje do činnosti města a připravovaných projektů.  Příkladem může být rekonstrukce centra města byly např. vybudovány 2 retenční nádrže, které budou sloužit k zavlažování zeleně v centru. Zvyšuje se tak počet obyvatel napojených na kanalizaci se zakončením na čistírně odpadních vod - v současnosti je na ni napojeno cca 95 % obyvatel města. 

2.2 Podpora a zvyšování ekologické stability krajiny a biologické rozmanitosti na správním území obce, rozšiřování péče o vymezená přírodní území a zelené plochy

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
2.2 Podpora a zvyšování ekologické stability krajiny a biologické rozmanitosti na správním území obce, rozšiřování péče o vymezená přírodní území a zelené plochy
Oblast 2.2
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Město Kopřivnice je průmyslovým městem s poměrně velkou hustotou zástavby. Hodnota koeficientu ekologické stability byla v roce 2020 0,71 a v roce 2021 : 0,723. Tato hodnota ukazuje, že se jedná o území intenzivně využívané. V rámci nástrojů, které má město k dispozici (zejména pak územní plán), usiluje o další rozvoj území tak, aby byly následky pro krajinu únosné. Zastavitelná území jsou vymezována téměř ve stejném poměru jak do volné nezastavěné krajiny, tak v rámci proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční a při nespolupráci vlastníků pozemků se nedaří nefunkční prvky v krajině realizovat. Na území města se v rámci území NATURA 2000 nachází dvě EVL, a to Červený kámen a Štramberk. Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP Štramberk. EVL Červený kámen zahrnuje tři PP Červený kámen, a to sjezdovka, Janíkovo sedlo a Prameny. Město zajišťuje péči o některá chráněná území, zejména registrované významné krajinné prvky a v rámci lesů v okolí města, které jsou z části ve vlastnictví města, podporuje citlivým trvale udržitelným hospodařením jejich ekologický a funkční potenciál. Město je součástí Přírodního parku Podbeskydí, jehož cílem je zachování typického krajinného rázu a mimořádná druhová pestrost organismů. Z hlediska výskytu invazních druhů (křídlatka) se podařilo omezit výskyt na cca 0,9 ha. V intravilánu města se zvětšila výměra veřejné zeleně a dochází k soustavnému zkvalitňování již existujících prvků (např. obnova parku Pionýrská - Sadová, projekt rekonstrukce centra města atd.)

Oblast 2.2
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Krajina města patří vzhledem ke své poloze v centru Moravskoslezského kraje a také s ohledem na bohatou a dlouhodobou historii průmyslové výroby mezi silně zatížené. Současně se zde však nachází řada přírodně hodnotných území, jejichž ochranu se daří zajišťovat a přírodní hodnoty rozvíjet.

Koeficient ekologické stability se pohybuje na stabilní úrovni a dokonce se mírně zvyšuje. Územní systém ekologické stability je z části nefunkční, což je dáno především vlastnickými vztahy, které neumožňují realizaci některých potřebných projektů. 

Na území města se nachází evropsky významná lokalita Červený kámen a Štramberk. Součástí EVL Štramberk jsou na katastru města Kopřivnice PP Váňův kámen a PP Štramberk. Město je také součástí přírodního parku Podbeskydí a Geoparku Podbeskydí, což svědčí o zvýšených koncentracích přírodně hodnotných lokalit v území. Město zajišťuje péči o některá zvláště chráněná území a přírodně hodnotné části krajiny, zejména registrované významné krajinné prvky.

Zajištěna je také kvalitní péče o veřejnou zeleň v intravilánu, což rovněž přispívá k naplňování Adaptační strategie města.

Zastavitelná území jsou vymezována v co nejvyšší míře do proluk a stavebně nevyužitých pozemků uvnitř zastavěného území.  

2.3 Kvalita půdy, ochrana ekologicky produktivní půdy, podpora udržitelného zemědělství a lesního hospodářství

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
2.3 Kvalita půdy, ochrana ekologicky produktivní půdy, podpora udržitelného zemědělství a lesního hospodářství
Oblast 2.3
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Z hlediska udržitelného zemědělství a lesního hospodářství lze konstatovat, že situace je uspokojivá až dobrá. V hodnoceném období došlo ke zvětšení ploch pozemků určených k plnění funkcí lesa o cca 2 ha, lesnatost území města činí 16,4%. Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska ochrany půdy a její eroze a díky státní politice v oblasti podpory zemědělského hospodaření jsou již standardně dodržovány zásady správné hospodářské praxe (nebyly zjištěny žádné nesoulady v rámci kontrolní činnosti při poskytování dotací). Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé a to na zemědělské půdě o velikosti 34,30Výměra zemědělské půdy na území města je 1564 ha.

V rámci rozvoje města dochází k dalším záborům produktivní zemědělské půdy, a to i ve třídách ochrany I. a II. Ve sledovaném období činily zábory v I. a II. třídě ochrany 0,009 % z celkové plochy města, absolutně se jednalo o zábory o velikosti 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě). Nicméně oproti minulému hodnotícímu období se jedná o zlepšující se trend.

Oblast 2.3
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
0
Stabilní

Situace v oblasti zemědělského a lesnického hospodaření je stabilizována. Lesnatost území města činí 16,4% (452 ha) a neklesá. Větší než třetinová plocha z toho je certifikováno systémem PEFC (lesy města Kopřivnice, Lesy České republiky, s.p.). Město vlastní celkem 181 ha lesních pozemků, na katastru města je to 115ha.

Nebyly zaznamenány žádné závažné události z hlediska eroze půdy. Na území města hospodaří dva certifikovaní ekologičtí podnikatelé na pozemcích s výměrou 34 ha. Daří se omezovat zábory kvalitní půdy v I. a II. třídě ochrany. Ve sledovaném období činily tyto zábory 0,25 ha (0,0117 ha v I. třídě a 0,24 ha ve II. třídě). 

2.4 Kvalita ovzduší

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
2.4 Kvalita ovzduší
Oblast 2.4
Hodnoceni:
-1
Špatná
Trend:
1
Zlepšující se

Informační systém kvality ovzduší v Kopřivnici průběžně stahuje data z nejbližší stanice AIMS ČHMÚ ve Studénce. Data jsou k vidění na monitoru při vstupu do budovy MÚ a na webových stránkách města.

V roce 2019 byla vyhlášena 1 smogová situace v zóně Moravskoslezsko pro částice PM10. V roce 2020 a 2021 nebyla vyhlášena žádná smogová situace.

 

Vyhodnocení stavu ovzduší - imisní situace

Stav kvality ovzduší má zlepšující se tendenci. V porovnání s průměrnou roční koncentrací částic PM10 z roku 2017, která činila 30,36 µg.m-3 a hodnotou z roku 2022, která byla 22,1 µg.m-3 došlo ke snížení o 73%. Také u počtu překročení 24 hodinového imisního limitu částic PM10,ke kterému došlo 56x během roku 2017, došlo ke snížení na 14x v roce 2022.

Stále dochází překračování imisního limitu pro benzo(a)pyreny na 100% území. Porovnání pětiletého klouzavé průměru 2014 – 2018 s pětiletým klouzavým průměrem 2017 – 2021 ukazuje, že došlo k poklesu koncentrace z 2,4 ng. m-3 na 2 ng. m-3

 

Ochrana před prašností

Město pravidelně čistí chodníky a místní komunikace o výměře 668 535 m2 čímž přispívá ke snížení sekundární prašnosti z běžného provozu. Během vysokých teplot vzduchu v letních měsících provádí kropení živičných krytů, pro zlepšení mikroklimatu. V období 2020 - 2021 bylo realizováno 573 m izolační zeleně.

 

Oblast 2.4
Hodnoceni:
0
Uspokojivá
Trend:
1
Zlepšující se

Imisní limit pro zdraví obyvatel jsou na území města překračovány, a to díky imisním koncentracím benzo(a)pyrenu.

Avšak kvalita ovzduší má zlepšující se tendenci. Snižují se imisní koncentrace polétavého prachu a také se snižuje počet překročení denních imisních limitů pro tuto látku - pro polétavý prach jsou tedy imisní limity dodržovány. 

Na imisní zátěž se podílí více faktorů - doprava, pro kterou má město zpracován Plán udržitelné městské mobility, dálkový přenos z Polska a Ostravsko-Karvinské aglomerace, místní podniky a v zimním období lokální topeniště. 
Město v rámci svých možností realizuje řadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší, což naplňuje cíle PZKO. Je zajišťováno čištění komunikací před resuspenzí prachu, jsou realizovány výsadby izolační zeleně, postupně bylo realizováno velké množství energeticky úsporných opatření a město aktivně podporuje kotlíkové dotace.