2 – Životní prostředí |
Hodnocení oblasti |
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
Významným zdrojem pitné vody pro Skupinový vodovod Žďársko, který zásobuje pitnou vodou i město Velké Meziříčí, včetně místních částí Dolní Radslavice, Kúsky, Lhotky a Mostiště, je úpravna vody Mostiště. V místních částech Olší nad Oslavou, Hrbov a Svařenov, je obvykle dodávána směs vody z úpravny vody Mostiště a prameniště Pavlov v závislosti na vydatnosti zdrojů podzemní vody a aktuálních spotřebách vody.
Zdrojem surové vody pro úpravnu vody Mostiště je povrchová voda z vodárenské nádrže Mostiště, která je umístěna na řece Oslavě. V hydrologicky suchém období se obecně projevuje výhoda vodárenských nádrží (ve vztahu k podzemním zdrojům), které pomáhají překlenout srážkově chudé měsíce.
V letech 2012 - 2014 proběhla rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Mostiště a doplnění technologické linky. Z pohledu jakosti vyrobené vody je provedená rekonstrukce a doplnění technologické linky úpravny vody velkým přínosem, neboť je zajištěno zlepšení jakosti vyrobené vody i úroveň zabezpečení výroby jakostní pitné vody. Z pohledu vypouštění odpadních vod z ÚV Mostiště nově zbudované kalové hospodářství přispělo ke zvýšení zabezpečenosti plnění limitů pro vypouštění odpadních vod. Znovu upravená voda z kalového hospodářství je vracena zpět do surové vody do procesu úpravy, vypouštění odpadních vod z ÚV je tak zcela minimální.
Dodávaná pitná voda ve Velkém Meziříčí i v místních částech trvale vyhovuje hygienickým požadavkům na jakost pitné vody. Spotřebitelé pitné vody jsou o její kvalitě informování na internetových stránkách vodárenské společnosti.
|
Lze souhlasit
se sebehodnocením města +1, tedy dobré. Město věnuje adekvátní pozornost všem
dílčím tématům této oblasti – pitné vodě, odpadní vodě i vodě dešťové. Do modernizace infrastruktury vodovodního řádu město směřuje významné investice.
|
2.1.1. K jaké meziroční změně měrné spotřeby vody (m3/obyvatele)* v obci došlo ve srovnání s předchozím kalendářním rokem? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Vodní nádrž Mostiště, leží na řece Oslavě severně od Velkého Meziříčí. Slouží jako zásobárna pitné vody pro více než 80 000 obyvatel z asi 100 obcí. Mezi její další využití patří ochrana měst před povodněmi, optimalizování průtoku v letních měsících.
Obyvatelé města jsou ze 100% napojeni na veřejnou vodovodní síť. Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce. Údaje o spotřebě pitné vody jsou zjišťovány od Vodárenské akciové společnosti, a.s., která zajišťuje dodávky vody pro město a místní části. Město Velké Meziříčí sleduje tento ukazatel každoročně již od roku 2011. Komentář k číslům: uvedená je v tis. m3 za rok. Spotřeba je rozdělena na spotřebu všech domácností a spotřebu provozoven a závodů (ostatní). Spotřeba pitné vody v letech 2017 - 2022 ve Velkém Meziříčí a místních částech viz. příloha
Město dlouhodobě efektivně využívá pitnou vodu a stále dochází ke zkvalitnění dodávek vody a omezování jejich ztrát například rekonstrukcemi vodovodů. Spotřeba vody se výrazně nemění a má na ni vliv průběh počasí ve sledovaných letech a také růst její ceny. Na území města se nachází celá řada nadzemních nádrží na zachycování dešťové vody, např. Jordánek, Světláček, Karlov, soustava rybníků Palčáky, soustava rybníků Lalůvky, rybníky pod Hrbovem, rybník Mostišťský, Václavák, Olší. V každé místní části existují požární nádrže napojené na systém dešťové kanalizace, příp. systém původních drenáží. Všechny dnes provozované myčky aut na území města již využívají také recyklovanou vodu na mytí.
|
-
spotřeba pitné vody v domácnostech:
rok 2017: 32,04 m3/osobu/rok, 87,7 l/osobu/den
rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den
rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,0 l/osobu/den
rok 2020: 32,87 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den
rok 2021: 32,30 m3/osobu/rok, 88,5 l/osobu/den
rok 2022: 31,68 m3/osobu/rok, 86,8 l/osobu/den
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce. Důvodem pro mírné snížení v posledním roce může být i celkový růst výdajů domácností a z toho plynoucí snaha šetřit.
|
Data o spotřebě vody jsou převzata z volných informačních zdrojů vodárenské společnosti. Množství spotřebované pitné vody na obyvatele je nižší než republikový průměr. Město Velké Meziříčí má spíše venkovský charakter, velké množství obyvatel bydlí v rodinných domech se zahradami. Vzhledem k tomu, že velké procento rodin v minulosti vybudovalo na svých pozemcích studny pro individuální zásobování vodou, je nepochybně pokles ve spotřebě drahé pitné vody dán i možností používat vodu kupř, k zalévání právě z těchto podzemních zdrojů.
|
Město se dlouhodobě zabývá otázkou pitné vody
pro město. Sleduje spotřebu v domácnostech, vlastních budovách i některých
soukromých provozech (automyčky). Spotřeba mírně kolísá, ale stabilně se drží
na úrovni nižší než je průměr ČR.
|
2.1.2. K jaké meziroční změně spotřeby vody došlo v budovách ve správě obce? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spotřebu vody sledujeme v budovách úřadu a dalších veřejných budovách ve vlastnictví města. Zde spotřeba vody mezi roky 2018 - 2022 mírně kolísá, což může souviset se změnou počtu pracovníků v jednotlivých letech.
Spotřeba pitné vody ve vybraných veřejných budovách ve správě města (v m3)
Spotřeba ve staré budově radnice je ovlivněna i veřejně dostupnými toaletami, které se v budově nachází.
Možným řešením v rámci projektu smart city by bylo zavedení systému na sledování spotřeb energií a vody, kde by mohly být zadány i údaje o počtu uživatelů budovy a automatický přepočet. Vycházelo by se z analogie sledování spotřeby tepla v městských bytech. Město má do budoucna v plánu zajistit on-line sledování spotřeby vody ve svých objektech. Přestože v předchozích letech nedocházelo k výraznému zvyšování spotřeby pitné vody, město provádí postupné kroky ke snížení spotřeby zejména osvětou. Významným přínosem je osvěta prováděná na školách. Dnes už si většina občanů uvědomuje, jak důležitým zdrojem voda je a že její dostatek nemusí být samozřejmostí ani u nás. Celou bilanci zdrojů a jejich exploatace výrazně ovlivní další oteplování, množství srážek a jejich rozložení v průběhu roku. Důležitý bude přístup občanů a jejich snaha vodou šetřit. V budovách škol a dalších veřejných budovách jsou umístěné u umyvadel cedulky s výzvou k šetření s vodou, toalety jsou vybaveny úsporným systémem splachování. Výchovné působení je směřováno na děti a mládež, kde se ve speciálně zaměřených předmětech (přírodověda, přírodopis, vlastivěda a zeměpis) učitelé tomuto tématu věnují. Na problematiku šetření vodou jsme se zaměřili i při prezentaci ekologické stopy a následných diskuzích s ekologem Viktorem Třebickým i Filipem Lysákem. V rámci Dnů zdraví připravujeme pro děti a širokou veřejnost zábavně naučné programy s tématikou úspor.
|
|
Ve sledovaném období je spotřeba vody konstantní a její případné odchylky jsou meziročně způsobeny změnami v počtu zaměstnanců úřadu.
|
Spotřebu vody město sleduje v budovách úřadu a dalších
veřejných budovách ve vlastnictví města. Zde spotřeba vody mírně kolísá, město
provádí postupné kroky ke snížení spotřeby zejména osvětou (včetně ve školách),
do budoucna i on-line sledováním spotřeby vody ve svých objektech.
|
2.1.3 Jaké jsou korelace meziroční změny měrné spotřeby vody a změny ceny pitné vody a/nebo změny objemu ročních srážek? Jaké je srovnání meziroční změny s průměrem ČR a vybranými městy ČR – benchmarking? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spotřeba pitné vody ve sledované časové řadě mírně kolísá a rozdíly jsou tak malé, že s největší pravděpodobností bude, že hranice úspor, ke kterým byli spotřebitelé donuceni trvalým růstem ceny narazila na limit minimální hygienické úrovně domácností, kdy prostor pro další pokles ve spotřebě je jen minimální. Přisoudit výkyvy vývoji klimatických podmínek v daném roce je sice možné, ale může být zavádějící. Z pohledu úspor pitné vody určitě pomohl program dešťovka z něhož mohou zájemci čerpat finanční prostředky na technická řešení pro využití srážkových vod. Provozovatelem vodohospodářské infrastruktury ve Velkém Meziříčí je Vodárenská akciová společnost, a.s. Zabývá se provozem a opravami úpravny vod Mostiště, celého systému vodovodů a kanalizací a čištěním odpadních vod. Nabízí revizní činnost a poradenství v oblasti vodárenství. Monitoruje kvalitu a kvantitu pitné a odpadní vody. Provádí akreditované odběry a analýzy. O ceně vody rozhoduje Předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko na základě podrobných analýz provozovatele vodárenské infrastruktury. S ohledem na rostoucí náklady na obnovu a provoz této infrastruktury dochází i k trvalému růstu ceny vodného a stočného. Do ceny pro konečné spotřebitele promlouvá ještě výše DPH. Vývoj ceny vody za období 2019 - 2023
Město Velké Meziříčí se nachází na Vysočině. Ve městě žije velké množství obyvatel v RD se zahradami. Na jednotku dodaného množství vody nebo odvedených odpadních vod připadá nadprůměrná délka vodovodního, resp. kanalizačního potrubí. Nepříznivě vychází také spotřeba vody na jednotku plochy. Díky správě rozvodů na poměrně velké vzdálenosti a vzhledem k počtu obyvatel a technické údržbě této infrastruktury cena vody roste. Z vývoje spotřeby (viz tabulky) nelze jednoznačně určit, zda měrná spotřeba na obyvatele závisí více na aktuálních srážkách ve sledovaném období nebo spíše na ceně vody v příslušném období.
rok | úhrn srážek (mm) | dlouhodobý srážkový normál 1981–2010 (mm) | Úhrn srážek v % normálu 1981-2010 | 2017 | 652 | 673 | 97 | 2018 | 514 | 673 | 79 | 2019 | 540 | 673 | 80 | 2020 | 624 | 673 | 78 | 2021 | 581 | 673 | 86 | 2022 | 556 | 673 | 83 |
Již v sekci 2.1.1. jsme vyslovili názor, že zkoumání korelací mezi cenou vody, aktuálními srážkami, resp. jejich deficitem ve sledované časové periodě a konečně spotřebou vody jakožto sledovaným ukazatelem, který bude pravděpodobně zbývajícími dvěma ovlivněn, bude nad možnosti nebo schopnosti autora vytvořeného textu. Jinými slovy pokládám za velmi zásadní aspekt možnost odebírat vodu z podzemních zdrojů individuálního zásobování /studní a vrtů/, který do předmětného srovnávání a posuzování vůbec nevstupuje. To je podle mého soudu také důvod, proč se výkyvy ve spotřebě nedají přičíst pouze některému z aktuálně kvantifikovaných vlivů, tedy faktorů, kde disponujeme nějakými daty /úhrn srážek, cena komodity/.
|
|
Ve spotřebě pitné vody dochází k meziročním výkyvům. Přisuzovat tyto změny lze konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce, ale i jiným faktorům. Ale bez toho, že by šlo o statisticky významné korelace, které bychom byli schopni doložit. Důležitý bude bezesporu faktor ceny suroviny, kde po daňových opatřeních státu cena opět roste. Spotřeba bude ovlivňována také realizací staveb, tedy úrovní rozestavěnosti, která v meziročně kolísá. Spotřebu může výrazně ovlivňovat zapojení alternativních zdrojů vody, zejména zdrojů podzemních, ale i čerpání vody z vodotečí, rybníků apod. Nárůst spotřeby v kovidovém roce bude také odůvodnitelný těmito mimořádnými okolnostmi.
|
Cena
vody (vodné a stočné celkem) v posledních 5 letech trvale mírně roste,
v posledním roce skokově (zdražení energií?). Zároveň se jedná o srážkově
podprůměrné roky, včetně roku posledního. Je výborné, že město sbírá všechna
potřebná data pro tuto otázku – zatím ji ale nepovažuje za relevantní z důvodu
množství vlastních zdrojů vody, které analýzu souvislosti cena-spotřeba relativizují,
event. dalších faktorů, které by do takové analýzy měly být zahrnuty. Hodnocení 0-0 je založeno na nedostatečném zodpovězení otázky, nikoliv špatném výsledku.
|
2.1.4. Vyjmenujte nejvýznamnější úsporná opatření dokončená v předchozím období mezi audity. |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Vysočina je známá svým poměrně řídkým osídlením a poměrně dlouhými vedeními k jednotlivým odběratelům. Vodárenská infrastruktura byla v minulosti zastaralá a docházelo na ní k množství poruch a havárií. V posledních letech jde do technické infrastruktury spousta finančních prostředků, a to jak do rekonstrukcí a oprav, tak i do novostaveb.
Město jako členská obec Svazu vodovodů a
kanalizací Žďársko investuje do vodárenské infrastruktury v souladu s plánem obnovy, který provozovatel (VAS, a.s.) vypracovává podle technického stavu vedení a aktuálních potřeb rozvoje jednotlivých lokalit.
Délka vodovodní sítě ve městě Velké Meziříčí
|
Obnova a novostavby
|
2014
|
596
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2015
|
100
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2016
|
1624
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2017
|
1171
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2018
|
767
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2019
|
1065
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2020
|
1032
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2021
|
589
|
m
|
Obnova a novostavby
|
2022
|
1154
|
m
|
Obnova a novostavby
2014-2022
|
|
8 098
|
m
|
Celková délka
vodovodu
|
|
73 240
|
m
|
Obnova a novostavby
|
|
11,06
|
%
|
Objem skutečných úniků pitné vody z vodovodních potrubí představuje cca 14,6 litrů na obyvatele za den. I toto relativně vysoké číslo je ale ve srovnání s průměrnou hodnotou v rámci ČR, která činí 23,6 litrů, velmi dobrou hodnotu. Pokud vztáhneme úniky na délku vodovodu, vychází nám hodnota cca 1,43 m3 na 1 km, přičemž republikový průměr je 2,93 m3 na 1 km za den.
Uspokojivých hodnot dosahujeme i díky preventivnímu vyhledávání skrytých poruch a navazujícím opravám. Poruchy jsou vyhledávány metodou dálkového monitoringu.
Objem skutečných úniků pitné vody z vodovodních potrubí představuje cca 14,6 litrů na obyvatele za den. I toto relativně vysoké číslo je ale ve srovnání s průměrnou hodnotou v rámci ČR, která činí 23,6 litrů, velmi dobrou hodnotu.
Pokud vztáhneme úniky na délku vodovodu, vychází nám hodnota cca 1,43 m3 na 1 km, přičemž republikový průměr je 2,93 m3 na 1 km za den.
Uspokojivých hodnot dosahujeme i díky preventivnímu vyhledávání skrytých poruch a navazujícím opravám. Poruchy jsou vyhledávány metodou dálkového monitoringu.
Město Velké Meziříčí investovalo finanční prostředky do následujících významnějších akcí:
- 2021 - vodovod a kanalizace v ulici Bezděkov 1,4 mil. kč
- 2021 - prodloužení vodovodu v m.č. Svařenov 2 mil. kč
- 2022 - vodovod a kanalizace v ulici Nad Gymnáziem 6 mil. kč
- 2022 - vodovod a kanalizace v ulici Oslavická, Třebíčská 6 mil. kč
- 2023 - vodovod a kanalizace v ulici Ve Vilách 3 mil. kč
- 2023 - vodovod a kanalizace v sídlišti Hliniště 10 mil. kč
- 2023 - vodovod v m.č. Mostiště 250 tis. kč
- 2023 - kanalizace v m.č. Hrbov, Svařenov 450 tis. kč
- 2023 - vodovod a kanalizace v ulici Krškova 150 tis. kč
- 2023 - vodovod v ulici Karlov 2,2 mil. kč
- 2023 - kanalizace v ul. Čechova 700 tis. kč
- 2023 - kanalizace v ulici Malá Stránka 150 tis. kč
- 2023 - vodovod Nová Říše 150 tis. kč
- 2023 - kanalizace v ulici Sokolovská 150 tis. kč
Akumulační nádrže na dešťovou vodu byly vybudovány v rámci investic do technické infrastruktury v nově připravovaných sídlištích. V souladu s platnou legislativou jsou umísťovány také v souvislosti se stavebními úpravami zpevněných ploch (komunikace, parkoviště, manipulační plochy). Jejich navrhovaný objem pro každou řešenou lokalitu vychází z výpočtu projektanta specialisty. Ve vhodných lokalitách se ke vsaku předřazují nádrže retenční pro umožněné čerpání srážkové vody k zalévání ploch veřejné zeleně.
V letech 2012 - 2014 proběhla rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Mostiště a doplnění technologické linky. Z pohledu jakosti vyrobené vody je provedená rekonstrukce a doplnění technologické linky úpravny vody velkým přínosem, neboť je zajištěno zlepšení jakosti vyrobené vody i úroveň zabezpečení výroby jakostní pitné vody. Maximální výkon technologické linky je 220 l/s – surová voda, 200 l/s - vyrobená voda. Ve srovnání se stavem před rekonstrukcí a doplněním technologie se zlepšila jakost vyrobené vody především v ukazatelích: CHSKMn (obecně obsah organických látek), barva, zákal, mangan, dusitany, amonné ionty, mikroskopický obraz, pesticidní látky, chuť a pach vody, KNK4,5, vedlejší produkty dezinfekce vody. Nelze opominout ani vyšší úroveň dezinfekce a hygienického zabezpečení vody. Pozitivní dopad má i stabilizace vody (dávkování vápenné vody a oxidu uhličitého), díky které je omezena agresivita vody vůči nechráněnému ocelovému a litinovému potrubí při dopravě vody ke spotřebitelům, tj. sekundární obohacování vody železem.
Z pohledu vypouštění odpadních vod z ÚV Mostiště do vodoteče /řeka Oslava/ přispělo nově zbudované kalové hospodářství ke zvýšení zabezpečenosti plnění limitů stanovených pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Upravená voda z kalového hospodářství doplňuje surovou vodu v procesu úpravy, vypouštění odpadních vod z ÚV je tak zcela minimální.
|
-
spotřeba pitné vody v domácnostech:
rok 2017: 32,04 m3/osobu/rok, 87,7 l/osobu/den
rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den
rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,0 l/osobu/den
rok 2020: 32,87 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den
rok 2021: 32,30 m3/osobu/rok, 88,5 l/osobu/den
rok 2022: 31,68 m3/osobu/rok, 86,8 l/osobu/den
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým meziročním výkyvům. Meziroční změny - ať už mírný nárůst nebo pokles - jsou tak minimální, že z nich nelze dovodit takový závěr, že by je způsoboval nějaký konkrétní faktor nebo parametr, který by trend ve spotřebě domácností výrazně ovlivňoval /např. vývoj počasí a množství srážek během roku/. Cena vody je prostě vysoká, nicméně prostor ke snižování její absolutní /i měrné/ spotřeby již patrně nebude.
spotřeba pitné vody v domácnostech: rok 2016: 31,67m3/osobu/rok, 81,65 l/osobu/den rok 2017: 32,04m3/osobu/rok, 82,4 l/osobu/den rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den rok 2020: 32,87 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den rok 2021: 32,30 m3/osobu/rok, 88,5 l/osobu/den rok 2022: 31,68 m3/osobu/rok, 86,8 l/osobu/den
|
Město Velké Meziříčí buďto přímo (opatření, kde jsme investorem) nebo prostřednictvím Svazu vodovodů a kanalizací (vložená a společně provozovaná infrastruktura) investuje do jednotlivých opatření v závislosti na jejich naléhavosti a potřebách města vzhledem k jeho trvalému rozvoji.
|
Město masívně investuje
do rekonstrukce vodovodního řádu. To byla v minulosti významná příčina ztráty
vody. V současnosti se hodnoty pohybují na polovičních hodnotách
republikového průměru. Podrobný monitoring městu umožní sledovat vývoj a včas identifikovat
event. problémy.
|
2.1.5. Jsou v budovách ve správě obce informace o způsobu šetření vodou (osvěta – např. cedulky k waterstopům, apod.)? Proběhla v obci osvětová kampaň zaměřená na šetření pitnou vodou? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V budovách města jsou realizována opatření vedoucí k úsporám. Každoročně probíhá
osvětová akce zaměřená na šetření s pitnou vodou na
internetových stránkách města a v měsíčním zpravodaji.
Pravidelně jsou provozovatelem
vodovodů a kanalizací pořádány osvětové akce – dny otevřených dveří na ČOV
Velké Meziříčí a úpravně vody Mostiště.
Osvětová činnost probíhá také v rámci
Dne vody. V roce 2017 se konal ve Velkém Meziříčí, na organizaci se město
Velké Meziříčí rovněž podílelo. V rámci Dne země, kdy jsou každoročně pořádány
exkurze škol na úpravnu vody Mostiště a ČOV Velké Meziříčí.
Všechny toalety v budovách města jsou vybaveny dvoustupňovým typem splachovače. Rovněž všechny vodovodní baterie a sprchy (zvláště šatny sportovišť) jsou vybaveny šetřiči vody.
|
|
V obci každoročně probíhá osvětová akce zaměřená na šetření pitnou vodou. Pravidelně jsou pořádány osvětové akce městem i provozovatelem vodovodů a kanalizací.
|
V budovách města jsou realizována
opatření vedoucí k úsporám, každoročně také probíhá osvětová akce zaměřená na
šetření s pitnou vodou.
|
2.1.6. K jaké změně v podílu počtu osob napojených na kvalitní čištění odpadních vod došlo za sledované období? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
ČOV Velké Meziříčí dlouhodobě splňuje limity nařízení vlády č. 61/2003 Sb. Snahou města a příslušného vodoprávního úřadu je zajistit, aby všichni občané likvidovali odpadní vodu legálním způsobem , tedy buď byli napojeni na kanalizaci nebo měli vlastní domovní ČOV. Tam, kde není zatím technicky možné odvádění odpadních vod do kanalizace, případně nelze navrhnout domovní ČOV, zůstává dočasně jedinou možností akumulovat odpadní vody v bezodtoké jímce s pravidelným vyvážením jejího obsahu na čistírnu do Velkého Meziříčí. Na území města je jednotný kanalizační systém o délce 40,5 km, v nově budovaných lokalitách a sídlištích je budována oddílná kanalizace. V rámci projektu ochrany vod povodí řeky Dyje - II. etapa byly napojeny oddílnou kanalizační soustavou obce Oslavice, Mostiště. V dalších letech potom obec Petráveč a Vídeň. Projekční práce probíhají pro napojení místní části Hrbov a Svařenov. Před vlastní realizací je odkanalizování místní části Olší nad Oslavou, kde bude součástí i napojení objektu nemocnice sv Zdislavy Mostiště.
Statistika skutečně napojených obyvatel na kanalizaci a ČOV Velké Meziříčí
rok
|
Počet
skutečně napojených obyvatel
|
2014
|
10 257
|
2015
|
10 150
|
2016
|
11 574
|
2017
|
11 593
|
2018
|
11 576
|
2019
|
11 590
|
2020
|
11 588
|
2021
|
11 602
|
2022
|
11 624
|
Vodoprávní úřad provádí kontrolní činnost v souladu s příslušnými ustanoveními vodního zákona. Při kontrolách se zaměřujeme zejména na to, zda majitelé nemovitostí, kde se odpadní voda zatím shromažďuje v jímkách, mají smluvně zajištěnu likvidaci obsahu jímek a skutečně ji také provádějí. Jedinou přípustnou formou je vyvážení odpadní vody na čistírnu. Tutu službu její provozovatel nabízí.
|
-
96 %
Na ČOV je napojeno 96 % obyvatel Velkého Meziříčí a místních částí a postupně připravujeme napojení místních částí Hrbov, Svařenov, Olší nad Oslavou. V místní části Lhotky, Kúsky a Dolní Radslavice, které jsou mimo dosah stávající kanalizace, řeší vlastníci nakládání s odpadnímu vodami individuálně (jímky na vyvážení, domovní ČOV). Procento napojených obyvatel se mezi minulým a nynějším auditem významně nemění. Výrazněji se zvýší až po dokončení výše uvedených infrastrukturních investic. I poté ale nebude stoprocentní.
|
Podíl napojených obyvatel roste v závislosti na dobudovávání stokových sítí v místních částech nebo odlehlejších lokalitách města.
|
|
2.1.7. K jaké změně došlo ve snížení objemu znečišťujících látek, vypouštěných do povrchových vod ve sledovaném období? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na území města převažuje jednotná
kanalizační síť o délce 39 km, v nových lokalitách je budována oddílná
kanalizace, tedy stoky kanalizace splaškové a stoky kanalizace dešťové. V rámci projektu ochrany vod povodí řeky Dyje – II. etapa byly
napojeny oddílnou kanalizační soustavou obce Oslavice, Mostiště a Petráveč o
celkovém počtu 1450 obyvatel. Na síti je 7 odlehčovacích komor, 1891
kanalizačních přípojek. Odlehčovací komory na síti jsou navrženy na odlehčovací
poměr 1:10.
Z pohledu vypouštění
odpadních vod z ÚV Mostiště nově zbudované kalové hospodářství přispělo ke
zvýšení zabezpečenosti plnění limitů pro vypouštění odpadních vod. Znovu
upravená voda z kalového hospodářství je vracena zpět do surové vody do
procesu úpravy, vypouštění odpadních vod z ÚV je tak zcela minimální.
ČOV Velké Meziříčí je mechanicko-biologická
ČOV (nízkozatěžovaný aktivační proces) s aerobní stabilizací kalu
a strojním odvodňováním kalu a následným dočištěním odpadní vody
mikrosítovými filtry. Kapacita ČOV 22 300 EO.
Mechanický stupeň sestává
z lapáku štěrku, jemných strojně stíraných česlí a lapáků písku.
Biologický stupeň je tvořen třemi oběhovými aktivacemi a
třemi kruhovými dosazovacími nádržemi. Proces nitrifikace - denitrifikace
je řízen periodickým střídáním oxických a anoxických podmínek
v aktivačních nádržích. Snížení odtokových koncentrací fosforu je umožněno
jeho chemickým srážením. Kalové hospodářství je tvořeno dvěma uskladňovacími
nádržemi a jednou homogenizační nádrží s aerobní stabilizací kalu a
následným strojním odvodněním kalu.
V zubních ordinacích je
zákonná povinnost osadit účinný separátor amalgámu. Obsah separátoru je
likvidován smluvní organizací a nedochází tak k odtoku závadných látek do
veřejné kanalizace.
Množství vypouštěných odpadních vod: Qprům
= 76,0 l/s
Qmax
= 153,0 l/s Qměs
= 300 000 m3/měsíc
Qrok = 2 400 000 m3/rok
Kvalita
vypouštěných odpadních vod:
Emisní
limity:
Ukazatel
|
Roční průměr
mg/l
|
Přípustné
hodnoty
„p“ (mg/l)
|
Max. hodnoty
„m“ (mg/l)
|
Roční bilance
t/rok
|
CHSKCr
|
|
60
|
100
|
132,0
|
BSK5
|
|
14
|
20
|
28,8
|
NL
|
|
18
|
25
|
36
|
Ncelk
|
12
|
-
|
25
|
28,8
|
Pcelk
|
1,5
|
-
|
3,0
|
3,6
|
Hydraulické
zatížení
ukazatel
|
hodnota
|
jednotka
|
Minimální hodinový průtok (Qmin)
|
108,6
|
m3/h
|
|
32,0
|
l/s
|
Průměrný denní průtok (Q24p)
|
4263,5
|
m3/d
|
|
177,6
|
m3/h
|
|
49,3
|
l/s
|
Maximální denní průtok (Q24m)
|
4 987,3
|
m3/d
|
|
207,8
|
m3/h
|
|
57,7
|
l/s
|
Maximální hodinový průtok - bezdeštný (Qhm)
|
327,7
|
m3/h
|
|
103,5
|
l/s
|
Maximální průtok přes biologickou ČOV –Qdešť max
|
152,8
|
l/s
|
Látkové zatížení
ukazatel
|
hodnota
|
|
jednotka
|
Biologická spotřeba kyslíku (BSK5)
|
1338
|
|
kg/d
|
Chemická spotřeba kyslíku (CHSKCr)
|
2676
|
|
kg/d
|
Nerozpuštěné látky (NL)
|
1226,5
|
|
kg/d
|
Dusík celkový (Ncelk)
|
245,3
|
|
kg/d
|
Fosfor celkový (Pcelk)
|
55,8
|
|
kg/d
|
Počet ekvivalentních obyvatel (EO)
|
22 300
|
|
|
Porovnání množství vypouštěných odpadních látek vypouštěných do vod povrchových /vodní tok Oslava/
z údajů je zřejmé, že za poslední sledované období od minulého auditu si ČOV drží vysoké procento účinnosti pro všechny odbourávané látky a k meziročním výkyvům vyjádřeným v absolutních hodnotách dochází v závislosti na celkovém množství odpadních vod přiváděných na čistírnu.
|
|
|
|
|
Čistírna odpadních vod Velké Meziříčí
|
Q= 1317,438 tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2020
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr
|
951,78
|
35,728
|
916,06
|
96,2
|
BSK5
|
305,107
|
2,817
|
302,289
|
99,1
|
NL
|
731,178
|
3,192
|
727,986
|
99,6
|
Pc
|
16,163
|
0,688
|
15,474
|
95,7
|
Nc
|
73,465
|
6,795
|
66,670
|
90,8
|
|
|
|
|
|
Čistírna odpadních vod Velké Meziříčí
|
Q= 1136,6 tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2021
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr
|
1335,0
|
30,859
|
1304,2
|
97,7
|
BSK5
|
404,24
|
2,383
|
401,85
|
99,4
|
NL
|
940,33
|
3,64
|
936,68
|
99,6
|
Pc
|
19,410
|
0,398
|
19,013
|
98,0
|
Nc
|
90,579
|
8,713
|
81,867
|
90,4
|
|
|
|
|
|
Čistírna odpadních vod Velké Meziříčí
|
Q= 950,323 tis.m3.r-1 (množství
vyčištěných vod)
|
ukazatel znečištění
|
přítok
|
odtok
|
odstraněno
|
%
|
2022
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
[t.r-1]
|
|
CHSKcr (chemická spotřeba kyslíku)
|
1368,4
|
25,3
|
1343,1,00
|
98,2
|
BSK5 (biochemická spotřeba kyslíku)
|
403,3
|
1,945
|
401,32
|
99,5
|
NL (nerozpuštěné látky)
|
935,3
|
3,36
|
931,97
|
99,6
|
Pc (celkový fosfor)
|
25,42
|
0,444
|
24,97
|
98,3
|
Nc (celkový dusík)
|
89,58
|
3,14
|
86,45
|
96,5
|
|
|
|
|
|
|
-
96 %
Na ČOV je napojeno více než 96 % obyvatel Velkého Meziříčí a místních částí. Mimo dosah kanalizace, tedy pro objekty, kde není zatím technicky možné se kanalizační přípojkou do splaškové kanalizace napojit, je nakládání s odpadními vodami řešeno individuálně, tedy bezodtokými jímkami a domovními čistírnami odpadních vod. To ale neznamená, že znečištění od cca 4 % obyvatel teče do vod povrchových, případně končí ve vsaku. Pouze vyjadřuje, že toto procento obyvatel není napojeno na kanalizaci. Odpadní vody těmito domácnostmi, případně firmami produkované, se na čistírnu dostanou komplikovanějším a finančně nákladnějším způsobem - musí být odvezeny fekálním vozem provozovatele čistírny /nelze tedy na ČOV vozit cizími cisternami/.
|
Kvalita odpadních vod vypouštěných z centrální ČOV splňuje zákonné požadavky. Postupně se daří napojovat na kanalizaci další lokality a legálně řešit likvidaci odpadních vod tam, kde napojení není možné.
|
|