8 – Kultura a volný čas |
Hodnocení oblasti |
8.1
Vztah města ke kultuře
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
8.1
Vztah města ke kultuře
|
Město Chrudim nabízí širokou škálu kulturního vyžití: divadlo, kino, koncerty vážné i populární hudby, přednášky, dílničky a kurzy malby apod., letní festivaly (Yanderov - kvůli covidu se 2021 nekonal, Loutkářská Chrudim, Zlatá Pecka), zájezdy. Důležitá je činnost Chrudimské besedy (dále CHB), která je zřízena právě za účelem realizace kulturních aktivit. Tato organizace také pružně reagovala na covidovou situaci a nabízela občanům i on-line aktivity na svých webových stránkách (kvízy, on-line přenosy), v závěru roku také zprovoznila webový kalendář kulturních akcí, který je přístupný pro všechny zájemce, kteří zde mohou nabízet své akce. Další aktivity nabízí městská knihovna, a to jak pro děti, tak zejména pro seniory. V neposlední řadě zde působí NNO, které doplňují škálu pestré nabídky. Město vyčleňuje každoročně v rozpočtu prostředky na provoz a investice do kulturních zařízení. Dále pravidelně dotačně podporuje činnost NNO a úzce s nimi spolupracuje. Spolupráce funguje také s organizacemi zřízenými krajem, Ministerstvem kultury a soukromými subjekty (Regionální muzeum, Muzeum loutkářských kultur, firma Vodní zdroje...). Jako velmi pozitivní je spolupráce CHB a podnikatelů (zejména v pohostinství), a to v rámci akce "Chrudim (o)žije" - kdy podnikatelé "vyšli" se svými obchody do ulic a propojili se s hudebními aj. produkcemi . Aktivní jsou také Kulturní komise, Komise historická a letopisecká a Komise cestovního ruchu. Jako další krok k posílení zapojení občanů do rozhodování o vzhledu a života města je spuštění projektu participativního rozpočtu Tvořím Chrudim, ve kterém občané předkládají své projekty a zároveň o nich hlasováním rozhodují, pro rok 2022 se rozdělí 1.500.000,- Kč.
|
Město má velmi dobře rozvinutou kulturu, mírně nadprůměrné výdaje na kulturu, skvělou dostupnost kulturních služeb pro všechny cílové skupiny. Kultura je zahrnuta ve strategickém plánu města a nyní město zpracovává samostatnou koncepci kultury. Díky přítomnosti organizací zřizovaných městem, krajem i státem, a řadě nezávislých organizací je kultura velmi rozmanitá, subjekty navíc spolu velmi dobře spolupracují.
|
8.1.1. Má město pro oblast kultury písemný strategický dokument (kulturní politika, Koncepce/strategie podpory kultury)? Vznikl strategický dokument se zapojením veřejnosti? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město řeší otázku kultury v novém Strategickém plánu udržitelného rozvoje města Chrudim 2015 - 2030 (SPURCH). Tento plán byl tvořen společně s veřejností i v pracovních skupinách, kde byli i zástupci pro oblast kultury. Akční plán rozvoje města Chrudim na rok 2022. Koncepce rozvoje cestovního ruchu. V roce 2021 se začala zpracovávat analýza kulturního prostředí města Chrudim. Ta by měla být podkladem pro tvorbu Koncepce kultury města Chrudim, kterou připravujeme prostřednictvím workshopu projednat s veřejností. Předpoklad pro dokončení je rok 2022. Koncepce bude v souladu se strategickým plánem města. Cílem bylo dát dohromady ucelená data,
která v relativní zkratce ukáží obraz kulturního prostředí propsaný do terénu
města. Popsat známé a zároveň „nasvítit“ zajímavá místa celkového obrazu, která
mohou být z pohledu vnějšího pozorovatele vystupovat ostřeji než z pohledu
zevnitř.
Chrudimská beseda, městské kulturní středisko (CHB) má zpracován koncepční dokument - plán rozvoje od roku 2021 a dál, který se zabývá problematikou fungování této organizace. Je v návaznosti na strategické dokumenty města. Organizace také zpracovává výroční zprávy se zhodnocením své činnosti.
Rada města schválila v únoru 2011 svým usnesením pro následující roky nosná témata kulturních akcí pro další roky: 2011 Rok baroka, 2012 Rok sportu; 2013 Rok kultury a gastronomie. Dále pokračovaly tematické roky: Chrudim sobě 2014, Chrudim historická 2015, Chrudim sobě 2016, Chrudim sobě 2017, Chrudim sobě 2018, Chrudim sobě 2019, Chrudim sobě 2020 a od roku 2021 a dál pod obecným názvem "Chrudim sobě". Tato témata jsou pak dále rozpracována na konkrétní aktivity (spolu se stanovením odpovědností, finančního odhadu a termínu). Aktuálně jsou projednávány i nové projekty spolupráce v oblasti kultury s dalšími subjekty, jejichž zřizovatelem není město Chrudim (např. Muzeum loutkářských kultur, Regionální muzeum, společnost Vodní zdroje, Státní okresní archiv, Spolek Ressel). Aktuální výročí vztahující se k významným osobnostem nebo událostem v dějinách města monitoruje Historická a letopisecká komise, spolupracujeme i s komisí Kulturní a Komisí pro cestovní ruch. Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče na každý rok zpracuje aktuální tabulku s daty výročí, podle níž se pak odehrávají pietní akty, přednášky popř. větší akce (např. výročí J. Ressela, zahradního architekta Vaňka, tzv. osmičková výročí, výročí osvobození, výročí transportu židů...). Rozpočet pro oblast kultury je stabilní. Zároveň však pružně reaguje na aktuální potřeby (aktuální výročí, projekty, nové spolupráce). Při posuzování přidělení financí v rámci dotací je zajištěna transparentnost a otevřenost tohoto jednání. Komise je složena z odborníků. CHB nabízí kulturní služby dle svého statutu. Tyto služby jsou poskytovány cca ve stejném rozsahu. V době covidových omezení organizace zvýšila aktivitu na webových stránkách a poskytla občanům možnost zapojit se do soutěží a kvízů, také zprovoznila na svých webových stránkách veřejný kalendář kulturních akcí, do kterého mohou přispívat všechny subjekty. Tato organizace získává finance z rozpočtu města, ale i od dalších subjektů. NNO i podnikatelé, kteří se zabývají oblastí kultury, získávají na své aktivity finance i z ostatních zdrojů. Město diskutuje s veřejností i o oblasti kultury. Město poskytuje informace o nabídce kulturních aktivit tedy jednak formou výše zmíněného kalendáře a dále klasickou tištěnou formou v měsíčníku radnice Zpravodaj, který je zdarma doručován všem obyvatelům města.
|
-
ANO
Strategický plán udržitelného rozvoje do roku 2030, který byl schválen v březnu 2016. Zde se oblasti kultury a volnočasových aktivit věnuje Rozvojová oblast C. Tvorba materiálu proběhla se zapojením veřejnosti na veřejném projednávání tzv. Desatera problémů města Chrudim. Akční plány rozvoje města byly schváleny zastupitelstvem vždy pro jednotlivé roky. Akční plán rozvoje města pro rok 2022 byl schválen ZM na svém jednání 7. 2. 2022. CHB má od června 2019 nového ředitele, který vždy pro rozpočet následujícího roku zpracovává plán činnosti - jednotlivých akcí. Tento plán je pak předložen ke schválení radě města a poté je zpracován návrh rozpočtu organizace na příští kalendářní rok. Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče sumarizuje pro daný rok aktuální výročí - na ně navazuje příslušný program akcí. Vždy v první polovině roku jsou vyzváni předsedové komisí (Historická a letopisecká, Kulturní komise, Komise pro cestovní ruch...), aby předložili do poloviny srpna návrhy akcí, aby mohla být posouzena jejich možnost realizace a zapracována do rozpočtu pro následující rok. Poté si komise na počátku dalšího roku zpracují plán své činnosti. Město Chrudim má zájem na tom, aby na jeho největší kulturní akce (Loutkářská Chrudim, festival Zlatá Pecka...) dorazili i turisté z jiných míst, proto je zde provazba i na Koncepci cestovního ruchu a její akční plány. V průběhu roku 2021 začalo město Chrudim práce na vytvoření Koncepce kultury, jako samostatného dokumentu.
|
Práce na samostatné Koncepci kultury. Zpracovaná a aktualizovaná koncepce cestovního ruchu. Aktualizace strategického dokumentu včetně oblasti zabývající se kulturou. Chrudimská beseda disponuje ročními plány. Každoroční aktualizace tabulky významných výročí zpracovaná na Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče. Historická a letopisecká komise, Kulturní komise, Komise pro cestovní ruch zpracovávají plán činnosti a mají možnost dávat návrh na další období.
|
Město má zpracovaný
strategický plán rozvoje města, koncepci rozvoje cestovního ruchu a nyní pracuje
na koncepci rozvoje kultury. Považuji za nadstandardní, jak Odbor školství,
kultury, sportu a památkové péče zvládá vytvářet potřebné koncepční
dokumenty v poměrně vysoké kvalitě s vlastními interními kapacitami.
|
8.1.2. Jaká je dostupnost a vybavenost města kulturními službami? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Většina
kulturních akcí se odehrává v centru v dostupnosti MHD.
V centru
města se nachází knihovna (ta má po městě několik poboček), Městské
kulturní středisko Chrudimská beseda (CHB), které provozuje kino, divadlo K. Pippicha (včetně výstavní síně),
Spolkový dům, Muzeum barokních soch a hlavní budovu tzv. Muzeum s několika
sály a restaurací včetně vinárny v suterénu (zde není běžný provoz). Dále je
pro občany v centru dostupné Regionální muzeum (zřizovatelem je Pardubický
kraj) a Muzeum loutkářských kultur (zřizovatelem je MK ČR).
Nabídka
služeb je pestrá. Město prostřednictvím příspěvkové organizace CHB nabízí možnost předplatného do divadla, mimo
běžný provoz i seniorská představení v kině, pravidelné výstavy ve výstavní
síni v divadle. Dále tato organizace pořádá Chrudimské hudební pátky a
v prostorách budovy Muzea plesy, v prostorách vinárny pak jazzové produkce
atd.
V
objektu MUBASO (Muzeum barokních soch), který spravuje
CHB, se pořádají koncerty, výstavy, v letních měsících výtvarné
dílny, slavnostní stužkování prvňáčků i loučení s docházkou do ZŠ. Tento krásný prostor je také
oblíbeným místem pro pořádání svateb. Je zde malý kinosál pro cca 30 osob, kde
se promítá film vážící se k historii vzniku Morového sloupu v Chrudimi. V suterénu MUBASO se buduje nová
zážitková část pro děti - bludiště s úkoly, pro jejichž vyřešení je třeba
projít výstavní část - bludiště bude končit odměnami pro řešitele. V této souvislosti je již ve výrobě
animovaný film o historii města, který by měl zaujmout zejména malé
návštěvníky. Model historického
centra města zpracovaný ve formě 3D tisku v měřítku 1:500 je
umístěn ve vstupních prostorách Turistického infocentra na hlavním náměstí
(Resselovo náměstí). K tomuto modelu byl promítán i dokumentární film o tvorbě
modelu.
Zajímavé
akce pořádá i Městská knihovna Chrudim (taktéž
příspěvková organizace města), a to zejména se zaměřením na děti,
mládež a seniory (Noc
a Andersenem, Akademie třetího věku...). Nově knihovna v roce 2021 nabídla
"Záchranný klub nejen pro maturanty", ve kterém pomáhá zájemcům se
zvládnutím povinné literatury k maturitě.
Chrudim je městem, které má velmi
bohatou kulturní tradici, na kterou nyní navazujeme. Připravujeme
v průběhu roku mnoho kulturních a společenských aktivit a programů, které
svým zaměřením přesahují hranice města i regionu. Rok 2011 byl nazván Rokem baroka.
Šlo o projekt, který je zaměřen na podporu barokní kultury a turismu v Chrudimi
v r. 2011, jehož vyvrcholením bylo otevření nově vybudovaného Muzea barokních
soch (MUBASO). Tento systém připomenutí si našich
tradic běží od roku 2008, kdy byl tento rok ve znamení Chrudimských osmiček,
rok 2009 se stal Chrudimským rokem hudby, rok 2010 se nesl v duchu hesla
Chrudim hraje. Na Rok baroka (2011) navazovalo vyhlášení r. 2012
za Rok sportu; dále 2013 Rok kultury a gastronomie, Chrudim sobě
2014 a Chrudim historická 2015. Od roku 2016 každoročně probíhá projekt Chrudim
sobě. Své místo
v programu mají i akce, které se zaměřují na podporu kulturních a
řemeslných tradic. K nejznámějším patří např. Chrudimské dožínky,
staročeská pouť, Masopust či Chrudimské hudební pátky, ale zejména Loutkářská Chrudim - nejstarší národní přehlídka amatérských
loutkářských souborů v České republice. Přehlídka je
charakterizována bohatým programem loutkových souborů z různých koutů České
republiky, ale i souborů ze zahraničí. V roce 2021 jsme hostili již 70. ročník.
Od roku 1944
probíhají ve městě pravidelné hudební večery vážné hudby, pořádané CHB: Chrudimské hudební pátky, kde se střídají
nejvýznamnější interpreti z České republiky i celého světa.
K dalším tradičním kulturním a
společenským akcím patří pořádání mnoha výstav, bálů, koncertů a trhů apod. Na
Resselově náměstí, v centru města, jsou v průběhu roku pořádány
tradiční, ale i netradiční jarmarky. Novou
tradicí se stal festival vážné hudby Zlatá Pecka.
Představení probíhají v Klášterních zahradách v centru města, v divadle a v
ulicích centra (doprovodný program). Část programu je i v místní části
Medlešice v krásném prostředí parku.
Na území
města působí mnoho spolků a sdružení ,
které mají vliv na kulturní a společenský život města a pravidelně jsou napojeny na dotační a grantový systém města .
Jejich činnost vychází z historických tradic města a jejich konání je
každoročně v hojném počtu navštěvováno. Např. Divadelní spolek Jana
Nepomuka Štěpánka Chrudim, který pravidelně vystupuje v místním
divadle a jezdí i mimo město ochotnický loutkový soubor Ahoj z Chrudimi, pěvecký soubor Slavoj,
v oblasti vážné hudby je to Chrudimská komorní
filharmonie.
Ohledně
využití krásných venkovních prostor letního kina: spolek
MaChr zde za podpory města (dotační program) realizuje nejen pravidelné
promítání filmů, ale i jiné společenské a kulturní akce (bleší trhy, lampionový průvod - Ukládání broučků, koncerty). Aktuálně
je situace taková, že se vydává dokumentace pro územní řízení a město chce
požádat o územní rozhodnutí. Tyto prostory budou dále sloužit pro kulturní
vyžití občanů, areál bude revitalizován a poskytne možnosti pro více druhů
zábavy.
Obyvatelé
i návštěvníci města se mohou o akcích dozvědět z webových stránek: odkaz na kulturní akce přímo z
hlavní stránky, dále pak nově od závěru roku 2021 z nového kalendáře kulturních
akcí, kde mohou všechny subjekty prezentovat své pozvánky. Kalendář na svých
stránkách zpřístupnila CHB. Zdarma je všem obyvatelům města do schránek doručován radniční měsíčník Zpravodaj, jehož součástí je i
přehled kulturních akcí pořádaných jednak organizacemi města, ale i ostatními
subjekty. Tento Zpravodaj je k dispozici také v elektronické podobě na webových stránkách města.
O všech
akcích se mohou návštěvníci také informovat v Turistickém a informačním centru.
Všechna
kulturní zařízení jsou dnes již bezbariérová. V roce 2010 byl vybudován výtah v historické budově
Muzea. Pohybově hendikepovaní obyvatelé města nebo turisté si
mohou vychutnat krásy památkových objektů i na nově vytyčených
bezbariérových trasách.
Pro
seniory a studenty platí zvýhodněné vstupné.
Předprodej vstupenek zajištěn
v Infocentru, ve Spolkovém domě, v divadle. Možnost rezervací
vstupenek telefonicky nebo přes internet (kino). Velmi
oblíbené jsou výlety - kterých se účastní
především senioři. Pořádá je město Chrudim (odbor školství a kultury městského
úřadu): např. výlet do Vídně po českých stopách (ve spolupráci se
společností Vodní zdroje), popř. pravidelné výlety do partnerského města
Znojmo. Dále je pořádá NNO Hurá na výlet a také CHB - ta pořádá výlety pod
názvem "Chrudim na cestách", aktuálně 16. 2. 2022 je výlet do Prahy
(do Národního technického muzea) a další budou následovat. 

V Chrudimi se nachází celkem 29 míst, kde se pořádají kulturně komunitní
aktivity. Nejdominantnějším zřizovatelem zařízení provozující kulturu je město Chrudim
(20).
V příloze najdete kartogramy znázorňující Dostupnost veřejných prostranství, kde se odehrávají kulturní akce, jejich přehled a umístění , umístění památek ve veřejném prostoru.
|
-
ANO
Dostupnost a vybavenost města kulturními službami je výborná v dosahu MHD (busy pro vozíčkáře) a bezbariérovost budov zajištěna. Funguje i cenové zvýhodnění pro seniory, studenty i děti. Dalším přispěním k lepší dostupnosti je i lepší informovanost prostřednictvím nově spuštěného elektronického kalendáře kulturních akcí, který na svých webových stránkách pro širokou veřejnost otevřela CHB - přispívat s nabídkou akcí může každý Chrudim DNES
|
Kulturní zařízení jsou dostupná MHD (její jízdní řád se každoročně aktualizuje dle připomínek obyvatel); na webových stránkách města jsou zveřejněny dvě bezbariérové trasy historickým centrem města; cenové zvýhodnění se týká zejména tradičních kulturních akcí o něž je stabilní zájem: divadelních představení (předplatné řady A a B), hudebních představení na Chrudimských hudebních pátcích, promítání v kině a vstupu do Muzea barokních soch. Po delším jednání se podařilo odblokovat řešení využití areálu letního kina - provozuje jej spolek MaChr a dále město po dohodě s tímto spolkem projektuje zlepšení využití tohoto prostoru. Nově je zpřístupněn i elektronický kalendář akcí ve městě. Pokračuje pořádání oblíbených výletů, ať už městem, CHB, NNO Hurá na výlet.
|
Dostupnost kultury je
v Chrudimi naprosto vzorová po všech stránkách (dopravní, bezbariérová,
cenová apod.). Vybavenost města celou škálou kulturních zařízení je také na
výjimečné úrovni (3 muzea, knihovna, divadlo, kino klasické i letní,
společenský sál, památky, několik významných festivalů, příspěvkové organizace
města, kraje i státu, nezávislé spolky atd.).
|
8.1.3. Jaká je výše a struktura výdajů na kulturu? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Chrudim každoročně vyčleňuje finanční prostředky na podporu rozvoje kultury formou dotačních a grantových titulů, dále provoz svých kulturních zařízení: příspěvkových organizací Chrudimská beseda (CHB) a Knihovna a také investiční prostředky na opravy, rekonstrukce či výstavbu kulturních zařízení a památkových objektů. Rozpočty a závěrečné účty (skutečný stav po úpravách rozpočtu) schvaluje zastupitelstvo města. Rozpočty i závěrečné účty za jednotlivé roky jsou na webových stránkách města: Finanční dokumenty: Chrudim Rok 2018: usnesením zastupitelstva Z/81/2017 byl schválen rozpočet v celkové výši 472,4 mil. Kč. Podle závěrečného účtu skončil rozpočet ve skutečné výši 523.093.110,- Kč. V rozpočtové kapitole OŠK se čerpalo z položek na provoz CHB a Knihovny, na Ostatní činnost v kultuře, na Kulturní dotace, na poskytnutí Grantů, na jednotlivé účelové dotace vázané na kulturu - v celkové výši: 31.089.286,- Kč. V rozpočtové kapitole OIN se čerpalo na položku Kina, Činnosti knihovnické, Památky, Obnova hodnot místního kulturního povědomí, Zájmová činnost v kultuře, Využití volného času dětí a mládeže v celkové výši 24.826.280,- Kč. Z této hodnoty OIN tvořily největší část finance z položky Památky, protože v roce 2018 byla opravována střecha a odvlhčoval se suterén Divadla Karla Pippicha. Celkem OŠK a OIN: 55.915.566,- Kč. Z celkového rozpočtu města tak bylo čerpáno na kulturu 10,68 % výdajů. Rok 2019: usnesením zastupitelstva Z/90/2018 byl schválen rozpočet v celkové výši: 488,8 mil Kč. Podle závěrečného účtu skončil rozpočet ve skutečné výši: 508.475.480,- Kč. V rozpočtové kapitole OŠK se čerpalo ze stejných položek jako v přechozím roce, a to ve výši 31.372.402,- Kč. V rozpočtové kapitole OIN se čerpalo také ze stejných položek, a to ve výši 13.612.599,- Kč. Nižší hodnota za OIN byla způsobena tím, že již nebyla realizována tak rozsáhlá investiční akce jako v předchozím roce (viz výše); výdaje v kapitole OŠK se oproti předchozímu roku mírně zvýšily. Celkem OŠK a OIN: 44.985.001,- Kč. Z celkového rozpočtu města tak bylo čerpáno na kulturu 8,84 % výdajů. Rok 2020: usnesením zastupitelstva Z/81/2019 byl schválen rozpočet v celkové výši 583,2 mil Kč. Podle závěrečného účtu skončil rozpočet ve skutečné výši: 604.358.463,- Kč. V rozpočtové kapitole OŠK se čerpalo ve výši 31.615.639,- Kč (viz položky jako v předchozích letech). V rozpočtové kapitole OIN se čerpalo 6.167.268,- Kč (viz položky z předchozích let). Celkem OŠK a OIN: 37.782.907,- Kč. Z celkového rozpočtu města tak bylo čerpáno na kulturu 6,25 %. Nízká hodnota je způsobena zejména snížení investičního výdajů z kapitoly OIN oproti předchozím letům; oproti tomu v kapitole OŠK se výdaje mírně zvýšily - finance byly využity na projekty a dotace s tím, že se přesouvaly termíny akcí s ohledem na proticovidová opatření, popř. se realizovaly alternativní projekty. Rok 2021: usnesením zastupitelstva Z/87/2020 byl schválen rozpočet v celkové výši 529,1 mil Kč. Podle závěrečného účtu skončil rozpočet ve skutečné výši: 531.298.685,- Kč. V rozpočtové kapitole OŠK se čerpalo ve výši 33.261.977,- Kč (viz položky z předchozích let). V rozpočtové kapitole OIN se čerpalo 7.847.500,- Kč (viz stejné položky z předchozích let). Celkem OŠK a OIN: 41.109.477,- Kč. Z celkového rozpočtu města tak bylo čerpáno na kulturu 7,73 %. Hodnota se oproti roku 2020 mírně zvedla. Ke zvýšení došlo jak v kapitolách OŠK, tak OIN. Doposud se tedy výdaje v kapitole OŠK vždy mírně zvyšovaly. U OIN hodnoty silně kolísají s ohledem na realizaci investičních akcí. Z/85/2021 schválen rozpočet na rok 2022; celková výše rozpočtu: 627,3 mil Kč.
Podle dat Benchmarkingu jsou výdaje města Chrudim na kulturní zařízení a služby vysoko nad mediánem.
Za posledních 11 let se celkově na kulturu
vynaložilo 568 152 093,00 Kč. Za období 2009 – 2019 činily výdaje na kulturu
v průměru 9,43% z rozpočtu
města. 
Celková částka programové podpory kultury
je za sledované roky stabilní nebo mají mírně vzrůstající trend. Na akce spojené s kulturou je možné
žádat ve všech výše uvedených dotačních titulů. Zvláštní oblast tvoří přímé
dotace, které zajišťují subjektům možnost úhrady provozních nákladů nebo
nákladů na vybrané akce. Účelové dotace jsou vyčleněny na určité druhy projektů
a akcí. Za sledované období od roku 2009 do roku 2019 bylo kulturu před dotační
tituly vyčleněno 21 534 870,00 Kč. Ročně se za sledované období vynaloží do
kultury 1 957 715 Kč.
Graf zachycující investiční náklady vynaložené do kultury je přiložen v příloze.
Město Chrudim je unikátní přítomností
Muzea loutkářských kultur, příspěvkovou organizací státu - Ministerstva kultury
a Regionálního muzea Chrudim, příspěvkovou organizací Pardubického kraje. I z rozpočtu města jsou tyto
organizace podporovány.
V současné době je zpracovávána podrobná Analýza kulturního prostředí města Chrudim. Z ní také pocházejí doložené grafy.
|
-
ANO
Na kulturu z kapitoly OŠK a OIN město Chrudim vynakládá z rozpočtu: 2018: 10,68 %
2019: 8,84 % 2020: 6,25 % 2021: 7,73 % Výkyvy jsou způsobeny velikými rozdíly v realizovaných investičních projektech. Výdaje OŠK stabilně stoupají a nebyly negativně ovlivněny ani covidovými restrikcemi - prostředky byly alokovány na nové projekty nebo byly přesouvány termíny konání akcí. Grantový a dotační systém je otevřen fyzickým i právnickým osobám, a to včetně neziskových organizací a organizací zřízených městem, ovšem při určitých specifikách určených pro jednotlivé druhy dotací a grantů.
Běžné výdaje na kulturní zařízení a služby celkem v Kč na jednoho obyvatele: 2016 - 2162 Kč; 2017 - 1901 Kč; 2018 - 2267 Kč. 2019 - 1705 Kč 2020 - 1546 Kč
|
Kolísání hodnot je způsobeno vlivem velkých investičních akcí do rekonstrukcí objektů a památkových budov sloužících ke kulturním účelům. Provozní výdaje na kulturní organizace mají mírně rostoucí tendenci. Výše financí v oblasti kulturních dotací pro fyzické osoby a neziskové organizace byla v letech 2020 až 2022 ovlivněna pandemií coronaviru - akce byly rušeny a finance při nevyčerpání dotačních titulů vráceny. Město má otevřený grantový systém pro fyzické i právnické osoby a pro NNO. Město má nastaven dobře fungující systém komisí složených z nezávislých odborníků. Město zavedlo nový SW na podávání žádostí o dotace a granty.
|
Výdaje na kulturu
jsou dlouhodobě na vysoké úrovni, a město pravidelně podporuje své příspěvkové
organizace i nezávislé subjekty různými nástroji.
Město Chrudim podporuje také kulturní organizace
kraje a státu na svém území a jejich spolupráci s městskými organizacemi a
akcemi.
|
8.1.4. Mají městské kulturní organizace vlastní strategické dokumenty? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
CHB má v současné době vlastní koncepci rozvoje organizace a každoročně zpracovává ještě před tvorbou rozpočtu seznam plánovaných akcí s očekávanými náklady; dále zpracovává výroční zprávy ze své činnosti. Seznam akcí na další rok schvaluje rada města a následně je zapracován do nároku rozpočtu (provozní prostředky CHB). K včasnému nahlášení námětů na akce v příštím roce jsou vyzývány i komise rady města. Reaguje se tak na aktuální výročí České republiky či města Chrudim. Knihovna dosud nemá zpracovaný samostatný koncepční dokument, ale uvažuje o tom. Důvodem dosavadní absence dokumentu je zejména ta skutečnost, že nová ředitelka knihovny se soustředí na zavedení elektronizace do všech poboček ve městě a zároveň poskytuje metodickou podporu pro ostatní knihovny v ORP Chrudim. Při tvorbě Strategického plánu udržitelného rozvoje města Chrudim 2015 - 2030 byla oblast kultury diskutována a připravována v pracovní skupině, která byla složena ze zástupců kulturních organizací, komisí RM, neziskových organizací a MěÚ Chrudim. V roce 2021 město Chrudim započalo práce na tvorbě samostatné Koncepce kultury v návaznosti na Strategický plán. výroční zpráva 2020
|
-
CHB ANO (+ má roční plány akcí)
Knihovna NE
Mimoto, že oblast kultury je zapracována do Strategického plánu rozvoje města Chrudim, zpracovává město samostatnou Koncepci kultury.
|
Vlastní aktuální strategický dokument CHB v současné době má. Od roku 2021 město pracuje na samostatné Koncepci kultury ve vazbě na Strategický plán.
|
Velmi kladně hodnotíme
strategický plán Chrudimské besedy p.o. Doporučujeme také do připravované koncepce kultury zahrnout kapitolu zaměřenou na příspěvkové organizace a jejich směřování (do určité míry může nahradit chybějící koncepci knihovny).
|
8.1.5. Jaká je spokojenost občanů s kulturními zařízeními a nabídkou kulturních aktivit ve městě? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spokojenost s kulturou, sportem a volnočasovými aktivitami byla v roce 2022 hodnocena prostřednictvím ankety - využili jsem systém Mobilní rozhlas. Respondenti hodnotili míru spokojenosti s kvalitou kultury, sportu, knihovnou a volnočasových aktivit ve městě. Výsledky jsou v příloze. Výsledky spokojenosti jsou poté analyzovány v Komisi Zdravého města a MA 21. V centru města se nachází městské kino, knihovna, divadlo K. Pippicha, Spolkový dům, Muzeum loutkářských kultur, Muzeum barokních soch, Regionální muzeum, výstavní síně budova knihovny (ta má po městě několik poboček) apod. Nabídka služeb je pestrá. Město prostřednictvím příspěvkové organizace CHB nabízí možnost předplatného do divadla, provozuje kino, výstavní síň, pořádají se Chrudimské hudební pátky, v prostorách budovy Muzea jsou plesy. V objektu MUBASO (Muzeum barokních soch), který spravuje CHB, se pořádají koncerty, výstavy, v letních měsících výtvarné dílny, slavnostní stužkování prvňáčků i loučení s docházkou do ZŠ. Tento krásný prostor je také oblíbeným místem pro pořádání svateb. CHB se v době covidové krize snažila vyburcovat občany k aktivitě alespoň formou hádanek a kvízů či přenosů kulturních akcí - na svých webových stránkách. Zajímavé akce pořádá i Městská knihovna Chrudim (taktéž příspěvková organizace města), a to zejména se zaměřením na mládež (Noc a Andersenem) a seniory - u nich je velmi oblíbená tzv. Akademie třetího věku. Každoročně se zvyšuje zájem o tuto aktivitu a z kapacitních důvodů se musí kurzy konat ve větších prostorách. V rozpočtu na rok 2022 se počítá s investicí do výstavby nové pobočky knihovny v ulici Topolská - v blízkosti velkého sídliště, základní i mateřské školy. V blízkosti plánované stavby je dosluhující stávající pobočka, která technicky nevyhovuje a nelze v ní pořádat žádné doprovodné akce. Nová pobočka by tedy měla sloužit zároveň i jako kulturní centrum s programy pro všechny věkové kategorie, místo je v dostupnosti MHD. Velmi oblíbené jsou výlety pořádané městem, CHB (cyklus "Chrudim na cestách") nebo spolkem Hurá na výlet (ten je dotačně podporován městem). Své náměty z oblasti kultury občané také mohou vyjádřit prostřednictvím Desatera problémů.
V roce 2016 byl jako problém mezi prvními deseti uveden: Oživit centrum města během léta. V roce 2017 pak jako problém občané uvedli: Restart letního kina. V roce 2018 pak: Obohatit kulturní program v rámci festivalu Loutkářská Chrudim (veřejné koncerty). V roce 2019 pak: Oživit vánoční trhy, pro všechny trhy pořídit nový mobiliář. V roce 2020 - v oblasti kultury nebyly od občanů žádné požadavky. V roce 2021 se Desatero nekonalo z důvodu pandemie. Řešení: restart letního kina již proběhl - vedení města se se spolkem MaCHR dohodlo a realizují se změny. Aktuálně má město dokumentaci pro územní řízení a chce požádat o územní rozhodnutí. Prostou by měl být revitalizován, bude i nadále sloužit ke kulturnímu vyžití obyvatel města.
Oživení veřejného prostoru ve městě bylo úspěšně realizováno na podzim 2021 pouličním festivalem s názvem "Chrudim (o)žije", který provozovatelé restaurací a kaváren realizovali společně s CHB - "vytáhli" své provozovny do ulic a za pomoci hudebních aj. produkcí oživili veřejný prostor. Akce měla velmi kladný ohlas a měla by se v září 2022 opakovat.
|
-
ANO
Byl provedena anketa zaměřená na celkovou spokojenost obyvatel z životem ve městě. Hodnocení se zaměřilo na různé oblasti života ve městě. Nabídka je velmi pestrá: vážná hudba, populární hudba, hip-hop, rokový festival Yanderov, divadlo, kurzy, výstavy, přednášky… Jako v celé republice, tak v letech 2020 i 2021 byl program kulturních akcí omezen coronavirovou epidemií. Velmi úspěšná byla akce - pouliční festival "Chrudim (o)žije", a to právě díky aktivní spoluúčasti provozovatelů stravovacích zařízení, kaváren a obchůdků. Akce se bude v roce 2022 opakovat. Je třeba vzít v potaz, že 14 km od Chrudimi je město Pardubice s další širokou nabídkou kulturního vyžití.
|
Město reaguje na přání občanů. V posledních třech letech bylo v rámci Desatera problémů 1x veřejností nárokován restart areálu letního kina - toto se podařilo. Oživení centra bylo na žádost veřejnosti realizováno nově provozovaným festivalem Zlatá Pecka a CHruFestem (festival hip-hopu), na živou hudbu v ulicích v rámci Zlaté Pecky ale paradoxně lidé téměř nereagovali. V roce 2021 byl velmi úspěšný pouliční festival "Chrudim (o)žije", který byl založen na aktivní spoluúčasti drobných provozovatelů obchodů a služeb ve městě. CHB také v průběhu roku nabídla obyvatelům účast na on-line kvízech či hádankách na svých webových stránkách.
|
Pozitivně hodnotíme zjišťování spokojenosti občanů s kvalitou života
ve městě, včetně hodnocení kulturních služeb. Je otázkou, zda nová anketa
(MobilníRozhlas.cz) je kompatibilní s předchozími ECI indikátory a zda
jsou poznatky ankety nějak aplikovány do dalších plánů města.
Od roku 2020 se
bohužel nekonalo Desatero problémů, doporučujeme tuto participativní akci
obnovit (pandemie snad již nebude důvodem k rušení).
|
8.1.6. Jaké jsou možnosti občanů uplatňovat své podněty a účastnit se projednávání záměrů města v oblasti kultury na jedné straně a jaký je zájem veřejné správy odpovídat na kulturní potřeby občanů (zvyšování kvality politické kultury) na straně druhé? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Každý rok připravujeme pro veřejnost veřejné projednání Desatera problémů města Chrudim. Zde mohou občané pracovat v jednou týmu s odborníky i na oblast kultury a předat své připomínky a náměty k této oblasti. Ty jsou posléze řešeny. Rada města jmenovala kulturní komisi, která se také touto problematikou zabývá. Od roku 2011 připravujeme velké veřejné projednání Desatera problémů pro mladou generaci. Řeší se např. společně takto problematika letního kina, koncertů pod širým nebem, nová pobočka knihovny apod. Podařilo se odblokovat stav kolem jednání o dalším využití letního kina. Radnice dospěla k dohodě se spolkem MaCHR, který letní kino provozuje.
Pro veřejnost jsou při jakékoliv regeneraci připravovány kulaté stoly či plánovací setkání. Veřejnost se jich účastní a stává se tak i spolutvůrcem projektu. Projednávání se účastní i architekt města a případně zpracovatel studií. Toto metodou vznikla a byla připomínkována např. studie Červené studánky či Červené kapličky, parku Republiky, provoz letního kina – výpůjčka NNO a aktuálně zejména studie využitelnosti areálu Letního kina. Občané také hojně navštěvují pravidelná neformální setkání se starostou, která se konají pravidelně vždy první středu v měsíci. (toto na určitou dobu omezila proticovidová opatření). Občané mají možnost akce a projekty Zdravého města sledovat na webových stránkách města. Přístup na internet zdarma jim zajišťuje městská knihovna a Infocentrum. Své návrhy mohou občané prosadit k realizaci také formou participativního rozpočtu Tvořím Chrudim. V rozpočtu je vyčleněna částka na realizaci projektů od občanů.
|
-
ANO
Mimo veřejných projednávání na akcích města (např. v roce 2021 veřejné projednávání chystané výstavby pobočky městské knihovny v ulici Topolská) mohou občané prosadit své záměry formou návrhů projektů do participativního rozpočtu. Popř. pokud sami návrh nepodají, mohou sledovat obhajobu předložených projektů a následně o nich hlasovat.
|
Město diskutuje s veřejností i o oblasti kultury, podporují se spolky a NNO, je zde prostor pro tvorbu nových projektů, akcí, projednání zásadních projektů týkající se kulturní oblasti apod. Podařilo se vyřešit situaci kolem využití areálu letního kina. Jako další nástroj umožňující veřejnost uplatnit své podněty a rozhodovat o nic je užití participativního rozpočtu. Na realizaci návrhů od občanů je pro rok 2022 v rozpočtu 1,5 mil. Kč.
|
Od posledního
auditu byl zaveden participativní rozpočet, což je dobrý nástroj pro zapojování
občanů do rozvoje města. Bohužel se od
roku 2020 nekonalo žádné setkání Desatero problémů, Desatero problémů pro
mladou generaci, ani setkání se starostou.
(Zmíněné projednání letního kina proběhlo již
před minulým auditem.)
|
8.1.7. Existuje ve městě podpora tzv. kulturních a kreativních průmyslů? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Prostřednictvím sdružení MaChr byl znovu oživen areál letního kina; téma řešení nového kulturního využití areálu vyplynulo i z projednávání Desatera problémů. http://www.chrudim.eu/restart-letniho-kina/d-1755/p1=1674 Každý rok je tematicky laděn – rok hudby, baroka, rok sportu, rok kultury a gastronomie apod. Kulturní aktivity ve městě se obsahově váží k vyhlášenému tématu v daném roce. Tematický program roku se projednává s příslušnou komisí rady města. Nově jsou zařazeny tematicky laděné jarmarky pořádané Chrudimskou besedou. Nové aktivity jsou pravidelně pořádány mimo jiné i díky iniciativě Historické a letopisecké komise RM: konference o Mistru Janu Husovi 2015, vydání sborníku v návaznosti na dobu Karla IV. v r. 2016; reedice Chrudimské encyklopedie v roce 2017-2018.
Výroba a výstava sta panelů s texty a fotografiemi v intravilánu města - připomínka jednotlivých roků v rámci stoletého výročí založení republiky. V rámci destinačního managementu turistické oblasti Chrudimsko - Hlinecko probíhá spolupráce s východočeskou filmovou kanceláří, jejíž součástí je organizace tripů pro filmaře po památkách, místech a dalších objektech vhodných pro natáčení. Pravidelně jsou posílány nabídky prostor k natáčení - na základě poptávky filmařů.
V rámci pořádání kampaně Dne Země spolupracujeme na programu s chrudimskými kapelami a umělci, kteří se také podílejí dle jejich zájmu na doprovodném programu (hudebním, divadelním apod.). Součástí je také podpora regionálních produktů - pravidelně se Dne Země účastní majitelé certifikátů. Poskytujeme jim propagaci i prodejní místo zdarma - šperky, košíky, skleněné figurky, textil apod. Propagace akcí je také prostřednictvím http://www.chrudim.tv/ . Jde o městský web, videa jsou připravena na základě objednávky dodavatelsky. Aktuálně připravujeme interaktivní část expozice (bludiště) v suterénu budovy MUBASO, ale tuto realizaci zpomalila problematika vysoké vlhkosti zdiva (řeší se přes odbor majetku a investic). Součástí tohoto bludiště mělo být i promítání nového animovaného filmu o historii Chrudimi s názvem "O třech ztracených hlavách kapucína Fortunáta". Film je hotov a abychom jej mohli prezentovat veřejnosti, přesunuli jsme jeho prezentaci ze suterénu budovy a promítá se v malém kinosále v prostorách bývalé kaple. Film byl slavnostně uveden a dětem se líbí.
|
|
Spolupráce odboru školství a kultury, PO v oblasti kultury a příslušných komisí RM Nové aktivity jsou pravidelně pořádány mimo jiné i díky iniciativě Historické a letopisecké komise RM: konference o Mistru Janu Husovi 2015, vydání sborníku v návaznosti na dobu Karla IV. v r. 2016, zhotovení busty a křest knihy o zahradním architektu Vaňkovi + uspořádání přednášky v rámci výročí jeho úmrtí. Spolupráce s Okresním archivem při připomenutí osmičkových výročí. Oživení veřejného prostoru výstavou sta panelů s fotografiemi a informacemi ke každému roku ze stoleté historie republiky.
|
Město si uvědomuje
význam kulturních a kreativních průmyslů.
|
8.2
Vztah k historickému dědictví
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
8.2
Vztah k historickému dědictví
|
Město systematicky pracuje na obnově kulturních movitých a nemovitých památek. Město každoročně připravuje projekty oprav a čerpá prostředky z Programu regenerace (dotace MK ČR). Finančně podporuje také opravy objektů, které nejsou v jeho vlastnictví + nejsou to památkově chráněné objekty, ale jsou v MPZ. Za tuto činnost město získalo ocenění Historické město roku 2013. V této práci dále pokračuje. Systémovým řešením této oblasti je nový dotační titul, který mimo podpory kvalitního reklamního označení podporuje opravy a rekonstrukce nepamátek v MPZ. Město má propracovaný systém strategických dokumentů, které se týkají i oblasti ochrany ne/hmotného kulturního dědictví.
Město prostřednictvím komisí a Odboru školství a kultury zajišťuje menší projekty, které pomáhají podporovat povědomí občanů o historickém významu Chrudimi - chrudimský Pantheon s bustami významných osobností; systematická péče o hroby významných osobností, péče o drobné sakrální stavby v plenéru. Rozvíjí se projekt kladení Stolpersteinů. Na všech hřbitovech byly instalovány informační tabule s popisem jejich historie a s vyznačením umístění hrobů a hrobek význačných osobností města.
|
Chrudim je významné
historické město s vysokou úrovní péče o své kulturní dědictví – hmotné i
nehmotné. Má péči o kulturní dědictví zapracovanou do strategických dokumentů, nadstandardně se věnuje péči a osvětě o rodácích, historii a pamětihodnostech města. Kromě běžných prostředků na opravy památek poskytuje další granty, nadstandardní je nový program pro nepamátkové objekty v památkové zóně, který má za cíl dále zlepšovat vzhled města (v minulém auditu bylo doporučeno). Do dalšího auditu doporučujeme dokončit aktualizaci regulačního plánu MPZ.
|
8.2.1 Má město koncepci podpory historického kulturního dědictví, včetně tradic; zveřejněná pravidla/ strategii přístupu ke kulturním památkám a jejich vlastníkům, památkové zóně; ad? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Chrudim lze
charakterizovat jako jednu z nejkvalitnějších a největších městských
památkových zón ve východních Čechách. Městská památková zóna má rozlohu 52 ha
a na území města je 85 nemovitostí zapsaných v seznamu nemovitých kulturních
památek - z toho 60 ve vlastnictví města Chrudim.
Městská památková zóna byla vyhlášena v
roce 1990, má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou
se starými hradbami. Historické jádro si zachovalo funkci městského centra.
Město má zpracován Regulační plán městské památkové zóny a Program regenerace
městské památkové zóny. Dohled nad historickým architektonickým dědictvím je v
ČR stanoven zákonem. V rámci regenerace Městské památkové zóny město pečuje o
své památky.
U nemovitostí, které nejsou ve vlastnictví města a byly opraveny v
rámci Programu regenerace MPZ v letech 1995 až 2015, činil příspěvek města
Chrudim vlastníkům těchto nemovitostí více než 5 mil. Kč.
Celkově činil objem prostředků vložených do obnovy MPZ v letech 1995 až 2015
více než 700 milionů Kč.
2016: dotace MK ČR: 1.130.000,- Kč; investice města: 13.547.000,- Kč
2017: dotace MK ČR: 1.810.000,- Kč; investice města: 10.845.000,-Kč; příspěvek
města soukromým vlastníkům památek: 33.987,- Kč
2018: dotace MK ČR 1.975.000,- Kč; investice města: 13.881.000,- Kč; příspěvek
města soukromým vlastníkům památek 67.000,- Kč.
2019: dotace MK ČR 2.055.000,- Kč; investice města: 7.372.000,- Kč; příspěvek
města soukromým vlastníkům památek 47.000,- Kč.
2020: dotace MK ČR 1.505.000,- Kč; investice města: 2.871.000,- Kč; příspěvek
města soukromým vlastníkům památek 70.000,- Kč.
2021: dotace MK ČR 1.510.000,- Kč; investice města: 3.346.000,- Kč; příspěvek
města soukromým vlastníkům památek 60.000,- Kč.
Město Chrudim pečuje v centru o Městskou památkovou zónu (MPZ).
K tomuto účelu je zhotoven Regulační plán MPZ, přístupný na
internetových stránkách města.
Pracuje se na aktualizaci - v současné době je návrh zadání projednán s
dotřenými orgány a veřejností.
V závěru roku 2012 byl dokončen a schválen ZM nový Program
regenerace MPZ na roky 2013 - 2023. Systematicky zde dlouhodobě
pracuje Pracovní skupina regenerace složená z odborníků,
zástupců vedení města a příslušných zaměstnanců úřadu (aktuální složení
schváleno v roce 2020). Tato skupina posuzuje žádosti o finance na regeneraci
památek v soukromém vlastnictví a zařazuje je vedle památek ve vlastnictví
města do plánu, který předkládá s žádostí o dotaci na MK ČR.
Na základě jednání letopisecké komise je sestaven seznam hrobů významných
chrudimských osobností, o které město pečuje.
Pro občany je také k dispozici materiál, který popisu správný přístup
k ochraně památek a poskytuje informace jak se k památkám
chovat: Příručka vlastníka kulturní památky.
§ regenerace Městské památkové zóny (MPZ) -
město se účastní formou příspěvku ke státní podpoře (je to spoluúčast) – památkově
chráněné nemovitosti, které nejsou ve vlastnictví města: dům Na Puši,
Wiesnerova vila, Filištínská ul. čp. 28, Koželužská ul. čp. 129, Sladkovského
ul. čp. 29; obnova krovu a střechy nad schodištěm na kůr na kostele sv.
Michala; východní iluzivní brána ve Wiesnerově parku; 2019: objekt
hotelu Fortna - oprava fasády a průchodu skrz hradby (fortny); 2020:
oprava Resselova rodného domu - oprava fasády a výkladce; 2021:
objekt Štěpánkova čp. 83 - okna, objekt Masarykovo nám čp. 55 - restaurování
zadního schodiště
§ pravidelná dotace na opravu střechy
kostela Nanebevzetí p. Marie (je ve vlastnictví Římskokatol. farnosti)…
§ poradenství o vyhlašovaných programech
zaměřených na regeneraci památek na Odboru školství, kultury, sportu a
památkové péče
§ pro posuzování žádostí o finance na
regeneraci památek v soukromém vlastnictví je zřízena komise, která má
vypracovaná pravidla pro rozdělování financí
§ město Chrudim získalo 50 tis. Kč
výhru v krajském kole soutěže za nejlepší přípravu a realizaci Programu
regenerace MPR a MPZ za rok 2011; dále 50 tis. Kč za
vítězství v krajském kole soutěže za nejlepší přípravu a realizaci
Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2013, přičemž jsme zvítězili v celostátním
kole a získali tak i 100 tis. Kč. od Ministerstva pro místní rozvoj ČR a
zároveň titul Historické město roku 2013 a s tím související
částku 1 milion Kč od MK ČR.
Film - Chrudim historickým
městem roku 2013
Program Regenerace MPZ
Pokud jde o regulaci reklamy proběhl workshop památkové péče ve
spolupráci s městem Znojmo, které je nám příkladem při řešení problematiky
reklamního smogu v centru města.
Výsledkem je nový dotační titul
města Chrudim, který nabízí finanční podporu (celková výše je 250 tis.
Kč) jednak vlastníkům nepamátek v památkové zóně (tito vlastníci dosud
nedosáhnou na dotační podporu MK ČR) a dále obchodníkům při realizaci vhodné a
vkusné reklamy v MPZ. Informace o dotačním titulu může veřejnost najít na
webových stránkách města pod názvem "Program Podpora zachování a
obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora
reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim": Odborškolství, kultury, sportu a památkové péče - formuláře: Formuláře: Chrudim
|
-
ANO
Strategické materiály: Program regenerace MPZ na roky 2013 - 2023: schváleno ZM 17.12.2012 usnesení č. Z/97/2012. Regulační plán schválen 24.2.2003 - v současnosti se pracuje na novém zadání z roku 2018.
Aktualizovaný Územní plán schválen ZM dne 11.11.2013 (Z/78/2013).
Změnu č. 2 ÚP Chrudim vydalo ZM Chrudim dne 14.9.2020, usnesením Z/66/2020. Příručka vlastníka kulturní památky (na webových stránkách města od roku 2010). Pracovní skupina pro regeneraci (její aktuální složení schváleno usnesením č. R/146/2020 ze dne 27.4.2020); schází se 2x ročně a její zřízení a činnost vyplývá ze Zásad Programu regenerace (nemá statut komise rady města).
Od 1. 1. 2020: nový dotační program Podpora zachování a obnovy nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ Chrudim a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim
|
Velmi kvalitně zpracovaný strategický dokument: Program regenerace MPZ; aktualizuje se Regulační plán MPZ a pravidelně se schází Pracovní skupina pro regeneraci. Titul Historické město roku 2013. Od 1. 1. 2020 město rozšiřuje oblast podpory zachování kulturního a historického dědictví, a to formou nového dotačního titulu, který pomáhá vlastníkům objektů, které se nachází v MPZ, ale nejsou samy o sobě památkově chráněny. Tyto objekty nemohou být podpořeny z dotačního titulu MK ČR Programu regenerace MPZ. Nový dotační titul zároveň umožňuje finanční podporu vlastníkům obchodů a služeb k realizaci vkusných vývěsních štítů v MPZ. Celková částka je ve výši 250 tis. Kč ročně.
|
Chrudim má
kvalitně zpracovaný Program regenerace MPZ i Regulační plán (ten je však dle auditu v procesu aktualizace již od roku 2018). Pro vlastníky
památek i „nepamátek“ na území MPZ má město různé nástroje podpory (příspěvky,
granty, metodické příručky atd.).
Chrudim dlouhodobě spolupracuje s dalšími
historickými městy, sdílí navzájem své know-how k rozvoji památkové zóny a
památkové péče.
|
8.2.2 Má město otevřený grantový systém, který zahrnuje projekty z oblasti historického kulturního dědictví? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Na
stránkách městského úřadu je zveřejněn přehled finanční podpory. Jednak jde o příspěvek města soukromníkům, vlastníkům památkově chráněných objektů v městské památkové zóně, a to z projektu pod názvem: Program regenerace MPZ... a dále jde o dotační titul města, kterým přispívá vlastníkům objektů, které nejsou památkově chráněny, ale jsou v památkové zóně a tudíž má město zájem na jejich kvalitním vzhledu (od státu tito vlastníci nedostávají nic): Program Podpora zachování a obnovy nemovitostí, které nejsou kulturními památkami ... z tohoto dotačního titulu může být financována i výroba nových vývěsních štítů. Jde tak o pozitivní motivaci podnikatelů za účelem kultivace prostředí historického centra města.
V závěru
roku 2012 byl dokončen a schválen ZM nový Program regenerace MPZ na
roky 2013 - 2023.
Systematicky
zde dlouhodobě pracuje Pracovní skupina regenerace složená z
odborníků, zástupců vedení města a příslušných zaměstnanců úřadu. Tato
skupina posuzuje žádosti o finance na regeneraci památek v soukromém
vlastnictví a zařazuje je vedle památek ve vlastnictví města do plánu,
který předkládá s žádostí o dotaci na MK ČR.
Město Chrudim pak těmto soukromým subjektům
přispívá určitým
finančním podílem k realizaci oprav v rámci Programu regenerace MPZ (v r.
2013 přes 212 tis. Kč, v r. 2014 112 tis. Kč, v r. 2015 16 tis. Kč, v roce 2017
34 tis. Kč, v roce 2018 67 tis. Kč, v roce 2019 47 tis. Kč, v roce 2020 70 tis.
Kč, v roce 2021 60 tis. Kč).
Mimo
tyto příspěvky ještě město - jako vlastník mnoha nemovitostí v
MPZ - samo platí podíly na opravách vlastních budov (v r. 2013
to bylo více než 700 tis. Kč, v r. 2014 to bylo více než 96 tis. Kč, v r. 2015
to byly téměř 4 mil. Kč - na opravu nejstarší části městského opevnění, v r.
2016 13,54 mil. Kč, v r. 2017 10,84 mil. Kč, v r. 2018 13,88 mil. Kč, v r. 2019
7,37 mil. Kč, v r. 2020 2,87 mil. Kč, v r. 2021 3,34 mil. Kč).
Kulturní dotace pod bodem č. 3 FORMULÁŘE: kulturní dotace
a granty. V rámci těchto dotací jsou poskytovány prostředky spolkům a sdružením
na akce, které významně podporují udržování a rozvíjení historických tradic
našeho regionu (folklor, loutkářství...) Na webových stránkách MěÚ jsou
každoročně zveřejňována platná pravidla a formuláře pro poskytování kulturních
dotací.
Finance
z EU – Zlatá stezka, MUBASO vč. Klášterních zahrad http://www.mubaso.cz/
Finanční
podpora formou dotace kraje na Dožínky, Loutkářskou Chrudim, Jazzový festival,
Přehlídku školních pěveckých sborů;
Město ve svém rozpočtu na rok 2019: §
vydalo
74,6 tis. za doplnění betléma na vánoční trhy do MPZ §
582
tis. na obměnu expozice Muzea barokních soch §
200
tis. na SHP kostela Nanebevzetí Panny Marie §
22,3
tis. doplnění Pantheonu o desky se jmény čestných občanů a starostů města §
7,4
mil. Kč na rekonstrukce a opravy památkových objektů
Město ve svém rozpočtu na rok 2020: §
vydalo
250 tis. Kč na realizaci Programu Podpora zachování a obnovy... §
337,7
tis. Kč na obnovu expozice Muzea barokních soch §
100
tis. Kč zhotovení a instalace bust do nik budovy radnice §
3,6
mil. Kč na rekonstrukci a opravy památkových objektů §
156
tis. Kč oprava kašny "brusel" §
60,9
tis. Kč opravy hrobů významných osobností, pamětních míst
Město ve svém rozpočtu na rok 2021: §
vyčlenilo
230 tis. Kč na Pprogram Podpora zachování a obnovy... §
280
tis. Kč na obměnu expozice Muzea barokních soch §
50 tis.
na odvlhčení kostela sv. Kateřiny §
100
tis. Kč opravy hrobů významných osobností, pamětních míst §
8,2
mil. Kč na rekonstrukci a opravy památkových objektů
Město ve svém rozpočtu na rok 2022: §
vyčlenilo
250 tis. Kč na Program Podpora zachování a obnovy... §
200
tis. Kč na obměnu expozice Muzea barokních soch §
10 tis.
pamětní desky §
3500
tis. Kč oprava kašny "brusel" §
100
tis. Kč opravy hrobů významných osobností, pamětních míst §
6,6
mil. Kč na rekonstrukci a opravy památkových objektů
|
-
ANO
Město ve svém rozpočtu dlouhodobě pamatuje na finanční podporu kulturního dědictví prostřednictvím grantového a dotačního systému. Programy grantů a dotací jsou v souladu se zákonem zveřejněny a přístupny na webových stránkách veřejnosti. O žádostech jednají odborné komise - ty své návrhy předkládají radě (zastupitelstvu) města ke schválení. Město od 1.1.2020 otevřelo nový dotační program řešící pomoc vlastníkům nepamátek v MPZ a obchodníkům s vývěsními štíty a reklamou: "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim".
|
Podávání žádostí na jednotlivé projekty není nijak omezováno a různorodost těchto projektů je zaručena rozmanitostí žadatelů. Jsou zveřejňovány seznam a částky podpořených organizací.
Město finančně podporuje činnost nebo projekty sdružení, která se zabývají folklórem lidovými tradicemi: Kohoutek, Kuřátka, Český lidový soubor. Město rozšiřuje portfolio dotačních titulů o "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim"
|
Město se účastní
Programu regenerace MPZ formou příspěvku ke státní podpoře MK ČR.
Od minulého auditu město zavedlo elektronické
podávání grantových žádostí. Pozitivně hodnotíme nový program na podporu
nemovitostí na území MPZ a podporu reklamního značení provozoven (navrhovali
jsme v minulých auditech).
|
8.2.3 Má město další nástroje podpory majitelů nemovitého i movitého kulturního dědictví; podpory tradic apod.? Čerpá město finanční prostředky z programů MK ČR a dalších zdrojů určených na památkovou péči? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město získává pravidelně finance z rozpočtu MK ČR, EU, dále
město poskytuje finance i mimo systém grantů a dotací, spolupráce
s Pardubickým krajem. Pro občany je otevřen pravidelně Fond rozvoje bydlení,
ze kterého mohou čerpat na opravy památek i v soukromém vlastnictví. Město mimo příspěvku k financím z MKČR na Program regenerace MPZ (viz bod
8.2.2) poskytuje i jiným subjektům ze svého rozpočtu prostředky na podporu
projektů oprav, zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví. 2019: dotace MK ČR 2.055.000,- Kč;
investice města: 7.372.000,- Kč; příspěvek města soukromým vlastníkům památek
47.000,- Kč. 2020: dotace MK ČR 1.505.000,- Kč;
investice města: 2.871.000,- Kč; příspěvek města soukromým vlastníkům památek
70.000,- Kč. 2021: dotace MK ČR 1.510.000,- Kč;
investice města: 3.346.000,- Kč; příspěvek města soukromým vlastníkům památek
60.000,- Kč.
Město Chrudim pečuje v centru o Městskou památkovou zónu (MPZ).
K tomuto účelu je zhotoven Regulační plán MPZ, přístupný na internetových stránkách města. Pracuje
se na aktualizaci - v současné době je návrh zadání projednán s dotřenými
orgány a veřejností.
V r. 2018 byla opravena kaplička v místní části Vestec a
byl v ní osazen symbolický kříž, vyrobený uměleckým kovářem. Kaplička byla
vysvěcena sv. Josefu (jak bylo v minulosti) a také sv. Hubertu, a to na žádost
místního mysliveckého sdružení.
V pololetí roku 2018 byl navedeno do majetku města
soubor opuštěných drobných sakrálních staveb (křížků), ke
kterým se nikdo nehlásil a město je chce udržovat - Odbor školství, kultury a
památkové péče využil práce stážisty a nechal si vypracovat pasport těchto
křížků na katastru města. V závěru roku 2018 byla navedeny do majetku města další skupina hrobů významných
osobností, o které se nikdo nestaral. Péči o hroby navrhla
Historická a letopisecká komise. U každého hrobu je informační tabulka. Město
také převzalo do péče hrob významné osobnosti od pozůstalých, kteří již nebyli
schopni se o hrob starat - sami požádali město a hroby darovali. Darována byla
městu i hrobka rodiny Popperů - kulturní památka. Protože její oprava byla nad
finanční možnosti rodiny. Město v roce 2019 začne s opravou.
V závěru roku 2012 byl dokončen a schválen ZM nový Program regenerace MPZ na roky 2013 - 2023. Systematicky
zde dlouhodobě pracuje Pracovní skupina
regenerace složená z odborníků, zástupců vedení města a
příslušných zaměstnanců úřadu (aktuální složení schváleno v březnu listopadu
2018). Tato skupina posuzuje žádosti o finance na regeneraci památek v
soukromém vlastnictví a zařazuje je vedle památek ve vlastnictví města do
plánu, který předkládá s žádostí o dotaci na MK ČR.
Na základě jednání letopisecké komise je sestaven seznam hrobů významných
chrudimských osobností, o které město pečuje. Formou účelových dotací: 2019: Muzeum loutkářských kultur 60 tis. Kč
dotace na projekt "Bez nití"; Římskokatolická farnost 200 tis. Kč na
SHP. 2020: Muzeum loutkářských kultur 60 tis. Kč
dotace na projekt "Bez nití". 2021: Muzeum loutkářských kultur 60 tis. Kč
dotace na projekt "Bez nití"; Římskokatolická farnost 50 tis. Kč na
vypracování SHP kostela sv. Kateřiny.
Další peněžité dary jsou za roky 2016-2021 vypsány v
příloze - viz níže.
Město pravidelně žádá (a získává prostředky) z Pardubického kraje na
finanční podporu festivalu Loutkářská Chrudim. Příspěvkové organizace města
pravidelně žádají (a získávají prostředky) z dotačních programů kraje nebo
ministerstev. Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče na webových stránkách
města odkazuje občany (zájemce) na možnost získání dalších finančních zdrojů:
přehled grantových projektů v oblasti ochrany památek Další
formou podpory je nový dotační titul města Chrudim, který
nabízí finanční podporu (celková výše je 250 tis. Kč) jednak vlastníkům
nepamátek v památkové zóně (tito vlastníci dosud nedosáhnou na dotační podporu
MK ČR) a dále obchodníkům při realizaci vhodné a vkusné reklamy v MPZ.
Informace o dotačním titulu může veřejnost najít na webových stránkách města
pod názvem "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které
nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na
území MPZ Chrudim"
Město poskytuje ve svých historických objektech, které zrekonstruoval,
prostor pro realizaci kulturních a kulturně-sociálních programů, a to za
nekomerčních podmínek: např. nízkoprahový Klub Agora, provozovaný organizací
Šance pro Tebe sídlí v nově zrekonstruovaném domě ve Štěpánkově ulici čp.
92.
|
-
ANO
Mimo tradičního dotačního a grantového systému město přiděluje finanční pomoc individuálním projektům formou darů RM/ZM. Město také reaguje na návrhy občanů, popř. Historické a letopisecké komise a přebírá do péče opuštěné hroby a křížky. Tím, že v Muzeu barokních soch obměňuje výstavu barokních plastik a platí jejich restaurování, pomáhá zachraňovat drobné plastiky z širokého okolí. Další formou podpory je nový dotační titul města Chrudim, který nabízí finanční podporu (celková výše je 250 tis. Kč) jednak vlastníkům nepamátek v památkové zóně (tito vlastníci dosud nedosáhnou na dotační podporu MK ČR) a dále obchodníkům při realizaci vhodné a vkusné reklamy v MPZ. Informace o dotačním titulu může veřejnost najít na webových stránkách města pod názvem "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim"
|
Město pravidelně čerpá finance na opravu památek z Programu regenerace MPZ (dotace MK ČR). Město ze svých prostředků podporuje fyzické i právnické osoby při péči o hmotné i nehmotné dědictví. Město poskytuje zrekonstruované prostory za výhodných podmínek a mimo kladný efekt poskytovaných služeb je tak zpřístupněný veřejnosti i objekt samotný. Město i jeho organizace získávají prostředky i z jiných dotačních zdrojů. Zlepšení sebou nese i nový dotační titul města Chrudim, který nabízí finanční podporu (celková výše je 250 tis. Kč) jednak vlastníkům nepamátek v památkové zóně (tito vlastníci dosud nedosáhnou na dotační podporu MK ČR) a dále obchodníkům při realizaci vhodné a vkusné reklamy v MPZ. Informace o dotačním titulu může veřejnost najít na webových stránkách města pod názvem "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim"
|
Podpora majitelů
kulturního dědictví je na vysoké úrovni, k dispozici je několik nástrojů.
Nadstandardní je činnost Muzea barokních soch a dlouhodobá péče o sakrální
památky v Chrudimi i okolí.
|
8.2.4 Je místní kulturní dědictví zpřístupňováno veřejnosti? Dochází k novému způsobu využití objektů soukromých majitelů (nové funkce budov); kulturní dědictví je digitalizováno, jsou vydávány publikace, DVD, pořádány nové akce apod.? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Každý rok probíhá Den otevřených památek k příležitosti Dne evropského dědictví. Program je částečně obměňován, např. v roce 2021 byla komentovaná procházka po městském parku s pracovníkem NPÚ. Statistika návštěvnosti EHD (Dnů otevřených dveří památek) je k dispozici v příloze - viz níže.
V roce 2011 byly nově otevřeny Klášterní zahrady a Muzeum barokních soch. V MPZ se po rekonstrukci otevřela soukromá galerie RICH-ART a soukromý hotel FORTNA. Státní okresní archiv v Chrudimi (SOkA) nabízí v rámci svých provozních možností digitalizovanou podobu archiválií a dalších dokumentů týkající se kulturního dědictví. Model historického centra města zpracovaný ve formě 3D tisku v měřítku 1:500 z roku 2015 byl přemístěn do vstupního prostoru Turistického infocentra v budově historické radnice čp. 1 na Resselově náměstí. K tomuto modelu byl promítán i dokumentární film o tvorbě modelu. Firma VIZarch, která model zhotovila, jej prezentuje jako prestižní zakázku na svých webových stránkách. Model věrně zachycuje stav historického centra města tak, jak bylo počátkem roku 2015. Město pořádá i akce vážící se na aktuální významná výročí určená nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti: např. na podzim r. 2015 to byla konference k osobě Mistra Jana Husa. Z této konference byl vydán sborník příspěvků a tento sborník je zdarma k dispozici pro veřejnost.
Město v r. 2015 dokončilo rozsáhlou opravu nejstarší části městského opevnění, které navazuje částečně na tzv. Zlatou stezku. Ve spolupráci se soukromými vlastníky památkově chráněného objektu (hotel Fortna) byla na budovu umístěna na náklady města pamětní deska spolku Kosů - dříve působící satirické společnosti sdružující místní obyvatele.
V roce 2019 byl prostor Pantheonu doplněn o desky se jmény čestných občanů a starostů města Chrudim.
Na místních hřbitovech byly postupně instalovány informační tabule o historii hřbitovů včetně vyznačení umístění hrobů a hrobek nejvýznamnějších osobností. V listopadu 2021 byla pro veřejnost uskutečněna večerní vycházka na hřbitově U Kříže. V létě 2021 byla instalována pamětní deska manželům Musilovým na budově dnešního DDM. Město již několik let pravidelně klade nové kameny v rámci projektu Stolperstein, a to ve spolupráci se Státním okresním archivem v Chrudimi. V závěru roku 2021 byly zahájeny práce na mezinárodním projektu, který v závěru roku 2022 vyvrcholí připomínkou odsunu židovských občanů Chrudimi do vyhlazovacích táborů - jsou zpracovávána videa z této akce.
|
-
ANO
Město mimo pravidelných investic do oprav budov, chodníků, silnic, také přispívá vlastníkům objektů při opravách budov. Dále město financuje i akce neinvestičního charakteru - pamětní desky, publikace o historii, přednášky. Dny otevřených dveří památek (EHD) se každoročně těší zájmu občanů i návštěvníků města, každoročně se do programu zařazují obměny a nové cíle, např. v roce 2021 to byla komentovaná procházka městským parkem s pracovníkem NPÚ.
|
Existuje dlouhodobý systém podpory majitelů movitého i nemovitého kulturního dědictví. Ve městě dochází i k novému způsobu využití objektů soukromých majitelů. Kulturní dědictví je dle možností Státního okresního archívu digitalizováno. Město má koncepční dokument schválený ZM zaměřený na regeneraci MPZ. Přístup města k historickému kulturnímu dědictví se zlepšuje. Město schválilo strategické materiály, finance do této oblasti jsou s ohledem na vysoké požadavky (např. oprava hradeb) dlouhodobě plánovány a rozděleny do etap. Město dalo vyrobit nový model města formou 3D tisku a vystavilo jej pro veřejnost. Město odblokovalo jednání o využití areálu letního kina. Vydalo reedici encyklopedie a zafinancovalo zpracování 100 panelů z historie města. V roce 2019 byly do Pantheonu instalovány desky se jmény čestných občanů města a starostů města Chrudim. Dalším dlouhodobým úspěšným projektem je instalace a slavnostní odhalování Stolpersteinů - kamenů zmizelých - zde velmi dobře funguje spolupráce se Státním okresním archivem v Chrudimi.
|
V Chrudimi
je dlouhodobě velmi aktivní letopisecká komise, která se stará o zpřístupňování
nehmotného kulturního dědictví, osvětu o rodácích, stará se o hroby slavných
apod. Několik let také probíhá projekt Stolpersteine – usazování kamenů
zmizelých.
Město má také povědomí o zpřístupňování památek
v soukromém vlastnictví.
|
8.3
Kulturní a umělecké aktivity (akce), které reagují na potřeby a iniciativy občanů
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
8.3
Kulturní a umělecké aktivity (akce), které reagují na potřeby a iniciativy občanů
|
Město se snaží pro občany nabídnout co nejpestřejší škálu kulturního vyžití. Reaguje na návrhy z Desatera problémů. K tomu slouží především organizace Chrudimská Beseda (CHB) a Knihovna. CHB v závěru roku 2021 zprovoznila veřejností dlouho požadovaný kalendář kulturních akcí. Mimo zmíněných organizací město podporuje aktivitu mnoha NNO i jednotlivců. Spolupráce funguje také se školami, Státním okresním archivem - projekt Stolpersteinů a mezinárodní spolupráce se zástupci Izraele, Regionálním muzeem, Muzeem loutkářkách kultur i soukromou firmou Vodní zdroje. Město udržuje tradiční akce a snaží se zapojit i novinky - festival Zlatá Pecka, festival hip-hopu Chrufest, aktivní spolupráce se Znojmem (zájezdy), výstava interiérového chrudimského betlému v Infocentru a zhotovení nového venkovního betlému.
|
Město má nastaveno několik nástrojů pro podporu kultury ve městě, samo přispívá velkou měrou k rozvoji kultury díky svým příspěvkovým organizacím. Podporuje také muzea zřizovaná krajem a státem a spolupráci aktérů navzájem. Díky velkému množství kulturních organizací a akcí je mobilita umělců na vysoké úrovni. Město neustále iniciuje nové projekty zejména díky svým p.o., stejně tak podporuje nové nezávislé inovativní projekty. Je třeba vyzdvihnout celkovou úroveň kultury a její rozmanitost - pro město této velikosti, navíc poblíž velkého krajského města není tak vysoká úroveň samozřejmostí.
|
8.3.1 Jaké jsou neinvestiční grantové (soutěžní) a dotační výdaje na kulturní projekty? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Grantový a dotační systém je určen nejen pro kulturu, ale i pro oblast sportu a ostatních aktivit. V každém z níže uvedených rozpočtů mají jednotlivé druhy dotací a granty svou samostatnou položku v rámci rozpočtové kapitoly Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče. Rozpočty i závěrečné účty jsou zveřejněny na webových stránkách města.
Mimo dotačního a grantového systému, který cílí do oblasti kultury město každoročně vydává finanční prostředky formou darů pro konkrétní žadatele, kteří se nezapojili do dotačního a grantového systému - viz příloha (údaje 2016-2021).
Z/90/2018 schválen rozpočet na rok 2019; celková výše rozpočtu: 488,8 mil Kč; kulturní dotace 700 tis. Kč; granty Zdravého města 200 tis. Kč; dotace MLK 60 tis. Kč, Chrudim sobě 70 tis. Kč; festival Zlatá Pecka 500 tis. Kč.
Z/81/2019 schválen rozpočet na rok 2020; celková výše rozpočtu: 583,2 mil Kč; kulturní dotace 800 tis. Kč; granty Zdravého města 200 tis. Kč; dotace MLK 60 tis. Kč, Chrudim sobě 70 tis. Kč; festival Zlatá Pecka 400 tis. Kč, instalace bust do vchodu radnice 221 tis. Kč, tematické kulturní akce 50 tis. Kč, dotace spolku Hurá na výlet 50 tis. Kč. Z/87/2020 schválen rozpočet na rok 2021; celková výše rozpočtu: 529,1 mil Kč; kulturní dotace 700 tis. Kč; granty Zdravého města 150 tis. Kč; dotace MLK 60 tis. Kč, Chrudim sobě 50 tis. Kč; festival Zlatá Pecka 300 tis. Kč, tematické kulturní akce 30 tis. Kč. Z/85/2021 schválen rozpočet na rok 2022; celková výše rozpočtu: 627,3 mil Kč; kulturní dotace 700 tis. Kč; granty Zdravého města 150 tis. Kč; dotace MLK 60 tis. Kč, Chrudim sobě 50 tis. Kč; festival Zlatá Pecka 300 tis. Kč, tematické kulturní akce 30 tis. Kč, vytvoření plastik do veřejného prostoru 210 tis. Kč. Město v roce 2021 vyhlásilo a realizovalo výtvarnou veřejnou soutěž na zpracování návrhů soch - loutek do veřejného prostoru. V rozpočtu města na rok 2022 se počítá s počátkem realizace. Tabulky s podpořenými projekty budou zveřejňovány pod sekcí Dotace - Poskytnuté dotace.
|
-
ANO
Kulturní dotace 700 tis. ročně (navýšení - bylo 650 tis.); granty 200 tis. ročně; přímé dotace (spolek MaCHR 100 tis. Kč, Regionální a loutkářské muzeum - většinou po 40 tis. Kč). V průběhu celého roku pak mohou žadatelé obdržet peníze z položky dary RM/ZM. Město má v rozpočtu samostatné položky (dotace a granty), ze kterých finančně podporuje subjekty (NNO, fyzické osoby), které působí v oblasti nabídku kulturních akcí. Nejvýraznější podporu má spolek MaCHR, který nabízí kulturní aktivity v areálu letního kina; ten navíc (mimo kulturní dotace) každoročně, pravidelně pobírá tzv. přímou dotaci 100 Kč. Každoročně město vyplácí dary (viz příloha).
|
Stabilní grantový a dotační systém. V oblasti kulturních dotací došlo ke zvýšení rozdělované částky o 50 tis. Kč ročně. Město přispívá i institucím, které nejsou zřízeny městem, ale spolupodílejí se na nabídce kulturních akcí pro občany (Muzeum loutkářských kultur, Regionální muzeum). Skutečné čerpání dotací bylo ovlivněno covidovou epidemií. Subjektům, které posouvaly realizaci svých akcí, bylo v této věci rozhodnutím rady vyhověno. Nevyčerpané prostředky byly použity v rámci kapitoly odboru školství a kultury.
|
Chrudim má několik
nástrojů pro podporu nezávislých kulturních projektů. Celkové výdaje jsou
dostatečné.
|
8.3.2 Má město otevřený grantový systém pro kulturní projekty? Do jaké míry je grantový systém pro kulturní projekty otevřený a transparentní? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Grantový a dotační systém je dobře propracován a každoročně aktualizován. Jednotlivá specifika, jsou vždy uvedena - obecně lze říci, že je systém otevřený všem subjektům - mohou žádat fyzické i právnické osoby (tedy i příspěvkové organizace města) i nestátní neziskové organizace, záleží na konkrétním druhu dotací/grantů.
S výjimkou darů RM/ZM (v souladu se zákonem o obcích) se k podaným žádostem o jednotlivé druhy dotací a grantů vyjadřují příslušné komise jako poradní orgány RM. Složení komisí schvaluje RM a při jejich složení je dbáno na to, aby byly tvořeny jak z členů politických stran, tak ze zástupců místních neziskových organizací (klubů, spolků), členy jsou v malé míře i zaměstnanci úřadu s příslušnou odbornou znalostí. Konkrétní podmínky pro dotace, stanovené v pravidlech - od roku 2015 v tzv. programu - jsou veřejnosti k dispozici na webových stránkách města pod Odborem školství, kultury, sportu a památkové péče. Totéž platí pro grantová témata a oblast darů rady nebo zastupitelstva města. Mimo příslušné aktuální informace k jednotlivým oblastem jsou zde zveřejněny také všechny příslušné formuláře a kontakty na osoby vyřizující tuto agendu. Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče - formuláře: Formuláře: Chrudim Přesto, že systém považujeme za dobře nastavený a dobře fungující, každoročně se diskutuje v komisích o nastavených pravidlech, provádí se (přes schválení RM) změna programu (dříve pravidel), aktualizace grantových témat i aktualizace znění příslušných smluv. Od počátku roku 2019 je zaveden nový elektronický systém podávání žádostí o dotace kulturní, sportovní, ostatní a granty Zdravého města. SYSTÉM ROZDĚLOVÁNÍ FINANCÍ (DOTACE, GRANTY, DARY) Město Chrudim poskytuje tyto druhy finanční podpory: - kulturní dotace (poskytovány jednak na činnost a dále na projekt)
- dotace ostatní – nezařaditelné mezi sport a kulturu (poskytovány jednak na činnost a dále na projekt)
- granty Zdravého města a MA 21
- peněžité dary rady města (RM) a zastupitelstva města (ZM)
- přímé dotace
- účelové neinvestiční dotace
KULTURNÍ DOTACE
jsou poskytovány na kulturní činnost na území města Chrudim nebo na kulturní činnost významně reprezentující město Chrudim v ČR či v zahraničí (festivaly, přehlídky). Žadatelé: - fyzické osoby (pouze v případě, že budou žádat dotaci na jednorázovou akci či cyklus akcí)
- právnické osoby, které nebyly založeny za účelem podnikání a mají sídlo v Chrudimi nebo svoji aktivitu budou vyvíjet na území města Chrudim
- nestátní neziskové organizace (zejména spolky, pobočné spolky a obecně prospěšné společnosti) se sídlem v Chrudimi nebo místem působnosti v Chrudimi
DOTACE OSTATNÍ - NEZAŘADITELNÉ jsou poskytovány jako podpora činnosti organizacím, které působí na území města Chrudim, například v oblastech práce s dětmi a mládeží, ekologie, ochrany zdraví, sdružení s jinou zájmovou činností, atd. Při poskytování dotací bude přihlíženo k následujícím prioritám: - aktivity soustřeďující se na práci s dětmi a mládeží a podporující spontánní aktivity neorganizované mládeže
- aktivity zájmového charakteru s otevřenou nabídkou vůči všem občanům města
- aktivity usilující o toleranci a snižování předsudků mezi jednotlivými skupinami
- aktivity propagující město
- aktivity podporující historickou paměť národa
- aktivity usilující o integraci hendikepovaných občanů do běžného života mimo pravidelnou sociální službu
Žadatelé:
GRANTOVÝ SYSTÉM ZM a MA 21 - Cílem grantového systému je podpora města Chrudim následujícím aktivitám:
- Aktivity reagující na potřeby a problémy identifikované komunitním Plánem zdraví a kvality života Zdravého města Chrudim
- Aktivity reagující na problémy vzešlé z veřejných diskusí
- Aktivity reagující na problémy vzešlé z mladého fóra
- Aktivity související s dalšími odbornými koncepcemi - např. Zdravotní plán, Bezpečná komunita apod.
Žadatelé: - fyzické osoby, které mají trvalý pobyt nebo působí na území města Chrudim
- právnické osoby, které nebyly zřízeny za účelem podnikání a roli zakladatele neplní obec, kraj či stát, a které mají sídlo nebo působí na území města Chrudim
- nestátní neziskové organizace (dále jen NNO), které mají sídlo nebo působí na území města Chrudim
- školy a školská zařízení se sídlem na území města Chrudim - v případě vyhlášení dotačních témat směřovaných na školy a školská zařízení
DARY RM/ZM – zde není žádné vnitřní členění pro poskytování prostředků, čili se posuzuje daná žádost o dary. Při výši do 20 tis. Kč rozhoduje o poskytnutí daru rada města, nad 20 tis. Kč pak zastupitelstvo.
PŘÍMÉ DOTACE: zde se jedná o hrazení provozních nákladů a vybraných akcí neziskových organizací, které mají sídlo na území města Chrudim a město samo je nezřizuje, ale má trvalý zájem na jejich existenci a prosperitě. (RM města hodnotí zejména soustavnou, dlouhodobou působnost v rámci aktivit ve městě Chrudim, dosavadní spolupráci s městskými organizacemi a celkový přínos pro občany).
DOTACE ÚČELOVÉ NEINVESTIČNÍ – zde není žádné vnitřní členění pro poskytování prostředků, čili se posuzuje daná žádost a pro každou se sestavuje specifická smlouva o poskytnutí dotace. Zde má každá dotace svůj řádek v rozpočtové kapitole odboru školství a je schvalována v rámci schvalování rozpočtu. Jedná se o podporu aktivit (nikoliv úhradu běžných provozních nákladů) u subjektů, které nesplňují kritéria výše uvedených dotačních titulů, ale město má zájem je podpořit.
Všechny žádosti zpracovává Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče (OŠK), který posoudí formální správnost a následně jsou žádosti postoupeny příslušným komisím RM (s výjimkou žádostí o peněžitý dar, přímých dotací a účelových neinvestičních dotací – ty posuzuje přímo RM - u darů do 20 tis. Kč - nebo ZM).
Tyto komise po projednání navrhnou přidělení výše finanční podpory pro jednotlivé žádosti a postupují přitom v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., v platném znění. Návrhy komisí mají pro RM doporučující charakter, takže konečné schválení spadá dle výše částky do kompetence RM popř. ZM (viz zákon o obcích). Na základě usnesení RM popř. ZM (tedy v případě schválení) jsou na OŠK vyhotoveny s úspěšným žadatelem smlouvy. Vyúčtování poskytnutých prostředků musí být předloženo na OŠK v souladu se stanovenými programy a smlouvami. O dotace a dary se žádá elektronickou formou v systému DaG. Přehledy schválených dotací jsou zveřejňovány v městském měsíčníku Zpravodaj.
|
-
ANO
Dotační a grantový systém je otevřený fyzickým osobám i právnickým subjektům dle předem zveřejněných programů v souladu s platnou legislativou. Hodnocení žádostí probíhá přes příslušné komise - poradní orgány rady města. Každoročně jsou vypisována grantová témata pro oblasti, které chce město finančně podpořit. Systém je elektronický. Poskytnuté finanční prostředky jsou zveřejněny v měsíčníku radnice Zpravodaj.
|
Město má otevřený grantový systém pro fyzické i právnické osoby a pro NNO. Město má nastaven dobře fungující systém komisí složených z nezávislých odborníků. Programy pro poskytování grantů a dotací jsou každoročně aktualizovány a tato aktualizace probíhá prostřednictvím konzultací v jednotlivých komisích RM, složených z nezávislých odborníků. Práci komisí vyhodnocuje pravidelně RM, vydává o tomto usnesení a materiál, který probírá aktivitu jednotlivých komisí, to ve spolupráci s příslušnými odbory úřadu, v jejichž gesci jednotlivé činnosti jsou. Tajemníky jednotlivých komisí jsou pracovníci městského úřadu, kteří rozhodnutí = usnesení komise předkládají k posouzení radě/zastupitelstvu města.
|
Grantový systém
se jeví jako transparentní a propracovaný, otevřený všem možným žadatelům, výše
finančních prostředků dostatečná. V auditu jsou všechny nástroje podpory
přehledně vysvětleny a popsány.
Na druhou stranu se může zdát žadatelům takové
množství nástrojů podpory nepřehledné. Navíc celková výše darů přidělovaných mimo
grantový systém je poměrně vysoká (např. v roce 2021 celkem 275 000
Kč, z toho 108 000 Kč pro kulturní projekty).
|
8.3.3 Podporuje město různorodé projekty (z hlediska obsahového i formálního zaměření)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město poskytuje pravidelně: - Kulturní dotace,
- Dotace ostatní;
- část financí z Grantů zdravého města;
- Peněžité dary RM a ZM;
- Přímé dotace
Tyto finance jsou použity na různé oblasti kulturního života: divadlo, loutkářství, folklór, šermíři, pěvecké soubory, hudební spolky …
Formou přímých dotací např. na rok 2016 40 tis. Kč na restaurování historické opony, která je ve vlastnictví Regionálního muzea v Chrudimi, 40 tis. Kč na realizaci výstavy o Hurvínkovi v Muzeu loutkářských kultur (zřizovatelem je MK ČR)., 500 tis. Kč na opravu střechy kostela NPM v Chrudimi (kostel je ve vlastnictví Římskokatol. církve a je kulturní památkou). Formou darů RM/ZM - zde město reaguje na konkrétní žádosti a potřeby občanů. Dary město poskytuje pravidelně - přehled za roky 2016-2021 viz příloha.
Město v roce 2021 byly na základě aktivity spolku, který se zabývá historií husitství, spolupracovalo na projektu 600 let výročí husitských událostí ve městě a umožnilo do veřejného prostoru instalaci pamětních destiček.
V roce 2021 město uspořádalo veřejnou výtvarnou soutěž na zhotovení a instalaci soch loutek do veřejného prostoru. V roce 2022 by se mělo přistoupit k realizaci projektu. V roce 2021 byly zadány práce na zhotovení animovaného filmu o historii Chrudimi s důrazem na vazbu ke konventu - současnému MUBASO, a to z důvodu zvýšení atraktivity tohoto muzea. Cílem je více interaktivní expozice lákavá i pro rodiny s dětmi (děti budou plnit různé úkoly...). Film je od jara 2022 promítán v kinosále MUBASO. Podporujeme a účastníme se dlouhodobě projektu kladení kamenů zmizelých Stolperstein. Projekt je rozplánován do roku 2024. Pro rok 2022 realizujeme mezinárodní akci - připomínku odsunu židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů (prosinec 2022) "80 - nezapomínáme - we remember"
|
-
ANO
Grantová témata jsou každoročně vyhlašována pro veřejnost. Žádosti o dotace nejsou ze strany města co se týče různorodosti akcí nijak omezována. Vše prochází přes příslušné komise RM.
|
Město ve spolupráci s NNO i ostatními subjekty dbá na zachování tradic, ale i na podporu nových, inovativních i netradičních projektů. Během roku se snažíme hledat nové příležitosti pro podporu inovací v oblasti kultury. Chrudimské kulturní spolky, ale i NNO se účastní přehlídek, festivalů, výstav apod. i za hranicemi našeho regionu. Pro oživení veřejného prostoru jsme se rozhodli zadat výrobu soch loutek, a to formou veřejné soutěže s finančním oceněním účastníků (soutěž 2021, realizace od r. 2022). Pokračuje projekt Stolperstein a rozšiřuje se o mezinárodní spolupráci na vzpomínkové akci k odsunu židů (prosinec 2022).
|
V grantovém
programu a dalších nástrojích podpory jsou podporovány různorodé projekty, přehled podpořených projektů je zveřejněn v městském zpravodaji i na webu města.
Prostřednictvím své příspěvkové organizace město zajišťuje kvalitní a různorodý kulturní program jak pro mainstream, tak pro
„fajnšmekry“ z různých kulturních oborů a žánrů.
|
8.3.4 Vznikají z iniciativy města umělecké a kulturní akce s cílem doplnit různorodost kulturní nabídky, využít místního potenciálu, obnovit či zviditelnit tradice, osobnosti, historické události; posilovat kulturní povědomí občanů o místní kulturní identitě? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město připravuje kulturní akce ve spolupráci s příspěvkovou organizací města – Chrudimskou besedou. Z finančních prostředků města se ve vestibulu budovy Muzea zrealizoval Chrudimský Pantheon, ve kterém jsou umístěny bronzové busty významných místních osobností. V roce 2019 byl Pantheon doplněn o desky se jmény čestných občanů města a starostů města.
Každý rok jsou vyhlašovány osobnosti města, schvaluje je Zastupitelstvo města.
Jsou vyhlašována (a radou města schvalována) témata pro jednotlivé roky: 2011 Rok baroka, 2012 Rok sportu; 2013 Rok kultury a gastronomie, Chrudim sobě 2014 a Chrudim historická 2015; od ruku 2016 každoročně tzv. Chrudim sobě.
Město ve spolupráci s Historickou a letopiseckou a Kulturní komisí pravidelně ve svém časopise Zpravodaj (distribuován zdarma obyvatelům) připomíná události a historické osobnosti regionu; realizuje vzpomínkové akty (provázáno na péči o hroby významných chrudimských osobností) - viz vložený soubor "Výročí 2021".
Úzká spolupráce města a SOkA při realizaci výstav vážících se k místním tradicím. V roce 2018 pak přednáška o historii letectva v roce 1938. V roce 2021 pokračovala spolupráce při kladení Stolpersteinů - akce je rozplánována až do roku 2024.
V rámci projednávání Desatera je otázka kultury jedním z okruhů, kde mohou občané dávat své návrhy a připomínky (za rok 2020 žádná připomínka ke kultuře nebyla).
Výpůjčka areálu Letního kina spolku MaChr pro pořádání různých kulturních akcí (koncerty, bleší trhy, promítání …)
Pravidelně pořádáme pro veřejnost vzpomínkové akty konané při příležitostech výročí či úmrtí významných osobností. Snažíme se tak posilovat občanskou hrdost. Významné osobnosti připomínají i instalované pamětní desky. Ty jsou slavnostně odhalovány. Pro zájemce o poznání města jsou připraveny procházky s průvodcem na téma historie a ochrany životního prostředí. Tyto akce se plánují a projednávají s Historickou a letopiseckou komisí. Přes tuto komisi také bylo řešeno pojmenování nových ulic a sídlišť v Chrudimi, a to právě s ohledem na významné místní osobnosti: ulice Dr. Bartůňka, Sídliště Jaroslava Lonky. Dalším podobně sportovně-kulturní akcí se každoroční setkání u rozhledny Bára. Jedná se o areál městských lesů, kde je sociální zázemí, občerstvení , venkovní tělocvičny, okruh pro vozíčkáře, pro cyklo i pěší. V tomto areálu je celoročně několik akcí, na nichž je připraven kulturní program.
V roce 2019 proběhlo další rozšíření a instalace interiérového betlému v TIC v rámci adventních svátků; realizace spolupráce s městem Znojmo: zájezd pro veřejnost, kulturní výměna orchestrů, workshop v oblasti školství; zavedení webové aplikace DaG pro podávání žádostí a vyúčtování dotací a grantů; v rámci expozice MUBASO byla započata tvorba stálé sbírky exponátů, které budou ve vlastnictví; kompletní velmi zdařilá rekonstrukce Popperovy hrobky.
V roce 2020 proběhla výroba,
instalace a slavnostní odhalení informačních tabulí na židovském hřbitově za
účasti diplomatických zástupců Izraele – uspořádáno k příležitosti 75.
výročí osvobození Osvětimi a 130. výročí založení židovského hřbitova
v Chrudimi; organizace
zářijové akce „Den památek“, kdy jsou zpřístupněny veřejnosti památkové objekty
v celém městě, zpřístupněna speciální ZŠ (100. výročí speciálního školství
v Chrudimi); kompletní
zajištění projektu instalace a slavnostního odhalení bust ve vstupních
prostorách radnice čp. 77.
V roce 2021 proběhla kompletní zajištění projektu
instalace a slavnostního odhalení pamětní desky na budově DDM (červenec); spolupráce na pokračování
projektu kladení Stolpersteinů v Chrudimi – kladení dalších kamení
v září; organizace zářijové akce „Den památek“, kdy jsou zpřístupněny
veřejnosti památkové objekty v celém městě, procházka s výkladem po
městském parku (celorepubliková
akce pod hlavičkou SHS ČMS); předávání ceny „Osobnost města
Chrudim 2020“ (září); zahájení jednání o organizaci mezinárodní vzpomínkové akce – transporty židů; realizace akce ve spolupráci s Vodními zdroji – komentovaná
procházka po hřbitově U Kříže
s geologickou tematikou „V čem kdo spočívá“ (listopad). V rámci participativního rozpočtu byla realizována instalace herních prvků v chodníku vedoucímu do Klášterních zahrad.
V roce 2022 se realizuje mezinárodní spolupráce při projektu připomínky odsunu židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů (prosinec 2022). Akce proběhne pod názvem: "80 - nezapomínáme - we remember".
|
-
ANO
Město dlouhodobě podporuje tradiční projekty a vznikají i projekty nové. Prostor pro realizaci potřeb občanů poskytuje i fungování participativního rozpočtu.
|
Město podporuje tradiční i novodobé akce a projekty. K tradičním akcím patří Loutkářská Chrudim, Dožínky, festival vážné hudby Zlatá Pecka. Historii pro veřejnost jsme zpřístupnili v rámci osmičkových výročí přednáškami + instalací panelů o 100 leté historii města přímo v ulicích. Pokračuje projekt Stolpersteinů ve spolupráci se SOkA Chrudim. Na chrudimských hřbitovech byly instalovány informační panely. V roce 2021 proběhla veřejná výtvarná soutěž na sochy = loutky do veřejného prostoru. Město ve spolupráci s Historickou a letopiseckou komisí dbá na připomínku významných rodáků a osobností. Pořádají se přednášky, pravidelně ve Zpravodaji jsou uveřejňovány medailonky, realizují se pietní akty.
|
Město neustále
vyhodnocuje aktuální nabídku a poptávku po kultuře a reaguje na ni. Často je
iniciátorem a/nebo realizátorem zajímavých projektů (MUBASO, Stolpersteine,
sochy loutek apod.).
|
8.3.5 Má město systém prezentace, propagace a publicity nabídky kulturních akcí jak pro vlastní akce a organizace, tak pro akce soukromoprávních subjektů? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Obyvatelé i návštěvníci města se mohou o akcích dozvědět z webových stránek: Chrudim DNES je webová aplikace kalendáře kulturních či sportovních akcí, kterou na svých webových stránkách od prosince 2021 provozuje CHB. Tento kalendář vznikl hlavně na základě opakovaných podnětů od občanů, kteří tento požadavek vznášeli na Desateru. Do aplikace může svou nabídku akcí zadávat kdokoliv, kdo se zaregistruje.
Zdarma je všem obyvatelům města do schránek doručován radniční měsíčník Chrudimský zpravodaj (tištěný na náklady města), jehož součástí je i přehled kulturních akcí pořádaných jednak organizacemi města, ale i ostatními subjekty. Tento Zpravodaj je k dispozici také v elektronické podobě na webových stránkách města. Všichni mohou v tomto měsíčníku zveřejňovat zdarma své příspěvky i kulturní programy, akce, nabídky (kulturní programy pak konkrétně v jeho příloze Vademecum) v tištěné i digitální verzi. O všech akcích se mohou návštěvníci také informovat v Turistickém a informačním centru. Pořádání veřejných podniků ve městě se ohlašuje na Odboru školství a kultury; součástí je i možnost bezplatné prezentace na webových stránkách města. K dispozici jsou výlepové plochy (i zdarma); propagaci některých kulturních akcí zařizuje Chrudimská beseda. Zaměstnanci MěÚ pravidelně provádí aktualizaci webových stránek města, vč. informací o pořádaných kult. akcích. Je možné se informovat a reagovat i na facebooku města. Na hlavní webové stránce města je přímý odkaz na kulturní akce: po kliknutí se zobrazí kalendář akcí: 
|
-
ANO
Prezentace a propagace kulturních akcí je dlouhodobě na dobré úrovni; do tohoto systému se mohou zapojit všechny subjekty, které o to projeví zájem.
Od prosince 2021 je na stránkách CHB v provozu kalendář kulturních akcí, který je přístupný všem subjektům ke vkládání nabídky akcí.
|
Město pro systém propagace využívá všech informačních médií: výlepové plochy, radniční měsíčník, webové stránky města, facebook i webové stránky příspěvkových organizací. Inovovali jsme radniční měsíčník radnice Zpravodaj. Zlepšením je spuštění aplikace webového kalendáře veřejných akcí, a to na webových stránkách CHB od prosince 2021.
|
Od minulého auditu je
vidět velký posun, kulturní kalendář na webu Chrudimské besedy je přehledný a
přístupný všem pořadatelům i čtenářům.
|
8.3.6 Podporuje či umožňuje obec poskytování informací o jiných zdrojích na podporu kultury? (např. krajské, státní, nadační grantové programy, fondy EU, setkání s místními podnikateli apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Město Chrudim v oblasti kultury sleduje vypisování příslušných dotačních titulů a zejména ve spolupráci se svými PO je pak realizuje (dotace na pořádání Loutkářské Chrudimi, Dožínek, Swingového odpoledne, Postupové přehlídky dětských pěveckých souborů...). Informaci o aktuální nabídce dotačních titulů (mimo městský rozpočet) posíláme neziskovým organizacím e-mailem. Spolupracující organizace jsou také prostřednictvím mailu informovány o dalších možnostech v oblasti kultury - výstav, seminářů, kulturních akcích apod.
|
-
ANO
Dlouhodobé působení v rámci DSO Královská věnná města, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska; výborná spolupráce s komisemi (kulturní a historickou), jednání s NNO ohledně jejich podpory činnosti ve městě. E-mailem informujeme NNO o dalších finančních zdrojích.
|
Spolupracujícím organizacím poskytujeme informační servis prostřednictvím e-mailů, výzev, akcí…
|
Město informuje o
dalších možnostech podpory neziskové organizace a další potenciální zájemce o
granty, a to i nad rámec vlastních povinností.
|
8.3.7 Jaká je mobilita místních umělců, uměleckých skupin a kulturních produktů?. Účastní se např. kulturní organizace nadregionálních a zahraničních projektů a akcí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
- Kapely, místní umělci, loutkáři, pěvecké
sbory apod. se mohou účastnit vzájemných návštěv, které probíhají v rámci
partnerských měst – dle sestaveného plánu. Setkání bývají zaměřena na propagaci
naší kultury. Město je podporuje v rámci dotačního systému (kulturní dotace).
- Spolupráce probíhá také v rámci projektu Královských věnných měst.
- Olešnice – loutkářský soubor Ahoj, Slavoj Polsko;
V rámci každoročně pořádaných tradičních oslav Dožínek navštěvují Chrudim
různé folklórní soubory. Tradiční soubor Kohoutek se účastní tradičních
folklórních akcí i mimo Chrudim. - v r. 2019 - byl realizován zájezd Chrudimské filharmonie do Znojma -
partnerského města.
V závěru roku 2021
byla započata realizace projektu, který vyvrcholí v prosinci 2022. Jedná se o
mezinárodní projekt připomínky odsunu židů za druhé světové války. Do projektu
budou zapojeni pracovníci z Izraele, chrudimská ZUŠ, odbor školství MěÚ
Chrudim.
- v roce 2020 proběhla výroba,
instalace a slavnostní odhalení informačních tabulí na židovském hřbitově za
účasti diplomatických zástupců Izraele – uspořádáno k příležitosti 75.
výročí osvobození Osvětimi a 130. výročí založení židovského hřbitova
v Chrudimi.
- mobilitu umělců také podporuje CHB tím, že zve umělce odjinud na různé festivaly, akce, jarmarky, divadelní představení nebo tím, že je pořadatelem postupových přehlídek
|
-
ANO
NNO jsou poskytovány finanční prostředky na reprezentaci města Chrudim i v rámci akcí partnerských měst, ale i jiných akcí. Organizace města se zapojují do mezinárodních aktivit - např. aktuálně projekt výročí odsunu židovských obyvatel - spolupráce chrudimské ZUŠ s Izraelem.
|
Organizacím a spolkům jsou poskytovány finance na prezentaci města jak v rámci partnerských měst, tak na prezentaci na dalších významných akcích. Existuje komise pro zahraniční vztahy, která připravuje plán činnosti. Kvalita vystoupení místních sborů je vysoká a pravidelně reprezentují město Chrudim na národní i mezinárodní úrovni. I přes coronavirovou epidemii se podařilo realizovat akce s mezinárodní spoluprací.
|
Mobilita je
vysoké úrovni, Chrudimská beseda na tom má velký podíl, stejně jako významné
festivaly a jiné akce konané ve městě různými subjekty.
Město také podporuje mobilitu, a tím i
reprezentaci města, formou účasti spolků na zahraničních festivalech.
|
8.4 Atraktivita a vzhled města |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
8.4 Atraktivita a vzhled města
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Město systematicky pracuje na zlepšení vzhledu, a to nejen historického centra. Pečuje o opuštěné hroby, drobné sakrální stavby (křížky, kapličky). Problematiku reklamy řešíme motivačně za pomoci nového dotačního titulu, kterým nabízíme finanční podporu podnikatelům, kteří chtějí vkusně řešit reklamu a vývěsní štíty svých provozoven v centru města. Tento dotační titul také podporuje majitele objektů, které nemají přímo statut nemovité kulturní památky, ale jsou v památkové zóně a dosud tak nedosáhli na žádnou dotaci z MK ČR - město jim nabízí finanční pomoc při rekonstrukcích a opravách takovýchto domů v centru města.
|
Město Chrudim má velmi dobře nastavenou práci se vzhledem města, tato oblast je zahrnuta do strategického plánu, je na ni vyčleněna položka v rozpočtu, nově město zavedlo motivační grantový program pro zlepšení vzhledu nepamátek v památkové zóně.
|
8.4.1 Má město pro oblast atraktivity a vzhledu města konkrétní nástroje a strategické dokumenty? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Základním dokumentem je Územní plán. Město má zpracován Strategický plán udržitelného rozvoje města Chrudim 2015-2030. Město má zpracován Regulační plán MPZ, který v současné době aktualizuje. Kvalitně zpracovaný: Program regenerace MPZ na roky 2013-2023: schváleno ZM 17.12.2012 usnesení č. Z/97/2012. Vzhledem města se zabývá i Koncepce rozvoje cestovního ruchu města Chrudim 2021-2028. Ke koncepcím jsou každoročně vyhodnocovány akční plány za uplynulé období a zpracovávány do období nového. V roce 2021 začalo město zpracovávat jako samostatný dokument Koncepci kultury. Výše uvedené dokumenty.
Město Chrudim získalo 50 tis. Kč výhru v krajském kole soutěže za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2011; dále 50 tis. Kč za vítězství v krajském kole soutěže za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2013, přičemž jsme zvítězili v celostátním kole a získali tak i 100 tis. Kč. od Ministerstva pro místní rozvoj ČR a zároveň titul Historické město roku 2013 a s tím související částku 1 milion Kč od MK ČR. Vizuální identita města a jednotný vizuální styl Ucelená vizuální identita bude sloužit pro propagaci města
Chrudim a komunikaci s jeho občany. Vzešla z designérské soutěže, kterou pro
město uspořádala odborná organizace Czechdesign. Město bude nyní komunikovat jednotným grafickým stylem, což
jeho značku posílí ve vnímání nejen návštěvníků. Jednotný styl byl vytvořen pro
město a pro jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti. Tyto instituce
budou využívat v grafické prezentaci podobné prvky, lišit se však budou svou
barevností. Na první pohled bude patrné, že organizace patří do jedné rodiny.
Vše moderně, jednoduše a čistě. Základními pilíři vizuální
identity jsou roztančená písmena, tři základní barvy a slogan O stupeň blíž. V
logu je znázorněna stupňovitost města, kterou autorka vnímá jako
charakteristický a unikátní prvek Chrudimi. Dva stupně v logu navíc symbolizují
typické místní průchody, chrudimské fortny. Stupňovitost též koresponduje s
pohybem loutek nahoru a dolů a odkazuje tak k loutkářské tradici města. Použité
písmo Visuelt je dobře čitelné a propracované v detailech.
|
-
ANO
Město má propracovaný systém strategických dokumentů, v jejichž rámci se řeší i turistický ruch a atraktivita města. Mimo stěžejního Strategického plánu rozvoje města se jedná o Koncepci rozvoje cestovního ruchu a nyní se pracuje na Koncepci kultury. Materiály jsou aktualizovány a jsou pravidelně vyhodnocovány akční plány.
|
Město se snaží zvyšovat atraktivitu města, pečuje o jeho vzhled a to nejen pro vyšší a spokojenost obyvatel, ale také pro posílení cestovního ruchu. Dle možností se město snaží realizovat podněty obyvatel, které získává na společných projednáváních. Ve městě jsou vytvářena místa pro spontánní setkávání občanů. Pro oblast kultury se v roce 2021 začala zpracovávat samostatná Koncepce kultury. Již schválené koncepční dokumenty jsou pravidelně aktualizovány a akční plány vyhodnocovány.
|
Vzhled města je
velmi dobře zahrnut do strategických dokumentů, dotačních titulů, péče o
památky apod. Kladně hodnotím vizuální identitu města tvořenou ve spolupráci
s Czechdesignem.
|
8.4.2 Jaké jsou možnosti občanů uplatňovat své podněty a účastnit se projednávání záměrů města v oblasti vzhledu města, projednávání investičních záměrů města (zvyšování kvality politické kultury)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Každý rok připravujeme pro veřejnost veřejné projednání Desatera problémů města Chrudim. Zde mohou občané pracovat v jednom týmu s odborníky i na oblast kultury a předat své připomínky a náměty k této oblasti. Ty jsou posléze řešeny. Rada města jmenovala kulturní komisi, která se také touto problematikou zabývá. Zápisy z jednání komisí (z aktuálního roku) jsou k dispozici na webových stránkách města. Desatera se konají každoročně pouze s výjimkou roku 2021, kdy akce neproběhla z důvodu coronavirové epidemie. Od roku 2011 připravujeme i velké veřejné projednání Desatera problémů pro mladou generaci. Řeší se např. společně takto problematika letního kina, koncertů pod širým nebem, nová pobočka knihovny apod. Pro veřejnost jsou při jakékoliv regeneraci připravovány kulaté stoly či plánovací setkání. Veřejnost se jich účastní a stává se tak i spolutvůrcem projektu. Projednávání se účastní i architekt města a případně zpracovatel studií. Toto metodou vznikla a byla připomínkována např. studie Červené studánky či Červené kapličky, parku Republiky, diskuse o revitalizaci parku okolo kostela sv. Michala. Plánování s veřejností Provoz letního kina – výpůjčka NNO a aktuálně zejména studie využitelnosti areálu Letního kina. Informace o dalším postupu akce "Letní kino Chrudim - Restart". Na začátek malé shrnutí - po rozporech v průběhu zpracování studií letního kina se uskutečnilo plánovací setkání "Restart letního kina" a následně dotazníkové šetření, které dalo prostor i těm, kteří se plánovacího setkání nemohli zúčastnit.Ve své podstatě se začalo od čistého stolu. Ze setkání a dotazníkového šetření zpracoval nezávislý facilitátor a koordinátor Ing. arch Petr Klápště "Výstup participace veřejnosti pro tvorbu návrhů". Výstup je přístupný (odkaz na webové stránky) a byl podkladem pro pracovní skupinu, jejímž úkolem bylo sestavit zadání pro nový projekt areálu. Pracovní skupinu zastupovali na straně jedné zástupci spolku MaChr ve složení Richard Herbst, Stanislav Novotný, Jan Axmann a František Pilný a na straně druhé zástupci města, architekt města, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje. Nezávislým koordinátorem byl při pracovních schůzkách opět Ing. arch. Petr Klápště, který dohlížel na to, aby pracovní skupina vycházela z výstupu participace. Pracovní skupina vydiskutovala a po vzájemné dohodě sestavila zadání pro Ing. arch. Škardu. Informace V roce 2021 byla s občany projednávána zamýšlená výstavba nové pobočky knihovny v Topolské ulici - setkání s občany na místě. Od března r. 2018 město provozovalo aplikaci "Všímálek" - občané mohli pomocí chytrých telefonů vyfotit a poslat na radnici upozornění na jakýkoliv nedostatek v prostorách města (rozbité chodníky, posprejované památky i domy, rozházené odpadky…). Od března roku 2020 město výše uvedenou aplikaci nahradilo provozem Mobilního rozhlasu. Pro zlepšení vzhledu veřejného prostranství v historickém centru města má sloužit i dotační titul, který mj. nabízí finanční podporu podnikatelům při realizaci vkusných vývěsných štítů a reklam pro jejich provozovny - jedná se o dotační titul "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim". Informace najdou občané na webových stránkách města. Dalším nástrojem je participativní rozpočet - jež umožňuje občanům aktivní zapojení do života města. Jako poslední realizované projekty uvádíme např.: chodníkové hry u budovy ZŠ Speciální, workoutové a dětské venkovní hřiště v místní části Topol, instalace budek pro ptáky. Z hlediska kultury byl posledním projektem projednávaným s veřejností záměr výstavby nové pobočky knihovny v Topolské ulici. Byly zapracovány připomínky obyvatel (požadavek na "zelenou" střechu, více parkovacích míst). Pro výstavbu pobočky je vydáno stavení povolení (v právní moci), čekáme na dotační titul. Velmi zdařilo byla akce "Chrudim o/žije", která vznikla jako iniciativa soukromého podnikatelského subjektu a byla realizována ve spolupráci s CHB, poprvé v roce 2021, na rok 2022 je plánován další ročník. Jedná se o pouliční festival, do kterého se může zapojit úplně každý a před svou provozovnou připravit příjemné posezení a kulturní nabídku pro všechny.
|
-
ANO
Při většině investičních záměrů má veřejnost možnost vznesení připomínek.
Veřejnost se aktivně účastní i pravidelných schůzek se starostou. Město systematicky řeší vzhled ulic, náměstí i jednotlivých staveb, a to nejen v centru města.
Finančně podporuje i vlastník objektů (Římskokatolickou církev pravidelně; ostatní fyzické osoby). Řešení lepšího vzhledu reklamních poutačů v centru města je řešeno pomocí nového dotačního titulu města Chrudim, který nabízí finanční podporu (celková výše je 250 tis. Kč) jednak vlastníkům nepamátek v památkové zóně (tito vlastníci dosud nedosáhnou na dotační podporu MK ČR) a dále obchodníkům při realizaci vhodné a vkusné reklamy v MPZ. Informace o dotačním titulu může veřejnost najít na webových stránkách města pod názvem "Program Podpora zachování a obnova nemovitostí, které nejsou kulturními památkami v MPZ a podpora reklamního označení provozoven na území MPZ Chrudim"
|
Veřejnosti je umožněno uplatnit během diskuze veškeré své podněty. Většina investičních záměrů je projednávána s veřejností.
|
Viz výše – Chrudim si
vybudovala řadu nástrojů, jak zapojovat obyvatele včetně mládeže do veřejného
dění. Za poslední roky byla nasazena aplikace MobilniRozhlas a participativní
rozpočet.
Bohužel se ale v posledních 2-3 letech uskutečnilo velmi málo participativních
setkání a veřejných projednání, což lze zdůvodnit pandemií a několika
„lockdowny“. Z hlediska udržitelného rozvoje je tento bod důležitý, proto
doporučuji tuto oblast nepodceňovat.
|
8.4.3 Jak probíhá údržba, obnova a doplňování městského mobiliáře – lavičky, sochy, kašny, koše, info plochy, stojany na kola, orientační tabule, info tabule o pamětihodnostech, pamětní desky, pomníky? Existují ve městě další počiny, které zvyšují atraktivitu a vzhled města a estetickou kvalitu veřejného prostoru? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Pamětní desky, informační tabule k hrobům významných osobností, nové busty, úprava pohřebiště vojáků z 1. sv. války... tyto aktivity vznikají na základě podnětu z jednání Historické a letopisecké, popř. Kulturní komise, spolupráce se Státním okresním archivem atd. Odbor školství a kultury ve spolupráci s dalšími odbory MěÚ pak zajistí začlenění akce do rozpočtu na příslušné období a zajistí faktickou realizaci akce (výtvarníky, instalaci, proplacení). Priority restaurování či oprav jsou stanoveny na základě kontroly ze strany pracovníků památkové péče. Snahou je na dané opravy získat část financí i z dotačních titulů MK ČR či Pardubického kraje. 2019: pomník Krista ve Vlčnově 149,5 tis. Kč (z toho Pardubický kraj 30 tis. Kč); obnova hrobky rodiny Popperovy 1. 626 tis. Kč (z toho Pardubický kraj 100 tis. Kč a 100 tis. Kč z MK ČR); oprava městských hradeb 13,9 tis. Kč; informační tabulky k hrobům a památkovým objektům 48,6 ti. Kč; doplnění Pantheonu o desky se jmény čestných občanů a starostů 22,3 tis. Kč; bronzové plastiky do nik vstupní chodby radnice 250 tis. Kč (1. etapa);
2020: revitalizace prostor před vlakovým nádražím - nové pochozí plochy, lavičky, stojany na kola, kašna... 63.417,4 tis. Kč; restaurování kamenného kříže v Podfortenské ulici 60,9 tis. Kč; oprava kašny "brusel" 156 tis. Kč; oprava hrobů významných osobností 60 tis. Kč; restaurování pomníku V. Kornela ze Všehrd včetně úprav prostranství 949,3 tis. Kč (z toho dotace z Programu regenerace 708 tis. Kč); bronzové plastiky do nik vstupní chodby radnice 100 tis. Kč (2. etapa); pamětní desky k označení Fibichova sálu 4,5 tis. Kč 2021: restaurování sochy J. Nepomuckého v Janderově 72,4 Kč (z toho dotace z Pardubického kraje ve výši 40 tis. Kč); obnova dřevěné stříšky zvoničky v Medlešicích 42,4 Kč; pamětní deska manželům Musilovým na DDM 23,3 tis. Kč Je zpracován pasport laviček a odpadkových košů, obměna probíhá průběžně nebo dle požadavků veřejnosti. Mimo udržování stávajícího stavu jsou aktivně vyhledávána místa, historické události, připomínka osobností důležitých pro kulturu města.
Odbor školství, kultury, sportu a památkové péče má ve své rozpočtové kapitole vyčleněny prostředky na obnovu a novou instalaci informačních tabulí k památkovým objektům, hrobům významných osobností. Od roku 2019 město pracuje se systémem Mobilní rozhlas.
|
-
ANO
Údržba probíhá přes Odbor investic, popř. Odbor správy majetku, tyto odbory mají ve své rozpočtové kapitole vyčleněny prostředky. Část akcí jde přímo přes rozpočet Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče - jedná se zejména pamětní desky, informační tabulky, informační tabule o historii místních hřbitovů s uvedením hrobů významných osobností...
|
Město dbá na obnovu inventáře, instalaci tabulí a opravy plastik a
památníků. Dobrým počinem bylo zavedení aplikace "Všímálek", nahrazené od března 2020 aplikací Mobilní rozhlas. Pořadí oprav a restaurování stanoví pracovníci památkové péče (i pro nepamátky), toto je konzultování s odborem investic a kvůli získání možných dotací také s odborem územního plánování.
|
Město dbá na obnovu inventáře, má na tuto oblast
vyčleněny prostředky. Zavedlo aplikaci všímálek, řada projektů z
participativního rozpočtu se take týká vzhledu města.
|
8.4.4 Využívá město kulturu při revitalizaci brownfields a dalších rozvojových projektech? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Brownfields - nejsou ve vlastnictví města, ale mají své soukromé majitele. Součástí Územního plánu je i využití starých brownfields pro realizaci nových firemních objektů, včetně kompletní infrastruktury. Brownfields jsou obsaženy v ÚPD. Ve městě všechny brownfields mají konkrétní majitele, kteří mají záměry v těchto lokalitách a postupně je realizují. Město s těmito subjekty aktivně spolupracuje a monitoruje jejich aktivity. Průběžně probíhá v rámci finančních možností města rekonstrukce komunikací i sítí a to i ve spolupráci s majiteli zařízení a sítí.
Příklady rekonstruovaných brownfields:
SIAG CZ je významným dodavatelem komponent zařízení na výrobu takzvané „čisté energie“, vznikl na pozemku bývalé Transporty Chrudim.
TMT - zrekonstruovaný brownfield firmy zabývající se Transportní a manipulační technikou, který při vyhlašování ocenění Průmyslová zóna roku 2005“ získal první místo v kategorii Brownfields roku.
Pivovar – Dům pro seniory a vzdělávací centrum - uskutečněna první etapa revitalizace
Nyní je připravena studie na rekonstrukci dalších 6: •VCES – bydlení v návaznosti na Městský park - proběhla první etapa revitalizace •DEPO - přesun 2 nových firem do území a přístavby k jedné stávající hale, •areál bývalých sladoven – bydlení, administrativa •areál bývalé Dřevovýroby Ficek - probíhá výstavba první etapy bytových domů •Evona - zahájení regenerace •areál bývalých Sladoven - připravena studie využití a zahájeny projektové práce na dopravním napojení lokality
|
|
Z hlediska platného územního plánu jsou plochy brownfields využívány k jiným účelům.
|
Město má dobrý
přehled o brownfieldech a napomáhá jejich revitalizaci.
|