2 – Životní prostředí |
Hodnocení oblasti |
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
2.1
Kvalita vod, šetření vodou a efektivnější využívání vody
|
Významným zdrojem pitné vody pro Skupinový vodovod Žďársko, který zásobuje pitnou vodou i město Velké Meziříčí, včetně místních částí Dolní Radslavice, Kúsky, Lhotky a Mostiště, je úpravna vody Mostiště. V místních částech Olší nad Oslavou, Hrbov a Svařenov, je obvykle dodávána směs vody z úpravny vody Mostiště a prameniště Pavlov v závislosti na vydatnosti zdrojů podzemní vody a aktuálních spotřebách vody.
Zdrojem surové vody pro úpravnu vody Mostiště je povrchová voda z vodárenské nádrže Mostiště, která je umístěna na řece Oslavě. V hydrologicky suchém období se obecně projevuje výhoda vodárenských nádrží (ve vztahu k podzemním zdrojům), které pomáhají překlenout srážkově chudé měsíce.
V letech 2012 - 2014 proběhla rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Mostiště a doplnění technologické linky. Z pohledu jakosti vyrobené vody je provedená rekonstrukce a doplnění technologické linky úpravny vody velkým přínosem, neboť je zajištěno zlepšení jakosti vyrobené vody i úroveň zabezpečení výroby jakostní pitné vody. Z pohledu vypouštění odpadních vod z ÚV Mostiště nově zbudované kalové hospodářství přispělo ke zvýšení zabezpečenosti plnění limitů pro vypouštění odpadních vod. Znovu upravená voda z kalového hospodářství je vracena zpět do surové vody do procesu úpravy, vypouštění odpadních vod z ÚV je tak zcela minimální.
Dodávaná pitná voda ve Velkém Meziříčí i v místních částech trvale vyhovuje hygienickým požadavkům na jakost pitné vody. Spotřebitelé pitné vody jsou o její kvalitě informování na internetových stránkách provozovatele.
|
Lze souhlasit se sebehodnocením města +1, tedy dobré. Město věnuje adekvátní pozornost všem dílčím tématům této oblasti – pitné vodě, odpadní vodě i vodě dešťové. Slabším místem je zastaralá infrastruktura vodovodního řádu, ale i zde se město snaží situaci řešit a směřuje sem investice.
|
2.1.1. K jaké meziroční změně měrné spotřeby vody (m3/obyvatele)* v obci došlo ve srovnání s předchozím kalendářním rokem? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Vodní nádrž Mostiště, leží na řece Oslavě severně od Velkého Meziříčí. Slouží jako zásobárna pitné vody pro více než 80 000 obyvatel z asi 100 obcí. Mezi její další využití patří ochrana měst před povodněmi, optimalizování průtoku v letních měsících.
Obyvatelé města jsou ze 100% napojeni na veřejnou vodovodní síť. Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce. Údaje o spotřebě pitné vody jsou zjišťovány od Vodárenské akciové společnosti, a.s., která zajišťuje dodávky vody pro město a místní části, jako podklad pro výpočet ekologické stopy. Město Velké Meziříčí jako jediné v České republice sleduje tento ekologický ukazatel každoročně již od roku 2011. Má tak ze všech českých a moravských měst nejdelší časovou řadu dat o svém „ekologickém provozu“. Komentář k číslům: uvedená je v tis. m3 za rok. Spotřeba je rozdělena na spotřebu všech domácností a spotřebu provozoven a závodů (ostatní).
Spotřeba pitné vody v letech 2014 - 2019 ve Velkém Meziříčí a místních částech



Celkově lze říci, že město dlouhodobě efektivně využívá pitnou vodu a stále dochází ke zkvalitnění dodávek vody a omezování jejich ztrát například rekonstrukcemi vodovodů. Zároveň spotřeba vody výrazně nestoupá, vezmeme-li v úvahu změnu klimatických podmínek v posledních letech i z důvodu narůstající ceny vodného. Na území města se nachází celá řada nadzemních nádrží na zachycování dešťové vody např. Jordánek, Světláček, Palčáky, Lalůvky, ...
Ve městě jsou např. budovány myčky aut, které využívají recyklovanou vodu na mytí.
|
-
spotřeba pitné vody v domácnostech:
rok 2016: 31,67 m3/osobu/rok, 81,65 l/osobu/den
rok 2017: 32,04 m3/osobu/rok, 82,4 l/osobu/den
rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den
rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce.
|
Množství spotřebované pitné vody na obyvatele je nižší než republikový průměr. Město Velké Meziříčí má spíše venkovský charakter, velké množství obyvatel bydlí RD se zahradami. Toto považujeme za úspěch. Data jsou od vodárenské společnosti zjišťována a vyhodnocována každý rok.
|
Spotřebu vody město
dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje. Spotřeba je na relativně nízké úrovni
(vzhledem k typu osídlení). Nutno sledovat nadále, zejména kvůli mírně
rostoucímu trendu a probíhající změně klimatu, která může spotřebu vody
v budoucnosti ovlivnit.
|
2.1.2. K jaké meziroční změně spotřeby vody došlo v budovách ve správě obce? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Spotřebu vody sledujeme ve správě MěÚ a veřejných budovách ve vlastnictví města. Zde spotřeba vody mezi roky 2015 - 2019 mírně kolísá, což může souviset se změnou počtu pracovníků v jednotlivých letech. Spotřebu si rovněž sledují organizace města - správci budov.
Spotřeba pitné vody ve vybraných veřejných budovách ve správě MěÚ (v m3) 
- spotřeba ve staré budově radnice, je ovlivněna i veřejně dostupnými toaletami, které se v budově nachází.
Možným řešením v rámci projektu smart city by bylo zavedení systému na sledování spotřeb enegrií a vody, kde by mohly být zadány i údaje o počtu uživatelů budovy a automatický přepočet. Vycházelo by se s analogie sledování spotřeby tepla v městských bytech, kde již funguje řešení "IoT". Město má do budoucna v plánu zajistit on-line sledování spotřeby vody ve svých objektech. Přestože v předchozích letech nedocházelo k výraznému zvyšování spotřeby pitné vody, město provádí postupné kroky ke snížení spotřeby zejména osvětou. Začněme šetřit, než bude pozdě. Významným bodem je zde osvěta mezi dětmi na školách,.. a jejich motivace k šetření. Společenská objednávka je totiž základem pro realizaci hospodárnějšího nakládání s vodními prostředky. Málokdo z nás ve Velkém Meziříčí si i dnes uvědomuje, jak důležitým zdrojem voda je a že její dostatek není samozřejmostí, ani u nás. Do budoucna se počítá s dalším oteplováním, a i když se roční úhrny srážek nebudou významně měnit, bude se měnit jejich struktura – více jich bude v zimě, kdy však teplejší klima způsobí nedostatečnou tvorbu zásoby sněhu a následně tedy snížený odtok rozpuštěného sněhu do podzemních vod a méně v létě, kdy se voda rychleji vypařuje. Nejdůležitější krok je však na nás, na občanech. Naučme se šetřit s vodou a zároveň vyvíjet tlak na šetření v celé naší společnosti dříve, než bude skutečně pozdě. V budovách škol, úřadu a dalších veřejných budovách jsou umístěné u umyvadel cedulky s výzvou k šetření s vodou. Výchovné působení je směřováno na děti a mládež, kde se ve speciálně zaměřených předmětech (přírodověda, přírodopis, vlastivěda a zeměpis) učitelé tomuto tématu věnují. K šetření vodou jsme se zaměřili i při prezentaci ekologické stopy a následné diskuse s ekologem Viktorem Třebickým i Filipem Lysákem. V rámci letošního Dne zdraví jsme pro děti a širokou veřejnost připravili na hlavním pódiu zábavně naučný program divadla Vanda a Standa (Aby bylo na zemi milo).
Všechny toalety ve všech budovách města jsou vybaveny dvoustupňovým typem splachovače. Rádi bychom v budoucnu napojili alespoň veřejné toalety na dešťovou vodu. Je zde však technický problém. Budova radnice je tří stran sevřena komunikacemi a čtvrtou stranou budova přiléhá k frontě uličních domů. Vzhledem k technickým sítím a dopravní infrastruktuře ze tří stran je toto velmi obtížně řešitelné.
|
|
Ve sledovaném období je spotřeba vody konstantní a její případné odchylky jsou meziročně způsobeny změnami v počtu zaměstnanců úřadu.
|
Město dlouhodobě monitoruje spotřebu vody
v budovách města, a i přes její stabilní úroveň činí osvětu ohledně
šetření – cedule, kampaň (za důležitou lze považovat osvětu mezi dětmi na školách).
|
2.1.3 Jaké jsou korelace meziroční změny měrné spotřeby vody a změny ceny pitné vody a/nebo změny objemu ročních srážek? Jaké je srovnání meziroční změny s průměrem ČR a vybranými městy ČR – benchmarking? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce. Město kvituje celostátně dobře fungující program dešťovka z něhož mohou zájemci čerpat finanční prostředky na technická řešení pro využití srážkových vod. Provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v ORP Velké Meziříčí je Vodárenská akciová společnost, a.s. Zabývá se provozem a stavbou vodovodů i kanalizací a čištěním odpadních vod. Nabízí revizní činnost a poradenství v oblasti vodárenství. Monitoruje kvalitu a kvantitu vod a disponuje laboratořemi poskytující rozbory. Provádí akreditované vzorkování. O ceně vody rozhoduje Předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko na základě podrobných analýz provozovatele vodárenské infrastuktury. S ohledem na rostoucí náklady na obnovu a provoz této infrastrutury dochází i k trvalému růstu ceny vodného a stočného. Novela zákona o evidenci tržeb a zákona o DPH č. 256/2019 Sb. přináší změny sazeb DPH od 1. 5. 2020. Dochází k přeřazení některých zdanitelných plnění do 10% sazby. Toto zákonné opatření se týká i vodného a stočného, kde od 1. 5. 2020 dojde k úpravě DPH z 15% sazby na 10%. Pro lepší orientaci je v níže uvedené tabulce uvedena cena s DPH 15% a také s 10% sazbou DPH platnou od 1. 5. 2020. Snížení sazby DPH zaznamenají zvláště odběratelé z řad obyvatelstva, a to snížením ceny (včetně DPH) pro vodné a stočné od 1. 5. 2020.

Vývoj ceny vody za období 2016 - 2020 


Spotřeba vody v letech 2014 - 2019 ve Velkém Meziříčí a místních částech 
Město Velké Meziříčí se nachází na Vysočině. Vysočina i samotné město je rurálního charakteru. Ve městě žije velké množství obyvatel v RD se zahradami. Zároveň disribuce vody je vedena od sídla k sídlu. Jedná se o velké vzdálenosti a v místě sídel je vždy poměrně malá spotřeba. V porovnání např. s jižní Moravou, kde jsou poměrně velká sídla a nebo s města, kde díky velkým komplexům bytových domů je velké množství spotřeby vody na jednotku plochy. Současně z grafu vyplývá, že i na Vysočině v posledních čtyřech letech došlo k velkému deficitu srážek oproti dlouhodobému normálu. Situace je zde tudíž mnohem komplikovanější než v jiných oblastech. Díky správě rozvodů na poměrně velké vzdálenosti a vzhledem k počtu obyvatel a technické údržbě této infrastruktury cena vody každým rokem výrazně roste. Myslíme si, že z grafu spotřeby je zřejmé, že vzhledem k rurálnímu charakteru se lidé ve městě naučili hospodařit s vodou a spotřeba vody nějak výrazně neroste. Toto považujeme i díky osvětě a investicím do technologií a oprav za úspěch. Z vývoje spotřeb (viz tabulky) činníme závěr, že měrná spotřeba na obyvatele závisí více na aktuálních srážkách ve sledovaném období, než na vývoji ceny vody v příslušném období.
Úhrn srážek v letech 2014 - 2019 


|
|
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce.
|
Cena vody (vodné a stočné celkem)
v posledních 5 letech trvale roste. Zároveň se jedná o srážkově
podprůměrné roky. Je tedy možné, že uplatnění tohoto finančního nástroje napomáhá
ke stabilizaci ve spotřebě. Tuto hypotézu by na základě existujících dat již
šlo alespoň expertně odhadnout nebo spočítat (doporučení pro příští audit). Hodnocení "uspokojivé" (0) je vzhledem k neúplnému zodpovězení otázky.
|
2.1.4. Vyjmenujte nejvýznamnější úsporná opatření dokončená v předchozím období mezi audity. |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Vysočina je známá svým poměrně řídkým osídlením a poměrně dlouhými vedeními k jednotlivým odběratelům. Tato infrastruktura je navíc velmi zastaralá a dochází zde k poměrně velkému množství vyditelných havárií ale i menších poruch a velkému množství úniků vody. Z toho důvodu bylo v posledních 20 letech bylo investováno do technické infrastruktury a došlo k výměně velkého množství kilometrů vodovodních řádů.
Město jako členská obec Svazu vodovodů a
kanalizací Žďársko dále podporuje investici do vodárenské infrastruktury s názvem:
Vodárenská soustava JZ Moravy, zvětšení kapacity VDJ Tři kříže a Fajťák II“,
bylo vydáno stavební povolení, ale toho času nezrealizováno. Jedná se vždy o společné investice města a VAS, a.s. 
Ztráty upravené vody ve vodovodní síti:


VVR - voda vyrobená k realizaci | VF - voda
fakturovaná | | VNF - voda
nefakturovaná |
V letech
2012 - 2014 proběhla rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody Mostiště a doplnění
technologické linky. Z pohledu jakosti vyrobené vody je provedená rekonstrukce
a doplnění technologické linky úpravny vody velkým přínosem, neboť je zajištěno
zlepšení jakosti vyrobené vody i úroveň zabezpečení výroby jakostní pitné vody.
Maximální výkon technologické linky je 220 l/s – surová voda, 200 l/s -
vyrobená voda. Ve srovnání se stavem před rekonstrukcí a doplněním technologie
se zlepšila jakost vyrobené vody především v ukazatelích: CHSKMn
(obecně obsah organických látek), barva, zákal, mangan, dusitany, amonné ionty,
mikroskopický obraz, pesticidní látky, chuť a pach vody, KNK4,5,
vedlejší produkty dezinfekce vody. Nelze opominout ani vyšší úroveň dezinfekce
a hygienického zabezpečení vody. Pozitivní dopad má i stabilizace vody
(dávkování vápenné vody a oxidu uhličitého), díky které je omezena agresivita
vody vůči nechráněnému ocelovému a litinovému potrubí při dopravě vody ke
spotřebitelům, tj. sekundární obohacování vody železem.
Z pohledu vypouštění
odpadních vod z ÚV Mostiště nově zbudované kalové hospodářství přispělo ke
zvýšení zabezpečenosti plnění limitů pro vypouštění odpadních vod. Znovu
upravená voda z kalového hospodářství je vracena zpět do surové vody do
procesu úpravy, vypouštění odpadních vod z ÚV je tak zcela minimální.
Město Velké Meziříčí v posledních 5 letech investovalo poměrně velké finanční prostředky do: - nevyhovujících sociálních zařízení budov v majetku města a kuchyní školních jídelen (úsporné splachovače v budovách městského úřadu a základních škol, školní jídelna Mostiště, školní jídelna Čechova), podrobně viz. audit č. 7 Vzdělávání a výchova
- průběžné rekonstrukce vodovodní sítě
- budování akumulačních nádrží na dešťovou vodu v souvislosti s budováním zpevněných ploch (parkoviště, komunikace) v nových sídlištích
- aktivní šetření vodou z důvodu nárůstu ceny vodného a stočného, pro srovnání uvádíme vývoj vodného a stočného (odpověď 2.1.3)
Akumulační nádrže budou budovány v rámci připravovaných projektů. Vsakovací nádrže (objekty) na dešťovou vodu se nacházejí v lokalitě nového sídliště Čechovy sady II - 2. nádrže, celký objem 100 m3 sídliště Hliniště - 3 nádrže, celkový objem 80 m3
|
-
spotřeba pitné vody v domácnostech:
rok 2016: 31,67 m3/osobu/rok, 81,65 l/osobu/den
rok 2017: 32,04 m3/osobu/rok, 82,4 l/osobu/den
rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den
rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den
Ve vztahu ke spotřebě pitné vody dochází k určitým výkyvům vzhledem k ročnímu období i vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám v daném roce.
spotřeba pitné vody v domácnostech: rok 2016: 31,67m3/osobu/rok, 81,65 l/osobu/den rok 2017: 32,04m3/osobu/rok, 82,4 l/osobu/den rok 2018: 32,53 m3/osobu/rok, 89,1 l/osobu/den rok 2019: 32,14 m3/osobu/rok, 88,1 l/osobu/den
|
Město Velké Meziříčí buďto přímo (opatření, kde jsme investorem) nebo prostřednictvím Svazu vodovodů a kanalizací (vložená a společně provozovaná infrastruktura) investuje do jednotlivých opatření v závislosti na jejich naléhavosti a potřebách města vzhledem k jeho trvalému rozvoji.
|
Hodnocení 0 - město se snaží, ale pokud neznáme velikost
aktuálních úniků vody, nelze hodnotit pozitivně.
I přesto, že město v minulých letech
investovalo velké množství finančních prostředků do dílčích technických prvků
vodovodní infrastruktury, má infrastrukturu zastaralou, a tak zde dochází k
poměrně velkému množství viditelných havárií i menších poruch a k velkému úniku
vody. Z toho důvodu bylo v posledních 20 letech značně investováno a došlo k
výměně mnoho kilometrů vodovodních řádů. Za 8 let (2011-2018) bylo
rekonstruováno 13,4 % celkové délky řádu (údaj za r. 2019 chybí). Bylo by dobré
uvádět důležitý parametr – i vzhledem k vysokým investicím – tj. množství ztracené
upravené vody v rozvodech
|
2.1.5. Jsou v budovách ve správě obce informace o způsobu šetření vodou (osvěta – např. cedulky k waterstopům, apod.)? Proběhla v obci osvětová kampaň zaměřená na šetření pitnou vodou? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
|
|
V obci každoročně probíhá osvětová akce zaměřená na šetření pitnou vodou. Pravidelně jsou pořádány osvětové akce městem i provozovatelem vodovodů a kanalizací.
|
V budovách města jsou realizována opatření vedoucí k úsporám,
každoročně také probíhá osvětová akce zaměřená na šetření s pitnou vodou
zveřejněním na internetových stránkách města a v měsíčním zpravodaji.
|
2.1.6. K jaké změně v podílu počtu osob napojených na kvalitní čištění odpadních vod došlo za sledované období? * v případě, že existuje prokazatelný rozdíl mezi registrovaným počtem obyvatel a skutečným počtem obyvatel o více než 20%, lze počítat s reálným počtem obyvatel (tuto skutečnost je nezbytné prokázat). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
ČOV Velké Meziříčí dlouhodobě splňuje limity nařízení vlády č. 61/2003 Sb. Snahou města je zajistit, aby všichni občané likvidovali odpadní vodu legálním způsobem , tedy buď byli napojeni na kanalizaci nebo měli vlastní domovní ČOV. Na území města je jednotný kanalizační systém o délce 39 km, v nově budovaných lokalitách a sídlištích je budována oddílná kanalizace. V rámci projektu ochrany vod povodí Dyje - II. etapa byly napojeny oddílnou kanalizační soustavou obce Oslavice, Mostiště a Petráveč.
Statistika skutečně napojených obyvatel na kanalizaci a ČOV Velké Meziříčí
nárůst z důvodu napojení místní části Mostiště, a obcí Oslavice a Petráveč
Vodoprávní úřad provádí kontrolní činnost v souladu s příslušnými ustanoveními vodního zákona.
|
-
95 %
Na ČOV je napojeno 95 % obyvatel Velkého Meziříčí a místních částí a postupně jsou napojovány další lokality. Mimo dosah kanalizace řeší vlastníci nakládání s odpadnímu vodami individuálně (jímky na vyvážení, domovní ČOV).
|
Podíl napojených obyvatel roste v závislosti na dobudovávání stokových sítí v místních částech nebo odlehlejších lokalitách města.
|
|