9 – Sociální prostředí |
Hodnocení oblasti |
9.1
Vytvoření a zavádění programů prevence a zmírňování chudoby
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.1
Vytvoření a zavádění programů prevence a zmírňování chudoby
|
Město vyvíjí značné úsilí v zavádění programu prevence a zmírňování chudoby. Má vyčleněné rezervy z rozpočtu pro podporu občanů v případě nenadálého neštěstí nebo ve chvíli, kdy jim nedostačují finance v pobytovém zařízení. V rámci města působí řada neziskových organizací a dalších subjektů, které pomáhají lidem v nouzi a lidem předluženým. Na základě poptávky vznikají nové formy pomoci a služeb. Město má nastaven systém podpory těchto organizací. Vedle již zavedených bytových možností pro klienty – Azylový dům, ubytovna, Komunitní dům - bydlení pro jednotlivce, partnery a manželé středního nebo seniorského věku, tzn. osobám, které mají ztížený přístup k bydlení v důsledku zvláštních potřeb, vyplývajících z jejich nepříznivé sociální situace. Dále 2 vybavené ubytovací jednotky nábytkem na městské ubytovně, která slouží pro krizové umístění klientů na omezenou dobu. Nejedná se o krizovou službu v režimu zákona. Ty jsou rozdělené na pro dospělé (jednotlivce) a pro rodiny s dětmi. V covidové době jsme další uvolněné ubytovací jednotky neobsazovali, tím jsme zíkali větší počet pro karanténní důvody.
Ve městě dochází k nárůstu počtu sociálně potřebných obyvatel a počtu předlužených domácností. V podstatě u všech cílových skupin existuje propojený problém práce-bydlení-dluhy. Město Chrudim spolupracovalo s Agenturou pro sociální začleňování, aby bylo možné nastavit udržitelné funkční mechanismy. Byl vypracován Tematický výzkum o bydlení v Chrudimi ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a zároveň s tím byla vypracovávána Koncepce sociálního bydlení, pro kterou byly využity výstupy z pracovní skupiny Koncepce propustného bydlení, ve které byli průřezem zástupci neziskových organizací, které se zabývají bydlením a problémy s bydlením všech dotčených cílových skupin. Realizován byl také Výzkum sociálních služeb ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Chrudim (9.2.4) Jsme zapojeni v Platformě pro sociální bydlení a v Síti partnerství pro ukončování bezdomovectví.
|
Město velmi komplexně pracuje s oblastí chudoby a její prevencí. Systém podpory v případě nepříznivých situací je dobře propracován. V systému je zapracováno odstupňování podpory a péče dle potřebnosti (prostupnost bydlení) a také s ohledem na rozdílnost skupin, které podporu potřebují. Současně je zapracován mechanismus ochraňující před zneužíváním podpory a pomoci, zohledňuje také opakovanou potřebnost. Je reflektována sporná otázka některých ubytoven v systému ubytování osob v obtížné bytové a sociální situaci. Podpora v oblasti ubytování je pestrá, v případě AD je zajímavý unikátní způsob sociální práce s rodinami. Covid přerušil práci pracovní skupiny. Oblasti a jejich rozvoj jsou pro strategické plánování zmapovány výzkumy.
|
9.1.1 Vytváří obec ve svém rozpočtu dostatečné finanční rezervy pro případ potřeby náhlé finanční pomoci obětem neštěstí ap.? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Odbor sociálních věcí má vyčleněnou částku, která je určena pro případ mimořádné události. Částka se poslední tři koky stále drží na stejné úrovni. Zatím nám tato suma stačí, není potřeba ji navyšovat. Uvidí se, jak na tom budeme v roce 2023 při navýšení cen energií a při zdražování základních potřeb. V některých případech jej využíváme pro klienty, kteří mají svůj malý důchod. Nedosáhnou na příspěvek na péči nebo mají nárok jen na nejnižší stupeň a bohužel mají omezený i doplatek na bydlení či příspěvek na živobytí a nedosáhnou na pobytovou službu a nechceme využívat neregistrovaná sociální zařízení. Ve chvíli, kdy se zhorší např. zdravotní stav klienta a nehodí se ho umístit do noclehárny, příp. ubytovny, můžeme ho podpořit menší finanční částkou na doplacení pobytové služby než se najde jiné řešení. Hovoříme zde o klientech, kteří spadají dlouhodobě k sociálně slabým.
Za Odbor krizového řízení má město vyčleněné finanční prostředky nezbytné pro řešení mimořádných událostí v rámci rozpočtu města v kapitole 259 - krizové řízení, kde je částka pro zajištění stravy a služby, a to jak pro klienty, tak i pro zasahující jednotky hasičů v katastru města. Služby se týkají např. zajištění dopravy pro postižené, odvoz nezbytného odpadu, zajištění nezbytné techniky atd. Dále v kapitole 249 civilní ochrana je vyčleněná částka, za kterou jsou nakupovány prostředky a materiál pro nouzové přežití. Město disponuje sadou 50ti skládacích postelí, spacích pytlů s vložkou, prostěradel, dekami, zimními bundami, montérkovými saky, spodním prádlem, tričky, ponožkami, obuví do budov, mýdly, vložkami, toal. papíry apod. Ze strany Odboru krizového řízení probíhá proškolování členů krizového týmu, které je složeno z pracovníků Odboru sociálních věcí pro zajištění evakuace a nouzového ubytování obyvatelstva. Dále ve chvíli mimořádné situace nám následně pomáhají sociální neziskové organizace, které se zaměřují na materiální pomoc a mohou veřejnosti nabídnout přes ubytování, oblečení, stravu a vše potřebné a to v dostačující kvalitě. Potravinová banka, je využívána během roku, ale je možné ji využít i v těchto případech. Sociální šatník realizuje Český červený kříž, ale při noclehárně, azylovém domě a v rámci odboru sociálních věcí jsou menší šatníky, které se používají celoročně a jsou připravené reagovat na mimořádnou událost.
Během roku spolupracujeme v této oblasti s Úřadem práce a dalšími neziskovými organizacemi na jednotném postupu při vydávání šatstva. Je to z důvodu toho, kdy sociální šatník může nabídnout oblečení a spotřební materiál pro rodiny. Rodina tímto nemusí žádat o mimořádný příspěvek - tzn. souhlas s vydáváním věcí ze šatníku má na starosti sociální pracovník MěÚ, který vystavuje rodině potvrzení, kolik ks si může klient vyzvednout. Tímto je zamezeno prodávání či plýtvání oblečení (jedna rodina si nemůže opakovaně vyzvedávat donekonečna např. zimní bundy). Tímto je zamezeno podávání žádostí na ÚP na nákup těchto věcí. Skladové prostory, kterými disponuje Odbor sociálních věcí, je aktivita, kam mohou obyvatelé Chrudimě přinést vše, co je ještě použitelné a nepatří do sběrného dvora (stoly, židle, postele, obývákové stěny, mikrovlnky, školní batohy atd.). Na toto vybavení dochází ve chvíli, kdy byly využity všechny možnosti získání finančních prostředků přes Úřad práce. Tady se hlavně bavíme o klientech, kteří jsou na dávkách hmotné nouze a již mají své nároky vyčerpané nebo opakovaně žádají na stejné vybavení. Tyto zásoby jsou používané také přes celý rok, ale mohou být i podporou pro případné nenadálé situace. Přebytky šatstva jsou dále předávány v rámci republiky, kdy od nás
šatstvo přebírá Diakonie Broumov a nově nezisková organizace textilní
banka z.ú. Všechny tyto možnosti, které město má, by nefungovaly, pokud by nedocházelo k jasně vydefinovaným pravidlům a postupům mezi všemi složkami, které jsou k dispozici. Praxe nám ukazuje důležitost strukturace všech činností a všude přítomna jednotnost působení na klienta má velký úspěch. Zkracuje se tím celková časová dotace projednávání s klientem. Neznamená to, že s ním pracujeme míň času, ale ve chvíli, kdy všichni hovoříme jednotně, informace jsou stejné, nemusí docházet k opakovaným konzultacím. Tímto zároveň dochází k šetření finančních nákladů na službu.
|
-
Výše alokované částky (Kč)
Za OSV:
2016 - 2022 - 60.000Kč
Za Krizové oddělení:
Na kapitole 249 -
2016 - 2022 - 80.000Kč
Na kapitole 259 -
2016 - 2017 - 217.000Kč
2018 - 2019 - 290.000Kč
2020 - 320.000Kč
2021-2022 - 325.000Kč
|
Město má vyčleněné rezervy z rozpočtu pro podporu občanů v případě nenadálého neštěstí nebo ve chvíli, kdy jim nedostačují finance v pobytovém zařízení. Město vyvíjí značné úsilí v zavádění programu prevence a zmírňování chudoby. V rámci města působí řada neziskových organizací a dalších subjektů, které pomáhají lidem v nouzi a lidem předluženým. Na základě poptávky vznikají nové formy pomoci a služeb. Město má nastaven systém podpory těchto organizací. Město nedisponuje byty pro neplatiče, ale disponuje ubytovnou. Město ve spolupráci s Úřadem práce a NNO spolupracuje na vytvoření pravidel vzájemné komunikace v oblasti podpory bydlení z důvodu jednotného působení na klienta.
|
Obec má zpracovaný systém pro řešení tohoto problému. Otázkou je hodnocení výše finanční částky, která je či není dostačující, za předpokladu, že i přes inflaci a celkovou ekonomickou situaci nebyla tři roky navýšena.
|
9.1.2 Má obec v rámci jí spravovaného bytového fondu rezervy pro potřebu zajistit alespoň na přechodnou dobu bydlení rozvedeným partnerům, zejména s nezletilými dětmi, obětem domácího násilí, přírodních nebo průmyslových katastrof apod.? V případě, že ne, zajišťuje tuto činnost v obci jiný subjekt (občanské sdružení, NNO, církev apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město
Chrudim ve snaze zdůraznit prioritu bydlení, jako jednu z hlavních
životních potřeb všech občanů má vícestupňový systém, jak na svém území
zajišťuje a vytváří bydlení pro potřeby
různých cílových skupin. Vedle městských bytů, dokážeme nově
pro klinety sehnat i komerční bydlení.
V letech
2016 - 2018 došlo k realizaci již schváleného Propustného bydlení. Do
roku 2022 bohužel nedošlo v rámci procesu k žádným změnám. V období 2020 až do
současné doby jsme stihli on-line předestřít body, na kterých by bylo potřeba
pracovat (viz níže), ale z důvodu řešení Koncepce sociálního bydlení a
spojení propustného bydlení s koncepcí jsme zatím dál nepokročili. Víme, že se budeme dále zabývat pokračovaním koncepce. Je to jeden z nejdůležitějších bodů tohoto volebního období. Již před koncem roku 2022 se nastaví nové termíny pro setkání pracovní skupiny.
Zaměřili
jsme se převážně na sociálně slabé rodiny, oběti domácího
násilí a duševně nemocné klienty, kdy bylo možno z krizového
bydlení, přes městskou ubytovnu či azylový dům nebo z tréninkového
bytu získat městský byt, pokud klienti splnili veškeré podmínky,
které byly s tímto systém spojeny (placení nájmu, aktivní spolupráce
se sociální službou, ochranou práv dětí, dodržování pravidel společného soužití
atd.). Propustné bydlení je pro nás důležité z důvodu možností pro klienty, kdy se jim může dát opakovaně šance uspět v různém druhu bydlení a mít možnost si také různé druhy bydlení vyzkoušet. Nemáme přesně určené počty, kolik lidí se v propustném bydlení pohybuje, není to pro nás nijak zásadní pro další vývoj života a pomoci klienta. Dále je také důežité, zda se pomáhá jednotlivci, dvojici či rodině. Pro všechny máme v systému propustého bydlení místo.
Struktura
propustného bydlení se člení na:
- Bez přístřeší
- Krátkodobé bydlení
- Pobytové bydlení
- Samostatné bydlení
s podporou
- Samostatné bez podpory.
Každý stupeň
propustného bydlení má svá pravidla, se kterými jsou klienti seznámeni a
mají pro ně jasný obrys. V této chvíli by se nemělo stát, že by nám tímto sítem
propadl klient. Klienti mohou do systému Propustného bydlení vstoupit do
jakéhokoli stupně struktury, není podmínkou splnit všechny stupně a
záleží jen na jeho kompetenci, kam bude schopen dojít.
Propustné bydlení realizují neziskové organizace s podporou města a
všechny jsou formou sociální služby. Poslední stupeň se týká komerčních bytů,
který si klient pronajme nebo dosáhne na městský byt.
Pro
ověřování cílů byl obnoven oficiální statut pracovní skupiny
Koncepce propustného bydlení, ve které byli průřezem zástupci
neziskových organizací, které se zabývají bydlením a problémy s bydlením
všech dotčených cílových skupin.
Navázali
jsme na výstupy existující pracovní skupiny, která již řešila problematiku
propustného bydlení v Chrudimi. Skupinu jsme vyzvali ke spolupráci v rámci
projektu a doplnili ji o nové členy. Členy stávající pracovní skupiny jsou: MěÚ
Chrudim, SOPRE CR o.p.s., Šance pro Tebe, o. p. s., PDZ, z. s., Centrum
Don Bosco, Rytmus Východní Čechy, o.p.s., Amalthea z. s.
Setkání
probíhala od června 2017 do ledna 2019, vždy pod vedením facilitátora Bc.
Tomáše Janků. Skupina se sešla celkem 8x. Opatření
pro následující období:
- nutnost
městských bytů, které bude spravoval odbor OSV (v současnosti má byty v
nájmu NNO, která byt pronajímá jen své cílové skupině), v bytech se budou
střídat podle potřebnosti klienti různých cílových skupin,
- vznikne
komise složená ze se zástupců participujících organizací, bude rozhodovat, kdo
z navržených klientů splňuje podmínky (má víc bodů, je potřebnější)
- tajemník
komise bude pracovník odboru, bude svolávat členy, bude mít přehled o využití
bytů
Dále je
potřeba se zaměřit se na:
- snížení
počtu rodin s dětmi na nevyhovujících ubytovnách, přesto ubytovny zatím
nerušit, zrušením by se ze systému ztratil jeden důležitý stupeň,
- při
přechodu do bytu zajistit takovou flexibilní míru podpory sociální práce, aby
si domácnosti byt udržely a stabilizovaly se,
- povinnost
spolupracovat se sociální službou jako základní podmínka pro přijetí do
propustného bydlení zde je potřeba nastavit míru flexibility, co je ještě
spolupráce a co už nikoliv, zásada dobrovolnosti, zásada aktivity,
- lépe
komunikovat s klienty, proč nezískali městský byt nebo jaké jsou podmínky jeho
získání
- promyslet
systém tak, by se klienti zbytečně "nezasekávali" na určitých
stupních systému bez možnosti dosáhnout na standardní byt.
Členové
skupiny pracovali na aktualizaci pravidel propustného bydlení a vytvoření jasné
koncepce a nastavení systému, ve kterém se vyznají všechny zainteresované
strany včetně klientů. Skupina se shodla na tom, že je možné využít již
vypracované části koncepce z předchozího období, koncepci považují za
dobrou, je ale nezbytné dostatečně rozpracovat všechny klíčové otázky. Je
důležité vyladit především cílovou skupinu, pravidla pro poskytování bytu,
sankce za nedodržování pravidel a také stanovení koordinační strategie. Od roku 2020 do současné doby,
setkání neprobíhala, pouze on-line a nakonec vůbec, protože se řešila covidová
situace. Nově se nám daří umísťovat klienty do komerčních bytů a na základě dobré zkušenosti pomáháme klientům prodlužovat smlouvy na bydlení v těchto bytech.
Příloha: Směrnice
č. 6/2012 Týmová spolupráce při realizaci projektů
Město
Chrudim má z důvodu transparentnosti vydané „Zásady pro hospodaření
s byty ve vlastnictví města Chrudim, na jejichž základě pronajímá
volné městské byty. Tato pravidla jsou k dispozici na vyžádání. Město má
stanoveny prioritní skupiny, což znamená, že je jasně dané, jaká cílová
skupina má nárok byt získat. Pokud by došlo k nejasnosti, zda byt dát
matce s dítětem nebo např. otci s dítětem, je v tuto chvíli provedeno
í šetření, které doporučí, jak situaci řešit.
Ve skupině
osob „A“ Souboru – naléhavé potřeby města v bodu č. 4 jsou fyzické osoby,
které se staly obětí živelné události (např. oběti povodní, požárů, apod.) a ve
skupině osob „B“ Souboru – naléhavé případy sociální potřebnosti jsou tito
žadatelé:
- rozvedená manželství, či
manželství, kdy manželé žijí prokazatelně odděleně, popř. manželství,
která jsou v rozvodovém řízení (úst. § 1 odst. 2 zákona č. 102/1992
Sb.), pokud bude prokázáno ohrožení výchovy nezletilého/nezletilých
- jeden z rodičů, který má
na základě rozhodnutí příslušných orgánů svěřeny do péče a tedy ve své
výchově nezletilé dítě, resp. děti,
- matky (otcové), a to
v případech, kdy si otcové (matky) řádně a tedy v předepsané
plné výši (ať již z jakýchkoli důvodů) pravidelně neplní svoje
vyživovací povinnosti vůči svým nezaopatřeným dětem
- svobodným matkám (otcům), a to
v případech, kdy např. otcovství není určeno a v případech, dále
např. kdy si otcové (matky) řádně a tedy v předepsané plné výši (ať
již z jakýchkoli důvodů) pravidelně neplní svoje vyživovací
povinnosti vůči svým nezaopatřeným dětem,
- osoby odpovědné za výchovu
nezletilého dítěte nebo dětí, které se ocitly v tíživé životní
situaci, kterou nedokáží řešit vlastními silami (za tíživou životní
situaci se např. považuje: nízký příjem osoby, dítě nebo děti se
specifickými potřebami, apod.),
- úplná rodina s nezletilým
dítětem nebo dětmi, která se ocitla v tíživé životní situaci, kterou
nedokáže řešit vlastními silami (za tíživou životní situaci se např.
považuje: nízký příjem rodiny, dítě nebo děti se specifickými potřebami,
nepříznivý zdravotní stav jednoho nebo obou rodičů, apod.),
- osoby, které jsou v péči Odboru
sociálních věcí MěÚ Chrudim nebo s nimi Odbor sociálních věcí MěÚ
Chrudim dlouhodobě pracuje, popř. osobám, které jsou v opatrovnictví města
Chrudim, a to na základě stanoviska a doporučení Odboru sociálních věcí
MěÚ Chrudim.
Občané
města, kteří řeší svou životní situaci a ocitají se v krizi, mají
možnost si dát žádost o městský byt. Tu posoudí Bytová komise. Buď žadatele do
databáze doporučí zařadit či nikoliv (rozhoduje Rada města). Příloha: „Zásady pro hospodaření s byty ve vlastnictví města Chrudim, na jejichž základě pronajímá volné městské byty.
Nový trend
je, že se naše rodiny stále stěhují do komerčních ubytoven, které vznikají v
okolních obcích. Pokud ubytovna splňuje hygienické podmínky a má schválen
Provozní řád, je schopna obsáhnout větší počet rodin. Záměr podnikatelů
je naplnit kapacitu ubytoven, proto se rodiny stěhují právě do těchto ubytoven
i s vidinou lehčího získání bydlení. Praxe ukazuje, že jejich představa
není naplněna a některé mají zájem se vracet do městské ubytovny, i když jsou
zde nastaveny pevné mantinely a musí se dodrzat ubytovací řád.
Je nutné
zdůraznit, že město v rámci samosprávy se vždy prioritně stará o své
občany a nabídka je s poptávkou za město vyrovnaná. Krom běžných
bytů má město 85 bytů v domě s pečovatelskou službou. Domy
s pečovatelskou službou se nacházejí na adrese Strojařů 1141, Obce Ležáků
215 a Soukenická 158. Tyto tři DPS má na starosti Centrum sociálních služeb a
pomoci Chrudim. Čtvrtý DPS Komenského 57 byl v roce 2017 přeměněn na
komunitní dům (tzv. KODUM) o kapacitě 12 bytů. Postupně se v něm proměňuje
skupina lidí. Mohou tam bydlet jednotlivci nebo páry bez dětí, které nevlastní
nemovitost, věkem spíše starší. Bezbariérové byty má Chrudim 2 v ulici
Strojařů a cca 4 Na Větrníku.
Další ubytování poskytuje v Chrudimi neziskový sektor:
J.
J. Pestalozziho,o.p.s.
Štěpánkova 108, P.O.BOX 79, 537 01 Chrudim (Domácí násilí viz 9.4.4)
Za rok
2021 bylo podpořeno 83 klientů. Z toho se jednalo o 32 dospělých (žen 26, mužů
6) a 51 dětí do 18 let věku (18 dívek a 33 chlapců). Od zahájení svého působení
v r. 2013 tak byla služba AD opět poskytována nejvyššímu počtu klientů, tak jak
tomu bylo v předešlém roce 2020. Nejblíže se k tomuto počtu za r. 2020 a 2021
přiblížil pouze r. 2015 se 75 klienty, v ostatních letech jsou celkové počty
klientů výrazně nižší. Na pracovníky jsou tak kladeny vyšší nároky a
vzrůstající množství administrativy, které musí zvládnout, aby zajistili
stávající kvalitu poskytovaných služeb, která byla udržena i přes náročnou
situaci v pobytových službách v souvislosti s pandemií covid-19. Oproti
předešlým rokům lze také sledovat pozvolný vzrůstající počet obětí domácího
násilí, které se na naši službu obracejí. I když nadále převažovaly rodiny s
nezletilými dětmi v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení (89
%), tento rok se procentuální podíl obětí domácího násilí vyšplhal na celých 11
%, což je od roku 2017 nejvyšší hodnota. Předpokládáme, že se jedná o vyústění
situace spojené s pandemií covid-19, která ovlivňuje život rodin, které se
potýkají s jakoukoliv formou nezdravého chování.
Předpoklad
na využití služby ze strany klientů pro rok 2022 je přibližně 80 osob, a
to z toho důvodu, že pandemie stále přetrvává a na klienty pobytových
zařízení klade vyšší nároky v rámci preventivních opatření a udržení bezpečného
a hygienicky nezávadného prostředí. Klienti jsou takto motivováni si v co
nejkratší době nalézt vhodné navazující bydlení, aby nemuseli dodržovat všechna
opatření a nařízení, která pro pracovníky jsou dnes již běžným standardem.
Služba
nadále i po celý r. 2021 fungovala bez přerušení, flexibilně byla nastavována
opatření tak, aby se maximalizovala ochrana proti riziku onemocnění covid-19.
V případě, že byly některé aktivity z preventivních důvodů omezeny -
zejména se jednalo o skupinovou formu aktivit – klienti měli možnost účastnit
se jich buď individuálně, anebo max. v rámci rodiny. Důležitá je také
komplexnost služby AD. Odborní pracovníci pracují s celým rodinným systémem,
posilují dovednosti jednotlivých členů rodiny. Intervence směřovala zejména k
vytvoření podmínek pro získání vlastního bydlení, získání dovedností spojených
s hospodařením s finančními prostředky, orientaci v systému dostupných služeb
včetně uplatnění se na trhu práce, vedení domácnosti, zvládání péče o děti a
zároveň i k psychické stabilitě. V neposlední řadě je taktéž poskytována
podpora v oblasti kooperace rodič-dítě a individuálního rozvoje v oblasti
předškolní a školní přípravy. Vzhledem k tomu, že v průběhu roku
docházelo k řadě nestandardních situací (např. nouzové stavy), byli odborní
pracovníci často nuceni vypomáhat si napříč svým pracovním zařazením a i přes
tato opatření byli schopni zajistit si navzájem adekvátní zástup a klientům
poskytnou základní pomoc v žádaných oblastech.
Podpora
uživatelů probíhá neustále na velmi intenzivní úrovni. Při nácviku sociálních a
pracovních dovedností i při dalších aktivitách byli uživatelé podporováni ke
zvyšování samostatnosti a získání odpovědnosti za vlastní jednání. Největší
zájem ze strany klientů byl konkrétně o řešení jejich nevyhovující bytové
situace (vyřizování finančních příspěvků z nadací na náklady spojené s
bydlením, vyhledávání vhodných pronájmů, oslovování pronajímatelů aj. – 94 %),
oblast finančního hospodaření (měsíční rodinný rozpočet, sociální dávky - 94 %)
a posilování rodičovských kompetencí (individuální rozvoj dítěte, předškolní
příprava a doučování - 72 %).
Nejčastěji
klienti pobývali ve službě do 3 měsíců (59 %). Počet klientů do 1 roku
představoval 31 % - těmto osobám byla poskytována dlouhodobější podpora s
ohledem na stabilizaci životní situace. Služba v trvání do 6 měsíců byla
využita z 10 %. Nad dobu 1 roku zde v tomto roce nepobýval žádný klient.
Úspěšnost projektu v rámci sociálního začlenění potvrdilo 78 % klientů, kterým
se podařilo odejít buď do vlastního bydlení, anebo obnovit narušené vazby v
původní rodině, kam se vraceli, což je od r. 2013 procentuálně nejvyšší
výsledek.
Počet
lůžkodnů (=obsazené lůžko přes noc) za 1. pololetí dosáhl počtu 4 485 dní, v 2.
pololetí potom 3 336 dní. Celková obložnost za rok 2021 dosáhla počtu 7 821
dní, což činí 71,4% z celkové stoprocentní obložnosti. V procentech se jedná o
stejnou hodnotu, kterou AD vykazoval v této oblasti i minulý rok. Současný
drobný procentuální pokles u celkového počtu lůžkodnů, který měl mezi roky 2017
až 2019 vzrůstající tendenci, lze připisovat mimo jiné snaze o podporu a
prohlubování rodinných vazeb, kdy bylo opakovaně umožněno rodičům, kteří nemají
např. děti svěřeny ve své péči, jejich doubytovávání na kratší časové úseky (v
rámci dostupné kapacity bylo rezervováno příslušné místo). Celkem byla tato
doubytování uskutečněna 10 x. Dle trvalého bydliště byla služba poskytnuta 25 %
klientů přímo z Chrudimi a v 38 % případech v rámci ORP Chrudim.
Za rok
2021 obdržel azylový dům od zájemců celkem 26 žádostí o poskytování sociální
služby. Žádná žádost nebyla zamítnuta a nástupů bylo učiněno v průběhu roku
celkem 20. Služba zaznamenala 6 stížností (4x nevhodné chování ze strany jiných
uživatelů ke stěžovatelům, 2x stížnost na postupy pracovníků AD vůči
uživatelům) - stížnosti na chování uživatelů mezi sebou byly důsledně
prošetřeny v rámci týmu AD a byla přijata příslušná nápravná opatření.
Stížnosti na pracovníky byly prošetřeny ze strany vedení organizace a následně
obě uzavřeny jako neoprávněné/neopodstatněné, neboť nebylo zjištěno žádné
pochybení ze strany pracovníků.
AD Chrudim je jedním z 2 unikátních AD v celém
Pardubickém kraji, který pracuje se systémem celých rodin, což na
pracovníky taktéž klade vyšší nároky i např. v oblasti řešení partnerských
problémů. Lze předpokládat, že lidí ohrožených ztrátou bydlení bude nyní
v souvislosti s pandemií a ostatními ekonomickými faktory přibývat,
neboť nebudou schopni v rámci zvyšování nákladů na živobytí zajistit si
vlastní bydlení. Naše služba je schopna včasně reagovat na problematiku
nedostatku sociálního bydlení a v rámci poradenství sociálně slabším
pomoci nalézat možnosti, jak si zajistit prostředky na úhradu nákladů na
pořízení bydlení. Nevhodné bydlení je problém, který se pojí s dalšími
oblastmi, ve kterých mají klienti nedostatky, např. nemají základní návyky –
šetření peněz, péči o děti – pracovníci standardně podporují rozvoj integrity
člověka – řešíme kumulující se soc. problémy tak, abychom předcházeli u klientů
závislosti na službě či jiné formě sociální podpory a maximálně tak zamezili
šíření negativního jevu azylové turistiky.
Noclehárna (23 míst – muži, ženy) – poskytuje
osobám bez přístřeší základní podporu a pomoc při řešení životní situace s
možností využití nabízeného bezpečí, tepla, tělesné čistoty a spánku.. V době krize
lze navýšit o 3 místa, včetně služby teplé polévky a teplého nápoje.
Denní nízkoprahové centrum - poskytuje bezpečný prostor, informace a pomoc při uplatnění práv oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí, dále prostor pro osobní hygienu, pro přípravu jednoduché stravy,
|
-
Ano
Propustné bydlení: 5 stupňů propustného bydlení
Azylový dům: 15 bytů
Noclehárna: 23 míst + 3 místa v krizi
Městké byty: 481
Domy s pečovatelskou službou: 85
KODUM: 12
Komerční byty:
5
|
Azylový dům: Poptávka odpovídá nabídce služby, vzhledem k časté fluktuaci klientů (služba AD je poskytována na dobu nezbytně nutnou pro překlenutí krizové situace – prevence vytváření závislosti na službě) je kapacita AD celoročně víceméně dostupná (cca 2 volná místa). Standardní doba posouzení žádosti je 14 dní, v naléhavých případech jsme schopni poskytnout službu okamžitě.
Propustné bydlení: Realizace Propustného bydlení, ověřování v praxi a opětovný vznik pracovní skupiny, která navrhla další opatření pro změnu pravidel. Zde je poptávka vyšší hlavně na městské byty, kdy budeme potřebovat aspoň 3 byty v režimu propustného bydlení, které budou pod OSV.
Noclehárna: Máme v plánu navyšít noclehárnu o 2 místa, Denní centrum je dostačující. Všichni potřební, kteří mají zájem dostanou místo na noclehárně.
KODUM: Bydlení pro jednotlivce, partnery a manželé středního nebo seniorského věku, tzn. osobám, které mají ztížený přístup k bydlení v důsledku zvláštních potřeb, vyplývajících z jejich nepříznivé sociální situace.
Komerční byty: Snažíme se pro rodiny i jednotlivce sehnat komerční byty, což se nám podařilo. Dále pomáháme klientům při prodlužování smluv v těchto bytech.
|
Sytém prostupné bydlení je navržen a funguje, na jeho zkvalitnění se pracuje, otázkou je, jak podaří post - covidově nastartovat další pokračování a realizovat body vytyčené od roku 2020, na kterých je třeba pracovat. Kolik lidí je zapojeno do systému prostupného bydlení? Kolik
jednotlivců připadá na jednu bytovou jednotku zapojenou do programu prostupného
bydlení? Jak město specificky pracuje s obětmi domácího násilí?
Jaké jim nabízí možnosti?
|
9.1.3 Došlo k vývoji/změně v počtu sociálně potřebných domácností v obci? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Příspěvek na živobytí a Doplatek na bydlení jsou jedním z opatření, kterými Česká republika bojuje proti sociálnímu vyloučení. Jsou 2 základní dávky pomoci v hmotné nouzi, které řeší nedostatečný příjem osoby/společně posuzovaných osob.
V průběhu roků dochází k malým změnám při hodnocení (kritéria) zda příspěvek získat či ne. A tím, že u nás většina sociálně slabých občanů bydlí převážně v ubytovnách, je to na příspěvcích znát a samozřejmě má vliv na konečnou finanční výpomoc pohyb těchto občanů z místa na místo. Na území města Chrudimi je vyplácen doplatek na bydlení ubytovaným v městské ubytovně. V zimním období je poskytována mimořádná okamžitá pomoc na úhradu noclehárny lidem bez domova.
Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory, u které byly v roce 2021 změněny podmínky pro její výplatu (již není podmínkou trvalé bydliště). Doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze, kterou lze vyplácet i do jiných forem bydlení a podléhá každoměsíčnímu individuálnímu posuzování. Lze ho získat, pokud má rodina příjem do 1,3 násobku životního minima a zároveň je posuzováno sepjetí s obcí, kde se občan zdržuje a o výplatu doplatku na bydlení žáda (posouzení případu hodného zvláštního zřetele). Lidem, kteří pobírají příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců je dávka zpravidla vyplácena v poukázkách ( cca 35 % z výše vyplácené dávky).
Úřad práce také musí stále posuzovat „místně obvyklé nájemné“ u různých typů bytů, což je poměrně zatěžující při oslovování různých zdrojů (realitní kanceláře apod.). Data za jednotlivé skupiny (zdroje – vlastní dopočty, ÚP) Domácnosti, které nemají na zaplacení svého bydlení a pobírají na ně příspěvek či doplatek | cca 120 doplatků na bydlení cca 340 příspěvků na živobytí
| Osob v hmotné nouzi | 500 - 600 osob
| Odhad lidí bez střechy nad hlavou | 30 | Obyvatel ubytoven ve městě a azylového domu | Okolo 156, v azylovém domě se ročně na 30 lůžkách vystřídá okolo 70 osob | Samoživitelé v hmotné nouzi | 60 -70
| Senioři ve finanční tísni (s exekucí) | 282 | Žádostí do pobytových zařízení z místní nemocnice – LDN | cca 100 ročně
| Žádosti o ubytování osob s duševním onemocněním | cca 10 neuspokojených klientů ročně | Byty pro klienty NNO, kteří splňují kritéria propustného bydlení
| 2-3 ročně
| Osoby propuštěné z výkonu trestu řešící bydlení | cca 30
|
V podstatě u všech cílových skupin existuje propojený problém práce-bydlení-dluhy. Základem řešení je jakékoli zvýšení příjmů klienta, tak aby se dalo najít alespoň nějaké ubytování. V dnešní době dochází k prohlubování krize v bydlení ve většině cílových skupin zejména kvůli zvyšování finanční náročnosti a nedostupnosti bydlení. Sociální pracovnice zaznamenávají zvýšený zájem o konzultace týkající se bydlení. Dávky v ubytovnách jsou hrazeny od minulého roku jen z 80 % normativních nákladů, majitelé nesnížili ceny a lidé musí doplácet velké nájmy z jiných zdrojů a kvůli vyplácení skrze poukázky se jim nedostává hotovosti. Do standardních nájemních bytů, za které by platili i třeba jen polovinu nájmu, se nemají šanci dostat mj. kvůli kauci a neochotě pronajímatelů. V poslední době vzrostly nájmy v Chrudimi kolem 25 %. Zhoršení situace je možné předpokládat i jako důsledek dalších škrtů plánovaných v dávkovém systému na státní úrovni (plánuje se například určitá forma sloučení příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení).
|
-
Bylo vyplaceno Kontaktním pracovištěm Chrudim:
2016
PNŽ - 11.234 dávek ročně
DNB - 4.115 dávek ročně
2017
PNŽ - 8.052 dávek ročně
DNB - 2.832 dávek ročně
2018
PNŽ - 10.246 dávek ročně
DNB - 2.504 dávek ročně
2019
PNŽ - 7.630 dávek ročně
DNB - 2.350 dávek ročně
2020
PNŽ - 6.628 dávek ročně
DNB - 2.514 dávek ročně
2021
PNŽ - 6.790 dávek ročně
DNB - 2.643 dávek ročně
|
Ve městě dochází k nárůstu počtu sociálně potřebných obyvatel a počtu předlužených domácností.
|
Jasně zpracované, poukázáno na slabiny či problémy systému, které často jsou mimo kompetence obce je řešit (systémové opatření na úrovni ministerstva), téma ubytoven je zpracované v předchozích otázkách.
|
9.1.4 Disponuje obec byty pro osoby, které se ocitly v obtížné sociální nebo životní situaci spojené s bydlením? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Chrudim nemá pro neplatiče byty, ale provozuje městskou ubytovnu (16 ubytovacích jednotek), kam se mohou lidé, kteří řádně nesplácí nájem či mají nevhodné až patologické chování, přestěhovat a nekončí na ulici. Zde musí dodržovat přísná pravidla, týkající se chování, placení nájmu a smlouvu uzavírají vždy na jeden měsíc, a pokud pravidelně platí nájem, je jim smlouva prodlužována. Ubytovna splňuje podle § 21a) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a souvisejících zákonů hygienické podmínky, které schválila Krajská hygienická stanice Pardubického kraje se sídlem v Pardubicích. S neplatiči zároveň pracují sociální pracovníci městského úřadu, úřadu práce a také pracovníci neziskových organizací, kteří motivují jednotlivce i rodiny ke zlepšení jejich situace. V rámci propustného bydlení, který je zařazen v Zásadách pro hospodaření s byty ve vlastnictví města Chrudim, mají neplatiči za podmínek daných v metodice propustného bydlení mít možnost při jejich plnění získat zpět byt a tím zlepšit podmínky pro lepší život. Nově máme z dvou ubytovacích jednotkek v ubytovně zařízené místnosti, které využíváme pro propustné bydlení, či jednotlivce a rodiny, které potřebují umístit ihned na dobu určitou. Tzn. ve chvíli, když někdo z noclehárny potřebuje např. po operaci mít klidový režim, tuto možnost mu poskytneme, když vidíme, že by se někdo z noclehárny mohl posunout v rámci propustného bydlení, nejdříve k tomu využijeme tuto místnost a pak když obstojí se přesouvá klasicky do noclehárny. Nebo když máme rodinu, která potřebuje na přechodnou dobu umístit, také ji zařadíme do tohoto bytu. Ubytovací jednostky na noclehárně jsou nevybavené, ale tyto ubytovací jednotky jsou vybaveny nábytkem a využívány popsaným způsobem. Pro osoby v obtížné situaci disponuje město městskými byty (viz 9.1.2) Na podzim roku 2017 uzavřelo Město Chrudim s Odborem pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR (dále jen Agentura) memorandum o spolupráci. V únoru 2018 po několikaměsíčním shromažďování měkkých (rozhovory s jednotlivými aktéry) i tvrdých (statistiky, data ÚP aj.) dat představili výzkumníci Agentury vstupní analýzu, která definovala jako jednu z významných potřeb města - problematiku dostupného bydlení v Chrudimi. Aby bylo možné nastavit udržitelné funkční mechanismy, bylo nutné rozpracovat oblast bydlení do větší hloubky v rámci tematického šetření. Agentura pro sociální začleňování přizvala ke spolupráci nedalekou Univerzitu Pardubice, kde se připravují budoucí specialisté na sociální a kulturní antropologii. Výzkumnický tým studentek pod vedením PhDr. Hany Synkové, tento obsáhlý výzkum uskutečnil v letním semestru. Poté byl ke spolupráci přizván Jan. Sládek, Ph.D., který byl jako externí pracovník přizván k vypracování Koncepce sociálního bydlení v Chrudimi. Spolupráce probíhala v období od června 20219 do června 2020. Byla vytvořena komise ze zástupců rady města, sociálního odboru, správy bytového fondu, právníků a územního rozvoje MěÚ Chrudim. Ke spolupráci byli přizváni také zástupci dotčených NNO aktivních v oblasti bydlení. Byl dán jasný harmonogram - nastínění proacesu, sběr dat, schůzky nad popisem práce, alńalýzou situace, návrhem opatření, předání koncepce a prezentace koncepce rady města. Z Koncepce sociálního bydlení vyplynuly tyto závěry:Zřízení, plnění a management "Fondu bydlení", rozdělední bytového fondu na bydlení sociální, dostupné a nedotované, úprava pravidel pro poskytování bydlení, zřízení orgánu pro kooperaci činnosti neziskového sektoru, pilotní byty v systému propustného bydlení, zřízení pozice koordinátora obecního systému bydlení. Dále plná implementace systému propustného bydlení, postupné mírné navyšování nájemného v obecních bytech. Doporučeno rozvíjet spolupráci se soukromým sektorem a podpra výstavby nového bytového fondu. Z důvodu řešení mimořádných opatřdní v důsledku corony, byla pozastavena práce na rozpracování příslušných doporučení. V letošním roce budeme opět pokračovat v načaté práci. Od roku 2023 bude spravovat budovu s městskou ubytovnou nezisková organizace Sopre, která ji dostane ve formě výpůjčky. Nyní se chystají všecny potřebné dokumenty pro tento převod. Osoby, které se ocitly v obtížné
životní nebo sociální situaci spojené s bydlením, mají možnost využít všechny druhy bydlení (viz 9.1.2.) a je s nimi pracováno přesně podle zákonu a metodik (viz. 9.2.4.) vztahujících se k sociální práci na obci, kde jsou sociální pracovníci úřadu a zároveň velká síť neziskových organizací.
Příloha: Provozní řád, tematický výzkum
|
-
Ano
Městská ubytovna: 16 bytových jednotek
|
Město nedisponuje byty pro neplatiče, ale disponuje ubytovnou, ale pro soby v obtížné životní situaci máme městské byty. Máme nově vybavenou další bytovou jednotku na ubytovně, která nám slouží pro krizové umístění klientů, ale nejedná se o krizovou službu v režimu zákona. Agentura pro sociální začleňování- je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR a spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Máme Tematický výzkum bydlení v Chrudimi. Návrh Koncepce sociálního bydlení v Chrudim.
|
Sytém jasně nastaven, realizace opatření pozastavena z důvodu pandemie, jaký je další plánovaný postup v aktuální době, bude probíhat revize navržených kroků? Jak jsou definovány osoby, které se ocitly v obtížné
životní nebo sociální situaci spojené s bydlením v obci Chrudim. Uvedený
text se vztahuje k neplatičům, odpovídá toto definici? Pokud ne výhradně,
jak pracuje Chrudim s těmito lidmi?
|
9.1.5 Jak se vyvíjí trend v počtu předlužených osob (tj. osob, které mají mnoho půjček a nezvládají splácení) ? Existuje podpora obce nebo jiného subjektu v poradenství k problematice předluženosti? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Zadluženost
je fenomén, jenž má na vznik a prohlubování sociálního vyloučení významný vliv.
Dlouhodobě neřešená zadluženost, zvláště pak po uvalení exekuce, má často za
následek rozhodnutí takto postižených osob pracovat mimo legální trh práce.
Dluhy a exekuce patří mezi faktory snižující motivaci při hledání legálního
zaměstnání. Neformální zaměstnání a pobírání sociálních dávek je pak z pohledu
sociálně vyloučených výhodnější strategií. Zadluženost zaměstnanců bývá vnímána
jako komplikace i ze strany zaměstnavatelů, kteří musí srážky ze mzdy na
splácení řešit. Zadluženost rovněž ovlivňuje i stabilitu bydlení. Splátka dluhu
či exekuční srážka s sebou nese propad ve finančním rozpočtu domácnosti,
což může zapříčinit nezaplacení nájemného. Dluhy na nájemném jsou častou
příčinou ztráty standardního bydlení, po níž zpravidla následuje odchod
domácností do ubytoven či jiných míst s nižšími náklady na bydlení, které
jsou však většinou nevyhovující, ať již z hlediska přelidněnosti nebo
technického a hygienického stavu. Řada lidí řeší svou předluženost pomocí
půjček z legálních i nelegálních zdrojů.
Lze
předpokládat, že vývoj zadluženosti v Chrudimi v posledních letech
kopíroval vývoj v celé České republice. To znamená, že zadlužení sociálně
slabých se zvyšovalo a rostl také počet nařízených exekucí. Průměrný
podíl osob v exekuci v ORP Chrudim dosáhl v roce 2019 - 5,6 %. Ve srovnání
s ČR se jedná o výrazně podprůměrnou hodnotu. Podle údajů Mapy
exekucí byl v roce 2019 počet obyvatel Chrudimi v exekuci 1220,
což je 6, 28% podíl. V roce 2020 - 2021 obyvatelé Chrudimi a okolí přestali řešit své dluhy, ale převážně řešili zdravotní stav rodiny, svůj, báli se o práci, byli hodně izolovaní, exekutoři měli zákaz činnosti na půl roku, a spíš než dluhy, je zajímali další půjčky.
Odborné
sociální poradenství Centra J. J. Pestalozziho, o.p.s. poskytuje pomoc a
podporu ve městě Chrudim.
Dluhové poradenství
v těchto oblastech:
- Rodinný a osobní rozpočet
- Práva a povinnosti dlužníků
- Práva a povinnosti věřitelů
- Exekuční řízení dle exekučního
řádu
- Insolvenční řízení
Dluhovou problematikou se také zabývá Oblastní charita v rámci Občanské poradny. Obě poradny si vedou nejen počty klientů, kteří mají zájem dluhovou problematiku řešit, ale i spisovou dokumentaci, ve které vědí, kdo má zájem dál ve spolupráci pokračovat a s jakými výsledky. Obě poradny jsou podporovány městem v rámci přímých dotací města.
|
-
počet klientů s dluhovou problematikou:
2016 - 140 (Pestalozzi)
333 (OP)
2017 - 210 (Pestalozzi)
283 (OP))
2018 - 203 (Pestalozzi)
261 (OP)
2019 - 339 (Pestalozzi)
336 (OP)
2020 - 223 (Pestalozzi)
240 (OP)
2021 - 183 (Pestalozzi)
222 (OP)
|
Město se snaží o zvýšení ekonomické gramotnosti klíčových sociálních pracovníků v poradenství.
|
Nastaven systém podpory a mapování. Jak je zjišťována efektivita ze strany klientů? Podporuje město Chrudim nějak uvedené dluhové poradny? Nebo
fungují zcela samostatně?
|
9.2
Zajištění rovného přístupu k veřejným službám
a snižování sociálních nerovností
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.2
Zajištění rovného přístupu k veřejným službám
a snižování sociálních nerovností
|
Město Chrudim v rámci své působnosti zajišťuje podporu specifickým skupinám. Podporuje pobytová zařízení, ve kterých jsou občané s trvalým pobytem v Chrudimi. V rámci dotací podporuje neziskové organizace, které nemají sídlo v Chrudimi, ale službu ve městě poskytují. K "tísňovému tlačítku", které je poskytováno v rámci půjčovny kompenzačních pomůcek při zachování stejné kvality a komfortu pro klienty. Nově vnikla možnost zapůjčení Signalizačního zařízení - moderní asistivní technologie, která pomůže snížit riziko nehody seniora až o 70%, prodloužit nezávislost a samostatnost seniora o více jak 10 let, snížit riziko hospitalizace až o 50%, zkrátit dobu případné hospitalizace téměř o polovinu. Na podzim roku 2018 došlo k oficiálnímu spuštění služby Tichá linka pro občany. Ta umožňuje online tlumočení do znakového jazyka nebo online přepis mluvené řeči. Návštěvy a komunikace s úřadem se tak neslyšícím a osobám se sluchovým postižením výrazně usnadní. Úřad navíc disponuje pracovnicí, jež absolvovala kurz znakového jazyka. Vydáváme v pořadí pátý katalog, který je rozšířený o další služby - Katalog sociálních a souvisejících služeb ve městě Chrudim a v ORP. Od roku 2017 zavádíme tzv. Cochemský systém - model interdisciplinární spolupráce v opatrovnických řízeních ve věcech úpravy poměrů nezletilých dětí. Realizuzovali jsme Projekt I2 – Sociální práce v ORP Chrudim, jedná se o systémový projekt, který slouží k pilotnímu ověření koncepce MPSV v oblasti sociální práce a sociálního bydlení na úrovni obcí. Projekt je zaměřen na profesionalizaci sociální práce na obci a rozvoj spolupráce s dalšími subjekty v oblasti sociální práce. realizovali jsme Projekt E2 – Efektivní SPOD, který je zaměřen na získání dovedností a nástrojů k řízení sítě služeb pro ohrožené děti, podpora plnění standardů SPOD, ale nově vzniká Databáze - webová aplikace - služeb pro ohrožené děti a rodiny v ORP Chrudim. Byli jsme zapojeni do projektů Lokální síťař pro ORP Chrudim a Hlinsko, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí, Resocializační program pro děti ohrožené rizikovým způsobem života, Krajský úřad Pardubického kraje v rámci dotačního řízení Programu prevence kriminality na rok 2018, Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí, v aktivitě Rozvoj náhradní rodinné péče. Z hlediska rovného přístupu k veřejným službám tuto oblast pokrýváme množstvím akcí a aktivní spoluprací s různými typy organizací. Podporujeme činnost mateřského centra, které usnadňuje matkám návrat do pracovního procesu. Město zřizuje školy a školská zařízení, která integrují děti s různými formami postižení. CSSP Chrudim (příspěvková organizace) provozuje denní stacionář Jitřenka. Věnujeme se i problematice bezbariérovosti ve městě. Věnujeme se specifickým skupinám obyvatel, které se nacházejí v obtížných životních situacích. Poskytujeme jim poradenství a účinnou pomoc Tímto má město Chrudim všechny potřebné služby zabezpečeny.
|
Velmi koncepčně rozsáhlé a systematické nastavení sítě služeb včetně inovací, využití ICT a hledání propojení s obcemi SO ORP.
|
9.2.1 Podporuje obec vznik a fungování mateřských center, která umožňují matkám snazší návrat do zaměstnání nebo zvyšování jejich kvalifikace v období čerpání rodičovské dovolené? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město podporuje činnost Rodinného centra Mama klub Chrudim – dostává pravidelně přímou dotaci na činnost, ale také další finance na realizace projektů – prostřednictvím dotací a grantů, které město vypisuje. Rodinné centrum Mama klub Chrudim posiluje prvořadou a nezastupitelnou roli rodiny a rodičovské výchovy a mateřskou roli ve společnosti, vytváří prostor pro sociální prevenci pro rodiny s dětmi, získává a předává odborné poznatky o výchově, zdraví a psychologii rodinného života, nabízí prostory pro využívání vlastních znalostí a schopností pro vzájemnou pomoc, vychovává děti i dospělé k aktivnímu poznávání a úctě k přírodě, podporuje právní ochranu rodiny, mateřství a rovné příležitosti mužů a žen. Mama klub Chrudim provozuje také kreativní klub Café Zeměplocha. Tento prostor využívá široká veřejnost (tedy nejen rodiče s malými dětmi) a je hojně navštěvován i staršími školáky a mladými dospělými. Návštěvníci zde mají možnost aktivně odpočívat u kávy či jiných nápojů - tvořit, číst, hrát deskové i jiné hry, vzdělávat se... Zároveň zde probíhají přednášky a semináře s různým zaměřením - cestovatelské, osobnostní rozvoj, výchova ke globální odpovědnosti a jiné.
V rámci MAS Chrudimsko byl podpořen projekt "Celoroční péče o děti v Chrudimi" - Jde o provoz zařízení pro celoroční péči o předškolní děti a děti prvního stupně ZŠ. Cílem je zajistit péči o děti v době, kdy se rodiče potřebují věnovat práci. Dětský klub Zeměplocha nabízí obdobnou péči jako školní družiny, během krátkých školních prázdnin příměstské tábory. Provozní doba 12-18 během školního roku a zajištění doprovodu do a ze škol, během prázdnin provoz 7-17 hod. Nabídka programů připravovaných v rodinném centru Mama klub pokrývá zájem z řad veřejnosti. Na základě potřeb jsou připravovány i další programy, a to jak výchovné, vzdělávací i volnočasové.
|
|
Podporujeme činnost mateřského centra, které usnadňuje matkám návrat do pracovního procesu.
|
Prosím o hodnocení, zda nabídka pokrývá zájem...
|
9.2.2 Monitoruje obec rovný přístup obyvatel ke vzdělávání minimálně ve školách a školských zařízeních zřizovaných obcí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Mateřská škola Svatopluka Čecha - součástí MŠ byla do roku 2011 speciální třída pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Jsou zde skupinově integrovány děti s tělesným postižením či oslabením, děti s kombinovanými vadami děti s poruchou vývoje. V roce 2012 byly tyto děti integrovány v běžné třídě (důvodem je menší počet těchto dětí). Od roku 2013 opět funguje speciální třída, kam docházejí děti s různým druhem zdravotního postižení - jejich vzdělávání probíhá podle individuálních vzdělávacích plánů . Pracují zde speciální pedagogové, asistenti pedagoga a osobní asistenti. V MŠ Strojařů jsou dvě speciální třídy: logopedická třída pro děti s vadami řeči a speciální třída pro děti s poruchami autistického spektra a jinými vývojovými poruchami. Dětem je věnována individuální péče zaměřená na zmírnění či odstranění problémů a na dosažení jejich maximálních rozvojových možností ve všech oblastech osobnosti dítěte. Ve třídě pracují speciální pedagogové a asistenti pedagoga. Děti z obou speciálních tříd jsou zapojeny do všech aktivit MŠ. Snahou města je spravovat záležitosti občanů s ohledem na rovné příležitosti. Součástí tohoto přístupu je i vytváření bezbariérového prostředí města s cílem zkvalitnění života nejen zdravotně handicapovaných občanů, ale i dalších skupin obyvatel (např. seniorů, rodičů s malými dětmi, osob s omezenou pohyblivostí na přechodnou dobu způsobenou úrazem, apod.).
Chrudimský úřad nabízí pomocnou ruku neslyšícím klientům - zavedli jsme službu Tichá linka, která neslyšícím za využití elektronického tabletu a živého videopřenosu kdykoliv umožní kontakt s úředníkem libovolného oddělení. Pod CSSP Chrudim je zařazen denní stacionář Jitřenka a denní stacionář Pohoda. Klienti spolupracují v rámci kampaní a akcí ZM a MA 21. Všechny ZŠ pracují se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Podle možností pomáhají při výuce žáků se speciálními zdravotními potřebami asistenti pedagoga.
V ZŠ Dr. Malíka pracují i speciální pedagog a školní psycholog, kteří úzce spolupracují s učiteli, jsou k dispozici dětem i jejich rodičům. Podle možností pomáhají při výuce žáků se speciálními zdravotními potřebami asistenti pedagoga. Ve městě funguje Speciální základní škola Chrudim, kterou zřizuje Pardubický kraj. Tato škola s MěÚ spolupracuje.
Při zápisu do mateřských škol v roce 2011 došlo k převisu počtu dětí přihlášených oproti kapacitě uvolněných míst. Nejvyšší počet nepřijatých dětí byl v MŠ Na Valech. Jednalo se však o děti mladší tří let, dále děti s maminkami na rodičovské dovolené a v některých případech šlo o děti mimochrudimské. Obdobně tomu bylo i v ostatních mateřských školách. Z těchto uvedených skutečností je zřejmé, že nedošlo k situaci, kdy by musely být hromadně odmítány tříleté děti zaměstnaných rodičů. Ač statistiky přihlášených a přijatých dětí jsou čísla v podstatě „hrozivá“, je jasné, že všichni co mateřskou školu skutečně potřebují, se podařilo bez problémů umístit. V roce 2019 bylo přijato 282 dětí z 328 přihlášených (86 %).
V roce 2020 bylo z 348 přihlášených dětí přijato 287, což je 82,5 %.
V roce 2021 bylo 354 přihlášených a 272 přijatých (76,8 %).
Převážnou většinu zamítnutých tvoří mimochrudimské děti.
Je třeba zmínit, že některé nepřijaté děti najdou místo v MŠ v průběhu školního roku, když se většinou z důvodu stěhování uvolní místo. Při ZŠ Dr.J.Malíka je zřízen Nadační fond Klubu rodičů a přátel Základní školy Chrudim, Dr. J. Malíka. Účelem nadačního fondu je podpora účasti žáků Základní školy Chrudim, Dr. J. Malíka na akcích v rámci projektu " Společně to dokážeme" poskytovat finanční příspěvky potřebným žákům. Probíhá spolupráce s Úřadem práce a řediteli ZŠ. Vznikla pracovní skupina, jejíž členové jsou ředitelé škol, pracovníci pedagogicko-psychologické poradny, střediska výchovné péče Archa, odboru školství, kultury a památkové péče a odboru sociálních věcí. Do pracovní skupiny jsou dle náplně přizvání hosté a další odborníci (ÚP apod.). Je vytvořena metodika, která reaguje na propojení zákonů OSPOD a škol. Vznikla pracovní skupina, jejíý členové jsou ředitelky mateřských škol, pracovníci pedagogicko-psychologickáé poradny, odboru školství, kultury a památkové péče, odboru sociálních věcí a neziskové organizace Amalthea. Je vytvořena metodika, která ragujue na propojení zákonů OSPOD a mateřských škol.
V roce 2018 vznikla také spolupráce s ředitelkami mateřských škol, kde jsou jedny z důležitých témat, zařazení dětí ze sociálně slabších rodin a obědy zdarma pro tuto cílovou skupinu. Město je řešitelem projektu MAP II v ORP Chrudim. Jeden z jeho hlavních cílů je podrobné zmapování místní situace nastavení rovných příležitostí ve školách a identifikace škol vzdělávajících vyšším podílem dětí a žáků s potřebou podpůrných opatření. V rámci projektu pracuje Pracovní skupina pro rovné příležitosti, která plánuje a posuzuje aktivity zaměřené na nastavení rovných příležitostí a snížení selektivnosti uvnitř škol. V rámci projektu je jedna z implementačních aktivit s názvem - Inkluze v praxi Rozvoj spolupráce mezi školami v oblasti inkluze. Cílem je rozvoj spolupráce mezi školami ORP Chrudim v oblasti inkluze, rozvoj partnerství v území.
- Rozvoj potenciálu pedagogů a asistentů pedagoga formou sdílení dobré praxe, a zkušeností za metodické podpory expertního týmu poradců v oblasti inkluze (mobilní tým) sdílením zkušeností z typových cílených intervencí na školách (shrnutí zkušeností z konkrétních případů, sdílení zkušeností z mentoringu, supervize speciálních pedagogů na školách ORP Chrudim, popř. sdílení zkušeností dalších odborníků působících na území ORP. Využití expertního týmu-tj. 2 expertky s dlouholetou praxí - je podstatou pilotního ověření nového způsobu odborného poradenství v území, které si klade za cíl urychlit proces implementace inkluzivních opatření v území a uspokojit poptávku pedagogů po odborné pomoci při správném nastavení plánu péče o dítě díky zpřesnění identifikace jeho potřeb, které povede k volbě vhodné intervence u žáků se SVP.
- Sdílení praktických zkušeností z implementace a dalšího využití pedagogických dokumentů Cílem je zvyšování kvality vzdělávání-rozvoj potenciálu pedagogických pracovníků
- Sdílení pedagogických zkušeností s rodiči – osvětové akce, besedy, zkušenosti metodiků prevence (přednášky, semináře, workshopy, vzdělávání) Cílem je zvýšení informovanosti veřejnosti (hl. rodičů) v obl. inkluze aj. přínosu v rámci jejich zvýšení motivace a způsobů zapojení do problematiky vzdělávání a výchovy
Dle § 178 školského zákona je obec povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území buď tím, že školu zřídí, nebo zajistí povinnou školní docházku ve škole v jiné obci. Chrudim tuto podmínku splňuje a je na okolních obcích, které školu nezřizují, aby vyvolaly jednání s obcí, jež školu zřizuje. Vzhledem k tomu, že v současnosti jsou kapacity škol (v poslední době především v souvislosti s přílivem Ukrajinců) z větší části naplněné, nemá Chrudim zájem na tom, aby uzavírala smlouvy s okolními obcemi.
|
-
Poptávka po místech v MŠ a ZŠ ve městě je vyrovnaná, zájemci jsou umístěny.
Do škol byly přijaty všechny děti, které přišly k zápisu včetně dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, jejichž zdravotní postižení/znevýhodnění umožňuje vzdělávání formou individuální integrace v běžné třídě základní školy.
|
Do škol byly přijaty všechny děti, které přišly k zápisu včetně dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, jejichž zdravotní postižení/znevýhodnění umožňuje vzdělávání formou individuální integrace v běžné třídě základní školy. Základní školy zřizované městem Chrudim nemají speciální třídy. Probíhá úzká spolupráce s Úřadem práce a řediteli ZŠ. Aktivně pracuje pracovní skupina s ředitelkami MŠ. Město je řešitelem projektu MAP II v ORP Chrudim - Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Chrudim. Jeden z jeho hlavních cílů je podrobné zmapování místní situace nastavení rovných příležitostí ve školách a identifikace škol vzdělávajících vyšším podílem dětí a žáků s potřebou podpůrných opatření.
|
Pozitivně hodnotím nabídku, projekty, uspokojení poptávky při přijímaní žáků do škol. Otázka je, zda dochází k jednání s obcemi v SO ORP Chrudim o kapacitě škol s ohledem na nepřijaté děti z okolních obcí?
|
9.2.3 Došlo ke zvýšení počtu bezbariérových budov – zejména budov úřadů, škol, obchodů a zařízení poskytujících služby a veřejných prostranství (chodníky v místech přechodů, bezbariérová úprava parků apod.) v obci? Pokud ne, jaký je postup v případě žádosti/stížnosti občana či sdružení na odstranění bariér ve veřejných budovách v obci? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Snahou města je spravovat záležitosti občanů s ohledem na rovné příležitosti. Součástí tohoto přístupu je i vytváření bezbariérového prostředí města s cílem zkvalitnění života nejen zdravotně handicapovaných občanů, ale i dalších skupin obyvatel (např. seniorů, rodičů s malými dětmi, osob s omezenou pohyblivostí na přechodnou dobu způsobenou úrazem, apod.). Ve městě je zmapována bezbariérová situace. Budují se bezbariérové vstupy do veřejných budov, po městě jezdí bezbariérové linky městské hromadné dopravy, upravují se přechody pro chodce tak, aby odpovídaly požadavkům bezbariérovosti apod. Na území města jsou: - bezbariérové přechody pro zdravotně handicapované osoby na vozíčku,
- bezbariérové úřady a instituce (budovy Městského úřadu, Úřadu práce, České pošty, aj.),
- bezbariérové banky a pojišťovny (budova České spořitelny, Všeobecná zdravotní pojišťovna, aj.),
- nádražní budova Českých drah, zdravotnická zařízení (Chrudimská nemocnice, a.s., lékárny, Poliklinika, aj.),
- kulturní zařízení (muzeum, knihovna, galerie),
- sportovní zařízení (např. krytý plavecký bazén),
- restaurace, hotely,
- obchody a obchodní centra (Hypernova, Kaufland, Obchodní centrum Balustráda, Billa, Albert, aj.),
- bezbariérové školy – MŠ a ZŠ
- bezbariérové byty pro vozíčkáře.
Máme zajištěnu 100% bezbariérovost MHD. Parky a odpočinková místa ve městě jsou dostupná i pro handicapované občany.
Ve městě se nachází 168 přechodů pro chodce. Z toho je již intenzivněji nasvětleno v souladu s technickými předpisy 29 ks.
Lze konstatovat, že kulturní zařízení města jsou již zcela bezbariérová (MUBASO, Muzeum, kino, divadlo, spolkový dům).
3 ZŠ jsou také bezbariérové – vybudovány výtahy. V roce 2018 byla provedena rekonstrukce sociálního zařízení na bezbariérové v ZŠ U Stadionu, v ZŠ Dr. Malíka byla vybudována rampa a v ZŠ Dr. Peška - budova Husova byl zřízen výtah a rampa. Budovy MěÚ jsou také bezbariérové, stejně tak jako sportoviště města. CSSP Chrudim, které poskytuje služby sociálně potřebným občanům, disponuje také bezbariérovým přístupem. Jsou zde vybudovány bezbariérové byty.
|
|
V rámci rekonstrukcí či nových staveb probíhají bezbariérové úpravy automaticky. Horší je situace ohledně umísťování vyhrazeného parkovacího místa pro držitele ZTP průkazek z důvodu nedostatečných šířek komunikací.
|
Oceňuji bezbariérovost MHD a 3 školy. Otázkou je ještě podpora veřejného prostoru nejen bezbariérového, ale i vhodného pro osoby se sníženou soběstačností.
|
9.2.4 Zajišťuje obec nebo jiný subjekt podporu obyvatelům s důrazem na specifické skupiny (senioři, menšiny, sociálně znevýhodnění, lidé s nízkým stupněm vzdělání apod.) v obtížných životních situacích (např. linka pomoci, právní poradna apod.)? Pokud ano, jakým způsobem jsou o této podpoře obyvatelé informováni? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Chrudim v rámci své působnosti zajišťuje podporu specifickým skupinám. Neziskovým organizacím je umožněno vícezdrojové financování v rámci přidělování městských dotací a grantů. Občané se o podpoře dozvídají na webových stránkách, v Chrudimském zpravodaji, mají k dispozici Katalog sociálních služeb ve městě Chrudim a nově máme v tisku pátý Katalog sociálních a souvisejících služeb ve městě Chrudim a v ORP. Dále občané získávají informace, zde na úřadě, při jednáních nebo formou depistáží přímo ve svém bydlišti. Město Chrudim se zpojojuje do mnoha projektů, které mají velkou hodnotu pro samotné pracovníky, klienty a pro společnou spolupráci s celým sociálním systémem. Je to velice výhodné, neboť v rámci projektů dokážeme zpracovat a sjednotit informace, spolupráci všech zúčastněných, ujasnit si vnitřní strukturu sociální práce, plánovat a získat nové informace, které zpracovávají v různých analýzách, ze kterých máme potřebné výstupy, které by jinak nebyly. Dokážeme z projetků čerpat hodně zdrojů a pak v nich v samotné sociální práci pokračovat. Probém samozřejmě nastává v personální politice, kdy pracovníci při skončení projektu musí odejít.
V rámci projektu Efektivní řízení sítě služeb pro ohrožené děti v ORP Chrudim vznikla databáze - webová aplikace - služeb pro ohrožené děti a rodiny v ORP Chrudim. Na základě průzkumu trhu jsme navázali spolupráci s firmou Railsformers s. r. o, která pracovala na tvorbě online databáze. Tvorba aplikace je rozdělena do čtyř etap. V průběhu těchto etap byla zpracována implementační analýza, došlo k výběru šablon a k navržení základní struktury aplikace. Následně byla vyvinutá základní kostra, jednotlivé role a práva uživatelů, probíhala testování aplikace, tvorba manuálu a další potřebné dokumentace. Uvedení databáze do ostrého provozu bylo v měsíci květen 2019. Po ukončení projektu jsmedatabázi rozšířili o další služby pro dospělé klienty (zdravotně postižení, senioři, menšiny atd.) Finance, které město na sociální služby v neziskových organizacích poskytuje jsou dostačující pro chrudimské občany. Pokud bychom komentovali skutečnost, že se na služby obrací i lidé z okolí, finance by byly potřeba vyšší. Zde je to problém každé obce, která by měla přispívat neziskovým organizacím na služby pro své občany, ale tak se neděje a lidé z okolí dostávají stejnou službu jako lidé z Chrudimi, kdy město neziskové organizace podporuje. Tato situace přetrvává. V rámci Komunitního plánování ve městě Chrudim a potřeb klientů se některé služby změnily, některé zanikly, jiné vznikly. Město Chrudim v rámci Programu pro poskytování dotací Chrudim, dotace na podporu sociální oblasti, "Podpora sociálních pobytových služeb" podporuje registrovaná zařízení sociálních služeb, poskytujících pobytové služby dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách ve znění pozdějších přepisů, která mají klienty s trvalým bydlištěm v Chrudimi. Tento program je v souladu s koncepcí města a jeho hlavními prioritami v daných oblastech samosprávy. Účelem programu je jasný transparentní přístup při podpoře společensky a sociálně prospěšných aktivit z rozpočtu města Chrudim. Kritéria pro hodnocení žádostí a stanovení výše dotace jsou: 1. poskytování sociální pobytové služby v minimální délce 3 měsíců, a to klientovi hlášenému k trvalému pobytu na území města Chrudim minimálně 12 měsíců před podáním žádosti o poskytnutí dotace 2. výše dotace je stanovena dle počtu klientů splňujících kritérium v bodě 1. Z tohoto důvodu vznikla nová položka v rozpočtu Odboru sociálních věcí Příspěvky pro pobytová zařízení (občané Chrudim). V roce 2017 vznikly v rámci Programu pro poskytování dotací Chrudim, dotace pro neziskový sektor. Dotační program je zaměřen na podporu registrovaných ambulantních nebo terénních sociálních služeb působících na území města Chrudim, na podporu osob v nepříznivé sociální situaci, osob, které jsou oslabeny nebo ztratily své přirozené schopnosti z důvodu věku, nepříznivého zdravotního stavu či krizové životní situace. Dále je zaměřen na prevenci kriminality a prevenci sociálně patologických jevů v Chrudimi. Vychází zejména z potřeby zachování či rozvoje stávající sítě poskytovatelů sociálních služeb. Konkrétní účel každé poskytnuté dotace bude stanoven ve smlouvě o poskytnutí dotace. Dále je nezbytnou podmínkou i to, že žadatel musí předmětnou činnost v sociální oblasti řádně vykonávat na území města Chrudim minimálně 12 měsíců po sobě jdoucích před podáním žádosti dle čl. 2 tohoto programu. Důvody podpory: - Poskytování registrovaných ambulantních nebo terénních sociálních služeb působících v Chrudimi.
- Podpora sociálně ohrožených rodin s dětmi, mládeže, obětí domácího násilí.
- Podpora osob se zdravotním postižením a chronickým onemocněním, podpora seniorů.
- Podpora sociálních a preventivních aktivit národnostních menšin a etnických skupin (např. terénní programy, poradenství atd.).
- Podpora aktivit, které vedou k samostatnosti a nezávislosti (např. přístup k zaměstnání, právům).
- Podpora protidrogové politiky.
- Podpora aktivit prevence kriminality a prevence sociálně-patologických jevů.
Kritéria pro hodnocení žádosti: - Význam a rozsah poskytovaných služeb.
- Délka trvání podporované služby (dlouhodobý charakter).
- Prospěšnost a potřebnost sociální služby.
- Spolupráce při akcích pořádaných městem Chrudim.
- Posouzení schopností a připravenosti žadatele realizovat projekt, vytvoření zázemí pro poskytování služby, odbornost a zkušenosti žadatele.
Odbor sociálních věcí vyvíjí aktivity s důrazem na specifické skupiny - vše zachyceno ve Výročních zprávách 2019,2020.2021 Oddělení sociálně-právní ochrany dětí zajišťuje komplexní sociálně-právní poradenství rodinám s nezl. dětmi. Oddělení vykonává funkci opatrovníka při ochraně zájmů nezletilých dětí a také funkci veřejného poručníka. Dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů sleduje dodržování výchovných opatření uložených soudem a podává návrhy k soudu. Zabezpečuje agendu náhradní rodinné péče (osvojení a pěstounská péče a svěření dítěte do výchovy jiné osoby). Má povinnost se zájemci uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče včetně poskytnutí, zajištění nebo zprostředkování pomoci a služeb z nich vyplývajících. Pod oblast sociálně-právní ochrany dětí patří i agenda kurátora pro mládež, která je však organizačně zařazena pod oddělení sociální prevence a pomoci. Za určitých podmínek může uložit rodičům povinnost využít odbornou poradenskou pomoc nebo, vyžaduje-li to zájem dítěte, může rozhodnout o výchovných opatřeních. Dále pak navštěvuje dítě v zařízení, kde je realizována ústavní výchova a sleduje dodržování práv dítěte. Oddělení zajišťuje nepřetržitou pracovní pohotovost pro případy poskytnutí bezodkladné pomoci nezl. dětem (ocitnou-li se bez jakékoliv péče nebo jsou-li jejich životy či příznivý vývoj vážně ohroženy nebo narušeny). Od 1. 1. 2015 se oddělení řídí Standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí. Oddělení sociální prevence a pomoci
Sociální pracovníci oddělení poskytují základní a odborné sociální poradenství osobám v nepříznivých životních situacích s cílem přispět k řešení a zlepšení jejich situace. Provádí sociální šetření a depistáže, kdy kontaktují občany v jejich přirozeném prostředí. Zastávají terénní sociální práci pro seniory, zdravotně postižené občany, pro rodiny s těžce zdravotně postiženými dětmi, nezaměstnané, sociálně vyloučené občany, atd. Podílí se rovněž na tvorbě preventivních aktivit s cílem předcházet vzniku nepříznivých životních situací klientů. Oddělení zajišťuje agendu kurátora pro dospělé, který poskytuje odborné sociální poradenství osobám ohroženým sociálním vyloučením z důvodu předchozí ústavní, ochranné, či jiné náhradní výchovy, osobám dotčeným trestním stíháním, výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, stejně jako jejich rodinám, blízkým a osobám, jejichž práva jsou ohrožena trestnou činností jiné osoby, nebo jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností. Hlavní okruh klientely tvoří pachatelé trestné činnosti a mladí občané propuštění z ústavní a jiné výchovy po dosažení zletilosti. S uvedenými kurátor provádí individuální pohovory, aplikuje metody kontinuální sociální práce a úzce spolupracuje nejen se sociálními pracovníky příslušných institucí. Kurátor pro dospělé také doporučuje úřadu práce poskytnutí mimořádné okamžité pomoci pro výše uvedené osoby, které jsou ohroženy sociálním vyloučením z důvodu nedostatku finančních prostředků na zajištění jejich základních životních potřeb. Výkon opatrovnictví u osob s omezenou svéprávnost je další spravovanou agendou, kdy zmocnění pracovníci zastávají soudem ustanovenou funkci veřejného opatrovníka pro tyto občany. Oddělení v neposlední řadě zajišťuje výrobu a distribuci receptů a žádanek na opiáty. Je zde rozhodováno o ustanovení zvláštního příjemce dávek důchodového pojištění a zároveň je dohlíženo nad plněním povinností zvláštního příjemce důchodu. V rámci oddělení jsou vydávána doporučení k uzavření smlouvy o nájmu bytu v DPS či souhlas s jeho ukončením. Taktéž dochází k zastupování osob, které podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem zdravotních služeb nejsou schopny samy jednat a nemají zákonného zástupce. Jsou zde vydávány parkovací průkazy pro zdravotně postižené a je zajištěna distribuce euroklíčů pro osoby se zdravotním postižením v rámci mezinárodního projektu EUROKLÍČ. Nejdůležitějšími partnery pro pracovníky oddělní je Úřad práce ČR (krajské pobočky), orgány OSPOD, ČSSZ, soudy, poskytovatelé sociálních služeb, zdravotnická zařízení, školy a školská zařízení, zařízení volnočasového charakteru a další navazující subjekty (rodinná centra, azylové domy, ubytovny, denní centra aj.), dále Vězeňská služba ČR, Probační a mediační služba, Občanské a právní poradny, Městská policie, Policie ČR, atd. Na oddělení pracuje koordinátor komunitního plánování sociálních služeb a romský poradce. Od dubna 2017 do dubna 2019 byl zahájen projekt Podpora sociální práce v obci Chrudim a ve správním obvodu obce s rozšířenou působností. Tento projekt byl spolufinancovaný z prostředků EU a ze státního rozpočtu ČR prostřednictvím ESF. Hlavním cílem projektu bylo personální posílení a rozvoj sociální práce v obci Chrudim, nastavování jednotných postupů, zavádění nových metod a technik sociální práce do praxe, prohloubení multidisciplinární spolupráce a rozšíření dostupnosti sociální práce ve správním obvodu obce s rozšířenou působností. Jednou z aktivit projektu bylo vytvoření systému propustného bydlení pro obyvatele města, kteří mají zájem změnit svou nepříznivou životní situaci. V rámci této aktivity se scházejí zástupci Odboru sociálních věcí Městského úřadu Chrudim, SOPRE CR, Šance pro Tebe, Péče o duševní zdraví, Salesiánský klub mládeže Centrum Don Bosco, Rytmus Východní Čechy a Amalthea. Dále byla zřízena podpůrná pracovní skupin case managmentu. Členové skupiny, kterými jsou Úřad práce Chrudim, Farní charita Chrudim, Centrum J. J. Pestalozziho, Péče o duševní zdraví, Rytmus Východní Čechy, Šance pro Tebe a Odbor sociálních věcí Městského úřadu Chrudim, vnímají tato setkávání jako příležitost společně revidovat postupy spolupráce a zabývat se koordinací případové práce pro účinnou pomoc potřebným. Realizací této aktivity chceme upevnit spolupráci, sdílet dobrou praxi, poukazovat na neefektivní řešení konkrétních situací v oblasti sociální práce, hledat a navrhovat optimální řešení těchto situací. Sociální pracovníci procházejí v rámci projektu potřebným vzděláváním a pracují pod supervizí Nastavování jednotných postupů a jednotného přístupu ke klientům Byl kontraktován odborník do role konzultanta KA1 Mgr. Bc. Irena Drijáková, DiS. , 10 setkání s konzultantkou (od srpna 2017 do března 2019 –tady je ten termín nejasný, proběhne jen přes email, ale nějaký termín dáme), vytvoření Manuálu sociální práce Zřízení a činnost podpůrné pracovní skupiny casemanagement Zpracovali jsme kazuistiku typického klienta oddělení sociální prevence a pomoci a na základě této kazuistiky jsme vytvořili typickou síť služeb spolupracujících při řešení nepříznivé situace klienta. Služby jsme obsadili existujícími organizacemi v našem regionu, oslovili jsme zástupce těchto organizací a sestavili pracovní skupinu, která má oficiální status pracovní skupiny při Městském úřadu Chrudim. Členové této pracovní skupiny jsou: Úřad práce Chrudim, Farní charita Chrudim, Centrum J. J. Pestalozzi, Péče o duševní zdraví, z. s., Rytmus Východní Čechy, o.p.s., Šance pro Tebe, z. ú., OSV MěÚ Chrudim. Setkání probíhala od září 2017 do února 2019, a to pod vedením facilitátora Mgr. Jaroslava Marka. Celkem se uskutečnilo 8 setkání (aktivita byla rozšířena o 3 setkání). Skupina si definovala cíle a nástroje své činnosti, způsob práce a témata, kterými se bude dále zabývat. Skupina se shodla na potřebě koordinování intervencí v síti, nastavení pozice case manažera (koordinátora případu) a hledání nástrojů pro společnou komunikaci ve prospěch klientů. Případové konference 8 případovek v období říjen 2017 – leden 2019 Spolupráce s obcemi II. typu Setkání s pěti obcemi (Heřmanův Městec, Třemošnice, Skuteč, Nasavrky a Chrast – vydefinování potřeb pracovníků obcí při spolupráci, vydefinování kroků spolupráce Propustné bydlení Navázali jsme na výstupy existující pracovní skupiny, která již řešila problematiku propustného bydlení v Chrudimi. Skupinu jsme vyzvali ke spolupráci v rámci projektu a doplnili ji o nové členy. Členy stávající pracovní skupiny jsou: MěÚ Chrudim, SOPRE CR o.p.s., Šance pro Tebe, o. p. s., PDZ, z. s., Centrum Don Bosco, Rytmus Východní Čechy, o.p.s., Amalthea z. s. Setkání probíhala od června 2017 do ledna 2019, vždy pod vedením facilitátora Bc. Tomáše Janků. Skupina se sešla celkem 8x. Členové skupiny pracovali na aktualizaci pravidel propustného bydlení a vytvoření jasné koncepce a nastavení systému, ve kterém se vyznají všechny zainteresované strany včetně klientů. Skupina se shodla na tom, že je možné využít již vypracované části koncepce z předchozího období, koncepci považují za dobrou, je ale nezbytné dostatečně rozpracovat všechny klíčové otázky. Je důležité vyladit především cílovou skupinu, pravidla pro poskytování bytu, sankce za nedodržování pravidel a také stanovení koordinační strategie (9.1.2).
Součinnost sociálních pracovníků Oddělení sociální prevence a pomoci MěÚ Chrudim v rámci Odboru sociálních věcí, spolupráce s OSPOD. Spolupráce a návaznost obou oddělení v rámci případové práce. Celkem 5 setkání s konzultantem Mgr. Miroslavem Šramotou v období od září 2017 do května 2018. V rámci setkání došlo k ujasnění smyslu této části aktivity a byl nastaven způsob realizace všech plánovaných pěti setkáních. Skupina pracovala na popisu stávajícího stavu spolupráce obou oddělení, formulování silných a slabých stránek spolupráce a definovala své potřeby při této spolupráci. Dvoudenní výjezdní setkání za účasti dvou metodiků (MUDr. Františka Matuška a Mgr. Štefana Schvarce) se uskutečnilo v listopadu 2018. Spolupráce s odborem finančním a správy majetku, s oddělením právním
Účast na workshopech Témata – Multidisciplinární a interdisciplinární spolupráce - Příklady dobré praxe spolupráce sociálních pracovníků obecních úřadů a Úřadu práce ČR
- Role sociální práce ve vztahu k výkonu veřejného opatrovnictví
- Standardy činností sociální práce ve veřejné správě
Účast na zahraničních studijních cestách – Bratislava, Krakow, Berlín, Vídeň Profesní (odborné) vzdělávání sociálních pracovníků obcí dle § 111 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - Využití mediačních technik při sociální práci s rodinou
- Klient pobytového zařízení v hmotné nouzi, příčiny a možná řešení
- Komunikace s klienty užívajícími návykové látky,
- Dávky pro osoby se zdravotním postižením
- Psychiatrické minimum v terénní sociální práci
- Dávky hmotné nouze – zákon o pomoci v HN,
- Efektivní komunikace s romskými klienty
- Řešení sociálních problémů v rámci terénních služeb
- Seminář na klíč dvoudenní – Case management v práci s rodinou aneb Jak efektivně komunikovat
- Konflikt, důsledky a možnosti řešení konfliktních vztahů – práce s konfliktním klientem
- Vybrané problémy sociální práce na obcích
- Sociální práce s manipulativními rodiči
- Jednání s psychopatickým klientem
- Seminář na klíč – Základy krizové intervence
- Sociální pracovník jako průvodce člověka s problém závislosti
Mimo projekt: - Dluhová problematika
- Zaměstnanost
- Představení projektu Brizolit – řešení bezpečnostních rizik vyloučených lokalit
Od září 2017 do října 2019 rok probíhal na oddělení projekt „Efektivní řízení sítě služeb pro ohrožené děti v ORP Chrudim“. Spolupráce je jednou z klíčových metod sociální práce. Síť služeb pro ohrožené děti a rodiny efektivně řízená a koordinovaná může nabízet velké množství zdrojů pomoci, odborných názorů a kvalifikovaných pracovníků zapojených do vzájemné spolupráce. Cílem projektu je vyladění existující sítě pomoci, stanovení pravidel komunikace, nastavení aktualizace informací, zajištění snadné orientace v síti tak, aby docházelo ke komplexní a koordinované pomoci klientům. Fungující síť služeb pro ohrožené děti pracuje ve vzájemné součinnosti a návaznosti, jednotlivé subjekty znají své kompetence v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a sdílí potřebné informace. Probíhá hodnocení spolupráce, dochází k poskytování zpětné vazby. V případě potřeby se do případu zavádí supervize sítě. Koordinátoři případů – pracovníci OSPOD – umějí posoudit efektivitu a intenzitu služeb pro konkrétní rodiny. Pokud má pracovník OSPOD k dispozici fungující síť pomoci, má více prostoru a času pro intenzivní koordinaci případu.
Projekt se skládal ze 4 vzájemně propojených aktivit. 1. Analýza stávajících případů SPOD jako cesta k optimální síti služeb pro ohrožené děti a rodiny (dále jen KA 1) Obsahem aktivity je zpracovat analýzu současného stavu koordinování a spolupráce sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny v ORP Chrudim, vytvořit softwarový nástroj pro vyhodnocování a sledování sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny, nastavit způsob průběžné aktualizace dat a využívání sítí služeb v ORP Chrudim a navrhnout postup, jak může obec s rozšířenou působností efektivně reagovat na situaci nedostatečné nabídky či kapacity konkrétní služby v ORP. 2. Pracovník OSPOD jako manažer sociálně-právní ochrany dětí (dále jen KA 2) Obsahem aktivity je metodicky popsat proces efektivního řízení sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny, navrhnout nástroj pro koordinaci spolupráce a ten využívat při řešení jednotlivých případů, rozvinout kompetence sociálních pracovníků OSPOD Chrudim v oblasti koordinace služeb pro ohrožené děti a rodiny, zavést supervizi sítě a ověřit její funkčnost a potřebnost v rámci spolupráce sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny. 3. Formalizované sítě problémových situací jako nástroj pro přímou práci s klientem (dále je KA 3) Obsahem aktivity je u vybraných typů problémových situací v rámci SPOD graficky zpracovat ideální stav sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny a tento stav porovnat s reálnou sítí v ORP Chrudim a navrhnout opatření. 4. Sdílení praxe sociálních pracovníků veřejné správy jako motivace k dalšímu rozvoji (Dále jen KA 4) Obsahem aktivity je navázat kontakty mezi sociálními pracovníky veřejné správy měst Chrudim, Třebíč, Kolín, Náchod a Hlinsko a prostřednictvím sdílení příkladů dobré praxe rozvinout výměnu informací a zkušeností. Je vytvořen Komunitní plán Města Chrudim 2019 - 2020 https://chrudim.eu/kpss/ms-2472/p1=2472
Dále realizujeme projekt Projekt „Komunitní
plánování sítě sociálních služeb na území OPR Chrudim“
Cíl projektu: Nastavení funkčního
plánování sociálních služeb na celém území ORP Chrudim na základě
identifikovaných potřeb osob a skupin využívajících sociální služby a
s ohledem a kapacitu těchto služeb. Projektem chceme nastavit společnou
vizi sítě sociálních služeb ORP Chrudim, která definuje stěžejní potřeby a
služby, které tyto potřeby adekvátně řeší.
Hlavní myšlenkou projektu je zlepšit
dostupnost sociálních služeb na Chrudimsku tak, aby se nezbytné pomoci dostalo
tam, kde je třeba. Propojit skutečné potřeby lidí i v
malých obcích se sociálními službami v ORP Chrudim (rovnoměrné pokrytí služeb,
propojení jednotlivých samospráv – I. a II. obce)
·
Propojit získané informace z ORP Chrudim
s Pardubickým krajem a jeho krajskou sítí (spolupráce na určování sítě
sociálních služeb)
Projekt je postaven na vzájemně
propojujících se klíčových aktivitách, které vedou ke splnění hlavního cíle
projektu.
Byl realizován Výzkum sociálních služeb ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Chrudim . Výzkum zahrnuje
následující oblasti:
- Analýzu finančních toků plynoucí do systému sociálních služeb
(včetně vývoje nákladů na zajištění sociálních služeb pro obyvatele do
roku 2031 - náklady na zajištění sociálních služeb pro občany ORP
Chrudim, náklady na poskytovatele péče/pomoci/poradenství jednotlivého
druhu služby, potřebnost vzhledem k lokalitám, popis současného stavu a
návrh možných opatření či změn ve způsobu spolufinancování sociálních
služeb v regionu ORP Chrudim).
- Dále pak obsahuje vývoj počtu obyvatel - tedy demografickou analýzu současného stavu obsahující rozložení obyvatel ORP a prognózu do roku 2031.
Současně byl projektovým týmem zrealizován sběr
dat mezi zástupci obcí I. a II. stupně a jejich obyvateli v ORP Chrudim
pro potřeby doplnění výzkumu sociálních služeb a funkčního nastavení kompetenčního
modelu. Šetření se zúčastnilo 29 obcí I. typu a 6 obcí II. typu. Data byla
získávána v období září 2020 – leden 2021
a to prostřednictvím telefonického kontaktu, e-mailové komunikace či osobních
rozhovorů na půdě OÚ a POU. Z této
části výzkumu byl zpracován materiál, který bude současně využit jako podklad
pro jednání lokálních pracovních skupin v lokalitách ORP Chrudim, neboť
dokument zjišťuje aktuální situaci mezi zástupci obcí ve vztahu k sociálním
službám a poskytování těchto služeb v obcích. Během tohoto procesu byly obce ve
vztahu k sociálním službám vnímány ve dvou rovinách – v jedné rovině figurovaly
jako občané (potenciální uživatelé sociálních služeb); v druhé rovině jako
samotní zřizovatelé sociálních služeb.
Vznikla databáze - webová aplikace SPONA - Síť pomoci a podpory na Chrudimsku, která nabízí přehledné informace o sociálních a souvisejících službách v obci s rozšířenou působností Chrudim. Spuštěna byla 21.10.2019.
Pracovníci OSPP se podíleli v roce 2021 na sčítání lidu, domů a bytů ve vyloučených lokalitách, což je Městská ubytovna, ubytovna U Krkavce a rodinný dům v Hniličkově ulici. Doprovázeli sčítací komisaře do těchto míst. Zároveň sečetli lidi bez domova v terénu, pomohli vyplnit sčítací formuláře klientům, kteří toto nebyli schopni sami zvládnout.
Pracovníci oddělení se zapojili do celorepublikového sčítání osob bez domova v březnu 2019(viz 9.3.5).
Jsme zapojeni v Platformě pro sociální bydlení a v Síti partnerství pro ukončování bezdomovectví.
Pokračujeme v setkávání se nad tématem Cochem, Veřejné opatrovnictví, Pečující osoby atd. a dále provozujeme Tichou linku, která už není součástí projektu, ale financujeme si provoz sami.
CSSP se tradičně vytváří spoustu vlastních aktiv a zároveň se zapojuje do aktivit Zdravého města – Desatero problémů. Pro klienty CSSP organizuje pravidelné aktivity a jejich plán zveřejňuje každý měsíc v Chrudimském zpravodaji a na webových stránkách organizace. Dále CSSP provozuje "Tísňové talčítko" a "Signalizační zařízení".
- Katalog sociálních a souvisejících služeb ve městě Chrudim a v ORP
- https://www.dataplan.info/cz/chrudim
- Chrudimský zpravodaj – aktuální informace
- Letáky, plakáty na jednotlivé akce, PR
- webové stránky města, CSSP a NNO
- Databáze SPONA
Přílohy - dotační pravidla, katalog sociálních a souvisejících služeb ve městě Chrudim a ORP
|
-
Ano
Finance za OSV - pobytová dotace - 2016 - 221.000Kč 2017 - 234.000Kč 2018 - 253.500Kč 2019 - 344.500Kč 2020 - 351.000Kč 2021 - 299.988Kč
neziskový sektor 2017 - 297.800Kč 2018 - 368.400Kč 2019 - 300.000Kč 2020 - 359.000Kč 2021 - 400.000Kč
|
Město podporuje pobytová zařízení, ve kterých jsou občané s trvalým pobytem v Chrudimi. Město podporuje v rámci dotací neziskové organizace, které nemají sídlo v Chrudimi, ale službu ve městě poskytují. Projekt - Podpora sociální práce v obci Chrudim a ve správním obvodu obce s rozšířenou působností.“- nastavování jednotných postupů, zavádění nových metod a technik sociální práce do praxe, prohloubení multidisciplinární spolupráce a rozšíření dostupnosti sociální práce ve správním obvodu obce s rozšířenou působností. Projekt - „Efektivní řízení sítě služeb pro ohrožené děti v ORP Chrudim“- cílem projektu je vyladění sítě pomoci stanovení pravidel komunikace, nastavení aktualizace informací, zajištění snadné orientace v síti tak, aby docházelo ke komplexní a koordinované pomoci klientům. Databáze - webová aplikace - služeb pro ohrožené děti a rodiny v ORP Chrudim KPSS 2019-2020 Akční plán KPSS 2021 - 2022
Databáze - webová aplikace SPONA - obsahující všechny cílové skupiny Projekt Komunitní plánování sítě sociálních služeb na území ORP Chrudim Realizoval se Výzkum sociálních služeb ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Chrudim.
Cochem - model interdisciplinární spolupráce v opatrovnických řízeních ve věcech úpravy poměrů nezletilých dětí
Tichá linka -služba pro občany. která umožňuje online tlumočení do znakového jazyka nebo online přepis mluvené řeči.
Tísňová péče byla pretransformována na "tísňové
tlačítko", které je poskytováno v rámci půjčovny kompenzačních pomůcek
při zachování stejné kvality a komfortu pro klienty. Signalizační zařízení - moderní asistivní technologie,
která pomůže snížit riziko nehody seniora až o 70%, prodloužit
nezávislost a samostatnost seniora o více jak 10 let, snížit riziko
hospitalizace až o 50%, zkrátit dobu případné hospitalizace téměř o
polovinu.
|
Chrudim je velice aktivní v oblasti služeb a jejich rozvoj, včetně zavádění inovativních prvků. Oceňuji koncepci nastavení spolupráce s obcemi I. a II. typu, systematický rozvoj case managementu a mnohé další. V této oblasti je městem, které může být inspirací a vzorem pro další obce. Obec realizuje či je zapojena do velkého množství rozličných
projektů. Počítá se s udržením jejich aktivit i po skončení těchto
specifických projektů? Jakým způsobem?
|
9.2.5 Podporuje obec nebo jiný subjekt v obci rodiny v možnosti sladit svou práci s rodinným životem (např. dostatek jeslí, mateřských škol, kvalitních ZŠ, zájmové činnosti dětí)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Rozšířila se v posledních letech kapacita školek na území obce - uspokojena většina zájemců z řad obyvatel obce - v posledních letech je 100% uspokojena poptávka rodičů tříletých dětí s trvalým pobytem na území města. V roce 2018 byla zahájena rekonstrukce dvou tříd v MŠ Strojařů na třídy pro dvouleté děti. Jedná se o prostory, které byly využívány Ekocentrem Paleta a mateřským centrem Mama klub. Kapacita ZŠ je dostatečná. Prostřednictvím Šance pro Tebe jsou v Chrudimi poskytovány služby dětem a mládeži prostřednictvím dvou nízkoprahových klubů – NZDM Agora a NZDM Futur. Nízkoprahové kluby jsou určeny dětem a mládeži ve věku 6 – 26 let. Jsou alternativou k různým volnočasovým a zájmovým kroužkům. Navíc ale poskytují poradenství a sociální servis.
V mateřských školách fungují kroužky např. dramatické soubory, zobcová flétna, logopedické kroužky, zpívání, fotbal a taneční kroužky. V základních školách jsou pro žáky školy zřízeny také dramatické kroužky, sportovní hry, zpívání, šikovné ručičky, zobcová flétna, výtvarný kroužek, výuka PC apod. Většina je v rámci školní družiny zdarma a potom jde o aktivity placené. Dále ve městě funguje DDM, který nabízí zájmovou činnost společensko-vědní, estetickou, přírodovědnou, technickou a sportovní. Město zřizuje Základní uměleckou školu, ve které je možno navštěvovat hudební, taneční, dramatické a výtvarné oddělení. Ve městě je nespočet občanských sdružení, která nabízejí využití volného času pro děti i dospělé. Například v oblasti sportu – hokej, fotbal, házená, florbal, cvičení v Sokole, gymnastika, basketbal apod. Z ostatních aktivit jsou to např. SDH, Společnost seniorů a přátel, Český svaz zahrádkářů, Svaz chovatelů, Junák, Mama klub, Klub českých turistů a řada dalších. Vědecké příměstské tábory
V letech 2019 - 2020 proběhl projekt, v rámci něhož byly realizovány Vědecké příměstské tábory v území MAS Chrudimsko v době školních prázdnin pro 1. stupně ZŠ a předškolní děti. Díky projektu bylo rodičům účastníků příměstského tábora umožněno lépe sladit pracovní program s péčí o děti. Nejen upevnit jejich stávající pozici, ale ještě zlepšit dosavadní postavení na trhu práce. Poznávání základů chemie, fyziky a přírodovědy zajistilo dětem přírodovědnou gramotnost. Aktivity se proložily sportem a VV tvořením. V rámci MAS Chrudimsko byl podpořen projekt Mama klubu s názvem - Učebna jazyků, řemesel, IT a přírodních věd. Záměrem projektu je vybavení místnosti tak, aby mohla být využívána jako multifunkční učebna zaměřená na klíčové kompetence - výuku cizích jazyků, řemesel, IT a přírodních věd. Učebna takto vzniklá se nachází v objektu, kde žadatel sídlí a provozuje většinu svých dalších aktivit. Mama klub Chrudim provozuje rodinné centrum a centrum učení a dlouhodobě se aktivně podílí na realizaci zájmového a neformálního vzdělávání dětí (předškolních i školních) i dospělých.
|
|
Ze strany města jsou podporovány organizace a aktivity, které umožňují sladit práci s rodinným životem. Město reaguje na poptávku po službách, jsou rozšiřovány nabízené aktivity a služby příspěvkových a neziskových organizací a nabídky dalších subjektů. Město se snaží zvýšit povědomí o organizacích, které poskytují prorodinné služby nejen prezentací v tisku, ale i v rámci pořádaných kampaní. Organizace mohou být i žadateli projektů v rámci fungování MAS Chrudimsko.
|
Nabídka je pestrá, žádosti o umístění ve školce a škole s bydlištěm v Chrudimi jsou uspokojeny.
|
9.3
Zajištění kvalitního a sociálně-integrovaného bydlení a životních podmínek
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.3
Zajištění kvalitního a sociálně-integrovaného bydlení a životních podmínek
|
Zapojujeme všechny cílové skupiny i specifické skupiny obyvatel v rámci spolupráce s neziskovými organizacemi působící v různých oblastech. Vznikají nové postupy k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami.
Poslední roky jsme se zaměřili na fungování týmů, kde zdůrazňujeme spolupráci, jednotné vystupování, dodržování pravidel týmu, jasně vymezené kompetence subordinace, kvalitní komunikaci a informovanosti ostatních o všem, co je důležité. Zapojením proškolených a motivovaných dobrovolníků se zvyšuje kvalita života dětí ze sociálně vyloučených lokalit.
|
V oblasti vyloučených lokalit má obec přesně zmapované podmínky a snaží je kontrolovat, a to i u komerčních objektů. Snaží se propojovat různé skupiny obyvatelstva. Má nastavený a efektivně zmapovaný systém dobrovolnictví.
|
9.3.1 Existují v obci sociální bariéry a sociálně vyloučené osoby a lokality? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Sociální
vyloučení může mít celou řadu podob, které se odlišují jak závažností, tak i
způsobem jejich řešení, proměňují se v čase a týkají se různých skupin osob.
Sociální vyloučení je možné definovat jako stav, v němž se ocitají lidé, kteří
mají ztížený přístup k institucím, společenským sítím, ekonomickým a kulturním
statkům a participaci na chodu většinové společnosti, na níž jsou ovšem
závislí. Tyto bariéry může představovat například zadlužení, ztráta bydlení či
zaměstnání, rozpad rodiny, rozvoj duševní nemoci, závislost na návykových
látkách nebo gamblerství, a to vzniklé jak v důsledku životní krize, která,
pokud není zavčas řešena, může zahájit propad jednotlivce či rodiny na sociální
dno, tak mohou být tyto bariéry dlouhodobě „pěstovány“ v rámci stabilních
společenských sítí. Sociálně vyloučení se svým životním podmínkám přizpůsobují
a osvojují si specifické vzorce chování, které jsou mnohdy v rozporu s
hodnotami majority.
Specifickou
roli v sociálním vyloučení hraje etnicita, v případě České republiky obecně,
zejména etnicita romská. Ačkoliv u značné části obyvatel převažuje názor, že v
případě sociálního vyloučení se jedná primárně o problém etnický, pravdou
zůstává, že osvojené životní priority a strategie sociálně vyloučených romských
rodin jsou prakticky totožné s těmi, které jsou vlastní i neromské populaci v
podobné životní situaci. Taktéž platí, že ne všichni Romové v České republice
žijí v prostředí sociálního vyloučení a ne každý, kdo se v podmínkách
sociálního vyloučení nalézá, je Rom. Práce s lidmi bez přístřeší probíhá nepřetržitě již několik let. Na
území města jsou pro ně dostupné služby, které jsou využívány v maximální
možné míře. Nutno zdůraznit, že jen těmi lidmi, kteří o tyto služby mají zájem.
Poskytovatelé
sociálních služeb, kteří v Chrudimi, respektive na
Chrudimsku, vykonávají sociální služby, jejichž cílovou skupinou jsou
sociálně
vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené osoby jsou Amalthea, z.s.,
Oblastní charita, Centrum J. J. Pestalozzi, o.p.s., Sopré a Šance pro
Tebe Chrudim. Město Chrudim pracuje s klinety ze sociálně vyloučených lokalit (včetně ubytoven) v rámci sociální práce na obci a sociální pracovníci navštěvují tyto lokality a provádějí zde terénní práci ve spolupráci s ostatními pracovníky neziskových organizací. Je to z důvodu, aby se služby nepřekrývaly.
Sociálně
vyloučení v Chrudimi
Stanovení
jasných kritérií pro kvantifikaci sociálně vyloučených osob je velmi obtížné.
Přibližnou velikost cílové skupiny lze odhadnout na základě několika
relevantních ukazatelů, jež odkazují k ohrožení různými rizikovými faktory.
Přehled těchto faktorů je uveden níže a podrobněji se jim věnují jednotlivé
kapitoly této zprávy.
Osoby
ohrožené sociálním vyloučením
Počet
obyvatel, kteří obývají sociálně vyloučené lokality na území města Chrudimi je
100 – 150, na území obce s rozšířenou působností se celkový počet pohybuje
v rozmezí 250 – 300 osob. Některé lokality nově vznikly, jiné postupně
zanikly. V Chrudimi je to městská ubytovna společně s noclehárnou a
denním centrem, ubytovna u Krkavce a dva soukromé domy (Hniličkova ulice a Čs.
armády). Dům v ulici Čs. armády procházel v roce 2020 a 2021
rekonstrukcí, počet obyvatel se postupně snižoval z cca 40 lidí na 10, ke
konci sledovaného období zde již nikdo nežil. Po rekonstrukci předpokládáme
změnu struktury obyvatel a to, že tento dům již nebude obýván sociálně vyloučenými
a ohroženými ubytovanými.
V Hniličkově ulici
se jedná se o soukromý bytový dvoupatrový dům (dříve rodinná vila) s 13
pokoji, společná kuchyň a sociální zařízení vždy na patře. Obyvatelé zde žijí
na základě nájemní smlouvy na obytnou místnost. Úřad práce poskytuje na tento
typ bydlení dávku doplatek na bydlení jako případ hodný zvláštního zřetele.
Pokoje jsou různé velikosti a dle toho se odvíjí nájemné, nově je opraven
suterén, kde vznikla nová obytná místnost. Průměrná měsíční výše činila 4.042 Kč,
od listopadu 2021 došlo k navýšení na průměrnou cenu 5. 058 Kč z důvodu
zvýšení cen za energie. Celková cena je za pokoj, není za osobu. Kapacita se
během roku pohybuje mezi 12 -15 osobami. Jedná se vždy o dospělé, nežije zde
ani jedna rodina s dětmi. Věk nájemníků je různorodý. Obvykle se jedná o
lidi, kteří byli anebo jsou aktivními uživateli drog. Komunita je uzavřenější,
problémy si řeší spíše mezi s sebou. Technický stav objektu se každým
rokem zlepšuje, dům prochází postupnou rekonstrukcí. Objekt leží nedaleko
centra města, a zároveň blízko obchodních nákupních středisek. Dopravní
obslužnost je dobrá.
Městská ubytovna
v Tovární ulici je dvoupatrová
budova, má celkem 16 bytových jednotek s celkovou kapacitou 66 osob.
Zpravidla bývá plně obsazena. V roce 2020 a 2021 zde byly vyčleněny
ubytovací jednotky pro nakažené či lidi v karanténě, převažují rodiny
Bytové jednotky jsou pro tři, pět nebo osm osob, nejsou vybaveny, mají
společné koupelny a WC na chodbě. V přízemí domu se nachází nocleárna
s kapacitou 20 lůžek pro muže a ženy. Součástí je i nízkoprahové denní
centrum a středisko osobní hygieny. Kapacita noclehárny i denního centra je
využíván v maximální míře celoročně. Budova městské ubytovny a noclehárny
se nachází dále od centra města, zastávka MHD je před budovou, obchod je
vzdálen 800 m.
Ubytovna U Krkavce patří
soukromému vlastníkovi. Kapacita je 52 lůžek, obvykle bývá celoročně naplněna,
žijí zde i rodiny s dětmi. Ubytovaní zde bydlí na základě nájemní smlouvy.
Jedná se o zařízení, které nemá již několik let schválený provozní řád krajskou
hygienickou stanicí, dávka hmotné nouze doplatek na
bydlení není poskytována. Ubytovna je jednopatrová, v každém patře je
společná kuchyň a sociální zařízení. Kuchyně jsou v dezolátním stavu,
minimálně vybaveny - elektrický dvouplotýnkový vařič, malá lednice, nádobí není
k dispozici. Ubytovna má nedostatek toalet a sprch. Praní prádla je možné ve
společné pračce za poplatek. Ubytovna je umístěna na okraji města, u parku mimo
osídlenou část. Dopravní obslužnost není ideální, ale poměrně v blízkosti
je nákupní centrum. Nájemné není za pokoj, ale za osobu. Průměrná výše činí 4.100
Kč na jednotlivce. Ceny jsou převážně smluvní, dle zkušenosti sociálního
pracovníka mohou mít ubytovaní rozdílnou výši nájemného, vždy záleží na
majiteli ubytovny. Cena neodpovídá úrovni bydlení. V místě žije správce,
ubytovna je nonstop otevřena. Prostor ubytovny je zamořen štěnicemi. Na
ubytovně dochází k časté výměně obyvatel. Žijí zde romští obyvatelé,
rodiny s dětmi, jednotlivci, starobní důchodci, lidé s poruchami
osobnosti, jedná se o různé cílové skupiny, převažují sociálně slabí
s nižším příjmem. V případě rodin s dětmi bývá otec výdělečně
činný (někdy i oficiálně), matky na rodičovské dovolené a jsou dokrývány do
životního minima dávkou hmotné nouze. Ubytovaní nemívají trvalé bydliště
v Chrudimi, přicházejí z jiných ubytoven, kde mají dluhy na nájmu.
Výskyt sociálně patologických jevů – drogy, závislost na lécích, požívání
alkoholu, kriminalita, prostituce, nezaměstnanost, krádeže a fyzická napadení
mezi ubytovanými. Vzhledem k tomu, že majitel neřeší porušování
ubytovacího řádu ani chování lidí (jediným kritériem je hrazení nájmu), je i
přes vysoké nájemné o ubytovnu zájem. Sociálně
vyloučení v okolí Chrudimě
V Čankovicích
je ubytovna U Cukrovaru, která patří soukromé firmě, jedná se o jednopatrovou
zrekonstruovanou budovu bývalého cukrovaru. K dispozici je celkem 18 dvoulůžkových pokojů, 18 čtyřlůžkových pokojů a dvě
garsoniéry s kuchyňským koutem a sociálním zařízením včetně koupelny a
záchodu. Pro pokoje je vždy na patře společná kuchyň a sociální zařízení. Dříve
bylo rozděleno zvlášť pro muže a pro ženy, nyní jsou toalety rozděleny pro
konkrétní rodiny na patře (např. 1 toaleta pro 3 rodiny), mají vlastní klíč a
povinnost udržovat pořádek. Všechny ubytovací prostory jsou vybaveny základním
nábytkem. Ubytovaní si obvykle vaří na elektrických vařičích na pokoji a
používají své nádobí. Televize a lednice na pokoji je za příplatek. Ve velkých
pokojích je možnost ubytovat až 7 osob, v dvoulůžkových pokojích maximálně
2 osoby a malé dítě, maximální kapacita je však 141 osob. Výše nájemného je na
osobu 3.150 Kč za lůžko na dvoulůžkovém pokoji. Cena se dále liší u rodin
s dětmi, kde jsou slevy na děti do 15- ti let věku. Na ubytovně je byt
správce, který zde dlouhodobě žije. Ubytovna je umístěna mimo obec, ubytovaní
musí docházet do nedalekého města Hrochův Týnec, kde jsou dostupné služby.
Dopravní obslužnost není dostačující. Z důvodu vysoké migrace dochází
k časté obměně ubytovaných. V minulých letech byla tendence ubytovávat
sezonní dělníky, z důvodu pandemické nákazy covid došlo pro malý zájem o
ubytování ze strany firem ke změně. V současnosti zde žijí převážně
vícepočetné romské rodiny s dětmi. Kapacita je obsazena z 70% tj. 100
osob, z toho třetinu tvoří děti do 15 ti let věku. Od otevření ubytovny
jsou problémy s místními obyvateli, souvisejí s trestnou a kriminální
činností ubytovaných, s jejich dlouhodobou nezaměstnaností. Primárně
zde byli ubytování lidé, kteří mají k lokalitě nějakou sociální vazbu,
z důvodu nehrazení nájemného a vypovězení nájemní smlouvy z ubytovny
postupně odcházejí. Na jejich místa se stěhují lidé z celé republiky, obvykle
osoby, které kolují mezi ubytovnami z důvodu dlužného nájemného. Nezískají
v místě trvalé bydliště, tudíž nemají šanci umístit své děti do školních
zařízeních v blízkém Hrochově Týnci. V obci Čankovice není zřízeno předškolní
ani zdravotnické zařízení. Na ubytovně pracuje
nezisková organizace Šance pro Tebe, provozuje tzv. předškolku pro děti
z ubytovny.
Ve
Slatiňanech je ubytovací zařízení Spartaku na fotbalovém stadionu, vzdálené 4
km od Chrudimi, dobře přístupné díky vysoké obslužnosti linek osobní autobusové
dopravy a železniční dopravě. Jedná se o starší zařízení, které má správce a
uklízečku, žádná stálá služba zde není. Celkem je zde 9 pokojů, 2 dvoulůžkové.
Kapacita je plně obsazena 10 osobami, které zde dlouhodobě žijí. Skladbou se
částečně jedná o starobní důchodce, osoby s trvalým příjme ze zaměstnání a
klienty ÚP, celkově převažují muži. Důvodem pro ukončení pobytu je nedodržení
pravidel – alkohol a neplacení ubytovacího poplatku.
V rámci správního obvodu je další,
i když netypickou sociálně vyloučenou lokalitou město Chrast,
jedná se o několik rodinných domů ve dvou ulicích a v místní části Podlažice.
Obyvatelé (převážně romové) se potýkají se sociálním vyloučením a tyto domy
splňují kritéria vyloučených lokalit.Většina obyvatel jsou rodiny s dětmi,
které žijí ze sociálních dávek. Lokalita
čítá cca 70 lidí.
Nově vznikající vyloučenou lokalitou je město Luže. Ve
výše popsaných lokalitách je poskytována intenzívní sociální práce, a to jak
sociálních pracovnic MěÚ, tak i nestátních neziskových organizací. Díky vzájemné
spolupráci a podpoře klientů se daří tyto tzv. posouvat do běžných bytů, a to
jak v majetku měst, tak i komerčních pronájmů. Ve spolupráci s úřadem
práce je po důkladném posouzení poskytována i dávka mimořádné okamžité pomoci
na úhradu kauce. Nezaměstnanost je jedno z kritérií vyloušených lokalit:
I
přes stále trvající pandemické vlivy, přetrvávala v Pardubickém kraji
nejnižší nezaměstnanost v rámci krajů České republiky, nedostatek
pracovních sil a výrazná snaha zaměstnavatelů získat zahraniční pracovníky.
Podíl nezaměstnaných činil v Chrudimi 3,1%. Ke konci roku 2021 bylo
evidováno 2.200 uchazečů o zaměstnání. Z hlediska
dlouhodobé nezaměstnanosti lze konstatovat, že v době koronavirové
epidemie došlo k jejímu zvýšení nejen v rámci České republiky a
Pardubického kraje, ale stejný dopad měla i na Chrudim. Její vývoj ve
sledovaném období je uveden níže.
Okres CHRUDIM
|
Uchazeči o zaměstnání evidovaní
|
UoZ v evidenci déle než 12 měsíců
|
UoZ v evidenci déle než 24 měsíců
|
živé evidence (včetně "nezařazen do
evidence")
|
Nad 12 měsíců celkem
|
Podíl z celkového počtu živých UoZ v %
|
Nad 24 měsíců celkem
|
Podíl z
celkového počtu živých UoZ v %
|
31.12.2021
|
1 996
|
314
|
15,7
|
96
|
4,8
|
31.12.2020
|
2 280
|
253
|
11,1
|
42
|
1,8
|
31.12.2019
|
4 276
|
567
|
13,3
|
138
|
3,2
|
|
-
Stanovení jasných kritérií pro kvantifikaci sociálně vyloučených osob je velmi obtížné. Vyloučené lokality vznikají a zanikají podle nabídky možného bydlení komerčních ubytoven.
|
Ve městě máme vyloučené lokality, ve kterých na všech úrovních probíhá sociální práce, kterou se snažíme stabilizovat a zlepšit situaci klientů.
|
Situace je stabilizována. Všechny vyloučené lokality má město podrobně zmapované. Podobně vývoj nezaměstnanosti. Dochází do ubytoven terénní sociální pracovníci?
|
9.3.2 Jaká je spokojenost obyvatel obce s místem, ve kterém žijí? – sousedské vztahy, kulturní vyžití, kvalita okolního prostředí (čistota, zeleň, graffiti apod.). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spokojenost obyvatel jsme v roce 2022 měřili prostřednictvím dotazníkového šetření systémem Mobilní rozhlas. Cílem dotazníkového šetření bylo zprostředkovat vedení města zpětnou vazbu názorů, postojů a preferencí obyvatel města na jednotlivé tematické oblasti. Hodnocena byla kvalita, dostupnost služeb nebo i spokojenost s jednotlivými oblasti života ve městě. S každými výsledky je dále pracováno, jsou rozebírány a analyzovány, jsou stanovena opatření (pokud jsou podněty vyhodnoceny jako oprávněné). Toto bývá i součástí programu komise ZM a MA 21. Vzhledem k tomu, že letos průzkum proběhl jiným způsobem, metodou, výsledky z minulých šetření nejde zcela porovnávat. Výsledky z minulých šetření jsou k dispozici zde.
|
-
Celková spokojenost - 84% v roce 2022
|
Spokojenost obyvatel města byla v roce 2022 sledována pomocí dotazníkového šetření za využití systému Mobilní rozhlas.
|
Toto je aktuální informace, byl tento postoj sledován již v minulosti, je nějaká možnost srovnání, zda se proměnila spokojenost obyvatel v této oblasti?
|
9.3.3 Mají obyvatelé obce zájem podílet se na veřejném dění obce? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V rámci projektu Zdravé město a MA 21 uplatňujeme různé metody zapojování veřejnosti. Součástí aplikace MA 21 na městském úřadě je projednávání jakýchkoliv záměrů města s veřejností. Metody komunitního plánování se využívají při plánovaných rekonstrukcích dětských hřišť, ulic, odpočinkových míst, regenerací parků, projednání Desatera problémů. Pro zaměstnance, kteří komunikují s veřejností jsou připravovány speciální vzdělávací moduly. Snažíme se zapojovat i žáky ze ZŠ a studenty SŠ. V letech 2020 a 2021 se ale některé z pravidelných akcí nekonaly. Zapojení veřejnosti probíhá i v rámci komunitního plánování sociálních služeb. Komunitní plánování sociálních služeb je nástroj, který napomáhá zajišťovat dostupnost sociálních služeb v obci. Jedná se o zjištění stavu poskytování sociálních služeb v dané lokalitě a zároveň potřeb, které nejsou naplněny (9.2.4)
|
|
Obyvatelé mají zájem se podílet na rozvoji města. Pomocí speciálního vzdělávacího programu se snažíme zvýšit zájem obyvatel o problematiku UR a MA21 a posílit tak vztahy mezi různými skupinami v obci.
|
Občané mají příležitost podílet se a spolurozhodovat o vývoji města. Podpoření jsou také pracovníci systematickým vzděláváním.
|
9.3.4 Přispívá komunitní politika obce k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami obyvatel, mezi různými věkovými, národnostními, náboženskými i sociálními kategoriemi lidí v obci? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Komunitní politika obce k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami je obsažená ve Strategickém plánu udržitelného rozvoje města Chrudim , v Akčním plánu Zdravého města MA21, který se prolíná s Komunitním plánováním sociálních a souvisejíchc služeb města Chrudim 2019-2020, na což navazuje Case management, Komise prevence kriminality, Komise sociálních věcí a zdravotnictví a koncepční materiály Bezpečná komunita a Koncepce prevence kriminality. Nedílnou součástí jsou také případové a rodinné konference. Tyto závazky nám zaručují dlouhodobost preventivních projektů a programů, které jsou zaměřeny na odstraňování bariér u lidí z vyloučených lokalit a jsou aplikovány formou interdisciplinární spolupráce – spolupráce institucí a organizací pracující s cílovou skupinou. Jedná se o spolupráci mezi státním sektorem a nestátními neziskovými organizacemi. Podstatou je vytvoření funkčního systému vzájemné spolupráce mezi poskytovateli sociálních služeb a prevence pracujícími s cílovou skupinou v Chrudimi ve stávajícím legislativním prostředí. Funkčnost systému je vnímána jako schopnost společně se domlouvat na jednotném postupu práce s konkrétní rodinou na dodržování tohoto postupu a na pravidlech vyhodnocování. Poslední roky jsme se zaměřili na fungování týmů, kde zdůrazňujeme spolupráci, jednotné vystupování, dodržování pravidel týmu, jasně vymezené kompetence subordinace, kvalitní komunikaci a informovanosti ostatních o všem, co je důležité. Základní znaky dobře nastavené týmové práce - integrace funkcí, moderování týmu, vlastní řízení, systemická struktura práce, společná orientace, pravidelné setkávání, autonomie týmu, zvolený facilitátor, komunikace a zpětná vazby. Můžeme mít dobré služby pro klienty, ale nejdůležitější je spolupráce všech zúčastněných. Před třemi lety jsme si pokládali otázky - Proč stejné týmy zanikaly a vznikaly? Všechno fungovalo, ale výsledky nebyly úplně optimální? Informace mezi námi probíhaly, stejně to nestačilo. Časová dotace a vydaná energie neodpovídala výstupům. Proč jsme opakovaně nastavovali spolupráci? Co nám unikalo? ...Co dnes děláme jinak? ..... jaké máme vize? Spolupráce vede k zajištění efektivity celého systému, komplexnosti a koordinaci jednotlivých organizací, které se snaží zmírnit následky. Minimalizují se chybná rozhodnutí - z důvodu nepřesných informací či jednostranných řešení problému klienta se u jednoho stolu sejdou různé organizace a ty celou záležitost posoudí komplexně. Kvalitněji poskytovaná prevence – předchází se tomu, aby poskytování služeb nebyla v rozporu, ale aby byla účinná a přesně cílená. Finanční úspora – spolupráce působí jako prevence proti překrývání služby u klienta a klade důraz na využívání zdrojů z přirozeného prostředí. Časová úspora – při spolupráci několika organizací dochází zpravidla k rychlejšímu řešení problémů klienta. Aktivizace – klient či klienti jsou vtaženi do řešení svých životních kroků, sami o nich rozhodují a jsou zodpovědni za jejich realizaci. Case Management V Chrudimi je vytvořen systém vzájemné spolupráce mezi poskytovateli sociálních služeb pracujícími s ohroženou rodinou formou case managementu. Funkčnost systému je vnímána jako schopnost společně se domlouvat na jednotném postupu práce s konkrétním klientem, na dodržování tohoto postupu a na pravidlech vyhodnocování. Případová konference společné setkání pomáhajících pracovníků, kteří hledají a navrhují optimální řešení konkrétní situace rodiny, jako plánované a koordinované multidisciplinární setkání odborníků, kteří s rodinou a ohroženým dítětem pracují ve své každodennosti. Rodinná konference Rodinná konference je inovativní model sociální práce s ohroženou rodinou, jehož cílem je aktivizovat přirozenou podpůrnou síť okolo dítěte. Rodiče, prarodiče, ostatní příbuzní a přátelé, všichni, kteří jsou propojeni se životem dítěte, vytvářejí plán řešení složité situace ohroženého dítěte. Průvodcem celého procesu je nezávislý koordinátor, který není nijak zainteresován na výsledku řešení a nemá žádný vliv na obsah plánu. Na rozdíl od více známých případových konferencí u rodinných konferencí dochází k zásadnímu obratu, kdy odborníci ustupují do pozadí a je to rodina, kdo se stává expertem na řešení své situace. Z partnerské úrovně je rodina povýšena do role výlučného odborníka na svůj život. Případové konference zůstávají na úrovni metody sociální práce, rodinné konference však vnímáme jako přístup k rodině a do budoucna bychom si přáli, aby to bylo základní právo rodiny – sejít se a rozhodnout, jak složitou situaci vyřešit. Aby každá rodina dostala možnost využít rodinného setkání k naplánování vlastního řešení a využití vlastních zdrojů namísto autoritativního rozhodování institucí. I s podporou města jsou připravovány programy pro spojení různých cílových skupin obyvatel - napč. Festival Jeden svět, Poznej svého teenagera, Street ball, tvořivé workshopy, jóga nejen pro seniory apod.
|
|
Vznik nových metod k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami. Zapojujeme všechny cílové skupiny i specifické skupiny obyvatel - v rámci spolupráce s neziskovými organizacemi působící v různých oblastech. Poslední roky jsme se zaměřili na fungování týmů, kde zdůrazňujeme spolupráci, jednotné vystupování, dodržování pravidel týmu, jasně vymezené kompetence subordinace, kvalitní komunikaci a informovanosti ostatních o všem, co je důležité.
|
Podpora fungování týmu, case management jsou pro komunitní spolupráci důležité. Otázkou je cílené propojování skupin obyvatelstva, například mezigeneračními aktivitami.
|
9.3.5 Došlo v obci ke změně v počtu stížností obyvatel na sociálně patologické jevy (bezdomovectví, výtržnosti, graffiti, drogy, gambling / herny, prostituce apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Chrudim má zpracovaná pravidla pro přijímání a vyřizování stížností, která ukládají vedoucím odborů přijmout taková opatření, aby se stížnost již nemohla opakovat, a zároveň jim ukládá provádět kontrolu dodržování těchto opatření. V souladu s článkem 8 „Pravidel pro přijímání a vyřizování stížností“ schválených Radou města Chrudim dne 11. 01. 2006, účinných dnem 13. 01. 2006 (dále jen Pravidla), je předkládána k projednání Radě města analýza stížností. V tomto režimu nám nebyla poslána žádná stížnost na bezdomovectví či jiný patalogický jev. Problém graffiti je aktuální pouze, když se z toho stává módní záležitost. Za poslední dobu graffiti ustoupilo a v případě, že má někdo zájem, existují v Chrudimi má 2 legální plochy.
Přesto ale motivujeme občany, aby volali a psali e-maily i na jednotlivé sociální pracovníky oddělení sociální prevence a pomoci, kteří s bezdomovci či se sociálně patologickými jevy pracují. Občané jsou vyzýváni, aby se nebáli komunikovat, aby zavčasu nahlásili situaci, která se jim ve městě nelíbí a to dřív, než se situace řeší už jen represí. Tzn., že již dnes jsou občané schopni zavolat, jak nám, tak městské policii, se kterou jsme v úzké spolupráci, že tam leží bezdomovec, za kterým zajde strážník či terénní pracovník města a snaží se s klientem vykomunikovat všechny možnosti a pomoc, která mu může být nabídnuta ze strany úředníků a neziskových organizací.
Jak jsem již tak několikrát zmínila i v problematice bezdomovectví jsme dokázali propojit spolupráci se všemi subjekty tak, že vystupujeme jednotně a tím jsme odebrali klientům možnost manipulace se sociálními službami a zkreslování jejich situace. Kurátor pro dospělé každý rok v podzimním období napíše pro klienty dopis, kde je souhrn všech veškerých možností a kontaktů, kam se mohou v tíživé situaci obrátit. Tento dopis je bezdomovcům předán v terénu a to jak městskou policií, tak terénními pracovníky odboru. Dopis dostanou proti podpisu a my si tímto zaktualizujeme počet lidí, kteří jsou přímo ohroženi ztrátou bydlení. Nabízí se jim noclehárna příp. Nízkoprahové denní centrum, kde se mohou využít prostory pro hygienu, dostanou zde čisté oblečení a základní potraviny z Potravinové banky (9.1.1) Šatník mohou také využívat u Českého červeného kříže. S panem farářem Římskokatolické farnosti máme domluvu, že je schopen zaplatit nocleh pro bezdomovce, kteří na zaplacení nemají. Tím jsme odbourali nájezdy bezdomovců na občany, kteří vychází z bohoslužeb a na pana faráře, který byl konfrontován s jedinci, kteří na něj čekali, až zavře kostel a vyžadovali finance na nocleh a přitom ho pak vůbec nevyužili. Nyní máme domluvu, že když takový člověk na noclehárnu dorazí, pan farář se spojí s kolegy s noclehárny a dojde k zaplacení. Dále máme navázanou spolupráci s lékaři, kteří nám na požádání ošetření klienta, doporučí k jinému odborníkovi, či předepíší léky. Dále jsme v roce 2020 zavedli pro bezdomovce "nocleženky", které mohou obyvatelé Chrudimě pořídit pro jedntolivce a zapolatit jim tak pobyt na noclehárně, aniž by jim dávali přímo finance. Nocleženky lze koupit na Informačním centru města Chrudim nebo přímo v budově noclehárny.
Výstupy ze sčítání osob bez domova v Chrudimi v roce 2019
Zpracoval Petr
Holpuch (petr.holpuch@vupsv.cz)
Sčítání proběhlo podle
metodiky Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí dle scénáře 3.
·
V prvním dubnovém týdnu v roce 2019
bylo v Chrudimi sečteno v rámci sledovaných kategorií 41 osob, z toho
34 mužů a 7 žen
·
Venku přespávalo 84 % mužů a 16 % žen, v noclehárně
82 % mužů a 18 % žen
·
42 % osob přespávajících venku žilo na ulici již
5 a více let
Obvyklé
místo přespávání
|
Počet osob
|
venku
|
19
|
v noclehárně
|
22
|
celkem
|
41
|
Podíly
osob bez domova podle místa přespávání a pohlaví
|
|
|
dospělých
mužů
|
dospělých žen
|
celkem
|
|
|
venku
|
84,2%
|
15,8%
|
100,0%
|
|
v noclehárně
|
81,8%
|
18,2%
|
100,0%
|
|
Podíly
osob bez domova podle místa přespávání a věku
|
věková
kategorie
|
venku
|
v noclehárně
|
0-17 let
|
0,0%
|
0,0%
|
18-19 let
|
0,0%
|
4,5%
|
20-24 let
|
5,3%
|
4,5%
|
25-29 let
|
5,3%
|
18,2%
|
30-34 let
|
5,3%
|
0,0%
|
35-39 let
|
21,1%
|
4,5%
|
40-44 let
|
10,5%
|
13,6%
|
45-49 let
|
10,5%
|
18,2%
|
50-54 let
|
0,0%
|
4,5%
|
55-59 let
|
21,1%
|
4,5%
|
60-64 let
|
21,1%
|
22,7%
|
65 a více
let
|
0,0%
|
4,5%
|
celkem
|
100,0%
|
100,0%
|
Podíly
osob bez domova podle místa přespávání a doby strávené bez domova
|
|
0-1 rok
|
1-2 roky
|
2-5 let
|
5 a více
let
|
celkem
|
venku
|
0,0%
|
10,5%
|
47,4%
|
42,1%
|
100,0%
|
v noclehárně
|
18,2%
|
18,2%
|
27,3%
|
36,4%
|
100,0%
|
|
-
Pravidla pro přijímání a vyřizování stížností.
|
Stížnosti na bezdomovectví či jiné patologické jevy mají klesající trend až nulový.
V případě nutnosti se bude záležitost řešit ve spolupráci s NNO a zainteresovaných zástupců města
|
Prosím o dokončení 5. odstavce.
|
9.3.6 Existují v obci dobrovolnická centra nebo jiná forma dobrovolnické činnosti? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V rámci mnoha aktivit spolupracuje město Chrudim s neziskovým sektorem a podnikatelskou sférou ve městě. Nezanedbatelnou roli zde hrají dobrovolníci. Šance pro tebe o. s. Dobrovolnická agentura o. s. Šance pro Tebe je akreditovaná u MV ČR a své služby poskytuje na základě zákona o dobrovolnické službě č. 198/2002 Sb. Šíří informace o dobrovolnictví, vyhledává vhodné dobrovolníky a poskytuje služby dobrovolníkům: motivaci, podporu, péči, supervize, vzdělávání. Dobrovolnická agentura se zaměřuje na dlouhodobé dobrovolnictví v sociálních službách a krátkodobé dobrovolnictví převážně v kulturní oblasti a volnočasových aktivitách. Dobrovolníky aktivně využíváme nejen v o. s. Šance pro Tebe, ale spolupracujeme s dalšími organizacemi, kterým dobrovolníky vyhledáváme a poskytujeme jim potřebnou péči. Naším cílem je zkvalitňovat nabízené služby, aktivně nabízet spolupráci dalším organizacím, zaměřovat se na propagaci a osvětu dobrovolnictví v regionu. Projekt v oblasti dobrovolnictví, je o zapojení dobrovolníků do vzdělávacích a volnočasových aktivit pro děti a mládež z rodin ohrožených sociálním vyloučením v Chrudimi, Hrochově Týnci, Chrasti, Prachovicích a Heřmanově Městci. Zapojením proškolených a motivovaných dobrovolníků zvyšují kvalitu života dětí ze sociálně vyloučených lokalit. Dobrovolníky hledají přímo v lokalitách, kde poskytují sociální služby. Dobrovolníci za asistence terénních pracovníků působí přímo v rodinách nebo svoji činnost vykonávají ve spolupráci s vybranou školou, do které děti docházejí, a posílují tak kapacitu terénního pracovníka, který se může plně věnovat další práci s rodinou. Náplní činnosti dobrovolníků je např. předškolní příprava dětí na docházku do školy, doučování dětí, které již školu navštěvují, pomoc při psaní domácích úkolů a pomoc při osvojování si návyků týkajících se odpovědnosti a zvládání režimu, který si školní docházka nárokuje. Farní charita zahájení činnosti 1. 11. 2013 současný počet dobrovolníků 65, z toho 42 aktivních v dlouhodobých činnostech Dobrovolnické činnosti: 1. Dlouhodobé A) Návštěvy seniorů (rozhovor, procházka, společenská hra) - v LDN Nemocnice Pardubického kraje a.s. Chrudimská nem.
- v Domově pro seniory Lůžkového a sociálního centra, o.p.s.
- v Centru sociálních služeb a pomoci Chrudim
- v Senior residenci Senior holdingu
- v Domově pro seniory U bažantnice Heřmanova městce
B) Výpomoc při sociálně aktivizačních činnostech u dětí ze sociálně vyloučených rodin (doučování, hlídání dětí) - v Sopre o.p.s. Chrudim
- v Azylovém domě Centra J.J Pestalozziho Chrudim
C) Výpomoc při sociálně aktivizačních činnostech - v sociální pracovní agentuře Rytmus Východní Čechy o.p.s.
D) Výpomoc při volnočasových aktivitách u dětí v alternativním školství (pomoc v družině) - v Montessori Zš a Mš Na rovině Chrudim
2. Krátkodobé A) Jednorázové aktivity Farní charity Chrudim (které buď sama pořádá, nebo se do nich aktivně zapojuje, jsou-li např národního charakteru) - Tříkrálová sbírka
- Den Dobrovolnictví – LETOS CELOKRAJSKÁ PŘEHLÍDKA DOBROVOLNICKÝCH AKTIVIT!
- Národní potravinová sbírka
- Ukliďme Česko, Ukliďme svět
- Propagační, prezentační apřednáškové akce
B) Jednorázové aktivity jiných organizací, které žádají o pomoc dobrovolníků - MA 21 Zdravého města Chrudim (Den Země, Dny zdraví, Ukliďme svět, … Pomoc s postavením stánků, podia, při realizaci jednotlivých aktivit)
- místní neziskové organizace (např. výše zmíněné v seznamu dlouhodobých aktivit - Čertovská sbírka, Vánoční besídky, výlety seniorů, pomoc se stavěním festivalu Yanderov, …)
- Armáda ČR – „Běh hrdinů“ chrudimské voj. Posádky
- KONEP (Den dětí)
Dobrovolníci pracují i v jiných oblastech než sociálních službách například: - v psím útulku a podobně
- probíhá pravidelné měření tělesných hodnot (glykémie, cholesterolu a krevního tlaku) v rámci pořádání osvětových kampaní
- v rámci péče o ochranu přírody se každoročně cca 1000 dobrovolníků zapojuje do akce Ukliďme svět
- žáci ZŠ i občané pečují o veřejná prostranství ve městě – starají se o úklid parků, zelených ploch v sídlištích
Oblastní spolek Českého červeného kříze v Chrudimi ČČK má ve svých řadách také velký počet dobrovolníků, kteří pomáhají převážně v krizových situacích. Mají propracovaný systém pomoci, který dokáže pracovat rychle a efektivně.
Studenti středních škol Střední zdravotnické a sociální školy a Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi - v případě potřeby pomáhají tam, kde je potřeba
Oceňování dobrovolníků probíhá pravidelně před koncem kalendářního roku.
|
-
Ano
Šance pro Tebe dlouhodobí dobrovolníci 2016 - 35 2017 - 33 2018 - 30 2019 - 26 2020 - 21 2021 - 32
Krátkodobí dobrovolníci 2016 - 58 2017 - 64 2018 - 70 2019 - 17
2020 - 25 2021 - 25
Počet odpracovaných dobrovolnických hodin: 2019 - 1228 2020 - 1927 2021 - 1631
Farní charita dlouhodobí dobrovolníci 2016 - 68 2017 - 38 2018 - 28 2019 - 22
2020 - 15
2021 - 33
Krátkodobí dobrovolníci 2016 - 161 2017 - 108 2018 - 134 2019 - 80 2020 - 85 2021 - 67
Počet odpracovaných dobrovolnických hodin: 2019 - 1856 2020 - 1489 2021 - 1838
|
Ve městě existuje řada dobrovolnických aktivit, které se jsou důležité v běžném životě, ale nezastupitelná role se ukázala též v době covidu.
|
Velmi dobře nastaveno a také zmapováno.
|
9.4
Zlepšení jistoty, bezpečnosti a prevence kriminality v obci
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.4
Zlepšení jistoty, bezpečnosti a prevence kriminality v obci
|
Díky spolupráci se zainteresovanými subjekty a vzájemným aktivitám se nám daří udržovat kriminalitu ve městě na poměrně nízké úrovni. Existují vzdělávací programy zabývající se problematikou prevence kriminality. Osvědčila se prevetnivní práce Asistenta prevence kriminality. Město má oddělení krizového řízení, které má k dispozici plán řešení
krizových situací a potřebným vybavením v případě výskytu živelních
pohrom nebo průmyslových havárií. Trend společných konrdinačních schůzek všech zúčastněných organizací přináší jednotnou cestu a přehlednost pro klienta DN.
|
Město Chrudim má zlepšující se ukazatele v oblasti trestné činnosti a domácího násilí. V obci byla zavedena pozice asistenta prevence kriminality. V oblasti prevence je nabídka podpor a vzdělávání, která pokrývá cílové skupiny.
|
9.4.1 Došlo k poklesu trestných činů na správním území obce (podle kategorií – vraždy, krádeže, násilné trestné činy)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Kriminalita v OOP Chrudim v posledních letech klesá a procento objasněnosti trestné činnosti se drží na dobré úrovni. Pokles kriminality byl za poslední období zaznamenán v policejních statistikách v rámci celé České republiky. Nápad a objasněnost trestné činnosti v OOP Chrudim v letech 2018 – 2021 Rok | Nápad TČ | Objasněno | Objasněnost v % | 2018 | 975
| 699
| 71,69
| 2019 | 962
| 658
| 68,4
| 2020 | 790
| 495
| 62,66
| 2021 | 832
| 516
| 62,02
|
|
|
|
|
Zdroj: Mapa kriminality Nejčastějším typem trestné činnosti je v OOP Chrudim majetková trestná činnost. Byl zaznamenán rovněž vyšší výskyt krádeží prostých, nejčastěji se jednalo o krádeže v jiných objektech, krádeže součástek motorových vozidel a krádeže věcí z aut. Četnější byly také krádeže vloupáním, nejpočetnější bylo vloupání do ostatních objektů a do rodinných domů. Dále bylo zjištěno 34 trestných činů souvisejících s výrobou, držením a distribucí drog. Město Chrudim i Městská policie Chrudim v rámci preventivní činnosti přispívá ke snižování kriminality ve městě např. prostřednictvím práce s mládeží (besedy, bezpečnostní akce na dopravním hřišti, informování přes články v tisku, apod.). Město v rámci prevence kriminality podporuje činnost nízkoprahového klubu Futur, činnost Občanské poradny, jejímž realizátorem je Farní charita Chrudim a další. Od roku 2002 disponuje město Chrudim městským kamerovým systémem vybudovaným v rámci prevence kriminality, a to z prostředků města Chrudim s přispěním dotace z prostředků Ministerstva vnitra ČR, který je napojen na operátorské středisko Městské policie. Průběžně dochází k obměně kamerového systému a strážníci vlastní přenosnou kameru.
V rámci prevence kriminality je řešena také drogová problematika s cílem předcházet a minimalizovat rizika vzniku drogové závislosti u dětí a mladých lidí nebo pomáhat mladým lidem v krizových životních situacích a na cestě ze závislosti (ambulantní péče). V současné době působí ve městě v oblasti drogové problematiky např. Pedagogicko-psychologická poradna (zabývá se primární prevencí drogových závislostí) a LAXUS, o.s. (poskytuje služby pro uživatele drog a jejich blízké, a to nejen na území města, ale i celého Pardubického kraje). V Chrudimi se vyskytují další negativní jevy, jako je gamblerství, lichva, prostituce. Většina těchto jevů probíhá skrytě. V rámci Městského úřadu Chrudim působí v této problematice kurátor pro dospělé. Policie kontroluje gamblerství a alkohol u mladistvých.
|
-
MěP - přestupky
2016 - 2426
2017 - 2224
2018 - 2851
2019 - 2187
2020 - 1587
2021 - 1366
|
Díky spolupráci se zainteresovanými subjekty a vzájemným aktivitám se nám daří udržovat kriminalitu ve městě na poměrně nízké úrovni. Trend objasněnosti případů trestné činnosti má dle Policie ČR je na dobré úrovni. Existují vzdělávací programy zabývající se problematikou prevence kriminality.
|
Vše doloženo, zpracována i oblast prevence a poradenství.
|
9.4.2 Dovede obec rychle a účinně řešit situaci po přírodních katastrofách nebo průmyslových haváriích? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V případě přírodních nebo průmyslových katastrof je krizovým řízením pověřeno oddělení krizového řízení, které disponuje potřebným vybavením a má vypracovány varianty záchrany a nouzového ubytování. Pravidelně probíhají nácviky řešení takovýchto událostí (koordinuje se pomoc všech složek záchranného systému s pracovníky městského úřadu) (viz 9.1.1). Poslední 2 roky 2020-2021 včetně situace kolem Ukrajiny prověřila systém rychlé a účinné pomoci občanům města i občanům z jiných oblastí s pomocí ČČK, Charity, Sopré a jiných NNO a to hlavně v oblasti přechodného i delšího ubytování a veškeré materiální pomoci.
|
|
Oddělení krizového řízení plní úkoly dle krizového plánu. Při mimořádných událostech se významně zapojují i NNO. Město má oddělení krizového řízení, které má k dispozici plán řešení krizových situací a potřebným vybavením v případě výskytu živelních pohrom nebo průmyslových havárií.
|
Vše popsáno, systém krizového řízení, připravenost obce, zkušenosti.
|
9.4.3 Jaká je míra obav obyvatel obce z kriminality (členění po činech – krádež, ublížení na zdraví, vražda atd.? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Pocit bezpečí je velmi subjektivní a je dobře, že lidé jsou ostražití ke své bezpečnosti. Jsou připravovány besedy, které probíhají v rámci prevence kriminality jak na školách, tak u seniorů a na různých akcích pro veřejnost. Pro zmírnění obav z kriminality a jako účinnou prevenci jsme přijali na dohodu Asistenta prevence kriminaliy. Dohlíží na bezpečnost a klidný průběh jednání na Úřadu práce v Chrudimi v době výplat sociálních dávek, podílí se na vyhledávání osob, které se nacházejí v tíživé sociální situaci, a to ve spolupráci s oddělením sociální prevence a pomoci. Zajišťuje zvýšený pocit bezpečí v sociálně vyloučených lokalitách. Zaměřuje se na děti a mládež, upozorňuje na nevhodné chování jako je nadměrný hluku, znečišťování veřejného prostranství, kouření, návštěvy pohostinství, heren. Provádí kontrolu hřbitovů, dětských hřišť, místních parků. Asistent prevence kriminality byl na jeden úvazek, a to 2 roky, který jsme pak zrušili a došlo na dohodu, kdy asistent pracoval prodle potřebnosti. Asistent byl zařazen pod odbor sociáních věcí. V jiných městech jsou zařazeni pro městskou policii.
|
-
Pro zmírnění obav z kriminality a jako účinnou prevenci jsme přijali na dohodu Asistenta prevence kriminality.
|
Asistent prevence kriminality se podílí na zvýšeném pocitu bezpečí nejenom v sociálně vyloučených lokalitách, ale také v okolí autobusových zastávek, parků a škol.
|
Funkční pozice asistenta. Jak dlouho na městě působí? Je jedno místo- úvazek dostačující?
|
9.4.4 Jak je v obci řešena problematika domácího násilí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Řešení domácího násilí je popsané (viz níže) a týká se dospělých klientů bez omezení věku.
- Základní poradenství poskytuje Odbor sociálních věcí (spolupracuje s NNO zabývajícími se touto problematikou, s policií atd…)
- Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s. (viz 9.1.2)
Centrum J. J. Pestalozziho o.p.s. také poskytuje ve spolupráci s městem Chrudim komplexní služby obětem domácího násilí v zařízení otevřeném v roce 2012, kde jsou také klienti umístěni a starší klienty pak většinou umísťujeme do jiných zařízení, protože to již vyžaduje jejich zdravotní omezení. Byty pro klienty DN město nemá, protože jsou klienti umístění do azylového domu v Chrudimi, který vznikl právě pro oběti DN.
Služba v Pestalozzi je poskytována osobám od dosažení zletilosti, maximálně však do 64 let věku, ale OSV a další služby pracují i s klienty nad tento věk.
- oběti domácího násilí,
- dysfunkční rodiny s nezletilými dětmi.
- Spolupracujeme s Intervenčním centrem pro osoby ohrožené domácím násilím, které provozuje SKP-CENTRUM o.p.s. Pardubice S Intervenčním centrem došlo k prohloubení spolupráce, kdy v případě DN dochází ke koordinované schůzce - OSV, Intervenční centrum, zařízení, kde je oběť DN ubytována. Je to z důvodu vyjasnění si přesných zadání, kdo má co na úkol, aby nedocházelo k dublování rolí, aby byla tato pomoc pro oběť transparentní. Koordinace schůzek se netýká je DN, kde jsou převážně obětmi ženy, někdy i muži, ale hlavně i u seniorů, kdy v roce 2019 stoupala křivka DN právě u této cílové skupiny.
Institut vykázání
Vykázání je v ČR upraveno zákonem č. 273/2008 Sb. O policii ČR v §§ 44-47 Vykázání je faktický procesní úkon, který provádí Policie ČR. Policista vykazuje násilnou osobu, pokud je dáno reálné nebezpečí, že se dopustí vůči jiné osobě, se kterou žije ve společném obydlí, závažného útoku proti životu, zdraví, svobodě nebo proti lidské důstojnosti. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat dokonce i v její nepřítomnosti. Vykázání trvá po dobu 10 dnů, nelze je jakkoli zkrátit, a to ani se souhlasem ohrožené osoby. Ohrožená osoba může podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání, čímž se doba tohoto vykázání prodlužuje až do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu. Soud po schválení předběžného opatření vykázání prodlužuje o měsíc a v případě, že se koná ve věci samé, je možné další prodloužení na dobu delší. Vykázaný je povinen: • neprodleně opustit prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání • zdržet se vstupu do tohoto prostoru • zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou • vydat policistovi všechny klíče od společného obydlí místa vykázání • Každý kdo má podezření, že došlo ke spáchání přestupku, měl by toto oznámit na Policii ČR!
|
-
Oběti DN Pestalozzi:
2016 - 35
2017 - 50
2018 - 10
2019 - 20
2020 - 20
2021 - 15
Za OSPOD Chrudim bylo řešeno případů domácího násilí, z toho počet vykázání:
2016- 8/3
2017 - 9/5
2018 - 9/3
2019 - 8/3
2020 - 8/1
2021 - 8/5
|
Trend společných konrdinačních schůzek všech zúčastněných organizací přináší jednotnou cestu a přehlednost pro klienta DN.
|
Jak je řešeno vymezení do 64 let, když současně se ukazuje skupina seniorů jako ta, u které má domácí násilí vzrůstající trend? Jak je do problematiky konkrétně zapojeno město? Jak pracuje
s obětmi domácího násilí přímo město – v rámci sociálního odboru?
Disponuje obec byty, které jsou určeny pro osoby zasažené
domácím násilím?
|
9.4.5 Jaký je počet akcí a účastníků, kteří byli účastni preventivní akce proti kriminalitě? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Příklad akcí, pořádaných každý rok: - Bezpečné prázdniny
- Dny zdraví – Běh naděje
- Přednášky Městské policie
- Světový den bez tabáku
- Šance pro Tebe – street miting
Většina akcí je pořádána pro veřejnost . Akce bývají i součástí tradičních kampaní, vždy je zařazena problematika prevence (alkohol, kouření, zdravý životní styl, nabídka volnočasových aktivit apod.) Bezpečné prázdniny: - pořádají se každé dva roky - 2017 - 2 000 předškoláků a školáků
- 2019 - 2 100 předškoláků a školáků
- 2021 - se akce nekonala - covid
Běh naděje: - 2018 - 789
- 2019 - 585
- 2020 a 2021 se akce nekonala - covid
Světový den bez tabáku: - 2018 - 130
- 2019 - 120
- 2020 a 2021 se akce nekonala - covid
|
-
v průběhu roku probíhají dílčí akce i velké kampaně
|
Snažíme se, aby nabídka odpovídala poptávce. Reagujeme na situace, které se vyskytnou v průběhu roku.
|
Nabídka v oblasti prevence pokrývá klíčová témata a cílové skupiny.
|